forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Sport (http://forum.slabute.ro/sport/)
-   -   Urcatul scarilor (http://forum.slabute.ro/sport/urcatul-scarilor-1698.html)

Whaley 09 mai 2011 07:02:44

Re: Urcatul scarilor
 
Citat:

Anterior postat de Animis23 (Post 649943)
Intreb in general, pur si simplu. Si mie imi e teama sa nu aproximez in plus, asa ca incerc sa pun activitatea cu consumul minim de calorii cand am de ales din mai multe variante. :D

Pai, in general, iti garantez ca 10 minute de urcat scari nu-ti ard mai mult de 50 kcal (maaaxim)... eu nu le-as lua in calcul...
Sunt foarte multe variabile care pot creste sau scadea consumul zilnic, in locul tau mi-as calcula pur si simplu sa mananc cu 500 kcal sub BMR (asta fac si eu, de altfel), considerand "sedentar" daca nu faci sport propriu-zis, "usor activ" 1-3 ore de sport saptamanal, "activ" 3-5 ore etc. Sport as in mers la sala si transpirat. Activitatile casnice au marele "pacat" de a fi rutina, muschii nu sunt supusi unui efort real cand toci ceapa pentru ciorba daca faci asta zilnic... Corpul invata miscarea destul de repede si ea devine ineficienta la nivel de consum.
Un exemplu: eu merg foarte mult pe jos de cand ma stiu. Nu am masina, nu-mi place sa conduc, in schimb imi place sa merg. De cand am nascut mi-am plimbat copilul kilometri intregi aproape zilnic, in pas destul de alert, si nu am slabit un gram pana nu m-am apucat de dieta. :) La fel, nici alergatul dupa el cand a inceput sa mearga nu mi s-a parut a avea vreun efect de slabire. :-s

Animis23 09 mai 2011 07:02:44

Re: Urcatul scarilor
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 649953)


Cu placere! Nu m-ai enervat. :P Am dormit 1 ora si jumatate azinoate si poate am fost putin iritata, scuze. :">

Nicio problema, fiecare cu ale lui. Sa te oihnesti, totusi!

roseadria 10 iun 2011 10:00:53

Re: Urcatul scarilor
 
buna fetelor ! >:D<
eu cand am deschis subiectul asta ma gandeam sa fac zilnic urcat de scari intensiv, urcand cate 20 etaje sau chiar mai mult , intensificand ritmul la fiecare saptamana.
citisem pe net de unu din usa care a slabit 60 kg intr-un an , doar cu dieta si scari ;;).
ati citit si voi ?? >:D<

lylye 13 iun 2011 13:18:55

Re: Urcatul scarilor
 
buna fetelor >:D< sunt noua pe forum, dar intru in gasca voastra de slabute. pentru mine cel putin, viitoare slabuta :"> am auzit ca urcatul scarilor e mai bun decat alergatul :-/ e adevarat? pupici :-*

quarc 29 nov 2011 15:20:30

Re: Urcatul scarilor
 
Daca nu aveti acces la niste scari decente, in parcul Carol, la Mausoleu mai sunt niste scari interesante.
Se mai gaseste in comert o treapta, nu stiu cum se numeste; o pui in fata televizorului, urci si cobori pana vezi verde in fata. Sau daca suntem zgaraciti putem sa o facem pe bordura >:)

Chiar si la birou puteti sa luati o pauza si la fiecare ora mai urcati pana la etajul 6. Face bine si la productivitate si la sport. Eu foarte rar folosesc liftul si scarile rulante. Faceti-va un obicei din asta, chiar si putinul asta ajuta!

ladylinda 17 iun 2012 17:50:39

Re: Urcatul scarilor
 
Eu mi-am cumparat bicicleta...de pe 1 Iulie ma duc si ma intorc de la birou pedalind...oricum e mai bine decit sa stau cu fundul in scaun tot drumul...si m-am apucat si de gimnastica in piscina...ufff... sportul meu preferat e canasta :)... ca vorba aia ...nu mai am decit 54 de kg de dat jos ...hehehe


Ora este GMT +2. Ora este acum 16:52:42.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO