forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Sport (http://forum.slabute.ro/sport/)
-   -   Tribulatii despre flotari (http://forum.slabute.ro/sport/tribulatii-despre-flotari-10965.html)

quarc 10 feb 2012 08:53:33

Re: Tribulatii despre flotari
 
Va rog sa renuntati la a face flotari pe genunchi cand ati reusit sa faceti prima flotare pe varfuri.

Nu are rost sa va intoarceti pe genunchi. Este ca si cum avem lopeti de diverse marimi ingropate intr-un munte de zapada si scopul este sa dam zapada la o parte. Incepem cu o lopatica mica, ca asta avem si sapam si sapam. Dar cand dam de o lopatica mai mare nu o folosim decat o data de doua ori dupa care o aruncam. Dam succesiv peste lopeti din ce in ce mai mari, daca nu le folosim nu avem nici o sansa sa ajungem la excavatorul cu care ne vom putea atinge scopul.

Nu flotarile in genunchi sunt scopul.
Nici flotarile pe varfuri nu sunt scopul.
Nici macar flotarile intr-o mana nu sunt scopul.
Toate acestea sunt unelte. Scopul este sa fim puternici si echilibrati.

deadcountess 10 feb 2012 11:20:57

Re: Tribulatii despre flotari
 
Citat:

Anterior postat de quarc (Post 932829)
Va rog sa renuntati la a face flotari pe genunchi cand ati reusit sa faceti prima flotare pe varfuri.

Aici nu prea sunt de acord. Daca nu poti face decat una, ce sa faci, sa faci tot asa, una in fiecare zi si atat? Nu e mai bine sa faci una, si apoi sa continui cu inca cateva pe genunchi ca sa-ti intaresti intre timp muschii si sa poti ajunge sa faci mai multe?

Noua cel putin asa ne-a spus antrenorul, si inclin sa-i dau dreptate.

quarc 10 feb 2012 11:42:44

Re: Tribulatii despre flotari
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 933099)
Aici nu prea sunt de acord. Daca nu poti face decat una, ce sa faci, sa faci tot asa, una in fiecare zi si atat? Nu e mai bine sa faci una, si apoi sa continui cu inca cateva pe genunchi ca sa-ti intaresti intre timp muschii si sa poti ajunge sa faci mai multe?

Noua cel putin asa ne-a spus antrenorul, si inclin sa-i dau dreptate.

Asta este perfect adevarat daca urmaresti sa dezvolti anduranta. Sub 5 repetari nu exista anduranta. Despre anduranta vorbim de la 12 sau 20 in sus.

Daca faci una pe varfuri si 20 pe genunchi nu o sa iti creasca in principal abilitatea de a face pe varfuri ci cea de a face pe genunchi. Anduranta se face cu jumatate din 1RPM si cu serii de peste 20 de repetari. Forta se face cu 85% din RPM in maxim 5 repetari, 3 sau 4 serii cu minim 3 minute de odihna intre serii.

Pentru forta trebuie sa treci la flotari intr-o mana si din declinat, sa cresti tensiunea din muschi cand ai ajuns sa faci 5-6 treci, trebuie sa treci la urmatorul nivel de dificultate ca sa nu te plafonezi in antrenamentul de forta maxima.

Forta maximala dezvoltata de un muschi, volumul, anduranta si viteza de contractie se antreneaza diferit pentru rezultate optime. Facand pe genunchi o sa ajunga in cele din urma sa creasca si numarul de flotari pe care le faci pe varfuri, dar foarte greu si cu foarte putin.

Sunt perfect de acord ca sunt sute de abordari, abordarea mea este: mai intai putere si apoi cand esti suficient de puternic poti incepe sa variezi pentru a atinge ce scop doresti, deja esti sigur pe sine si ar trebui sa vina destul de natural. Antrenorul tau si cu tine urmariti altceva si ati ales alta cale. Nu este rea, doar ca este diferita de a mea.

deadcountess 10 feb 2012 11:55:41

Re: Tribulatii despre flotari
 
Citat:

Anterior postat de quarc (Post 933141)

Daca faci una pe varfuri si 20 pe genunchi nu o sa iti creasca in principal abilitatea de a face pe varfuri ci cea de a face pe genunchi.
...
Facand pe genunchi o sa ajunga in cele din urma sa creasca si numarul de flotari pe care le faci pe varfuri, dar foarte greu si cu foarte putin.
...
Antrenorul tau si cu tine urmariti altceva si ati ales alta cale. Nu este rea, doar ca este diferita de a mea.

Nu stiu ce sa zic, dar cred ca un om care face de ex 50 pe genunchi sigur face mai mult de doua pe varfuri. Daca faci una pe varfuri pe zi ca mai multe nu poti, ma intreb dupa cat timp vei putea ajunge sa faci doua (n-am nici o idee) :-/Nu e oare frustrant daca iti ia prea mult pana vezi un gram de progres :-/

Da, eu nu am pus problema ca ar fi gresita calea ta si buna a mea, problema se pune care din cai este mai potrivita pt femeia supraponderala care face o singuta flotare :-/

quarc 11 feb 2012 14:01:53

Re: Tribulatii despre flotari
 
Nu am spus nicaieri ca sa faci o data pe zi.
Chiar am instigat la cat mai multe pe zi facute in serii distantate suficient ca sa te odihnesti si facut in fiecare zi.
Iti garantez ca daca acum poti sa faci doar doua si te tii de ideea de mai sus in maxim o saptamana ajungi sa faci cinci flotari. Fara febra musculara si fara transpiratie.
Cred ca oricui ii place sa aiba rezultate cu chin minim.

Faci cum crezi, parerea ta, eu stiu ce imi place.



deadcountess 11 feb 2012 21:30:20

Re: Tribulatii despre flotari
 
Citat:

Anterior postat de quarc (Post 934407)

Iti garantez ca daca acum poti sa faci doar doua si te tii de ideea de mai sus in maxim o saptamana ajungi sa faci cinci flotari.
...
Faci cum crezi, parerea ta, eu stiu ce imi place.

Sunt curioasa de unde stii cum e, ma indoiesc ai fost vreodata in situatia de a putea sa faci o singura flotare, eu n-a fost deci nu stiu cum e, deci nu imi permit sa garanetez una sau alta, eu doar ma intrebam daca nu ar fi mai potrivita varianta mea.

Nu fac nicicum, probabil ca am mai spus, eu nu ma omor cu flotarile, imi ajung cele pe care le fac "de gura antrenorului" :))

quarc 12 feb 2012 11:53:28

Re: Tribulatii despre flotari
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 934865)
Sunt curioasa de unde stii cum e, ma indoiesc ai fost vreodata in situatia de a putea sa faci o singura flotare, eu n-a fost deci nu stiu cum e, deci nu imi permit sa garanetez una sau alta, eu doar ma intrebam daca nu ar fi mai potrivita varianta mea.

Nu fac nicicum, probabil ca am mai spus, eu nu ma omor cu flotarile, imi ajung cele pe care le fac "de gura antrenorului" :))

O singura flotare nu, dar o singura tractiune da. Am fost in situatia de a face o singura flotare intr-o mana. Asa ca ma pricep cat de cat. Cel mai important este sa nu te opresti din invatat si din experimentat.

Incearca sa intelegi la ce te ajuta flotarile, de exemplu. Daca faci doar de gura antrenorului e sport si e facut prost. Toate progresele vor fi exculsiv meritul antrenorului. Ia intreaba de ce se fac flotari si nu faci la Pec Deck. Ma surpinde, artele martiale ar trebui sa iti deschida ochii si sa te faca sa intelegi de ce se face ce se face, sa iti permita sa progresezi de unul singur folosind ce ti-a fost transmis.




deadcountess 16 feb 2012 16:52:02

Re: Tribulatii despre flotari
 
Citat:

Anterior postat de quarc (Post 935143)

O singura flotare nu, dar o singura tractiune da. Am fost in situatia de a face o singura flotare intr-o mana. Asa ca ma pricep cat de cat. Cel mai important este sa nu te opresti din invatat si din experimentat.

Incearca sa intelegi la ce te ajuta flotarile, de exemplu. Daca faci doar de gura antrenorului e sport si e facut prost. Toate progresele vor fi exculsiv meritul antrenorului. Ia intreaba de ce se fac flotari si nu faci la Pec Deck. Ma surpinde, artele martiale ar trebui sa iti deschida ochii si sa te faca sa intelegi de ce se face ce se face, sa iti permita sa progresezi de unul singur folosind ce ti-a fost transmis.


Facut prost nu prea are cum sa fie daca e facut sub supraveghere.

Eu vad flotarile doar ca pe un "accesoriu" o chestie secundara in artele martiale, de aceea nu ma mai deranjez sa intreb, ma multumesc cu o explicatie simplista de genul "intareste muschii bratelor". Pe mine practic ma intereseaza progresul in arte martiale si nu progresul in nr. de flotari.

quarc 17 feb 2012 09:03:29

Re: Tribulatii despre flotari
 
Exact, tehnica este foarte importanta, dar nu putem sa negam rolul fortei.
Numai ca aici nu facem arte martiale ci flotari.

deadcountess 25 feb 2012 11:05:34

Re: Tribulatii despre flotari
 
Citat:

Anterior postat de quarc (Post 942638)
Exact, tehnica este foarte importanta, dar nu putem sa negam rolul fortei.
Numai ca aici nu facem arte martiale ci flotari.

Asa e dar ca sa te apuci sa faci flotari trebuie sa ai un motiv destul de bun sa o faci.;)


Ora este GMT +2. Ora este acum 14:05:59.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO