forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Sport (http://forum.slabute.ro/sport/)
-   -   Mersul pe role (http://forum.slabute.ro/sport/mersul-role-1354.html)

sunshine 13 iun 2010 08:41:35

Re: Mersul pe role
 
io io :D in ce parc mergi|?

Diviana 13 iun 2010 16:14:27

Re: Mersul pe role
 
nu am un parc anume...merg prin zona..academia militara-cotroceni..nu am un traseu, vad si eu cat rezist la inceput si ulterior o sa maresc timpul distanta :)
tu? te-a ajutat pana acum mersul pe role?

anqutz 17 iun 2010 22:32:02

Re: Mersul pe role
 
Ador sa merg pe role. :x M-a ajutat vara trecuta sa nu ma ingras desi mancam haotic.

Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 190107)

Sunshine cam ce muschi simti ca folosesti, atunci cand mergi pe role?

Cvadricepsul, femuralii, un pic gambele si fesierii.

mvthebest 28 mar 2011 20:17:03

Re: Mersul pe role
 
Vreau si eu sa-mi cumpar role...sper ca zilele astea.:)
Marturisesc ca nu stiu sa ma car pe ele,dar vreau sa invat... E greu la inceput? V-a ajutat in lupta cu kg?

marina19 28 mar 2011 20:22:15

Re: Mersul pe role
 
Citat:

Anterior postat de merimeri (Post 36080)
Mersul pe role e minunat, mai ales daca ai in apropiere un parc cu pante mai abrupte. Am citit un articol mai demult despre tonifierea muschilor abdominali cu urcatul pantelor pe role. Consuma mult mai multe calorii decat ai consuma in mod normal si poate fi considerat o combinatie intre cardio si forta.
Eu sunt mare fan si mai nou ma cronometrez si imi fac tabele cu cate pante am urcat ca sa vad daca imi creste sau nu forta. (Si chiar pot din ce in ce mai multe)
Deasemenea poti face si interval training cu rolele - 4 min incalzire, 4 minute la un nivel mai greu, 4 minute si mai greu si 4 minute incetinesti si inca patru de relaxare, apoi de la capat. Asta e una dintre cele mai bune metode de a scapa de greutati stationare sau platou. Acum cativa ani, cand nu mancam asa mult am slabit vreo 10 kilograme doar mergand cam ora pe zi cu rolele. :)

Gata, nu te mai plictisesc, dar ma bucur ca mai sunt si alti adepti pe aici.

in cat timp ai reusit ? si eu merg pe role :X imi place tare mult :D astept sa vina vremea frumoasa ;;)

anqutz 28 mar 2011 20:42:11

Re: Mersul pe role
 
Citat:

Anterior postat de mvthebest (Post 593929)
Vreau si eu sa-mi cumpar role...sper ca zilele astea.:)
Marturisesc ca nu stiu sa ma car pe ele,dar vreau sa invat... E greu la inceput? V-a ajutat in lupta cu kg?

Eu m-am mentinut in vara lui 2009 la 53 de kg numai mergand pe role in fiecare seara, ieseam cu gasca vreo 4-5 ore si reusam sa strang cam 2-2,5 ore de mers cu rolele. Si mancam orice imi trecea prin cap, la orice ora. Deci poti slabi.

E mai greu la inceput, dar in cateva ore inveti. Si nu mai uiti niciodata. Eu nu mai mersesem pe role vreo 5 ani si totusi am mers bine pe ele de la inceput (nici n-am cazut deloc #:-s).

mvthebest 28 mar 2011 21:07:47

Re: Mersul pe role
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 594004)


Eu m-am mentinut in vara lui 2009 la 53 de kg numai mergand pe role in fiecare seara, ieseam cu gasca vreo 4-5 ore si reusam sa strang cam 2-2,5 ore de mers cu rolele. Si mancam orice imi trecea prin cap, la orice ora. Deci poti slabi.

E mai greu la inceput, dar in cateva ore inveti. Si nu mai uiti niciodata. Eu nu mai mersesem pe role vreo 5 ani si totusi am mers bine pe ele de la inceput (nici n-am cazut deloc #:-s).

Pff eu sunt impiedicata de fel:)),cad garantat:)):)),desi tot imi doresc sa imi cumpar...,abia astept sa invat.

E diferenta de ex dintre covor si asfalt/peron/pamant?

anqutz 28 mar 2011 21:34:01

Re: Mersul pe role
 
Citat:

Anterior postat de mvthebest (Post 594112)

Pff eu sunt impiedicata de fel:)),cad garantat:)):)),desi tot imi doresc sa imi cumpar...,abia astept sa invat.

E diferenta de ex dintre covor si asfalt/peron/pamant?



Si eu sunt cam impiedicata dar m-am descurcat. :))

Da, e diferenta, aluneci mai bine pe asfalt. Nu ti-as recomanda sa mergi cu ele pe pamant/nisip, ca sa nu le strici rulmentii.

AndreeaAreSkittles 31 mar 2011 22:01:44

Re: Mersul pe role
 
E asa frumos sa mergi cu rolele. Am incercat experienta duminica trecuta. :)) Vreo ora jumate tot cu rolele am fost, si am avut o febra musculara pana ieri. x_x

EveEve 31 mar 2011 22:55:36

Re: Mersul pe role
 
SI eu vreau sa-mi cumpar role!!:DE un mod foarte frumos si distractiv de a face sport in aer liber:x!
Nu am mai mers pe role de vreo 8 ani:">Si atunci patinam cu role cu roti duble:D
Insa vreau sa-mi iau role in linie, pentru ca am inteles ca nu e foarte greu sa-ti tii echilibrul pe ele, si plus de asta se spune ca e mai usor sa mergi pe astea in linie decat pe cele pe 4 roti:D
Asa ca, daca tot a venit si la mine soarele, o sa-mi cumpar role, si sa profit de timpul liber;)) >:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 21:48:04.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO