forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Sport (http://forum.slabute.ro/sport/)
-   -   Excesul de sport - daunator ca si excesul de mancare (http://forum.slabute.ro/sport/excesul-sport-daunator-ca-excesul-mancare-6289.html)

DrIulia2010 13 sep 2010 17:03:57

Re: Excesul de sport - daunator ca si excesul de mancare
 
Citat:

Anterior postat de Tina (Post 326763)
Tocmai mi-am descoperit o lipsa de magneziu si potasiu, o usoare dereglare la suprarenale dat. efortului fizic... deci e clar... nu ma mai distrug!


Trebuie sa ai grija,va trebui sa iei suplimente,Magneziu,potasiul si fosforul sunt legati intre ei,ioni importanti,foarte necesari muschilor scheletici.

O glicemie recenta ti-ai facut?

Tina 13 sep 2010 17:27:36

Re: Excesul de sport - daunator ca si excesul de mancare
 
Citat:

Anterior postat de DrIulia2010 (Post 326778)



Trebuie sa ai grija,va trebui sa iei suplimente,Magneziu,potasiul si fosforul sunt legati intre ei,ioni importanti,foarte necesari muschilor scheletici.

O glicemie recenta ti-ai facut?

E normala..102 dupa masa.
Eu iau acum produse de la Calivita. O sa incep.

anqutz 13 sep 2010 20:14:00

Re: Excesul de sport - daunator ca si excesul de mancare
 
Citat:

Anterior postat de Tina (Post 325816)
Suntem sfatuite sa practicam cat mai mult sport pt a slabi. Eu am ajuns in stadiul in care nu mai suport ca si organism, atata sport. Sunt obosita, am spasme musculare, am stari de somnolenta si apetit urias. Acesta este, cred efectul supraantrenamentului, pt ca pana acum 1 luna ajungeam si la 4 ore de sport intens/zi (inot, ciclism)
Nici macar in zilele de pauza nu pot sa stau, fac aerobic acasa.
As fi in stare sa fac sport oricat, desi simt oboseala si stiu ca asa as putea sa imi pierd muschii cu greu castigati.
Ma simt vinovata cand nu fac sport, desi stiu ca sportul imi da pofta de mancare, datorita oboselii.

Am citit ca acesta "afectiune" este un fel de bulimie iar eu ma simt vinovata ca nu pot sa mananc mai putin, caci sanatos mananc si fac prea mult sport.
Ce sa fac?

Buna Tina! Incearca sa te gandesti ca zilele de pauza sunt cele mai benefice, in care lasi muschiul sa creasca, sa se odihneasca si apoi poti s-o iei de la capat avand mai mult randament. Am avut si eu o perioada de supraantrenament in care m-am ingrasat 4 kg pt ca mancam incontinuu (mai era combinata si cu stres si cu o mica depresie).

Tina 14 sep 2010 08:15:40

Re: Excesul de sport - daunator ca si excesul de mancare
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 326959)


Buna Tina! Incearca sa te gandesti ca zilele de pauza sunt cele mai benefice, in care lasi muschiul sa creasca, sa se odihneasca si apoi poti s-o iei de la capat avand mai mult randament. Am avut si eu o perioada de supraantrenament in care m-am ingrasat 4 kg pt ca mancam incontinuu (mai era combinata si cu stres si cu o mica depresie).

Tocmai asta si patesc! Ma ingras! Imi stresez organismul cu efort.
Stiu teoria:D, trebuie doar sa o aplic.

anqutz 14 sep 2010 08:55:20

Re: Excesul de sport - daunator ca si excesul de mancare
 
Citat:

Anterior postat de Tina (Post 327339)
Tocmai asta si patesc! Ma ingras! Imi stresez organismul cu efort.
Stiu teoria:D, trebuie doar sa o aplic.

Cunoastem. :) Daca te streseaza gandul ca stai iesi si te plimba.

riky 14 sep 2010 10:15:21

Re: Excesul de sport - daunator ca si excesul de mancare
 
deci, sa inteleg ca trebuie sa lasam loc si de pauze?...deci pana la urma cum, cand si cat e bine sa faci sport, avand ca reper o saptamana sa zicem?

DrIulia2010 14 sep 2010 11:04:25

Re: Excesul de sport - daunator ca si excesul de mancare
 
Citat:

Anterior postat de riky (Post 327518)
deci, sa inteleg ca trebuie sa lasam loc si de pauze?...deci pana la urma cum, cand si cat e bine sa faci sport, avand ca reper o saptamana sa zicem?

Depinde de tipul antrenamentului pe care il faci,durata,etc.
Trebuie bineinteles pauza,organismul are nevoie de refacere.

riky 14 sep 2010 11:10:01

Re: Excesul de sport - daunator ca si excesul de mancare
 
Citat:

Anterior postat de DrIulia2010 (Post 327637)

Depinde de tipul antrenamentului pe care il faci,durata,etc.
Trebuie bineinteles pauza,organismul are nevoie de refacere.

eu fac cam 2 ore pe zi de sport, impartindu-le o ora ridicari de greutati, ex pt picioare, fund si abdomen, iar o ora si uneori mai mult, de bicicleta....si asta cu o zi pe saptamana pauza....Ar trebui sa-mi schimb regimul sportiv sau raman asa?

Dio 14 sep 2010 11:44:11

Re: Excesul de sport - daunator ca si excesul de mancare
 
Exercitiile cu greutati trebuiesc facute treptat, nu se lucreaza zilnic aceiasi grupa musculara. Teoretic, daca fortezi aceste exercitii, trebuie sa lucrezi o grupa musculara pe saptamana pentru a avea destul timp de refacere. Exercitiile de tip cardio (alergat, bicicleta) pot sa fie facute o ora pe zi, zilnic, atata timp cat tu te simti bine cu asta si ai timpul necesar.

Totusi Riky, cel putin in cazul tau, miscarea trebuie sa constituie o placere si nu o obligatie cred.

riky 14 sep 2010 11:52:00

Re: Excesul de sport - daunator ca si excesul de mancare
 
Citat:

Anterior postat de Dio (Post 327705)
Exercitiile cu greutati trebuiesc facute treptat, nu se lucreaza zilnic aceiasi grupa musculara. Teoretic, daca fortezi aceste exercitii, trebuie sa lucrezi o grupa musculara pe saptamana pentru a avea destul timp de refacere. Exercitiile de tip cardio (alergat, bicicleta) pot sa fie facute o ora pe zi, zilnic, atata timp cat tu te simti bine cu asta si ai timpul necesar.

Totusi Riky, cel putin in cazul tau, miscarea trebuie sa constituie o placere si nu o obligatie cred.


este o placere....de fapt daca o zi nu fc sport, zici ca am tras la jug toata ziua....am devenit oarecum dependenta....dar m-a cam dezorientat topicul acesta....
Hmmm, da asta stiam si eu ca ar trebui cate o zi pentru fiecare grupa musculara, insa am eu ceva pe cerebel, cred ca s-a desprins un nerv din trunchiul cerebral :)) AM senzatia ca daca nu fac abdomene si ex pt picioare zilnic, o sa raman cu burta si cu coapse groase...
Deci, ce imi sugerezi ? :)) :">


Ora este GMT +2. Ora este acum 12:06:24.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO