forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Sunt insarcinata (http://forum.slabute.ro/sunt-insarcinata/)
-   -   O noua viata - jurnal de sarcina Mailin (http://forum.slabute.ro/sunt-insarcinata/noua-viata-jurnal-sarcina-mailin-5960.html)

simonet 10 sep 2010 17:48:41

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
buna Mailin si tuturor fetelor!!

sunt ff bucuroasa. mi-au iesit analizele de la dublu test si sunt ff bune. riscurile de sindrom down, edwards si de varsta sunt scazute.
astept cu nerabdare sa treaca aceasta luna sau macar inca 2 saptamani si sa merg la inca o ecografie sa vedem mai clar daca e baietel sau fetita:D
acum sunt in saptamana 14:)

Mailin, tu cum esti? te simti bine?
o sarcina usoara in continuare!!

VentoFreddo 10 sep 2010 19:46:42

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Mailin, am citit pe nerasuflate de unde ramasesem, asa imi pare bine ca te simti ok..:-*>:D<Felicitari si pt job>:D<
Ce idee buna sa pui toate costurile si tot ce va da sa faceti...eu la anu imi fac casa si pe toamna daca ma ajuta Domnul incep sa lucrez si eu la un proiect de bebe:D:x:x
Multa sanatate si felicitari si celorlalte mamici in devenire care mai intra la tine in jurnal:-*:-*>:D<

nicoleta100 10 sep 2010 19:48:13

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Citat:

Anterior postat de mailin (Post 314952)
>:D<>:D<>:D<:(:( Imi pare rau ca ai pierdut sarcina. E greu de spus ceva potrivit la asemenea evenimente. Dar stii toate se intampla cu un motiv si daca Dumnezeu a vrut asa, poate a stiut El de ce.
Nu te descuraja si crede ca data viitoare va fi mai bine.
Nicoleta tu mai ai un copil, asa-i? Parca am citit eu pe undeva pe forum :-/
Eu sunt bine, multumesc de flori >:D<, foarte frumoase.
Intr-adevar am avut o saptamana ceva mai incarcata.
Sarcina merge bine pana acum. Sunt putin nemultumita, ca de cand au trecut caldurile parca nu mai beau destula apa si nu mananc asa multe legume proaspete. Nu mai imi place apa plata si apa minerala nu pot sa o beau. Foarte ciudat sentiment, Si eu toata viata am baut numai apa plata, nu sucuri sau altceva. Dar sper ca am gasit solutia. Amestec apa cu un pic de suc de mere si parca asa mai merge. Mi-am propus sa imi iau storcator de fructe sa imi fac sucuri naturale. Vb vine, ca la cate tratamente au in ele fructele noastre.....
Azi parca mi-a fost putin greata, dar poate isi spune si oboseala cuvantul.
Te imbratisez inca odata, capul sus, si sper ca in curand sa ne dai o veste buna >:D<
Te astept pe la casuta mea cand mai ai timp si chef ;;)

Multumesc! nu-i nimik,trece:(! greu dar trece!!!!
Da, eu mai am un baietel (in 15 septembrie implineste 1 an si 5 luni),este o comoara ,un puiut micut si dragalas pe care il iubesc enorm!!!
Te pup si astept vesti noi!!! :-*:-*:-*

mailin 11 sep 2010 12:30:09

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Citat:

Anterior postat de mailin (Post 297403)
Dupa cum am spus mai sus, am sa fac o centralizare a costurilor legate de sarcina.
Costurile pentru luna 1 de sarcina:
Test sarcina = 22 RON
consult nr. 1 gineco (eco) = 160 RON
acid folic + herbolax + utrogestan + crema calendula = 85 RON
consult nr. 1 endocrinologie (cu eco) = 100 RON
analize tiroida (TSH, FT4, antiTPO) = 102 RON

TOTAL = 469 RON

Luna 2
control gineco 80 RON
analize sange +urina 430 RON
utrogestan 30 RON
mai urmeaza luna aceasta
control gineco
control endocrinologie

mailin 11 sep 2010 12:41:39

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
>:D<
Citat:

Anterior postat de DrIulia2010 (Post 317528)
In zilele in care sunt in Tm merg,da,poti sa ai trainer personal sau poti cere sfatului unuia.


Cand organizam o noua intalnire?:)

Planuiam sa merg din octombrie, dar acum o las pana dupa sarcina. Mi-am propus sa merg pe jos la lucru si dupa acasa, cand incep in octobrie la noul loc de munca.
Cu intalnirea, nu stiu, eu propun sa ne vedem in octombrie. La mine incepe o perioada incarcata. Urmeaza mutarea, trebuie sa inchei cursurile si sa imi pregatesc biroul. Tu ce spui, cand ai putea? Banui ca tot in weekend.

Citat:

Anterior postat de simonet (Post 323414)
buna Mailin si tuturor fetelor!!

sunt ff bucuroasa. mi-au iesit analizele de la dublu test si sunt ff bune. riscurile de sindrom down, edwards si de varsta sunt scazute.
astept cu nerabdare sa treaca aceasta luna sau macar inca 2 saptamani si sa merg la inca o ecografie sa vedem mai clar daca e baietel sau fetita:D
acum sunt in saptamana 14:)

Mailin, tu cum esti? te simti bine?
o sarcina usoara in continuare!!

>:D< ma bucur Simonet ca e totul f bine. Ma gandesc ca esti foarte nerabdatoare sa vezi ce veti avea. :)
Eu am fost astazi sa imi fac analizele si astept rezultatele si sper sa fie totul in regula. Samptamana aceasta am si eu programare la medic iar. In rest nimic special. Imi fac in continuare probleme ca nu mananc destul de "corect" sa zic asa, si ca nu fac destula miscare. Din fericire stau bine cu fructele, cu legumele e problema.
si tie Simonet in continuare o sarcina usoara iti doresc. Ne auzim pe aici cu vesti >:D<

Citat:

Anterior postat de VentoFreddo (Post 323572)
Mailin, am citit pe nerasuflate de unde ramasesem, asa imi pare bine ca te simti ok..:-*>:D<Felicitari si pt job>:D<
Ce idee buna sa pui toate costurile si tot ce va da sa faceti...eu la anu imi fac casa si pe toamna daca ma ajuta Domnul incep sa lucrez si eu la un proiect de bebe:D:x:x
Multa sanatate si felicitari si celorlalte mamici in devenire care mai intra la tine in jurnal:-*:-*>:D<

>:D<Bine ai trecut, trebuie sa trec si eu pe la tine sa vad ce ai mai facut :> dar banui ca ai fost cumintica, asa cum te stiu.
Tinem pumnii sa ni te alaturi. Tu ce iti doresti?
te pup, ai grija de tine

Citat:

Anterior postat de nicoleta100 (Post 323575)
Multumesc! nu-i nimik,trece:(! greu dar trece!!!!
Da, eu mai am un baietel (in 15 septembrie implineste 1 an si 5 luni),este o comoara ,un puiut micut si dragalas pe care il iubesc enorm!!!
Te pup si astept vesti noi!!! :-*:-*:-*

Sa iti traiasa baietelul, sa se faca mare si sa fie sanatos >:D<. Sincer de abia astept si eu sa imi vad copilul sa il vad cum se deplaseaza de-a busilea cu Pako (cainele nostru) mirosind la pampers (am citit asta pe undeva, ca asa detectau parintii ca trebuie schimbat copilul) :)). Stiu ca mai am de asteptat pana atunci :) si sunt rabdatoare.
Cand aveti voie sa incercati din nou pt bebe?
>:D<:-* take care

nicoleta100 11 sep 2010 13:31:34

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Citat:

Anterior postat de mailin;324276


[B
Sa iti traiasa baietelul, sa se faca mare si sa fie sanatos >:D<. Sincer de abia astept si eu sa imi vad copilul sa il vad cum se deplaseaza de-a busilea cu Pako (cainele nostru) mirosind la pampers (am citit asta pe undeva, ca asa detectau parintii ca trebuie schimbat copilul) :)). Stiu ca mai am de asteptat pana atunci :) si sunt rabdatoare. [/B]
Cand aveti voie sa incercati din nou pt bebe?
>:D<:-* take care

Multumesc ,Mailin!!!>:D<>:D<>:D<
Te cred ca esti nerabdatoare ,asa eram si eu!!! Sa vezi ce repede cresc ,de nu o sa iti vina sa crezi!!!! O sa vezi tu !!!
Trebuie sa facem pauza 3 luni ,adica sa evit 3 luni sa raman insarcinata,si incepand din 15 septembrie o sa iau Elevit!!! Ajuta!!!(sper ,asa mi-a zis medicul). Tu ce iei? Ti-a da ceva pastilute??? VITAMINE ???:-/:-/
ITI UREZ UN WEEKEND MINUNAT ALATURI DE CEI DRAGI!!!!!
http://stack.meme.ro/galerie/2007-08...187628853t.jpghttp://t3.gstatic.com/images?q=tbn:I...65ab765c49.gif


Slabuta 11 sep 2010 17:36:02

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Mailin >:D< mamica noastra cum se descurca cu papica? :)
Simo felicitari pentru rezultatul analizelor :-*

Abia astept sa vad pozisoare cu copilasii vostri :x

DrIulia2010 11 sep 2010 18:45:12

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
[QUOTE=mailin;324276]>:D<
Planuiam sa merg din octombrie, dar acum o las pana dupa sarcina. Mi-am propus sa merg pe jos la lucru si dupa acasa, cand incep in octobrie la noul loc de munca.
Cu intalnirea, nu stiu, eu propun sa ne vedem in octombrie. La mine incepe o perioada incarcata. Urmeaza mutarea, trebuie sa inchei cursurile si sa imi pregatesc biroul. Tu ce spui, cand ai putea? Banui ca tot in weekend.


Hello,super,incepi noul job.;)
In octombrie e foarte bine.

Ai grija de tine,de voi.>:D<

mailin 12 sep 2010 20:59:34

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Citat:

Anterior postat de nicoleta100 (Post 324326)
Multumesc ,Mailin!!!>:D<>:D<>:D<
Te cred ca esti nerabdatoare ,asa eram si eu!!! Sa vezi ce repede cresc ,de nu o sa iti vina sa crezi!!!! O sa vezi tu !!!
Trebuie sa facem pauza 3 luni ,adica sa evit 3 luni sa raman insarcinata,si incepand din 15 septembrie o sa iau Elevit!!! Ajuta!!!(sper ,asa mi-a zis medicul). Tu ce iei? Ti-a da ceva pastilute??? VITAMINE ???:-/:-/
ITI UREZ UN WEEKEND MINUNAT ALATURI DE CEI DRAGI!!!!!
http://stack.meme.ro/galerie/2007-08...187628853t.jpghttp://t3.gstatic.com/images?q=tbn:I...65ab765c49.gif

Deocamdata nu iau decat acid folic. Si cate o lingura de miere zilnic. Mi-au venit insa rezultatele de la analize si din cate imi dau eu seama sunt un pic anemica. Dar vedem ce zice doctorita joi. Sper sa nu imi dea vitamine, oricum din cate am auzit despre ea, nu este adepta vitaminelor luate in nestire. Voi nota in jurnalul acesta daca primesc ceva.

Nicoleta, sa ai o saptamana minunata >:D<

nicoleta100 12 sep 2010 21:06:02

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Citat:

Anterior postat de mailin (Post 325843)
Deocamdata nu iau decat acid folic. Si cate o lingura de miere zilnic. Mi-au venit insa rezultatele de la analize si din cate imi dau eu seama sunt un pic anemica. Dar vedem ce zice doctorita joi. Sper sa nu imi dea vitamine, oricum din cate am auzit despre ea, nu este adepta vitaminelor luate in nestire. Voi nota in jurnalul acesta daca primesc ceva.

Nicoleta, sa ai o saptamana minunata >:D<

Salutare!>:D<>:D<>:D<
Iubita mea daca organismul tau are nevoie de vitamine ,trebuie sa le iei!!!
Eu si in timpul primei sarcini am luat Elevit !!! Pe toeta perioada sarcinii!!! Si in anumite saptamani am luat Calciu!!! tin minte ca de 2 ori am luat calciu!!! Si am facut 2 vaccine!!!
Te pup si astept vesti!! Doar bune!!!!:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*


Ora este GMT +2. Ora este acum 06:53:21.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO