forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Tratamente corporale (http://forum.slabute.ro/tratamente-corporale/)
-   -   Electrostimulare (http://forum.slabute.ro/tratamente-corporale/electrostimulare-1215.html)

LUYyza 19 mai 2010 21:44:46

Re: Electrostimulare
 
Buna,
si eu fac electro e aproximativ o luna si am pierdut doar cativa cm:)nu foarte mult..dar depinde de fiecare:)Stie cineva cam cate calorii se ard la o sedinta de 50 min de electro?:)

mvthebest 06 sep 2010 20:40:39

Re: Electrostimulare
 
Cate sedinte trebuie sa faci ca sa scapi de 6cm ? :)

Cory26 07 sep 2010 21:47:10

Re: Electrostimulare
 
Salut!
Daca mancati sanatos, faceti si sport, cu siguranta nu are cu ce sa dauneze electrostimularea:D am citit undeva ca o sedinta de 50min ar fi echivalentul a 5 ore de sport...ma rog. nu stiu ce sa zic. personal nu am incercat inca.
Dar de auzit...pana acuma numai pareri bune :D

deadcountess 08 sep 2010 14:29:13

Re: Electrostimulare
 
Citat:

Anterior postat de Cory26 (Post 318731)
Salut!
Daca mancati sanatos, faceti si sport, cu siguranta nu are cu ce sa dauneze electrostimularea:D am citit undeva ca o sedinta de 50min ar fi echivalentul a 5 ore de sport...ma rog. nu stiu ce sa zic. personal nu am incercat inca.
Dar de auzit...pana acuma numai pareri bune :D

Destul de greu de estimat exact cat se consuma. O metoda de aproximare ar fi sa numeri numarul de contractii, de ex. pt 5 minute (daca ai destula rabdare sa faci asta :)) ) apoi sa cronometrezi timpul in care faci acelasi numar de exercitii (ex abdomene) si apoi completezi timpul obtinut in tabelul de activitati la rubrica gimnastica si vezi ce consum obtii. Dar trebuie avut in vedere si faptul ca in cazul electrostimularilor lipseste cresterea pulsului si accelerarea respiratiei care apare in cazul sportului "real", si atunci evident si consumul caloric va fi mai mic.

Pe scurt, electrostimularea nu este ineficienta, dar nu se compara cu sportul. Eu de exemplu apelez la electrostimulare in zilele cu musafiri cand nu sunt in stare de nimic, cand sunt bolnava sau foarte ocupata. Mai bine sport "artificial" decat deloc. :))

OtiliaIon 23 nov 2010 11:04:52

Re: Electrostimulare
 
Electrostimularea la picioare nu mi s-a parut mare branza, prefer sportul,

dar ma tenteaza electrostimularea pentru sani. Ii am destul de mari si nu vreau sa mi se inmoaie si sa se lase pana termin eu de date jos cele 16 kilograme.

Nu imi plac exercitiile cu greutati pentru sani fiindca am impresia ca mai mult imi lucreaza bratele sau spatele. La fel si la flotari.

Ati incercat electrostimulare la sani, cum vi s-a parut?
Am cautat pe net daca exista riscuri dar nu am gasit decat ca nu se recomanda celor care au avut probleme ca noduli. Stiti de alte contra indicatii?

ramo0215 10 dec 2010 22:21:17

Re: Electrostimulare
 
Citat:

Anterior postat de OtiliaIon (Post 413193)
Electrostimularea la picioare nu mi s-a parut mare branza, prefer sportul,

dar ma tenteaza electrostimularea pentru sani. Ii am destul de mari si nu vreau sa mi se inmoaie si sa se lase pana termin eu de date jos cele 16 kilograme.

Nu imi plac exercitiile cu greutati pentru sani fiindca am impresia ca mai mult imi lucreaza bratele sau spatele. La fel si la flotari.

Ati incercat electrostimulare la sani, cum vi s-a parut?
Am cautat pe net daca exista riscuri dar nu am gasit decat ca nu se recomanda celor care au avut probleme ca noduli. Stiti de alte contra indicatii?

am incercat eu..si mie mi s-a parut insuportabil..desi asa suportam la un nivel destul d ridicat..akum cred ca depinde d fiecare cum suporta durerea..:d

OtiliaIon 11 dec 2010 10:01:43

Re: Electrostimulare
 
Multumesc Ramo,
Am fost intre timp la un salon si-am facut o sedinta, mi s-a parut ok dar se stie ca eu suport mai usor orice fel de durere. Ca roscatii :))

Citat:

Anterior postat de ramo0215 (Post 434831)
am incercat eu..si mie mi s-a parut insuportabil..desi asa suportam la un nivel destul d ridicat..akum cred ca depinde d fiecare cum suporta durerea..:d


ramo0215 11 dec 2010 10:55:29

Re: Electrostimulare
 
Citat:

Anterior postat de OtiliaIon (Post 435110)
Multumesc Ramo,
Am fost intre timp la un salon si-am facut o sedinta, mi s-a parut ok dar se stie ca eu suport mai usor orice fel de durere. Ca roscatii :))

nu ai pentru ce OtiliaIon..macar cu ce am experimentat eu sa va pot ajuta..k in alea slabitului nu stau prea bine..

deadcountess 13 dec 2010 12:45:12

Re: Electrostimulare
 
Citat:

Anterior postat de OtiliaIon (Post 413193)
Electrostimularea la picioare nu mi s-a parut mare branza, prefer sportul,

dar ma tenteaza electrostimularea pentru sani. Ii am destul de mari si nu vreau sa mi se inmoaie si sa se lase pana termin eu de date jos cele 16 kilograme.

Nu imi plac exercitiile cu greutati pentru sani fiindca am impresia ca mai mult imi lucreaza bratele sau spatele. La fel si la flotari.

Ati incercat electrostimulare la sani, cum vi s-a parut?
Am cautat pe net daca exista riscuri dar nu am gasit decat ca nu se recomanda celor care au avut probleme ca noduli. Stiti de alte contra indicatii?

Nu prea pricep care-i mecanismul la electrostimularea pt sani :-/ ce se stimuleaza, pectoralii?

OtiliaIon 13 dec 2010 15:11:04

Re: Electrostimulare
 
Mi-a pus cate doi electrozi, daca asa se cheama,
ca aici: http://s3.amazonaws.com/twitpic/phot...ncOvjFGZTnE%3D - m-a chinuit nitel talentul artistic :))

Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 437203)
Nu prea pricep care-i mecanismul la electrostimularea pt sani :-/ ce se stimuleaza, pectoralii?



Ora este GMT +2. Ora este acum 00:30:07.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO