View Single Post
  #95 (permalink)  
Vechi 07 iul 2012, 20:39:37
Spiridus's Avatar
Spiridus Spiridus este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 29 apr 2010
Locaţie: Iasi, Romania
Vârsta: 34
Dieta: Dukan
Date: 166cm, 70kg
Mesaje: 458
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Spiridus - Un corp frumos este unul sanatos

Buna din nou dragul meu jurnal!

Se pare ca ma surprind din ce in ce mai mult. Stii ce ti-am spus eu cu motivatia si obiceiul? Chiar functioneaza!! Azi cel putin. S-a facut ora 17:00 si singurul sport pe care il facusem era curatenie in casa, cam 30 min. Chef? De unde? Dupa cum ti-am spus mai dimineata, as fi vrut niste rezultate asa peste noapte... sa ma uit in oglinda si sa spun WOOOWWW!!! Cat am slabit!!!! Surpriza! Nu mi s-a intamplat!

Ce-am facut? Din nou mi-am calculat cam cat sport ar trebui sa fac, mi-am luat echipamentul de sport si coarda si am iesit din casa. M-am dus din nou la terenul de joaca si in drum spre el in mintea mea era un singur lucru: ia si te intoarce acasa ca nu am nici un chef sa fac sport azi. Sa alerg???? Esti nebuna??? Sa sar coarda?? Nici atat!!

Mi-am amintit de cei 7 ani in care am incercat sa slabesc cu diete si fara sport. Mi-am amintit de cele 3 luni (fara o saptamana ) pe care le mai am pana ma duc acasa si imi surprind toti prietenii (care nu stiu de planul meu) si am facut un singur lucru. Am mers in continuare.

Am ajuns la teren! Buuuuunnnn... Acum trebuie sa facem si sport, nu? Sa-i privim pe ceilalti cum alearga, nu transpiram noi!! Am inceput cu coarda. E incalzirea mea. Am zis sa fac acum 20 de min, pentru ca dupa alergare imi este si mai greu sa sar. Am facut 22'! Atunci a fost un moment WOW! Bineinteles ca nu am facut continuu! M-am mai oprit, am mai respirat, m-am mai intins, m-am mai enervat ca nu se vede nimic, apoi am continuat. Dupa coarda am zis: hai sa alerg 4 km si dupa sa ma opresc, poate mai sar coarda sau putin stretching si dupa mai alergam 4 km. Am inceput usor. Am zis ca nu am nici o sansa sa alerg la fel ca de obicei si nu are rost sa obosesc dupa 2 km si sa ma descurajez. Am alergat toti 8 km, fara oprire. Ce e drept, in 67' (cu 7 min mai mult decat de obicei), dar i-am alergat pe toti!

Cand veneam spre casa am observat ca ma simteam extraordinar! Nu mai eram suparata, nu mai eram nervoasa, nu ma durea nimic - surprinzator, nici gambele, nici tibiile. Simteam o energie pozitiva in jur, imi venea sa dansez in drum spre casa.

Nu as putea sa imi explic in totalitate momentul de azi, dar ma bucur de el!

Te pup dragul meu jurnal si ne auzim maine!!
__________________
Azi este ziua cand ma iubesc si ma respect


Jurnal Spiridus - un corp frumos este unul sanatos