forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Slabire prin Metode Naturiste (http://forum.slabute.ro/slabire-metode-naturiste/)
-   -   Slabeste cu ceai de urzica (http://forum.slabute.ro/slabire-metode-naturiste/slabeste-ceai-urzica-3448.html)

justbelieve 12 apr 2010 16:04:29

Slabeste cu ceai de urzica
 
Din batrani se spune ca urzica are propietatea de a pune sangele in miscare si mareste cantitatea de urina eliminata si contribuie la eliminarea substantelor toxice din sange si, in general, din organism.
Daca este sa vorbim despre gust, ceaiul de urzica nu este ca un suc dulce, ci are un gust usor neplacut, insa consumat zilnic fara zahar te ajuta sa elimini apa acumulata in exces, dar si toxinele din corp.
De retinut ca o cura cu ceai de urzica se tine cel putin 30 de zile si se bea cam 1 litru pe zi.
Se face o infuzie de 4-5 lingurite de frunze uscate cu un litru de apa fiarta.
Daca bei zilnic 2-3 cani de ceai de urzica, efectul este ca slabesti cam 2 kg pe saptamana.
De retinut ca odata inceputa aceasta cura nu trebuie intrerupta.

Sibel H 22 apr 2010 17:25:04

Re: Slabeste cu ceai de urzica
 
Eu,pentru prima data in acest an...am, facut cura cu ceai de urzica...am, facut in felul urmator...timp de 3 saptamani...zilnic imi preparam 1l1/2 de ceai ..apa trebie sa fie numai oparita in care se adauga o ,jumatate de pachet de ceai urzica vie...si se lasa la racit, acestceai il consumi in timpul unei zile de dimineata pana dormi...dar,pregateste ceaiulpt.a doua zi de seara...Eu imi puneam in stlicute si il luam cu mine in timpul zile...se bea fara zahar...ceaiul trebuie sa fie foarte concentrat...eu, am terminat cura ..acum,o saptamana si jumatate...m-am simtit bine in timpul curei...fata parca imi este mai luminoasa..si aveam energie suficienta..sant pers.care in timpul ,curei cu ceai de urzica vie slabesc intre 7 ,10 sau 24 de kg. ...:)

celi 23 apr 2010 16:58:54

Re: Slabeste cu ceai de urzica
 
Citat:

Anterior postat de Sibel H (Post 161514)
Eu,pentru prima data in acest an...am, facut cura cu ceai de urzica...am, facut in felul urmator...timp de 3 saptamani...zilnic imi preparam 1l1/2 de ceai ..apa trebie sa fie numai oparita in care se adauga o ,jumatate de pachet de ceai urzica vie...si se lasa la racit, acestceai il consumi in timpul unei zile de dimineata pana dormi...dar,pregateste ceaiulpt.a doua zi de seara...Eu imi puneam in stlicute si il luam cu mine in timpul zile...se bea fara zahar...ceaiul trebuie sa fie foarte concentrat...eu, am terminat cura ..acum,o saptamana si jumatate...m-am simtit bine in timpul curei...fata parca imi este mai luminoasa..si aveam energie suficienta..sant pers.care in timpul ,curei cu ceai de urzica vie slabesc intre 7 ,10 sau 24 de kg. ...:)

Și cât ai slăbit mai exact în timpul acestei cure? Adică în cele 3 săptămâni de care zici.
Te întreb pentru că mie chiar îmi place ceaiul, pot să beau toată ziua... dar nu vreau să slăbesc exagerat... și oricum nu prea cred că se întâmplă asta dacă doar bei ceai.
Din fericire ceaiul de urzică are și alte beneficii ;)

Sibel H 23 apr 2010 21:51:23

Re: Slabeste cu ceai de urzica
 
Citat:

Anterior postat de celi (Post 162913)
Și cât ai slăbit mai exact în timpul acestei cure? Adică în cele 3 săptămâni de care zici.
Te întreb pentru că mie chiar îmi place ceaiul, pot să beau toată ziua... dar nu vreau să slăbesc exagerat... și oricum nu prea cred că se întâmplă asta dacă doar bei ceai.
Din fericire ceaiul de urzică are și alte beneficii ;)

....:)... Salut!...scumpa eu fara nici un regim alimentar in timp ce am tinut...cura cu ceai de urzici..am scazut 5 kg....si m-am simtit foarte bine in timpul curei...dar am baut zi de zi cantitatea care se cerea..iti, doresc succes ..si sa ne ti la curent cu evolutia ta..la ceai de urzic...:-*

celi 25 apr 2010 14:25:52

Re: Slabeste cu ceai de urzica
 
Draga mea, la 1l jumate de apă fiartă am pus jumate de pachet de ceai de urzică (așa am găsit eu că se prepară pentru cure) și l-am lăsat la macerat 30 de minute (aprox.) apoi am băut două căni și a fost OK. Asta a fost vineri seara, în schimb sâmbătă dimineața după ce m-am trezit și am băut din ceaiul rece, rămas, am simțit că mi se întoarce stomacul pe dos, am încercat să-l încălzesc dar tot la fel de rău mi s-a părut.

Unde zici că am greșit? Eu am mai băut ceai de urzică și mi-a plăcut. Oare l-am făcut prea concentrat? Sau trebuia să-l beau doar cald, pentru că atunci a fost OK, rece mi-a făcut greață... offf... ieri nu am mai putut să beau =((

Ce zici?

Sibel H 25 apr 2010 16:39:51

Re: Slabeste cu ceai de urzica
 
Citat:

Anterior postat de celi (Post 164692)
Draga mea, la 1l jumate de apă fiartă am pus jumate de pachet de ceai de urzică (așa am găsit eu că se prepară pentru cure) și l-am lăsat la macerat 30 de minute (aprox.) apoi am băut două căni și a fost OK. Asta a fost vineri seara, în schimb sâmbătă dimineața după ce m-am trezit și am băut din ceaiul rece, rămas, am simțit că mi se întoarce stomacul pe dos, am încercat să-l încălzesc dar tot la fel de rău mi s-a părut.

Unde zici că am greșit? Eu am mai băut ceai de urzică și mi-a plăcut. Oare l-am făcut prea concentrat? Sau trebuia să-l beau doar cald, pentru că atunci a fost OK, rece mi-a făcut greață... offf... ieri nu am mai putut să beau =((

Ce zici?

:)...scumpa ,eu il beam rece asa,si dupa 3 zile a trecut raul acela pe care il simti tu...ce sa zic, asa au baut toate fetele pe care le cunosc...nu ai voie sa il indulcesti...incearca sa il bei in continuare asa si trebuie treptat sa te obisnuiesti...sper sa reusesti..hai sa vedem...cum o sa te simti....:-*

celi 25 apr 2010 18:25:54

Re: Slabeste cu ceai de urzica
 
Citat:

Anterior postat de Sibel H (Post 164797)
:)...scumpa ,eu il beam rece asa,si dupa 3 zile a trecut raul acela pe care il simti tu...ce sa zic, asa au baut toate fetele pe care le cunosc...nu ai voie sa il indulcesti...incearca sa il bei in continuare asa si trebuie treptat sa te obisnuiesti...sper sa reusesti..hai sa vedem...cum o sa te simti....:-*

Evident că nu mă gândeam să-l îndulcesc, eu de obicei nu îndulcesc ceaiurile, dar mă gândeam că pe acesta l-am făcut prea concentrat, de aceea am întrebat, poate tu nu pui jumate de pachet la 1l jumate de apa...

Sibel H 25 apr 2010 21:43:23

Re: Slabeste cu ceai de urzica
 
Citat:

Anterior postat de celi (Post 164889)
Evident că nu mă gândeam să-l îndulcesc, eu de obicei nu îndulcesc ceaiurile, dar mă gândeam că pe acesta l-am făcut prea concentrat, de aceea am întrebat, poate tu nu pui jumate de pachet la 1l jumate de apa...

:) ...bine, am scris...jumatate de pachet la 1l sijumatate de apa pe saptamana eu foloseam 4 cutii de ceai...sa ai o noapte frumoasa...Noapte buna!...:)

Slabuta 27 apr 2010 11:42:47

Re: Slabeste cu ceai de urzica
 
Fetelor, gasesc ceaiul de urzica la plafar?
Si cum il iau, in pliculete (daca exista in pliculete) sau vrac?

madaEM 27 apr 2010 11:43:58

Re: Slabeste cu ceai de urzica
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 167038)
Fetelor, gasesc ceaiul de urzica la plafar?
Si cum il iau, in pliculete (daca exista in pliculete) sau vrac?

il gaseti slabuto ..si iati la vrac ca e mai bun:Deu asa miam luat:)


Ora este GMT +2. Ora este acum 06:57:33.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO