forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Sunt insarcinata (http://forum.slabute.ro/sunt-insarcinata/)
-   -   O noua viata - jurnal de sarcina Mailin (http://forum.slabute.ro/sunt-insarcinata/noua-viata-jurnal-sarcina-mailin-5960.html)

iirriinnuuccaa 05 mar 2011 21:44:27

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Buna!
imi place ce frumos descrii sarcina ta ideala :)
Doamne ajuta sa fie asa pana la sfarsit!

Mai ai putin...

>:D<

mailin 10 mar 2011 07:59:01

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Citat:

Anterior postat de iirriinnuuccaa (Post 557930)
Buna!
imi place ce frumos descrii sarcina ta ideala :)
Doamne ajuta sa fie asa pana la sfarsit!

Mai ai putin...

>:D<

Multumesc Irinuca >:D<

mailin 10 mar 2011 08:12:07

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
A mai trecut o luna, si am fost din nou in vizita la dr. doctor. Am avut un mic soc, daca data trecuta, adica acum o luna, Taisia avea 1750 g, acum ea are deja 2950 g :-o, si mai are de stat o luna in burtica, deci va fi o fata maricica. Nu ma asteptam la asa mult. Si asta in conditiile in care nu am luat vitamine, nimic, si de vreo 2 saptamani nici calciu si nici fier nu am mai luat. Se pare ca fata mea nu are treaba, se simte bine acolo in burtica si isi face de cap. Clar ii plac dulciurile :). E bucalata si are muuuult par pe cap. In general masuratorile au indicat ca are varsta de 35 si 36 saptamani. Deci e ceva mai mare decat scrie in carti pt 35 de saptamani incheiate.
Dar important e ca e sanatoasa.
Urmatorul control va fi peste doua saptamani cand vom stabili si detaliile nasterii, care e tot mai clar ca va fi cezariana, avand in vedere ca si bebele e maricel.
Mi-a zis dr de vreo 2, 3 ori ca am burta uriasa, de imi venea sa intru in pamant, si la una dintre paciente i-a zis sa nu ia zilnic elevit, ca se face cat mine....mersi frumos tanti doctor, you just made my day...
Asa ca degeaba am pus eu doar 10 kg...ca tot sunt huge. Adevarul este ca ultimele 4 kg s-au depus f repede, in doar 2 luni, dar se pare ca de acum ritmul de depunere va incetini din nou si sper sa nu mai pun decat 1 kg pana la final.
Cu munca devine tot mai greu, si cel mai deranjant este ca ma doare spatele intr-un mod ciudat, intr-o parte, cred ca de la prea mult stat pe scaun. Cu dormitul din fericire nu am probleme, desi ma trezesc o data sau de 2 ori noaptea pt mers la toaleta. In rest, e destul de amuzant sa vad burta cum se misca dintr-o parte in alta si sa o simt pe Taisia cum se impinge prin burta. Ieri la ecograf tot dadea cu manuta peste cordonul ombilical, in ciuda parca sa nu o lase pe tanti dr sa vada dc este in regula. A fost foarte amuzant, cand se oprea cordonul din miscare, iar ii tragea o palma :))
Cam astea sunt noutatile. Sambata ne intalnim cu o potentiala bona. Am decis ca trebuie neaparat sa gasim una, pentru ca nu voi putea sta f mult acasa dupa nastere, max. o luna.
va pup burtici, sa aveti o zi minunata >:D<

puiu 10 mar 2011 09:12:22

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Mailin...sa stii ca si baietelu meu o avut 3kg la 8 luni....si pama la 9 luni o mai pus 1 kg.....deci l-am nascut f greu ca o fost mare ca si kg si cu capu mare:))...sa stii ca eu am pus foarte multe kg de la vitamine......vreo 25-28kg:((dar leam pus cam in ultimele luni...dar sa stii ca la urmatoarea sarcina nu am de gand sa mai iau vitamine.....sau foarte rar.....eu am auzit de la cumnata mea care e gravida in Romania...ca dimensiunea copiluluii nu consta in faptu ca ai luat vitamine ci cat de mare e tata:))

mishutza 10 mar 2011 11:04:23

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Mailin,ce doctor tacanit ai tu,ihihi.Mie nu mi s-a parut burtica ta asa de mare cand ne-am vazut,ci normala.Am vazut eu burte imense la viata mea,de te intrebai unde e mama,hehehe.
Deci e jucausa mititica ta:DCe fain e ce povestesti de ea.Mai un pic si o sa cunosti micuta locatara din burtica.
Spor la gasit bona si pitica.>:D<>:D<>:D<

mailin 10 mar 2011 14:38:24

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Citat:

Anterior postat de puiu (Post 564712)
Mailin...sa stii ca si baietelu meu o avut 3kg la 8 luni....si pama la 9 luni o mai pus 1 kg.....deci l-am nascut f greu ca o fost mare ca si kg si cu capu mare:))...sa stii ca eu am pus foarte multe kg de la vitamine......vreo 25-28kg:((dar leam pus cam in ultimele luni...dar sa stii ca la urmatoarea sarcina nu am de gand sa mai iau vitamine.....sau foarte rar.....eu am auzit de la cumnata mea care e gravida in Romania...ca dimensiunea copiluluii nu consta in faptu ca ai luat vitamine ci cat de mare e tata:))

:D pai tata nu e asa mare ca mama (momentan :D) si la nastere a avut 3500 (tata) si eu am avut 3600g. Dar nu-i bai, sanatoasa sa fie, si mai bine mai maricica, decat micuta, are ea timp sa fie slabuta mai incolo pe la 18 ani. Socul a fost mai mare pt ca o prietena de-a mea, care trebuie sa nasca zilele astea, a fost acum 2 sapt la control si fetita ei avea 3300g. Si de aia ma gandeam ca a mea o fi avand 2500, 2700, ca pana acum cam toate s-au potrivit sa fie la fel. Dar in rest nu am nici o treaba, important e sa fie sanatoasa. ;;)

mailin 10 mar 2011 14:47:43

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Citat:

Anterior postat de mishutza (Post 564925)
Mailin,ce doctor tacanit ai tu,ihihi.Mie nu mi s-a parut burtica ta asa de mare cand ne-am vazut,ci normala.Am vazut eu burte imense la viata mea,de te intrebai unde e mama,hehehe.
Deci e jucausa mititica ta:DCe fain e ce povestesti de ea.Mai un pic si o sa cunosti micuta locatara din burtica.
Spor la gasit bona si pitica.>:D<>:D<>:D<

x-(deci am scris o gramada, dupa care am apasat ceva pe aici si s-a dus tot.
In mare ziceam ca important sa fie sanatoasa, si ca si mie mi se pare ca a mai crescut burta.
Si de jucausa, e foarte, de fiecare data am prins-o ca facea ceva, ba cu cordonul, ba cu piciorusele, ba zambea :), de abia astept sa o cunosc, si ma bucur ca vine vara si o sa putem iesi sa ne bucuram de soare.

Tu ce faci? Cum esti? Te-ai apucat din nou de dieta? Eu acu doua zile mi-am luat ceapa verde si ridichi si cas, si ce buuun a fost, gust de primavara :D, de abia astept sa apara legumele romanesti de primavara, sunt si mai bune.

Te pup, >:D<>:D<

VentoFreddo 10 mar 2011 14:48:46

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
BUna,Mailinush:-*Mereu citesc ce scrii tu despre sarcina,e asa frumos..Eu zic ca nu-i bai ca e fata voinica,dimpotriva;)Si daca vei face ceza nu e niicio problema..Mai ai putin,nu-mi vine sa cred ce a zburat timpul..Raisa deja a sosit,in curand si Taisia..
Sa fiti sanatoase si sa ai o primavara minunata!:-*>:D<

mailin 10 mar 2011 14:53:22

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Citat:

Anterior postat de VentoFreddo (Post 565258)
BUna,Mailinush:-*Mereu citesc ce scrii tu despre sarcina,e asa frumos..Eu zic ca nu-i bai ca e fata voinica,dimpotriva;)Si daca vei face ceza nu e niicio problema..Mai ai putin,nu-mi vine sa cred ce a zburat timpul..Raisa deja a sosit,in curand si Taisia..
Sa fiti sanatoase si sa ai o primavara minunata!:-*>:D<

Hello Vento, multumim de urari :) (noi doua) si iti uram si tie o primavara minunata.
M-am mai uitat intr-o zi prin pozele tale, tare bine arati :), de abia astept si eu sa ma pun iar la munca, la sport, simt ca de data asta totul va merge bine si o sa ajung unde imi doresc, resp. de unde am plecat acu 3 ani (in kg vorbind).
>:D< astept sa te aud si pe tine cu ceva vesti despre burtica ;;)

alinamar 11 mar 2011 20:04:57

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Buna viitoare mamica,
Scriu la tine in jurnal pt ca te-am gasit conversand intr-un alt jurnal in care intrebai cum e nasterea si perioada de dupa.
Eu am nascut acum 6 luni prin cezariana la cerere un bebelus de 3950 g. Pot sa-ti spun ca cezariana e cea mai buna alegere din punctul meu de vedere...doare 3 zile si incomodeaza vreo 7 dar e mult mult mai bine decat la nastere naturala (aveam colege de salon care nu se putea da jos din pat supa natural)..poti sta in fund, te poti ocupa de bebelina. Nu-ti casapesc in zig zag muschii de jos. Dupa 2 saptamani m-am simtit ca noua!!
Sa nu-ti fie frica pentru nasterea in orice modalitate reprezinta momentul vietii tale, iar bebe va fi persoana pe care o iubesti trup si suflet fara sa o fi vazut vreodata!
Bucura-te de sarcina cat mai poti, fa-ti toate poftele, fa mofturi pentru ca e unica perioada in care-ti sunt acceptate fara reprosuri!
Te pup! Sa fiti sanatoase amandoua!

mailin 11 mar 2011 23:02:41

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Citat:

Anterior postat de alinamar (Post 567064)
Buna viitoare mamica,
Scriu la tine in jurnal pt ca te-am gasit conversand intr-un alt jurnal in care intrebai cum e nasterea si perioada de dupa.
Eu am nascut acum 6 luni prin cezariana la cerere un bebelus de 3950 g. Pot sa-ti spun ca cezariana e cea mai buna alegere din punctul meu de vedere...doare 3 zile si incomodeaza vreo 7 dar e mult mult mai bine decat la nastere naturala (aveam colege de salon care nu se putea da jos din pat supa natural)..poti sta in fund, te poti ocupa de bebelina. Nu-ti casapesc in zig zag muschii de jos. Dupa 2 saptamani m-am simtit ca noua!!
Sa nu-ti fie frica pentru nasterea in orice modalitate reprezinta momentul vietii tale, iar bebe va fi persoana pe care o iubesti trup si suflet fara sa o fi vazut vreodata!
Bucura-te de sarcina cat mai poti, fa-ti toate poftele, fa mofturi pentru ca e unica perioada in care-ti sunt acceptate fara reprosuri!
Te pup! Sa fiti sanatoase amandoua!

Buna Alina, multumesc de incurajari, ai un baietel foarte dragalas, sa va traiasca.
Nu mi-e asa frica de cezariana, sunt doar curioasa de experientele celorlalte mamici. Mi-ar fi mult mai frica de o nastere naturala. Sunt convinsa ca ma voi recupera f repede :), dar ajuta sa auzi lucrul acesta si de la alte persoane. Iar poftele chiar mi le fac in ultima vreme, iar urmarile nu se lasa asteptate f mult. Kg se depun f repede in ultimul timp. Cat timp are bebele tau? Este chiar asa de obositor in prima perioada dupa nastere, precum se spune? Sau este acceptabil? Din cauza ca bebele trebuie hranit tot la cateva ore?
>:D<

alinamar 12 mar 2011 11:53:32

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Citat:

Anterior postat de mailin (Post 567302)
Buna Alina, multumesc de incurajari, ai un baietel foarte dragalas, sa va traiasca.
Nu mi-e asa frica de cezariana, sunt doar curioasa de experientele celorlalte mamici. Mi-ar fi mult mai frica de o nastere naturala. Sunt convinsa ca ma voi recupera f repede :), dar ajuta sa auzi lucrul acesta si de la alte persoane. Iar poftele chiar mi le fac in ultima vreme, iar urmarile nu se lasa asteptate f mult. Kg se depun f repede in ultimul timp. Cat timp are bebele tau? Este chiar asa de obositor in prima perioada dupa nastere, precum se spune? Sau este acceptabil? Din cauza ca bebele trebuie hranit tot la cateva ore?
>:D<

Crede-ma ca ai timp toata viata sa tii dieta si sa slabesti...important e sa te simti bine acum..cu bebe in burtica.
Baietelul meu face 6 luni pe 15.03. Nu pot sa zic ca e usor dupa nastere..nu te astepta sa dormi linistita si copilul sa pape la ore fixe. Daca decizi sa-l alaptezi si o sa ai laptic el nu stie sa suga primele zile si va sta la tzitzi si cate o ora..pana se va satura. Trebuie sa te inarmezi cu rabdare multa si sa te gandesti ca tu vei sta pe planul secund iar bebelina ta va fi principalul. E greut pana va obisnuiti una cu alta...pana ajungi sa cunosti copilul. Cand era darius al meu de 1 luna plangea de somn de cele mai multe ori iar eu credeam ca are colici....mi-am dat seama cand m-am uitat la filmulete dupa vreo 2 luni. Sa nu crezi variante de genul: nu-l lua in brate ca se invata, nu-l legana, nu-l pupa si tot asa...sunt pure aberatii...suntem oameni iar bebele tau are nevoie de caldura ta. Eu nu-l luam deloc in brate la un moment dat ca sa nu se invete, dar de cand am inceput sa-l iau se lipea de mine..doamne ce trairi si senzatii frumoase...Bebe oricum nu are memorie de genul asta pana la 3 luni...poate fi dezvatat usor..Mie alaptatul mi s-a parut mai greu decat orice altceva. Pt ca trebuia sa ma privez de fucte si legume crude in primele luni...darius a avut colici...am facut mastita, rani la sfarcuri cu toate unguentele de profil..dar nu te speria de asta pt ca le uiti repede si...alaptatul devine a doua cea mai frumoasa experienta din viata ta...
In legatura cu oboseala...este important sa te odihnesti bine bine dupa nastrere..indiferent unde si cum vei naste...eventual ia-ti un ajutor daca poti...desi atunci o sa te enerveze toata lumea din jurul tau...
Iti doresc sa nu treci prin depresia postnatala ca si mine..dar nu te panica pt ca nici asta nu e raul suprem..trece repede daca cei din jur au rabdare cu tine...
Pentru orice alte intrebari iti stau la dispozitie...stiu cat de importanta e perioada asta pentru tine! profita de timpul ramas pana la venirea bebelinei si odihneste-te, mananca ce-ti pofte inimioara (de preferat sanatos), citeste o carte, mergi la un film, iesi din casa...pt ca o perioada nu o sa poti face toate astea la fel ca acum!
Sorry daca m-am lungit prea mult...:)
Va pup si sanatate multa!!!

mailin 13 mar 2011 00:19:03

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Citat:

Anterior postat de alinamar (Post 567738)
Crede-ma ca ai timp toata viata sa tii dieta si sa slabesti...important e sa te simti bine acum..cu bebe in burtica.
Baietelul meu face 6 luni pe 15.03. Nu pot sa zic ca e usor dupa nastere..nu te astepta sa dormi linistita si copilul sa pape la ore fixe. Daca decizi sa-l alaptezi si o sa ai laptic el nu stie sa suga primele zile si va sta la tzitzi si cate o ora..pana se va satura. Trebuie sa te inarmezi cu rabdare multa si sa te gandesti ca tu vei sta pe planul secund iar bebelina ta va fi principalul. E greut pana va obisnuiti una cu alta...pana ajungi sa cunosti copilul. Cand era darius al meu de 1 luna plangea de somn de cele mai multe ori iar eu credeam ca are colici....mi-am dat seama cand m-am uitat la filmulete dupa vreo 2 luni. Sa nu crezi variante de genul: nu-l lua in brate ca se invata, nu-l legana, nu-l pupa si tot asa...sunt pure aberatii...suntem oameni iar bebele tau are nevoie de caldura ta. Eu nu-l luam deloc in brate la un moment dat ca sa nu se invete, dar de cand am inceput sa-l iau se lipea de mine..doamne ce trairi si senzatii frumoase...Bebe oricum nu are memorie de genul asta pana la 3 luni...poate fi dezvatat usor..Mie alaptatul mi s-a parut mai greu decat orice altceva. Pt ca trebuia sa ma privez de fucte si legume crude in primele luni...darius a avut colici...am facut mastita, rani la sfarcuri cu toate unguentele de profil..dar nu te speria de asta pt ca le uiti repede si...alaptatul devine a doua cea mai frumoasa experienta din viata ta...
In legatura cu oboseala...este important sa te odihnesti bine bine dupa nastrere..indiferent unde si cum vei naste...eventual ia-ti un ajutor daca poti...desi atunci o sa te enerveze toata lumea din jurul tau...
Iti doresc sa nu treci prin depresia postnatala ca si mine..dar nu te panica pt ca nici asta nu e raul suprem..trece repede daca cei din jur au rabdare cu tine...
Pentru orice alte intrebari iti stau la dispozitie...stiu cat de importanta e perioada asta pentru tine! profita de timpul ramas pana la venirea bebelinei si odihneste-te, mananca ce-ti pofte inimioara (de preferat sanatos), citeste o carte, mergi la un film, iesi din casa...pt ca o perioada nu o sa poti face toate astea la fel ca acum!
Sorry daca m-am lungit prea mult...:)
Va pup si sanatate multa!!!

Nu te-ai lungit prea mult :), ma bucur ca ai scris, am aflat niste lucruri noi si realiste.

Multe luni si multi ani inainte baietelului tau, sa creasca mare si sanatos >:D<

Stiu ca este timp de diete, dar eu nu ma invart pe la 70, 80 si nici macare pe la 90 kg. Am o operatie de hernie de disc, si stiu ca nu ii fac bine bebelui dc bag numai prostii in mine. Cand vorbesc de dieta ma refer mai mult la mancat sanatos si la miscare, nu la un regim hipocaloric.

Despre ce filmulete vorbesti, alea de le-ai vazut la 2 luni? Eu am citit o carticica foarte interesanta despre bebei, dar nu am terminat-o, sper sa reusesc sa o termin inainte sa vina Taisia. E scurta si la obiect.

Iar cu odihnitul inainte si dupa :(, mai greu. Voi merge la lucru probabil pana la sf lunii martie si voi incepe cat de repede posibil dupa nastere, la max. o luna de la nastere probabil. Nu avem de ales din pacate. Azi a fost si o potentiala bona pe aici, si stiu ca nu este varianta cea mai fericita, dar nu are cine sa ne ajute, nici cu stat cu bebe si nici financiar. De asta imi fac putin griji de cum voi face fata, si sunt convinsa ca va fi foarte greu, si fizic, dar si psihic, sa stiu ca nu ii acord fetei toata atentia de care probabil are nevoie la inceput. Totusi sper sa nu am parte de depresie postnatala. Pot sa intreb ce anume te deprima cand ai depresie postnatala? Sau nu exista ceva anume si totul ti se pare nergu? Adica, greu imi imaginez ca nu te scoate bebele din starea asta.

Mai astept info de la tine, de orice fel :D
Multumesc si va doresc o duminica insorita si linistita maine >:D<

mailin 13 mar 2011 00:28:28

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Ah, o intrebare mai am, pentru toate proaspetele mamici: ce vaccinuri se fac in primele luni, si cat costa?

teo23 13 mar 2011 04:14:27

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Citat:

Anterior postat de mailin (Post 568500)
Ah, o intrebare mai am, pentru toate proaspetele mamici: ce vaccinuri se fac in primele luni, si cat costa?

sa iti zic eu:D
antihepatita b si antituberculoza, astea le-am facut in maternitate si nu am platit nimic, primul vaccin se face in primele 24 de ore si al doilea intre 2-7 zile de la nastere
Cat despre urmatoru vaccin iti spun maine ca merg la vaccin cu baietelu, e vaccinu de la 2 luni antirujeola parca si nu stiu daca se plateste, vad eu maine:D
te-am pupat si sa fi tare:-*

alinamar 13 mar 2011 12:02:01

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Citat:

Anterior postat de mailin (Post 568500)
Ah, o intrebare mai am, pentru toate proaspetele mamici: ce vaccinuri se fac in primele luni, si cat costa?

Depinde ce varianta alegi pt vaccinare!
Daca optezi pt varianta de la stat nu te costa nimic! Daca decizi sa-i cumperi vaccinurile..e alta treaba. Eu am optat pt a doua varianta. Cele din maternitate nu te costa nimic..asta daca nasti la stat..la privat sincer nu stiu..intrebi acolo.
La doua luni se face Infarix insa nu mai stiu exact daca Hexa sau Penta(se refera la nr de tulpini de virusi- 5 sau 6)- o doza vaccin costa 300 lei(o poti cumpara de la farmacie sau de la cabinetul pediatrului- pretul e acelasi)- se face la 2,4,6 si 12 luni
Eu pe langa cel obligatoriu eu i-am mai facut unul optional- Prevenar-la fel doza costa 300 lei-este vaccin pt virusul pneumococ(pt pneumonii, otite, meningite...etc) se face la 2,4,6,12 sau poti opta pt vaccinarea dupa 1 an sau 2 ani
Mai e Rotarix (vaccin optional)- pentru rotavirus (virus ce da diaree) se face in doua doze la 3 si 5 luni-costa 300 lei doza. Pe acesta incearca sa-l faci neaparat, pe langa cel obligatoriu evident, pt ca rotavirusul e foarte raspandit vara si e cumplit-dezhidrateaza bebelusul rau rau! Eu n-am apucat sa-l fac din nefericire-pt ca bebe a fost racit la 3 luni si lua antibiotice..se face atunci cand e sanatos!
Stiu ca mai e la 1 an -ROR-pt oreion, rujeola,rubeola nu stiu inca detalii!

Sper ca ti-am fost de folos!
Eu pledez pt varianta privata chiar daca e scumpa, dar e mai usor acceptata de bebe, fara multe complicatii si are si o tulpina de virus in plus!

alinamar 13 mar 2011 12:10:24

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Citat:

Anterior postat de mailin (Post 568497)
Nu te-ai lungit prea mult :), ma bucur ca ai scris, am aflat niste lucruri noi si realiste.

Multe luni si multi ani inainte baietelului tau, sa creasca mare si sanatos >:D<

Stiu ca este timp de diete, dar eu nu ma invart pe la 70, 80 si nici macare pe la 90 kg. Am o operatie de hernie de disc, si stiu ca nu ii fac bine bebelui dc bag numai prostii in mine. Cand vorbesc de dieta ma refer mai mult la mancat sanatos si la miscare, nu la un regim hipocaloric.

Despre ce filmulete vorbesti, alea de le-ai vazut la 2 luni? Eu am citit o carticica foarte interesanta despre bebei, dar nu am terminat-o, sper sa reusesc sa o termin inainte sa vina Taisia. E scurta si la obiect.

Iar cu odihnitul inainte si dupa :(, mai greu. Voi merge la lucru probabil pana la sf lunii martie si voi incepe cat de repede posibil dupa nastere, la max. o luna de la nastere probabil. Nu avem de ales din pacate. Azi a fost si o potentiala bona pe aici, si stiu ca nu este varianta cea mai fericita, dar nu are cine sa ne ajute, nici cu stat cu bebe si nici financiar. De asta imi fac putin griji de cum voi face fata, si sunt convinsa ca va fi foarte greu, si fizic, dar si psihic, sa stiu ca nu ii acord fetei toata atentia de care probabil are nevoie la inceput. Totusi sper sa nu am parte de depresie postnatala. Pot sa intreb ce anume te deprima cand ai depresie postnatala? Sau nu exista ceva anume si totul ti se pare nergu? Adica, greu imi imaginez ca nu te scoate bebele din starea asta.

Mai astept info de la tine, de orice fel :D
Multumesc si va doresc o duminica insorita si linistita maine >:D<

Dar tu nu iti iei concediul pre si post-natal? cele 126 zile?? sau daca nu ai trecut tot salariul in cartea de munca..e mai greu..pt ca ar trebui sa iei mai putin...tu decizi, dar bebe are mare mare nevoie de tine..incearca sa stai macar 2 luni acasa!
Ma refeream la filmuletele in care l-am filmat pe el! Pe la 3-4 luni am vizionat cateva filmulete si ii vedeam fatzuca obosita. Insa eu am avut si niste dvd-uri cu dana nalbaru si fetita ei sofia..incearca sa cauti pe la magazinele de profil...te invata foarte multe!
In depresie..te simti extenuata fizic si psihic...ti se pare ca nu faci nimic bine, ca nu esti o mama buna...ca nu te descurci..nimeni nu te ajuta...toata lumea e impotriva ta...plangi mult si din orice..uiti lucruri (eu am uitat biberoanele pe aragaz si a ars oala rau..era un fum de am crezut ca mor)...si multe alte trairi te napadesc...

bobopuiu 13 mar 2011 12:18:57

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Citat:

Anterior postat de mailin (Post 568500)
Ah, o intrebare mai am, pentru toate proaspetele mamici: ce vaccinuri se fac in primele luni, si cat costa?


buna mailin,
iti raspund si eu la intrebare

in maternitate se face heparix(antihepatitab), si BCG(tuberculoza)

la varsta de 2 luni se efectueaza trei vaccinuri: anti diftero-tetano-pertusis (DTP), (VPOT) vaccinul antipoliomielitic si vaccinul anti-hepatita B.


se da in sistemul imunizarii nationale, gratuit si ei dau 2 vaccinuri, adika 2 intepaturi
sau poti lua tu pe bani...eu am fost nevoita sa cumpar ca nu venisera la timp, si n am vrut sa stam neimunizate
eu am cumparat de la firma glaxo, se numeste infarix hexa, e complex de 6 tulpini ..
cel de la stat e pentaxin ( adika 5), plus engerix( hepatitaB)..de asta se inteapa bebe de 2 ori

rujeola ce scria teo se face la 1 an...sau dupa...

bobopuiu 13 mar 2011 12:21:57

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Citat:

Anterior postat de alinamar (Post 568744)
Depinde ce varianta alegi pt vaccinare!
Daca optezi pt varianta de la stat nu te costa nimic! Daca decizi sa-i cumperi vaccinurile..e alta treaba. Eu am optat pt a doua varianta. Cele din maternitate nu te costa nimic..asta daca nasti la stat..la privat sincer nu stiu..intrebi acolo.
La doua luni se face Infarix insa nu mai stiu exact daca Hexa sau Penta(se refera la nr de tulpini de virusi- 5 sau 6)- o doza vaccin costa 300 lei(o poti cumpara de la farmacie sau de la cabinetul pediatrului- pretul e acelasi)- se face la 2,4,6 si 12 luni
Eu pe langa cel obligatoriu eu i-am mai facut unul optional- Prevenar-la fel doza costa 300 lei-este vaccin pt virusul pneumococ(pt pneumonii, otite, meningite...etc) se face la 2,4,6,12 sau poti opta pt vaccinarea dupa 1 an sau 2 ani
Mai e Rotarix (vaccin optional)- pentru rotavirus (virus ce da diaree) se face in doua doze la 3 si 5 luni-costa 300 lei doza. Pe acesta incearca sa-l faci neaparat, pe langa cel obligatoriu evident, pt ca rotavirusul e foarte raspandit vara si e cumplit-dezhidrateaza bebelusul rau rau! Eu n-am apucat sa-l fac din nefericire-pt ca bebe a fost racit la 3 luni si lua antibiotice..se face atunci cand e sanatos!
Stiu ca mai e la 1 an -ROR-pt oreion, rujeola,rubeola nu stiu inca detalii!

Sper ca ti-am fost de folos!
Eu pledez pt varianta privata chiar daca e scumpa, dar e mai usor acceptata de bebe, fara multe complicatii si are si o tulpina de virus in plus!


nu are nimic in plus, atata ca el e hexa...si cel de la stat e penta...dar se completeaza cu hepatita..asa ca devine si el hexa...
la 4 l;uni se da doar penta si varianta de stat si cea privata...
si vaccinul de la stat e scump si la liber, e in jur de 230 ron..deci nu e prost sau stiu eu ce..
doar lipseste cu desavarsire:))

alinamar 13 mar 2011 12:26:54

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Citat:

Anterior postat de bobopuiu (Post 568766)
nu are nimic in plus, atata ca el e hexa...si cel de la stat e penta...dar se completeaza cu hepatita..asa ca devine si el hexa...
la 4 l;uni se da doar penta si varianta de stat si cea privata...
si vaccinul de la stat e scump si la liber, e in jur de 230 ron..deci nu e prost sau stiu eu ce..
doar lipseste cu desavarsire:))

Cel privat are in plus tulpina Haemophilus influenzae tip b (Hib) conjugat!!

mailin 13 mar 2011 12:55:04

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Multumesc fetelor, informatiile imi sunt foarte utile, stiu ce sa urmaresc, la ce sa fiu atenta. Eu cum o sa nasc la privat, nu stiu dc sunt incluse in pret sau nu primele 2 vaccinuri, voi intreba. Oricum m-am mai linistit ca am auzit povesti de genu, ca te costa 1500 RON (de la barbati evident....) si m-am speriat un pic, ca nu luasem in calcul costuri asa mari in plus in urmatoarele luni pt vaccinuri. Dar 300 RON este acceptabil. Nu cred ca am eu norocul asta sa beneficiez de ceva de la stat, medicul meu de familie mereu imi zice ca nu poate sa dea retete ca nu are unde sa ma trimita la analize gratuite bla bla...
Alina eu sunt in concediu prenatal deja, pe hartie, dar ma duc la lucru pentru ca sunt singura angajata de birou de la firma si efectiv nu are cine sa se ocupe. Patronii sunt straini si asa ne-am inteles (eu m-am angajat dupa ce am aflat ca sunt insarcinata) ca eu vin cat pot de mult si ei ma tin angajata (am avut contract pe 6 luni si acum mi-au mai prelungit 12 luni) si nu vreau sa pierd jobul, fiind primul om din firma, plus ca i-am convins sa imi dea si aia 15% pe langa 85% indemnizatie astea 4 luni. Doar asa am reusit sa fac cumva sa nasc la privat, ca de spitalele de stat mi-e frica de numa. Sotul meu a tot avut probleme, ba salariu mic, ba nu il plateau, acu de o luna ce s-a angajat in alta parte, dar fara salariu fix, doar cu comisioane, si prin urmare eu nu o consider o sursa sigura de venit, chiar daca prima luna a fost ok, deci trebuie sa trag eu tare.
Si pentru o mai buna intelegere, eu inainte de jobul asta am lucrat doar ca traducator autorizat, adica lucru zi si noapte si in weekenduri, fara concedii de vreo 2 ani, ca nah am vrut masina si casa. Si acum cand am primit un job normal, platit bine, dupa care sa pot veni acasa si sa nu fiu nevoita sa fac traduceri, respectiv sa ma pot bucura de weekenduri si sa am concedii ca oamenii normali, nu prea as vrea sa il pierd. Asta si in perspectiva ca voi putea atunci cand sunt acasa sa ma bucur cu adevarat de Taisia si sa ma ocup doar de ea, nu sa jonglez intre 3 traduceri si un copil. :)

mailin 13 mar 2011 13:21:18

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Inca o intrebare, daca alaptezi nu ai voie sa mananci fructe si legume? din cauza colicilor? cat timp, resp. ce ai voie sa mananci?

DrIulia2010 13 mar 2011 17:20:55

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Citat:

Anterior postat de mailin (Post 568832)
Inca o intrebare, daca alaptezi nu ai voie sa mananci fructe si legume? din cauza colicilor? cat timp, resp. ce ai voie sa mananci?

Ciao Anca.

Fructele si legumele vor fi introduse treptat in alimentatia ta in timpul cat alaptezi.

La inceput vei manca fructele sub forma de compot,iar apoi incet vei introduce cate un fruct crud sa vezi cum reactioneaza Taisia,dar ea e o fetita cuminte si ascultatoare cum a fost toata sarcina si nu vor fi probleme.;)
In legatura cu vestitii colici,fiecare bebe reactioneaza diferit,depinde de organismul fiecaruia,dar medicul pediatru iti va spune ce medicatie va trebui sa-i dai in perioada colicilor,de obicei se recomanda un antiflatulent-baza simeticona.

alinamar 13 mar 2011 18:03:38

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Citat:

Anterior postat de mailin (Post 568799)
Multumesc fetelor, informatiile imi sunt foarte utile, stiu ce sa urmaresc, la ce sa fiu atenta. Eu cum o sa nasc la privat, nu stiu dc sunt incluse in pret sau nu primele 2 vaccinuri, voi intreba. Oricum m-am mai linistit ca am auzit povesti de genu, ca te costa 1500 RON (de la barbati evident....) si m-am speriat un pic, ca nu luasem in calcul costuri asa mari in plus in urmatoarele luni pt vaccinuri. Dar 300 RON este acceptabil. Nu cred ca am eu norocul asta sa beneficiez de ceva de la stat, medicul meu de familie mereu imi zice ca nu poate sa dea retete ca nu are unde sa ma trimita la analize gratuite bla bla...
Alina eu sunt in concediu prenatal deja, pe hartie, dar ma duc la lucru pentru ca sunt singura angajata de birou de la firma si efectiv nu are cine sa se ocupe. Patronii sunt straini si asa ne-am inteles (eu m-am angajat dupa ce am aflat ca sunt insarcinata) ca eu vin cat pot de mult si ei ma tin angajata (am avut contract pe 6 luni si acum mi-au mai prelungit 12 luni) si nu vreau sa pierd jobul, fiind primul om din firma, plus ca i-am convins sa imi dea si aia 15% pe langa 85% indemnizatie astea 4 luni. Doar asa am reusit sa fac cumva sa nasc la privat, ca de spitalele de stat mi-e frica de numa. Sotul meu a tot avut probleme, ba salariu mic, ba nu il plateau, acu de o luna ce s-a angajat in alta parte, dar fara salariu fix, doar cu comisioane, si prin urmare eu nu o consider o sursa sigura de venit, chiar daca prima luna a fost ok, deci trebuie sa trag eu tare.
Si pentru o mai buna intelegere, eu inainte de jobul asta am lucrat doar ca traducator autorizat, adica lucru zi si noapte si in weekenduri, fara concedii de vreo 2 ani, ca nah am vrut masina si casa. Si acum cand am primit un job normal, platit bine, dupa care sa pot veni acasa si sa nu fiu nevoita sa fac traduceri, respectiv sa ma pot bucura de weekenduri si sa am concedii ca oamenii normali, nu prea as vrea sa il pierd. Asta si in perspectiva ca voi putea atunci cand sunt acasa sa ma bucur cu adevarat de Taisia si sa ma ocup doar de ea, nu sa jonglez intre 3 traduceri si un copil. :)

Te inteleg perfect! Si sotul meu e traducator autorizat, dar nu prea are traduceri in ultimul timp...e si profesor de engleza!Am avut noroc sincer pt ca nu e genul care sa stea acasa..alearga intr-un hal dupa bani...Asa e ..mai bine te tii de serviciu ca-n ziua de azi e mai greu....ai sa te descurci tu cu siguranta!

alinamar 13 mar 2011 18:17:53

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Citat:

Anterior postat de mailin (Post 568832)
Inca o intrebare, daca alaptezi nu ai voie sa mananci fructe si legume? din cauza colicilor? cat timp, resp. ce ai voie sa mananci?

Toti copiii reactioneaza diferit la colici insa e bine sa eviti fructele si legumele macar prima luna daca nu primele 3 luni. daca o sa lucrezi nu cred ca o sa-ti permiti sa pierzi nopti...asa ca mai bine te abtii de la unele alimente.
Eu te sfatuiesc sa incerci sa mananci fiert, multe supe, ciorbe sa eviti mezelurile, grasimile, dulciurile si prajelile. Iti spun asta pt ca reusesti astfel sa slabesti mai repede, bebe nu are colici, si vei avea un lapte de calitate. Dupa 2-3 luni fructele se introduc treptat in alimentatia mamei, azi un fruct, maine doua si tot asa. dar vei putea sa mananci compoturi de toate felurile. De la dulciuri e posibil sa o doare burtica sau sa faca diaree, de la cacao si cafea se agita, iar e rau. Evita sa mananci citrice primele luni pt ca iarasi e posibil sa o deranjeze sau sa faca eritem fesier.
Medicii o sa-ti spuna sa incerci sa mananci cantitati mici sa vezi cum reactioneaza bebe. Sincer iti spun ca eu nu am avut curajul asta, am preferat sa dorm decat sa-mi planga toata noaptea.
Acum la 6 luni mananc aproape orice, fara varza, fasole, mazare, conopida, cafea in rest orice. Si acum il mai doare burtica de la rosii, castraveti si ceapa! Vinetele schimba gustul laptelui, eu am mancat ceapa si usturoi de pe la 3 lunisi bebe nu a avut nimic(se spune ca si astea ar schimba gustul laptelui).Fara bauturi carbogazoase...
In legatura cu tratamentul colicilor..eu sincer nu cred in el....e risipa de bani..inutila..cand crezi ca aii gasit tratamentul corect de fapt i-au trecut colicii..:)
Eu am hotarat sa-i dau doar produse pe baza de plante (evident ca am incercat si debridat, espumisan si altele pe baza de substante)..dar ii administram pt psihicul meu..ca lui nu-i prea treceau..:)) Colicii sunt stari de fapt..nu prea se trateaza (asta spun cercetatorii americani)....
Dar poate ca fetita ta nu o sa aiba colici...fiecare copil este diferit in felul sau!

alinamar 13 mar 2011 18:21:32

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Cat despre ceaiul de anason, chimen si fenicul pe care il bea mama, crede-ma ca e doar un mit...la mine nu a functionat...poate doar la psihic...
Am avut zile cand am baut si cate 2 litri din respectivul ceai si nu am obeservat nici o schimbare..nici la lactatie, nici la colici...Dar nu e o regula!

anes 15 mar 2011 08:04:29

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Citat:

Anterior postat de alinamar (Post 569143)
......:)) Colicii sunt stari de fapt..nu prea se trateaza (asta spun cercetatorii americani)....

Sunt perfect de acord cu cercetatorii americani. Pe vremea cand aveam si eu bebe - acu 11, respectiv 9 ani - am citit si eu niste carti de o autoare franceza despre colici. :) si ea e de aceeasi parere: colicii sunt raspunsul bebelusului la starirle noastre de oboseala, neliniste, necunostinta, temeri.
Am experimentat ... S-a intamplat de nenumarate ori, ca atunci cand ii etichetam ca au colici si nu mai stiam cum sa-i linistesc, daca dispaream din preajma lor si se ocupa o alta persoana linistita de ei, le treceau colicii, incet, incet se linisteau. Fara ceaiuri si alte medicamente. Au nevoie de siguranta din partea noastra!
Va sarut!

simonet 15 mar 2011 09:25:54

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Buna Mailin!!
Ce faci draga mea? Cum esti psihic in apropierea sarcinii?
Daca vrei sa ma intrebi ceva legat de cezariana, sunt aici!!

App de asta, am o cunostinta care a facut ceza la o clinica privata si a ramas cu super super burta!! Mie imediat ce am iesit din sala de operatii mi-au pus 2 baterii de gheata pe burta ca sa se retraga si efectiv am simtit cum mi se tragea burta si uterul. Doctorul mi-a recomandat sa nu port burtiera ca mai mult va lesina burta, ci imi va recomanda el cand sa incep gimnastica pt burtica si se va retrage, deci ... stau linistita pana atunci.
Te pup.

mailin 15 mar 2011 09:51:48

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Citat:

Anterior postat de DrIulia2010 (Post 569096)

Ciao Anca.

Fructele si legumele vor fi introduse treptat in alimentatia ta in timpul cat alaptezi.

La inceput vei manca fructele sub forma de compot,iar apoi incet vei introduce cate un fruct crud sa vezi cum reactioneaza Taisia,dar ea e o fetita cuminte si ascultatoare cum a fost toata sarcina si nu vor fi probleme.;)
In legatura cu vestitii colici,fiecare bebe reactioneaza diferit,depinde de organismul fiecaruia,dar medicul pediatru iti va spune ce medicatie va trebui sa-i dai in perioada colicilor,de obicei se recomanda un antiflatulent-baza simeticona.

Citat:

Anterior postat de alinamar (Post 569143)
Toti copiii reactioneaza diferit la colici insa e bine sa eviti fructele si legumele macar prima luna daca nu primele 3 luni. daca o sa lucrezi nu cred ca o sa-ti permiti sa pierzi nopti...asa ca mai bine te abtii de la unele alimente.
Eu te sfatuiesc sa incerci sa mananci fiert, multe supe, ciorbe sa eviti mezelurile, grasimile, dulciurile si prajelile. Iti spun asta pt ca reusesti astfel sa slabesti mai repede, bebe nu are colici, si vei avea un lapte de calitate. Dupa 2-3 luni fructele se introduc treptat in alimentatia mamei, azi un fruct, maine doua si tot asa. dar vei putea sa mananci compoturi de toate felurile. De la dulciuri e posibil sa o doare burtica sau sa faca diaree, de la cacao si cafea se agita, iar e rau. Evita sa mananci citrice primele luni pt ca iarasi e posibil sa o deranjeze sau sa faca eritem fesier.
Medicii o sa-ti spuna sa incerci sa mananci cantitati mici sa vezi cum reactioneaza bebe. Sincer iti spun ca eu nu am avut curajul asta, am preferat sa dorm decat sa-mi planga toata noaptea.
Acum la 6 luni mananc aproape orice, fara varza, fasole, mazare, conopida, cafea in rest orice. Si acum il mai doare burtica de la rosii, castraveti si ceapa! Vinetele schimba gustul laptelui, eu am mancat ceapa si usturoi de pe la 3 lunisi bebe nu a avut nimic(se spune ca si astea ar schimba gustul laptelui).Fara bauturi carbogazoase...
In legatura cu tratamentul colicilor..eu sincer nu cred in el....e risipa de bani..inutila..cand crezi ca aii gasit tratamentul corect de fapt i-au trecut colicii..:)
Eu am hotarat sa-i dau doar produse pe baza de plante (evident ca am incercat si debridat, espumisan si altele pe baza de substante)..dar ii administram pt psihicul meu..ca lui nu-i prea treceau..:)) Colicii sunt stari de fapt..nu prea se trateaza (asta spun cercetatorii americani)....
Dar poate ca fetita ta nu o sa aiba colici...fiecare copil este diferit in felul sau!

Citat:

Anterior postat de anes (Post 571219)
Sunt perfect de acord cu cercetatorii americani. Pe vremea cand aveam si eu bebe - acu 11, respectiv 9 ani - am citit si eu niste carti de o autoare franceza despre colici. :) si ea e de aceeasi parere: colicii sunt raspunsul bebelusului la starirle noastre de oboseala, neliniste, necunostinta, temeri.
Am experimentat ... S-a intamplat de nenumarate ori, ca atunci cand ii etichetam ca au colici si nu mai stiam cum sa-i linistesc, daca dispaream din preajma lor si se ocupa o alta persoana linistita de ei, le treceau colicii, incet, incet se linisteau. Fara ceaiuri si alte medicamente. Au nevoie de siguranta din partea noastra!
Va sarut!

Multumesc fetelor de raspunsuri, am citit si eu despre colici, ca de fapt nu se stie ce sunt exact si de unde vin.
Deci primavara asta o sa zic pas la capsuni, cirese, ceapa verde, si alte cele, resp. trebuie sa profit astea 3 sapt. cat au mai ramas :)
Nu-i bai ca nu au intrat primaverile in sac.
Chiar ma gandeam zilele trecute, ca anul asta trebuie sa facem un cuib in plus pt iepuras :D

mailin 15 mar 2011 10:12:03

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Citat:

Anterior postat de simonet (Post 571313)
Buna Mailin!!
Ce faci draga mea? Cum esti psihic in apropierea sarcinii?
Daca vrei sa ma intrebi ceva legat de cezariana, sunt aici!!

App de asta, am o cunostinta care a facut ceza la o clinica privata si a ramas cu super super burta!! Mie imediat ce am iesit din sala de operatii mi-au pus 2 baterii de gheata pe burta ca sa se retraga si efectiv am simtit cum mi se tragea burta si uterul. Doctorul mi-a recomandat sa nu port burtiera ca mai mult va lesina burta, ci imi va recomanda el cand sa incep gimnastica pt burtica si se va retrage, deci ... stau linistita pana atunci.
Te pup.

Hello Simo, sunt ok psihic, de abia astept sa o vad si sa o dragalesc, deocamdata inca mai exersez pe Pako, catelul nostru, care atata se lipeste de burta de numa. Simte el ceva, si cand tati pupa burta, face un scandal incredibil.

Banui ca ai fost constienta la operatie, nu? Doarme bebele noaptea? Tu cum te simti, esti obosita? Cred ca as avea 1000 de intrebari, dar mai cred ca fiecare experienta e unica...asa ca astept sa o fac pe a mea :)
Iar cu burtica, nasa mea a nascut cu acelasi dr la acceasi clinica, si s-a recuperat foarte bine (de 2x chiar), de aia am speranta ca va fi ok si la mine, ca am un exemplu.
Sa mai pove cand ai timp despre cum va merge.

V-am pupat >:D<

simonet 15 mar 2011 22:21:20

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Citat:

Anterior postat de mailin (Post 571401)
Hello Simo, sunt ok psihic, de abia astept sa o vad si sa o dragalesc, deocamdata inca mai exersez pe Pako, catelul nostru, care atata se lipeste de burta de numa. Simte el ceva, si cand tati pupa burta, face un scandal incredibil.

Banui ca ai fost constienta la operatie, nu? Doarme bebele noaptea? Tu cum te simti, esti obosita? Cred ca as avea 1000 de intrebari, dar mai cred ca fiecare experienta e unica...asa ca astept sa o fac pe a mea :)
Iar cu burtica, nasa mea a nascut cu acelasi dr la acceasi clinica, si s-a recuperat foarte bine (de 2x chiar), de aia am speranta ca va fi ok si la mine, ca am un exemplu.
Sa mai pove cand ai timp despre cum va merge.

V-am pupat >:D<

:) Da am fost constienta la operatie.
Bebe cere de papa cam la 3 ore, asa ca ... e ceva oboseala ...

mailin 16 mar 2011 18:41:40

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Alina, ti-am vazut pozele, arati f bine bebele e dulce foc. Vroiam sa te intreb daca ai pus multe kg in sarcina, sau oare de ce ai ramas cu vergeturi?cand au aparut?, eu pana acum nu am mare lucru, dar am auzit ca la sfarsit apar.

Simo tu ai ramas cu vergeturi?

bobopuiu 16 mar 2011 18:47:29

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Citat:

Anterior postat de alinamar (Post 568769)
Cel privat are in plus tulpina Haemophilus influenzae tip b (Hib) conjugat!!


da , dar de la stat am mentionat ca se dau 2 injectii, deci un penta(5), plus hepatita, engerix.( probabil ai citit printre randuri postarea mea).vroiam sa mentionez ca nu e mai protejat copilu cu vaccinul cumparat...

bobopuiu 16 mar 2011 18:54:57

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Salutare Mailin,

in leg cu vergeturile , cred ca nu vei face, tinand cont de kg putine ce le ai pus..
eu am facut vergeturi doar la prima sarcina, am pus 35kg..:D
dar cum tu ai pus super ok, nu ar fi ytrebuit sa ti apara??
ai?
oricum si daca ai miculute, alea palesc asa de frumos...se albesc si nu se mai vad..
ale mele din pacate sunt late, cat operatia de ceza:D..dar asta e , trebuie sa traiesc cu ele...
la urmatoarele sarcini n am mai facit vergeturi..
conteaza mult sa stii elasticitatea pielii, sunt care au facut 5-6 copii si n au deloc...

bobopuiu 16 mar 2011 19:06:12

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Citat:

Anterior postat de bobopuiu (Post 574048)
da , dar de la stat am mentionat ca se dau 2 injectii, deci un penta(5), plus hepatita, engerix.( probabil ai citit printre randuri postarea mea).vroiam sa mentionez ca nu e mai protejat copilu cu vaccinul cumparat...



PENTAXIM
DescriereVaccin utilizat pentru a proteja copilul impotriva difteriei, tetanosului, tusei convulsive, poliomielitei si impotriva infectiilor invazive produse de Haemophilus influenzae tip b (meningite, infectii ale sangelui, etc.) la copii, incepand cu varsta de 2 luni.Denumire comuna internationalaVACCIN COMBINAT DTPA-IPV+HIBActiune terapeuticaVACCINURI BACTERIENE SI VIRALE, IN COMBINATIE VACCINURI BACTERIENE SI VIRALE, IN COMBINATIEPrescriptieP-RF/S - Stupefiante/psihotrope cu prescriptie care se retine in farmacieForma farmaceuticaPulbere si solvent pentru solutie injectabilaAmbalajCutie x 20 flac. liof. + 20 seringi pre-umplute x 0,5 ml susp. inj. si ace pt. injectieValabilitate ambalaj3 aniCod ATCJ07CA06Firma - Tara producatoareSANOFI PASTEUR SA - FRANTAAutorizatie de punere pe piataSANOFI PASTEUR SA - FRANTA

bobopuiu 16 mar 2011 19:08:32

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
am postat descrierea pentaximului sa vezi ca are substanta ce o spui tu...dar vad ca nu mi a permis postarea..
da da un search la compozitie Pentaxim, si vei vedea..e facit de institutul Pasteur..
daca poti primi Mailin fa l linistita..
da odata inceputa schema Glaxo...cica trebuie merg pe ea...
cu banii aia faci altceva..
intereseaza te la dr de fam cand e cazul daca il are...

mailin 16 mar 2011 21:07:00

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Citat:

Anterior postat de bobopuiu (Post 574064)
Salutare Mailin,

in leg cu vergeturile , cred ca nu vei face, tinand cont de kg putine ce le ai pus..
eu am facut vergeturi doar la prima sarcina, am pus 35kg..:D
dar cum tu ai pus super ok, nu ar fi ytrebuit sa ti apara??
ai?
oricum si daca ai miculute, alea palesc asa de frumos...se albesc si nu se mai vad..
ale mele din pacate sunt late, cat operatia de ceza:D..dar asta e , trebuie sa traiesc cu ele...
la urmatoarele sarcini n am mai facit vergeturi..
conteaza mult sa stii elasticitatea pielii, sunt care au facut 5-6 copii si n au deloc...

da am pus normal, sa zicem, ca putine nu sunt, ca am ajuns la 12, si ma sperie un pic ritmul asta rapid din ultima vreme. Am pus 6 pana prin luna a 6-a si de atunci tot in ritm de 2 kg cate odata, si cam la 2, 3 sapt se pun. Am ajuns la +12 ieri, si mai am 3 sapt. Vergeturi nu se vad pana acum, si sper sa nu apara, ca am ten gras si pielea destul de elastica. Dar nu prea folosesc creme si nici nu beau destul ( :D stiu ca nu e bine..dar nah, asa e omu, pana nu o pateste, nu ia masuri). Dar cred ca e important si dupa, cand se strange pielea sa fie data cu crema si sa fie hidratata, sau?

mailin 16 mar 2011 21:09:51

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Citat:

Anterior postat de bobopuiu (Post 574089)
am postat descrierea pentaximului sa vezi ca are substanta ce o spui tu...dar vad ca nu mi a permis postarea..
da da un search la compozitie Pentaxim, si vei vedea..e facit de institutul Pasteur..
daca poti primi Mailin fa l linistita..
da odata inceputa schema Glaxo...cica trebuie merg pe ea...
cu banii aia faci altceva..
intereseaza te la dr de fam cand e cazul daca il are...

mersi, am auzit ca cel mai bine e sa schimbi dr de familie, sa iei un pediatru cand ai bebe, ca atunci beneficizi si de consultatii si de tot gratuit. Dr meu de familie..e mai ciudat, are pe usa din aia de protest, ca nu mai face contract cu casa de sanatate si din astea...cred ca o sa il schimb cat de curand

bobopuiu 16 mar 2011 21:12:05

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
ai pus super bine si putin:D
serios...
nu ti fa griji...
ioi ce n as da sa ma laud si eu cu 12 kg la sapt 36:))
eu cu vreo 22 ma laud atunci...
eu zic ca nu vei face...si nu cred ca tine asa de mult de hidratare sau de dat cu crema..
si daca era sa le faci, eu zic ca le faceai deja...
uite fina mea, n a pus mult, si bea 4 litri apa pe zi, si s a si cremuit si a facut pe burta vergeturi...deci nu stiu sincer ce sa spun...
cred ca mai degraba cresterile bruste,,eu la prima sarcina avea luni cu 6-8 kg:)))
dupa luna 5 -6 am pus peste 20 de kg...

bobopuiu 16 mar 2011 21:14:16

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Citat:

Anterior postat de mailin (Post 574348)
mersi, am auzit ca cel mai bine e sa schimbi dr de familie, sa iei un pediatru cand ai bebe, ca atunci beneficizi si de consultatii si de tot gratuit. Dr meu de familie..e mai ciudat, are pe usa din aia de protest, ca nu mai face contract cu casa de sanatate si din astea...cred ca o sa il schimb cat de curand


ar fi super sa gasesti un dr de fam cu specialitatea pediatrie...super super..
asa e si dr mea..wai de capu ei..
a fost dr de intreprindere..pt asta am pediatru la fete, da trebuie sa si cotizez, nu mult da trebuie..plus ca nu mi scrie compensat, si cumpar si tratamentele..
deci daca ai posibilitatea sa o dai la pediatru, nu sta pe ganduri..si asta de fam n are dc se supara, ar trebui sa inteleaga ca toti vrem ce i mai bine pt copii...


Ora este GMT +2. Ora este acum 14:18:21.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO