View Single Post
  #9 (permalink)  
Vechi 08 feb 2012, 15:37:08
Katrijn's Avatar
Katrijn Katrijn este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 13 ian 2012
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 33
Dieta: Mai putina mancare din oras, si mai multa mancare pregatita acasa :)
Date: 175cm, 80kg
Mesaje: 6
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Katrijn - O altfel de provocare

Multumesc tuturor pentru sustinere si sfaturi Acum sincer nu mai am nicio scuza sa nu ma apuc de slabit. Au trecut de mult sarbatorile, am scapat de programul incarcat si orice as mai putea sa inventez. Ce-i prea mult e prea mult, si am descoperit asta sambata cand ma pregateam sa merg la o petrecere. Vroiam sa arat dragut, si stupoare, din toti blugii pe care i-am incercat imi iesea ditamai colacul Ce sa mai, n-am un minim de bun simt si bag in mine pana ajung sa ma urasc. Asa ca mi-am luat toate masuratorile, am tras concluziile si acum, sa-i dau bice

Si ca sa imi fie clar, nu e vorba doar de felul cum arat. O sa va spun si ce probleme au mai venit odata cu acumularea de kg/mancat nesanatos/lipsa de miscare:

-dureri de spate
-probleme ale articulatiilor
-oboseala la cel mai mic efort
-lipsa fortei in maini si picioare - slabirea masei musculare
-stare proasta, vinovatie, stres
-dureri menstruale foarte puternice
-retentie de apa
-piele fara elasticitate

si cred ca as putea continua cu multe alte chestii care ma deranjeaza de cand m-am ingrasat peste masura (ca o vita)

probleme pe care le aveam cand aveam o greutate normala:

???... zero?

Trebuie sa ma apuc sa ma gandesc serios la asta pentru ca decat sa-mi plang de mila in continuare, mai bine fac un efort sa fiu cum ar trebui sa fiu.
Katrijn, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2159 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1642 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1126 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]