forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Sport (http://forum.slabute.ro/sport/)
-   -   Tribulatii despre flotari (http://forum.slabute.ro/sport/tribulatii-despre-flotari-10965.html)

laurra 23 ian 2012 17:06:54

Re: Tribulatii despre flotari
 
Atunci cand anticipezi o lovitura iti strangi involuntar muschii, te incordezi fix cum trebuie. Te strangi, te faci mai compact. O serie de lovituri unde ai dificultati in a te "strange
Ai dreptate cand esti concentrat la altceva uiti ce ti se parea ca se face greu si te trezesti ca te-ai ridicat mai repede:-o

quarc 24 ian 2012 09:27:22

Re: Tribulatii despre flotari
 
S-ar putea sa va ajute si articolul acesta din 4 ianuarie 2012 de pe T-Nation.

Cautati pe google:
T NATION | The One Arm Push-up

Slabuta 27 ian 2012 11:27:25

Re: Tribulatii despre flotari
 
Nu am vazut sa scrii pe undeva de acest aspect, de aceea il propun spre discutie.

In primele zile, ma simteam mult mai in singuranta sa am picioarele sprijinite de ceva mai greu (canapea, frigider, etc). Initial m-am gandit ca este din cauza parchetului, imi lunecau picioarele, dar azi am facut flotarile fara nici un sprijin si a fost ok (deci nu este parchetul de vina).

Ma gandesc ca nu ma tineau muschii de la picioare si se "intindeau" exact ca si bratele cand faci flotarea si in final esti intins pe podea, fara sa te poti ridica.

Poate ar fi o solutie buna si pentru fetele care incearca sa faca flotari si nu reusesc, sa probeze o astfel de metoda.:-/ Mie mi-a fost de folos.

quarc 27 ian 2012 11:41:37

Re: Tribulatii despre flotari
 
Se poate, dar risti sa te inveti asa.

Cand te impingi in maini trebuie sa te impingi in sus, nu pe diagonala. Daca te impingi in sus si daca esti rigid, chiar nu conteaza suprafata pe care esti petnru nu exista componenta care sa te impinga pe orizontala.

laurra 29 ian 2012 11:42:21

Re: Tribulatii despre flotari
 
Am ajuns la performanta de a face 12 flotari in genunchi pe serie :>

Slabuta 06 feb 2012 16:29:34

Re: Tribulatii despre flotari
 
Am incercat ieri sa fac o flotare intr-o mana. Cred ca o sa mai dureze ceva timp pana o sa pot face macar una. :)

Observatii dupa ~2 saptamani de facut flotari zilnic:
- fara sa ma concentrez si controlez ca la inceput, postura corecta vine de la sine
- ma simt foarte bine dupa fiecare serie, in medie fac cam 3 serii a cate 8-9 flotari
- incerc sa le fac la viteza mai mare, urmeaza sa ma concentrez si pe numarul lor
- aspectul, in special in zona umeri-brate-pectorali, mult mai satisfacator
- pielea este mai ferma
- pana si abdomenul este mai "rigid"

Slabuta 06 feb 2012 16:35:02

Re: Tribulatii despre flotari
 
Citat:

Anterior postat de quarc (Post 914616)
Se poate, dar risti sa te inveti asa.

Cand te impingi in maini trebuie sa te impingi in sus, nu pe diagonala. Daca te impingi in sus si daca esti rigid, chiar nu conteaza suprafata pe care esti petnru nu exista componenta care sa te impinga pe orizontala.

Problema s-a rezolvat. Era vorba de "rigiditate"

quarc 07 feb 2012 09:26:06

Re: Tribulatii despre flotari
 
Citat:

Anterior postat de Slabuta (Post 927208)


Problema s-a rezolvat. Era vorba de "rigiditate"

Unii oameni simt ca stau drepti, dar lasa slodurile sa coboare, daca esti din categoria aceasta trebuie sa cauti o senzatie cum ca stai cu fundul mai ridicat.
Punte-te langa o oglinda sau pune pe cineva sa se uite la tine daca stai dreapta pe parcursul flotarii.

Cand gasesti pozitia corecta, blocheaza soldurile si noteaza senzatia din muschi pe trebuie sa o cauti in viitor - unghiuri, tensiuni, etc.

laurra 09 feb 2012 16:27:19

Re: Tribulatii despre flotari
 
Quarq,am ajuns la 20 de flotari in genunchi ;ce zici, sa trec la cele normale?.Am incercat si pot sa fac 3,fata de prima data cand ma prabuseam din prima...;;)

Georgii 09 feb 2012 18:24:44

Re: Tribulatii despre flotari
 
Eu pot sa fac ~10 flotari pe normale- pe varfuri si 30 in genunchi.Am incercat azi, de cand nu mai facusem flotari...


Ora este GMT +2. Ora este acum 05:58:39.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO