View Single Post
  #92 (permalink)  
Vechi 22 aug 2012, 12:19:10
losefat's Avatar
losefat losefat este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 10 aug 2012
Locaţie: Timisoara, Romania
Dieta: Personalizata
Date: 160cm, 58kg
Mesaje: 1.836
Aprecieri acordate: 1.598
Am fost apreciat(a) de 1.768 ori in 656 mesaje
Implicit Re: JURNAL EXP sau cum sa nu accepti pretul iluzionarii

Citat:
Anterior postat de Exp Vezi mesajul
Bonjour draga Jurnalule!

Avand in vedere ca am atins targetul 'acum e atunci'...sa vad cum ma mentin. Am si o veste buna- se pare ca draga mea de coloana vertebrala se simte mai bine. Firimitura de miscare si greutatea tinuta jos au contat insa trebuie sa am MARE grija. Sub nicio forma nu am voie sa iau in greutate (partea asta chiar imi convine, sa nu fiu ipocrita; macar asa voi fi obligata sa monitorizez mereu si sa controlez situatia din timp).

Problema este ca si eu, ca si Ema ma simt super full la mai mult de 1000kcal, pentru ca probabil, stomacul meu este mic, mic. Voi incerca sa cresc treptat, cu cca 50/saptamana. NU brusc, pentru ca nu am facut nimic, ba dimpotriva.
Meniuri nu mai postez in afara celui de mai jos. Acolo este draftul cu mici variatiuni.

M-am apucat de studiat Dieta Montignac- vreo 207 pagini (si sunt cam 3 linkuri la Bibl. Slabutelor). Pe Bilic am citit-o...mai ramane Dukan :-)

Mi se pare foarte interesant si cum nu aveam nimic de citit acum, cred ca am facut o alegere buna. De exemplu partea cu IG/hiperinsulinemia de la Montignac m-a ajutat sa inteleg mult mai exact de ce te ingrasi daca mananci aiurea si nu stii cum sa alegi si sa combini alimentele. Teoria este putin opusa celei a Mihaelei Bilic. Ea nu sustine disocierea anumitor alimente insa.... momentan ma simt exact ca atunci cand invatam la filosofie- deocamdata toti au dreptate insa cel care va decide in final va fi organismul nostru. Trebuie in primul rand citit, inteles si incercat. Imposibil ca din aceste variante una sa nu se plieze perfect.

Asadar, de astazi sunt o tocilara
@Dragi Slabute si Slabuti, daca mai aveti linkuri interesante de acest gen pleeeeease dati-mi si mie in copie.

Bye!
Bonjur draga Cristina,
iti doresc mentinere usoara...sa reusesti sa ti tentatiile deoparte!
Cat despre problemele de sanatate, ce pot sa iti doresc decat multa sanatate!
Meniul imi pare k, cat despre depasirea a 1100 de calorii care sa vina din alimente sanatoase...hm slabe sanse sa le depasesc cel putin eu, in meniul meu de azi am gasit echilibrul intre alimente..dar si un mare plus ar fi ca imi plac toate ingredientele lui.
Eu fac sport aproape zilnic, descopar cu placere ca de fapt inceputul era greu, acuma simt nevoia zilnic sa fac cate ceva...
Si eu studiez despte diete\alimentatie...
Cartea lui Bilic o ai integrala?De unde?
Eu am citit cateva fragmente din ea!
Eu diete sincer nu as vrea sa tin, deoarece chiar vreau sa imi placa cat de cat ceea ce mananc, nu sa mananc fortat\impus de meniul fix al dietei!
Pup si o zi minunata!
Ema
__________________