Subiect: Jurnal Eliff
View Single Post
  #9 (permalink)  
Vechi 28 dec 2011, 20:19:20
eliff's Avatar
eliff eliff este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 28 dec 2011
Locaţie: Leopoldsburg, Belgia
Vârsta: 42
Date: 168cm, 108kg
Mesaje: 1.296
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 2 ori in 2 mesaje
Implicit Re: Jurnal Eliff

Citat:
Anterior postat de sandra24 Vezi mesajul
Daca ai problema asta de sanatate si cum spuneai si tu la cel mai mic efort trebyuie sa te opresti consulta te rog medicul asupra tipurilor de sport pe care ai voie sa le faci..sa nu fie probleme..si bineinteles trebuie sa incepi cu 5 -10 minute de sport si treptat te vei obisnui...medicul nu ti-a recomandat si dieta o data cu boala asta?>
Pai de un an si doua luni,de cand am aflat de tiroida sunt mereu la doctori:cand la endocrinolog pentru tiroida cand la ginecolog pentru bebita (chear acum suntem pe ultima suta de metri si daca nu reusim nici cum este trecuta varianta vitro(desi nu prea doresc)) . Am fost vara trecuta la nutritionist cu trimitere de la endocrinolog si dupa ce am dat o caruta de bani,nu am slabit decat jumatate de kg la un program de 3 luni (normal era de 6 luni dar am renuntat caci nu se merita) De ce doar atat am slabit? pai zicea domnul dr ca metabolismul meu "nu lucreaza" din cauza nivelului foarte scazut de hormoni tiroidieni. Am inceput tratament cu L-Thiroxine de 50 mg,apoi 75,apoi 100,apoi 125,apoi 150 iar de acolo am sarit la 250 mg direct. Si surpriza a fost ca valorile s-au stabilizat,si asa acum iau 200mg. Dr spune ca acum este momentul sa incerc sa slabesc,si bineanteles sa facem bebe
Si asa am ajuns la voi slabutele
Bineanteles ca voi incepe usor,in limita posibilului,nu vreau sa imi fac si mai mult rau,iar despre dieta..la fel o voi lua incet incet caci cum spuneam mai sus "vreau sa slabesc sanatos". Insa ajutorul vostru este foarte important pentru mine si moralul meu ,si sper sa imi fiti alaturi