forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Sunt insarcinata (http://forum.slabute.ro/sunt-insarcinata/)
-   -   O noua viata - jurnal de sarcina Mailin (http://forum.slabute.ro/sunt-insarcinata/noua-viata-jurnal-sarcina-mailin-5960.html)

bobopuiu 16 mar 2011 21:21:30

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
dupa ce nasti, la 2-3 luni o sa ai kg mai putine decat cu cate ai inceput sarcina:x

mailin 16 mar 2011 21:29:15

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Citat:

Anterior postat de bobopuiu (Post 574376)
dupa ce nasti, la 2-3 luni o sa ai kg mai putine decat cu cate ai inceput sarcina:x

vaai ce bine ar fi :), eu tot sper ca are treaba cu tiroida, si ca acum m-am reglat si sper sa fie asa, ca miresuta grasuta am fost, gravida grasuta am fost, macar mama mai slabuta sa fiu si eu :D

bobopuiu 16 mar 2011 21:34:23

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Citat:

Anterior postat de mailin (Post 574397)
vaai ce bine ar fi :), eu tot sper ca are treaba cu tiroida, si ca acum m-am reglat si sper sa fie asa, ca miresuta grasuta am fost, gravida grasuta am fost, macar mama mai slabuta sa fiu si eu :D


eu asa zic..ca v a fi:x

mailin 16 mar 2011 21:38:22

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Citat:

Anterior postat de bobopuiu (Post 574416)
eu asa zic..ca v a fi:x

ai emotii pe maine? ;;)

bobopuiu 16 mar 2011 21:40:40

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Citat:

Anterior postat de mailin (Post 574427)
ai emotii pe maine? ;;)


nu..adika eu inca mai sper la baietel..
tati stie ca i fetita, doiar eu mai sper:))
da alte emotii n am:D
doar in privinta asta pot spune emotii..ca in acum 3 sapt am fost la 2 dr..e bine copilul, axum il si simt..deci sunt relax...

mailin 16 mar 2011 21:45:32

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Citat:

Anterior postat de bobopuiu (Post 574432)
nu..adika eu inca mai sper la baietel..
tati stie ca i fetita, doiar eu mai sper:))
da alte emotii n am:D
doar in privinta asta pot spune emotii..ca in acum 3 sapt am fost la 2 dr..e bine copilul, axum il si simt..deci sunt relax...

pai poate ai parte de surprize, ca si simo :D
important este ca e bine bebele, si cred ca fetele tale se vor bucura sa mai aiba o surioara

bobopuiu 16 mar 2011 21:51:21

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Citat:

Anterior postat de mailin (Post 574448)
pai poate ai parte de surprize, ca si simo :D
important este ca e bine bebele, si cred ca fetele tale se vor bucura sa mai aiba o surioara


daaaaaaaaaa
denisa e topita de fericire...cand i am spus ca poate e fetita:P
si sotu e ok
si eu acum
da sincer am fost un pic dezamagita...poate daca nu l aveam pe david, si sa l pierd, nu tanjeam dupa un baiatel..
is super faine fetele:D
ai sa vezi...

mailin 16 mar 2011 21:58:06

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Citat:

Anterior postat de bobopuiu (Post 574469)
daaaaaaaaaa
denisa e topita de fericire...cand i am spus ca poate e fetita:P
si sotu e ok
si eu acum
da sincer am fost un pic dezamagita...poate daca nu l aveam pe david, si sa l pierd, nu tanjeam dupa un baiatel..
is super faine fetele:D
ai sa vezi...

:))) pana la o anumita varsta, cand probabil parintii se gandesc ca mai bine aveau baieti
eu oricum visam la fata, de muuult timp, dinainte sa imi stiu sotul, si eu tot ziceam ca vreau fata cu par brunet si ochi albastri (eu nu am nici una nici alta)...si cred ca asa va iesi, ca sotul are ochi albastri si si taica-meu, si dupa cat par a aparut la eco, cred ca e brunet :D. Si de abia astept sa o imbrac haios si sa facem chestii impreuna.
Azi a nascut prietena mea, a nascut natural, si am vb numai cu sotul ei, dar se pare ca nu a fost o nastere chiar usoara...:-sTot fetita au si ei.
multe fete in ultima vreme, are baiatul alinei de unde alege :D

mailin 16 mar 2011 22:08:51

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Bobo, eu ma pun la somn, noapte buna, sa nu racesti si tu, si sa se faca Raisa bine de tot va doresc. Si maine...ce sa zic, sa aveti cea mai frumoasa surpriza posibila >:D<

alinamar 17 mar 2011 01:00:15

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Citat:

Anterior postat de mailin (Post 574038)
Alina, ti-am vazut pozele, arati f bine bebele e dulce foc. Vroiam sa te intreb daca ai pus multe kg in sarcina, sau oare de ce ai ramas cu vergeturi?cand au aparut?, eu pana acum nu am mare lucru, dar am auzit ca la sfarsit apar.

Simo tu ai ramas cu vergeturi?

Multumesc pt aprecieri!
Am pus in jur de 20 kg in sarcina. Cand am ajuns acasa aveam 14 kg in minus..deci am retinut multa apa! Eu am mancat tone de legume si fructe in ultima luna de sarcina..n-am fost prietena cu carnea si nici cu laptele din pacate.
Am baut apa mult..cel putin 4 litri pe zi..eu am prins caldurile dogoritoare de vara si-mi era extrem de cald..beam aprox 2 sticle de apa plata de 2 litri pe zi.
Vergeturile mi-au aparut in ultima saptama de sarcina..toate din pacate! E vorba de materialul genetic in primul rand..daca are mama sigur faci si tu!..apoi tine de hidratarea pielii..cica...
Dupa ce vine bebe o sa ti se para atat de neimportante :))..dar poate nu faci deloc

alinamar 17 mar 2011 01:04:27

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Citat:

Anterior postat de mailin (Post 574340)
da am pus normal, sa zicem, ca putine nu sunt, ca am ajuns la 12, si ma sperie un pic ritmul asta rapid din ultima vreme. Am pus 6 pana prin luna a 6-a si de atunci tot in ritm de 2 kg cate odata, si cam la 2, 3 sapt se pun. Am ajuns la +12 ieri, si mai am 3 sapt. Vergeturi nu se vad pana acum, si sper sa nu apara, ca am ten gras si pielea destul de elastica. Dar nu prea folosesc creme si nici nu beau destul ( :D stiu ca nu e bine..dar nah, asa e omu, pana nu o pateste, nu ia masuri). Dar cred ca e important si dupa, cand se strange pielea sa fie data cu crema si sa fie hidratata, sau?

Ai luat putine kg in sarcina! Felicitari! In ultima luna se pun cam 1,5-2 kg pe saptamana.

alinamar 17 mar 2011 01:09:22

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Citat:

Anterior postat de bobopuiu (Post 574357)
ar fi super sa gasesti un dr de fam cu specialitatea pediatrie...super super..
asa e si dr mea..wai de capu ei..
a fost dr de intreprindere..pt asta am pediatru la fete, da trebuie sa si cotizez, nu mult da trebuie..plus ca nu mi scrie compensat, si cumpar si tratamentele..
deci daca ai posibilitatea sa o dai la pediatru, nu sta pe ganduri..si asta de fam n are dc se supara, ar trebui sa inteleaga ca toti vrem ce i mai bine pt copii...

Eu l-am inscris pe darius la medicul nostru de familie si cand are vreo problema sau cand consider eu ca e cazul il duc la pediatru! Mai primesti compensat calciul, vigantolul, trimiteri..tu faci cum consideri..important e sa fie o persoana competenta, maleabila si sa-ti permita sa o suni cand ai nevoie...chiar si in weekend...Inainte eram inscris la un medic barbat, dar m-am schimbat la o doamna doctor pt ca nu puteam stabili o rfelatie normala cu respectivul..fiecare mamica face cum considera!

alinamar 17 mar 2011 01:21:32

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Citat:

Anterior postat de bobopuiu (Post 574376)
dupa ce nasti, la 2-3 luni o sa ai kg mai putine decat cu cate ai inceput sarcina:x

Nu e general valabil..in alaptare corpul e predispus la ingrasare in cazul unor persoane...exista si explicatii...
Eu m-am ingrasat 4 kg in 2 luni pe langa cele 4 care mi-au ramas dupa nastere. Cum?! Foarte simplu! Dupa ce alaptezi ti se face o foame de lup! Mie imi era foame toata ziulica ...ma rodea stomacul ingrozitor..si daca nu mancam suficient sau simteam senzatia de foame peste zi scadea considerabil cantitatea de lapte...Si cum suficient insemna mult la mine..imagineaza-ti..:)
Asta pana sa merg la nutritionist..care m-a lamurit si mi-a zis cum stau lucrurile!
Cand alaptezi organismul retine cateva kg acumulate pe parcursul sarcinii pt a putea produce lapte pt o perioada lunga de timp. Tot nutritionistul mi-a zis ca sunt OBLIGATORII vitaminele postnatale daca nu vrei sa te ingrasi alaptand! Explicatia: organismul la nastere a pierdut multe vitamine, minerale, fier..etc daca nu ii oferi suplimentar ce ai pierdut el te indeamna sa mananci mult pt a-si acoperi nevoile! (sper ca am fost explicita nu am toate cuvintele la mine astazi :))) Si e adevarat!!! testat pe propria piele! Cand nu iau elevit mananc mai mult!
Sunt si persoane care slabesc pur si simplu alaptand! Depinde in ce categorie te afli!

alinamar 17 mar 2011 01:24:50

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Citat:

Anterior postat de mailin (Post 574485)
:))) pana la o anumita varsta, cand probabil parintii se gandesc ca mai bine aveau baieti
eu oricum visam la fata, de muuult timp, dinainte sa imi stiu sotul, si eu tot ziceam ca vreau fata cu par brunet si ochi albastri (eu nu am nici una nici alta)...si cred ca asa va iesi, ca sotul are ochi albastri si si taica-meu, si dupa cat par a aparut la eco, cred ca e brunet :D. Si de abia astept sa o imbrac haios si sa facem chestii impreuna.
Azi a nascut prietena mea, a nascut natural, si am vb numai cu sotul ei, dar se pare ca nu a fost o nastere chiar usoara...:-sTot fetita au si ei.
multe fete in ultima vreme, are baiatul alinei de unde alege :D

Asa e :)) :)) venim la petit!!
Sincera sa fiu..si eu mi-am dorit fetita..dar na..acum nu ma vad cu o fetita in brate in locul lui Darius..lucreaza Doamne Doamne :))

alinamar 17 mar 2011 01:31:34

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Acum pe langa subiect...dupa ce nasti si iti revii oarecum...iti recomand sa mergi la un nutritionist! Cu siguranta vei slabi in alaptare mancand mult si sanatos! Pe mine ma tenta Montignac inainte sa merg la medic..dar nu mi-au placut deloc principiile! Cand am intrat prima data pe site si mi-am facut de curiozitate un meniu..m-am speriat!!..ba ca mananc prea multi carbohidrati..la un moment dat cineva imi spunea sa nu mai mananc paine..sa nu combin carnea cu paine si cartofii ...sa limitez fructele..etc..Dar uite-asa am slabit pana acum 8 kg si ceva: cu multe fructe, cu paine, combinand carnea cu painea si cartofii..

teo23 17 mar 2011 04:31:38

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
am fost cu bebele la vaccin ieri sa iti zic ce i-a dat, antihepatita b, DTP, antipoliomedietica-VPI, acestea le-a dat in 2 injectii, vai saracutu ce a mai plans, ti se rupe sufletul

simonet 17 mar 2011 19:08:16

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Mailin, nu am nici o vergetura, m-am cremuit bine cu ulei sau crema cam de 5 ori pe saptamana.

Irina Costas 20 mar 2011 11:28:51

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
:-o
Citat:

Anterior postat de alinamar (Post 574754)
Ai luat putine kg in sarcina! Felicitari! In ultima luna se pun cam 1,5-2 kg pe saptamana.

:-o:-o:-o
nu cred ca e o regula generala:-o
2kg pe sapt mi se pare imposibil,daca ai o alimentatie echilibrata

alinamar 20 mar 2011 12:20:36

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Citat:

Anterior postat de Irina Costas (Post 579751)
:-o
:-o:-o:-o
nu cred ca e o regula generala:-o
2kg pe sapt mi se pare imposibil,daca ai o alimentatie echilibrata

Nu e o regula generala, dar din cate vad in tickerul tau cu siguranta vei depasi 4,5 kg pana la sfarsit..in cel mai bun caz la vei dubla (adica 9 ) si atat....

Irina Costas 20 mar 2011 17:13:13

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Citat:

Anterior postat de alinamar (Post 579907)
Nu e o regula generala, dar din cate vad in tickerul tau cu siguranta vei depasi 4,5 kg pana la sfarsit..in cel mai bun caz la vei dubla (adica 9 ) si atat....


da,e clar ca voi depasi targhetul
si eu am emotii cate kg voi pune,insa cum spuneai de 1,5-2kg pe sapt,adica 8 kg pe luna,pai plesneste pielea:-o

simonet 21 mar 2011 15:25:37

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Felicitari pentru Eva Taisia!!
Sa creasca mare si fericita si sa va aduca numai bucurii:)

alinamar 21 mar 2011 22:33:31

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Draga mea, ai nascut cumva?

nicoleta100 21 mar 2011 23:04:26

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Inca o data felicitari pt printesa pe care ai adus-o pe lume!
Sa va traiasca ,sa creasca mare si frumoasa!!!sa fie sanatoasa ,sa aiba noroc si multe bucurii in viata!!!
[*33*][*33*][*33*][*33*][*33*]

Irina Costas 22 mar 2011 08:40:57

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Maillin felicitari pt minunea din viata voastra!!:)
Sa fiti sanatoase si va asteptam la taclale sa ne povestesti totul:)

http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:A...Qh3jb0_52VYIdA

anes 16 aug 2011 22:34:38

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
:-*>:D< te-am vazut!
Ce mai faceti?! Cum sunteti?!

mailin 17 aug 2011 06:45:39

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Citat:

Anterior postat de anes (Post 761996)
:-*>:D< te-am vazut!
Ce mai faceti?! Cum sunteti?!

Hello Anes,
suntem bine, multumim. Nu ne plictisim :D, activitate in continuu. E ca un titirez Taisia, nu sta o clipa. Astept iar clipa in care o sa am ceva timp pentru mine, dar banui ca e foarte departe.
Tu cum esti? Copiii? Vad la ticker ca s-au mai dus kilogramele, foarte bine, felicitari.
te pup>:D<

anes 17 aug 2011 23:19:53

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Trebuie neaparat sa ne vedem cumva :)>:D<:-*

mailin 18 aug 2011 21:47:48

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Citat:

Anterior postat de anes (Post 763080)
Trebuie neaparat sa ne vedem cumva :)>:D<:-*

sigur, cand ai chef, da un semn ;)

anes 18 aug 2011 22:26:12

Re: O noua viata - jurnal de sarcina Mailin
 
Acum la voi e mai greu/complicat :)


Ora este GMT +2. Ora este acum 16:23:23.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO