View Single Post
  #911 (permalink)  
Vechi 27 feb 2012, 20:27:47
DrIulia2010's Avatar
DrIulia2010 DrIulia2010 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 feb 2010
Locaţie: Timisoara, Romania
Vârsta: 41
Dieta: alimentatie sanatoasa
Date: 173cm, 55kg
Mesaje: 2.451
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 17 ori in 13 mesaje
Implicit Re: Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa

Citat:
Anterior postat de ANUSHKA2525 Vezi mesajul
Buna la toate Slabutele de pe acest portal.
Am nascut acum o luna si spre tragica mea constatare am luat 15 kg in plus!
Zilnic ma stradui sa consum cat mai putine calorii, dar ma tem ca dieta mea sa nu fie una periculoasa pentru organism. in ultimele 2 saptamini , consumind cate 1400 kkal pe zi , am dat jos 2 kg (fara sa fac sport).
Acum cateva zile am inceput sa fac si sport, dar spre mirarea mea, mi-a cazut apetitul si abia de pot consuma 980-1000 kkal zi.
Imi poate spune cineva cum trebuie sa se alimenteze o mamica care alapteaza , fara a-si pune sanatatea in pericol , dar in acelas moment sa se bucure de rezultate!?
VA multumesc anticipat!
Buna seara.

O mamica care alapteaza nu ar trebui sa consume mai putin de 1800-2000 kcal,organismul tau are nevoie de suficienta hrana pentru a putea face fata procesului de alaptare.

Ce fel de sport faci?Trebuie sa ai grija,sa intrebi medicul inainte de a te apuca de vreo activitate fizica tinand cont ca nu ai nascut de foarte mult timp,acum depinde si cum ai nascut.
Sportul nu are legatura cu scaderea poftei de mancare,in nici un caz nu poti continua sa mananci 800 de kcal!!!
__________________
"DEFINITI-VA MAI BINE PERSONALITATEA,SI VETI SLABI MAI USOR"
DrIulia2010, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Foarte activ, este de 2188 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1671 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat