View Single Post
  #9920 (permalink)  
Vechi 26 mai 2014, 11:24:09
Nivara's Avatar
Nivara
(meniuri, evolutie)
Guest
Merite:
 
Date:
Mesaje: n/a
Implicit Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg (III)

[FONT="Verdana"]
Citat:
Anterior postat de Kclaudyia Vezi mesajul
Buna Mirela!

Are dreptate Polux.. ai fost intr-un cerc vicios cu produele cu zahar care ti-au crescut brusc nivelul insulinei..
Cand ai pofta de dulce, incearca sa ai mereu in casa ciocolata peste 75% cacao, fcrute de sezon, fructe deshidratate (atentine, nu confiate, ptr ca contin zahar!), fa-ti tu deserturi: iaurt grecesc cu fructe si o lingurita de unt de arahide, branza de vaci cu indulcitor, cacao si fructe, briose cu fulgi de ovaz si fructe.. biscuiti tot asa, cu fulgi de ovaz, fulgi de cocos, etc.. bomboane din fructe uscate, sunt f multe retete pe net..

Trebuie sa iti faci un plan de bataie si sa te tii de el..
Fa-ti ordine in fgrigider, camara, arunca toate alimentele nesantoase, fa-ti stoc de alimente sanatoase (carne slaba, peste, oua, iaurt, branza, fulgi de ovaz, fructe, legume proaspete de sezon, oleaginoase, leguminoase)
Incearca sa te tii mereu satula, sa mananci des (o masa sa fie in jur de 300 de calorii, prnazul poate sa fie mai mult), sa mananci 3 mese principale si 2 gustari si inainte cu 3 ore de somn sa nu mai mananci.. Sau daca iti e f foame seara fix inainte de culcare mananca un mar, un iaurt, legume, etc

Painea sau aluaturile inlocuieste-le cu alternative sanatoase: wasa cu fibre, paine grau intreg, sau poti sa iti faci tu paine acasa, cu tarate,m seminte.
Incearca sa inculzi fibre multe in alimentatie care sa iti tina de foame si sa iti stimuleze digestia.. Fibrele ajuta f mult la reglarea insulinei in organism.
Eu inca locuiesc cu parintii si din pacate nu pot sa-mi tin in casa doar mancare sanatoasa fiindca au si ei o gramada de alimente nesanatoase prin frigider, debara etc. Problema e ca eu cobor in fiecare zi la patiserie pt. ca fac produse proaspete zilnic si parca am devenit dependenta de ele . Si in zona in care stau sunt vreo 3 patiserii. Au si ceva chifle cu cereale/seminte
dar cred ca sunt la fel de nesanatoase si alea ca si painea alba/ covrigii. De la fructe parca mi se face si mai mare foame.: Dar cerealele cam ce marca ar fi mai sanatoasa ca am incercat deja aproape de toate si nu stiu care ar fi mai indicate?
Nivara, trebuie să completezi Nivel de activitate fizică pentru a vedea necesarul tău caloric zilnic. [completează].

Ultima dată editat de Nivara; 26 mai 2014 at 11:29:10.