forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Sport (http://forum.slabute.ro/sport/)
-   -   Urcatul scarilor (http://forum.slabute.ro/sport/urcatul-scarilor-1698.html)

Daphne 18 nov 2010 17:52:47

Re: Urcatul scarilor
 
catre:Deadcountess

Eu spun ca ar trebui sa urci scari vreo 30 de min in continuu si o sa observi ca desi nu esti supraponderala o sa transpiri. Evident ar trebui sa faci acest lucru alert.
Mie imi place sa fac la aparat cel mai mul deoarece pot sa reglez intensitate si pot alege programul. Daca fac minim 20 de min la nivelul 8-10 simnt cum imi lucreaza muschi de la picioare.
Incearca... poate o sa-ti placa.

joahanna 01 feb 2011 14:53:13

Re: Urcatul scarilor
 
Am incercat in vara impreuna cu sotul sa facem ceva exercitii pe scarile din parc, avand in vedere ca sunt foarte multe si am vazut multa lume alergatnd pe ele. Asa cum glumeam noi "alergat a la Rocky Style". Am facut cateva saptamani, zilnic, dar ne-am cam plictisit , iar pe mine ma tot durea un genunchi cand urcam scarile. Scarile erau destul de mari, si ar echivala cu 2 scari de la un bloc. Transpiram intens dupa numai cateva minute si cu o dieta nu foarte stricta am reusit sa slabesc 3 kg in aproape o luna, iar sotul meu vreo 5 kg. Apropo, prima saptamana faceam numai 15 minute, zilnic, a doua saptamana cam 20 minute....si am ajuns la maxim 30 minute.
Nu stiu de ce se vorbeste pe aici de o ora de urcat scari. :-s Nu stiu, poate daca urci un etaj si pe urma iei o mica pauza ai putea rezista o ora. Noi urcam fara intrerupere 68 scari. :P
Intre timp mi-am luat un stepper, nu este la fel de intens precum scarile din punctul meu de vedere, dar pare sa nu-mi solicite prea mult genunchiul cu pricina.:D

Animis23 08 mai 2011 22:11:57

Re: Urcatul scarilor
 
pana la urma, nu se trece urcatul scarilor la calorii consumate? stiu ca nu e mult, dar stau la etajul 4 si daca plec de 2-3 ori de acasa fac in total 10 minute de urcat scari, si e foarte obositor pentru toti cei din familia mea, neavand lift. mai ales ca e un exercitiu bun si pentru genunchiul meu in recuperare, urc scari cu fiecare ocazie pe care o am. astept un raspuns, poate de la slabuta?

anqutz 09 mai 2011 00:15:10

Re: Urcatul scarilor
 
Ba il poti trece la consumul de kcal. Dar 10 min de urcat scarile nu se pot considera sport, ti-ar trebui macar 30 de min. Insa nu stiu ce ai tu voie sa faci acum, mai ales ca esti in recuperare. :)

Animis23 09 mai 2011 06:17:57

Re: Urcatul scarilor
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 649897)
Ba il poti trece la consumul de kcal. Dar 10 min de urcat scarile nu se pot considera sport, ti-ar trebui macar 30 de min. Insa nu stiu ce ai tu voie sa faci acum, mai ales ca esti in recuperare. :)

Fireste ca nu fac numai asta la capitolul miscare, dar le-as adauga, pe langa ce fac eu miscare in rest. Adica toata lumea pune impaturit haine si chestii(eu nu prea fac chestii prin casa). Exista o chestie din aia cu urcatul scarilor si nu am vazut-o eu, sau sa le pun la altceva, adica la stepper?

Whaley 09 mai 2011 06:47:51

Re: Urcatul scarilor
 
Citat:

Anterior postat de Animis23 (Post 649931)
Adica toata lumea pune impaturit haine si chestii(eu nu prea fac chestii prin casa).

:)) Pe bune? Se pune impaturit haine la sport? Loooooollll!:)):)):))
Eu nu pun nici... sportul la sport in calculator, sincer, pentru ca nu sunt foarte sigura ca sunt valorile corecte pentru ceea ce fac eu acum (adica, ce inseamna Pilates intens? Cate miscari, ce tip de miscari, daca nu-s facute chiar corect cate kcal se pierd?) si mi-e teama sa nu imi fac niste calcule gresite si sa nu fiu tentata sa mananc ca sparta pentru ca-mi iese un consum de doua ori cat cel real... Singurele activitati care sunt "masurabile" ok mi se par cele gen "alergat pe banda, 10 km/h", desi si acolo conteaza nivelul de antrenament etc.
Sau tu intrebi pentru concurs? :-/

Animis23 09 mai 2011 06:50:14

Re: Urcatul scarilor
 
Citat:

Anterior postat de Whaley (Post 649942)


:)) Pe bune? Se pune impaturit haine la sport? Loooooollll!:)):)):))
Eu nu pun nici... sportul la sport in calculator, sincer, pentru ca nu sunt foarte sigura ca sunt valorile corecte pentru ceea ce fac eu acum (adica, ce inseamna Pilates intens? Cate miscari, ce tip de miscari, daca nu-s facute chiar corect cate kcal se pierd?) si mi-e teama sa nu imi fac niste calcule gresite si sa nu fiu tentata sa mananc ca sparta pentru ca-mi iese un consum de doua ori cat cel real... Singurele activitati care sunt "masurabile" ok mi se par cele gen "alergat pe banda, 10 km/h", desi si acolo conteaza nivelul de antrenament etc.
Sau tu intrebi pentru concurs? :-/

Intreb in general, pur si simplu. Si mie imi e teama sa nu aproximez in plus, asa ca incerc sa pun activitatea cu consumul minim de calorii cand am de ales din mai multe variante. :D

anqutz 09 mai 2011 06:50:47

Re: Urcatul scarilor
 
Citat:

Anterior postat de Animis23 (Post 649931)
Fireste ca nu fac numai asta la capitolul miscare, dar le-as adauga, pe langa ce fac eu miscare in rest. Adica toata lumea pune impaturit haine si chestii(eu nu prea fac chestii prin casa). Exista o chestie din aia cu urcatul scarilor si nu am vazut-o eu, sau sa le pun la altceva, adica la stepper?

Serios acum, de unde sa stiu eu ce miscare faci tu? :)

Uite, exista in calculatorul de calorii: Consum calorii, Urcat pe scari - Calculator calorii - Slabute.ro.

Animis23 09 mai 2011 06:58:38

Re: Urcatul scarilor
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 649945)


Serios acum, de unde sa stiu eu ce miscare faci tu? :)

Uite, exista in calculatorul de calorii: Consum calorii, Urcat pe scari - Calculator calorii - Slabute.ro.

Multumesc frumos de tot! Nu o gasisem pana acum:)) Scuze daca te-am enervat, asa mi s-a parut din tonul mesajului tau :)

anqutz 09 mai 2011 06:59:47

Re: Urcatul scarilor
 
Citat:

Anterior postat de Animis23 (Post 649952)
Multumesc frumos de tot! Nu o gasisem pana acum:)) Scuze daca te-am enervat, asa mi s-a parut din tonul mesajului tau :)

Cu placere! Nu m-ai enervat. :P Am dormit 1 ora si jumatate azinoate si poate am fost putin iritata, scuze. :">


Ora este GMT +2. Ora este acum 05:38:42.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO