Subiect: Jurnal RaluR
View Single Post
  #9 (permalink)  
Vechi 08 mar 2012, 16:37:01
RaluR's Avatar
RaluR RaluR este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 28 feb 2012
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 39
Dieta: Montignac
Date: 168cm, 86.9kg
Mesaje: 258
Aprecieri acordate: 132
Am fost apreciat(a) de 224 ori in 94 mesaje
Implicit Re: Jurnal RaluR

Mda, cred ca a picat netul pana sa postez raspunsul.

Ziceam, printre altele, ca ar fi super sa ma controleze cineva, ca sunt total contrariata. Nu-mi calculez caloriile de teama ca aceste mese lipido-protidice sa nu fie prea bogate in calorii, si ca daca vreau sa ma incadrez caloric sa nu trebuiasca sa mananc prea putin sau prea putin variat. Nu-s eu mare mancacioasa, dar oricum... In schimb, tot citesc retete pentru faza 1 si gasesc naut, avocado etc., pe care eu am citit in carte ca ar trebuie sa le ocolesc la inceput. Sa fiu eu mai catolica decat Papa? Meniurile mele sunt momentan cam limitate, de teama sa nu gresesc combinatiile, cu timpul ma voi experimenta si-mi voi largi orizonturile. O intrebare ma macina acum mai mult: imi place sa mananc, la o masa, cate putin din cat mai multe alimente. Atata timp cat respect principiile de baza, e ok sa mananc asa? Spre exemplu imi place sa-mi fac omleta cu multe chestii inauntru: peste/carne, ciuperci, cascaval, sa pun pe farfurie si niste masline, o salata pe langa... chestii de-astea. Sau la un mic dejun glucidic, vad multe variante, dar nu scrie si/sau. Pot sa mananc SI o feliuta de paine interala cu gem conform SI un pic de muesli cu lapte degresat SI un pic de iaurt degresat? Intelegi tu ideea... cate o picatura din toate.

Multumesc pentru rabdare, n-o sa scriu de 10 ori pe zi in fiecare zi, promit!
RaluR, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2153 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1636 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 862 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]