View Single Post
  #9995 (permalink)  
Vechi 20 ian 2014, 09:27:34
VAmedeea's Avatar
VAmedeea VAmedeea este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 mar 2010
Locaţie: La Spezia, Italia
Vârsta: 38
Dieta: ECHILIBRU
Date: 168cm, 68kg
Mesaje: 6.500
Aprecieri acordate: 1.864
Am fost apreciat(a) de 742 ori in 334 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X

Citat:
Anterior postat de anasstasia Vezi mesajul
Eu stiu ca Monti spune nu mai mult de 10 g de fructoza pe zi. Parca asa imi amintesc...
Eu nu mai stiu exact care era ratia, dar am gasit pe alt forum ca maxim ar fi 30 de grame. Si cred ca asta e cantitatea corecta. Toc acolo am gasit si niste articole privind efectele nocive asupra organismului ale fructozei asa ca cel mai bine e sa o folosim cat mai rar.
Mai este si controversa despre ce fructoza gasim in magazine, cea facuta din fructe sau cea facuta din amidon de porumb (in alte cazuri am gasit cartofi).

Se pare ca momentan stevia ar fi indulcitorul testat si de catre cercetatori care nu ne afecteaza in mod negativ deloc, din contra, chiar scade cu cateva procente glicemia la diabetici. Tot un indulcitor bun ar fi si siropul de agave.

Eu raman tot la parerea mea ca cel mai bun indulcitor e mierea pura. Pentru ca e facuta 100% din natura.

Oricum ar fi, dulcele e bine sa il tratam ca pe un produs de sarbatoare, cam cum se manca carne pe vremea bunicilor, doar duminica!
__________________
"Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost." (Nicolae Iorga)

INDICELE GLICEMIC
VAmedeea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1900 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1383 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1642 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Urmatorii 4 membri au apreciat mesajul lui VAmedeea:
floricica0vesela (20 ian 2014), lidiuta (20 ian 2014), Pasy (21 ian 2014), Prapadeala (20 ian 2014)