forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Tratamente corporale (http://forum.slabute.ro/tratamente-corporale/)
-   -   Tratamente facute acasa (http://forum.slabute.ro/tratamente-corporale/tratamente-facute-acasa-3354.html)

cristiniq 06 apr 2010 00:05:56

Tratamente facute acasa
 
Buna!
Cred ca am putea discuta in acest topic despre tratamentele corporale pe care ni le putem face chiar noi, acasa.
Eu vreau sa incep urmatorul "ritual":
1. exfoliere- recomandata odata pe saptamana, cam atat ii ia pielii sa se regenereze- cu gel de dus normal in care pun niste faina de malai.
in restul de 6 zile, dus normal.
2. Supliform- despre care am auzit numai de bine- aplicat timp de 10-12 zile consecutive, pe zonele de tratat si impachetat pentru 30 de minute cu folie alimetara/
3. peste pun o pereche de pantaloni din neopren si cat mai multe haine, pilote, paturi, etc.
4. inlatur toate cele dupa 30-40 minute si ar trebui ca pentru cca 2 ore sa nu fac dus, produsul inca mai actioneaza.
5. dus
6. lotiune/ulei de corp

Cum vi se pare?
aveti alte idei? Sugestii? Propuneri?
[*128*]

bebelusha 06 apr 2010 09:24:37

Re: Tratamente facute acasa
 
eu fac sport de 4 ori pe sapt..ma saturasem de folie alimentara..asa ca mi-am luat o salopeta de transpirat de la biomed...ma dau cu o crema de termosudatie care ajuta la transpirat...deci crema, salopeta, body cu maneci lungi, salopeta de aerobic, pantaloni de trening, bluza si apoi sport 70 min...se uda toate hainele...sar in dus..am o crema abraziva cu care fac peeling, gel de dus, crema termoactiva..se inroseste pielea si wow ce frige...am o crema pt bust de la avon...si pe brate ma dau cu crema de tonifiere...
pentru fata, am masca cu argila..deci arat ca bau bau
apoi ma dau seara cu fiole de colagen si dim cu elastina(care pute da ce nu face baba la frumusete si apoi ma machiez fara nici o problema)
cam atat

riky 06 apr 2010 10:19:37

Re: Tratamente facute acasa
 
hmmm, pai sa vedem:
- inainte faceam si eu dar cred ca ma apuc iar de sport facut cu folia alimentara pe mine, eventual poate imi iau niste pantalonasi de transpirat:)) supliform/gel termoactiv favisan/ Lipogel+ masaj fiecare seara cu unul din astea, acum trebuie sa-mi iau altul sa vedem ce gasesc la farmacia naturista...
- dush pe zonele cu probleme Zvelto gel anticelulitic , in rest Dove gel dus+ burete lufa
- o data pe saptamana peeling corporal si facial : corporal cu gel exfoliant de la avon + 2 linguri zat cafea, iar facial amestec de gel de curatare cu o ligurita de zat de cafea, apoi adaug o masca facuta din argila si ulei de masline, apoi spalare, demachiere, tonifiere+crema hidratanta
- zilnic dupa dus hidratare pe tot corpul cu o crema hidratanta body de la plafar, nemteasca, nu stiu numele ca s-a luat eticheta:">, dar e f f ieftina avanf in vedere ca re un litru:)), si desi e ieftina e super buna
- aaa...si dusuri scotiene zilnic...
- infuzii cu ceai din plante pentru ochi , odata pe saptamana
- ulei de ricin in fiecare seara inainte de culcare, pentru gene.....da si e super bun daca te tii de el, eu ma dau de 3 luni si se vad considerabil, mai luuungi si mai dese
- seara inaitne de culcare un strat gros de crema sub ochisori, iar ziua o crema usoara data sub ochi si in jurul lor
- hidratare maini dupa (aproape) fiecare spalat pe manute

cam atat...:)

anna maria 06 apr 2010 10:27:59

Re: Tratamente facute acasa
 
la ce ajuta crema pe care o pui sub ochi in fiecare seara:-? ?..si in ce consta un dush scotian:D?

bebelusha 06 apr 2010 10:49:12

Re: Tratamente facute acasa
 
dus scotian e acela in care faci dus cu apa calda si alternezi cu apa rece..cat suporti..cica e bun :D
si crema de sub ochi e pentru riduri, sau pentru cearcane sau pentru pungi..depinde..fiecare ce probl are..dupa 20 de ani este foarte indicat crema de ochi..din punctul meu de vedere este esential

anna maria 06 apr 2010 10:51:23

Re: Tratamente facute acasa
 
si ce crema e indicata sa folosesti pt ochi :-? ?..as vrea si eu..am niste cearcane de toata frumusetea:(

bebelusha 06 apr 2010 10:56:34

Re: Tratamente facute acasa
 
pai..din cate stiu trebuie ceva cu vitamina C...si e indicat sa fie sub forma de gel, ca intra mai repede in piele..incearca infuzie de albastrele..si tine pe ochisori cu dischete demachiante imbibate in ceaiul respectiv..crema f buna e de la artistry(de la amway)da e scumpa rau..vreun mil da e buna..altceva nush..pt cearcane :( sorry

anna maria 06 apr 2010 10:58:46

Re: Tratamente facute acasa
 
nu`i nimic..mersi oricum :*..o sa incerc ceaiul de albastrele:D

bebelusha 06 apr 2010 11:02:11

Re: Tratamente facute acasa
 
poti sa incerci la plafar..is mai ieftine si mai ok..pt ca sunt naturale..nu strica o intrebare

riky 06 apr 2010 11:55:29

Re: Tratamente facute acasa
 
eu am piele uscata si ca sa evit formarea pungilor, cearcanelor, ridurilor fine de expresie, de vreun an dau cu crema generos in jurul ochilor si sub ochi, eu folosesc orice fel de crema pt ten, cremele speciale pt ochi sunt destinate doar tenului matur, peste 25 de ani....si in plus mi se par doar comerciale, nu vad diferenta dintre ele si cele pentru ten...dar cine stie:D

bebelusha 06 apr 2010 12:21:25

Re: Tratamente facute acasa
 
pai e mare diferenta...pielea din jurul ochilor e foarte super extra sensibila..si cremele pt ten o agreseaza..cele pentru ochi au ingrediente speciale..care nu irita pielea ochilor..si se absoarb usor..

riky 06 apr 2010 15:19:08

Re: Tratamente facute acasa
 
Citat:

Anterior postat de bebelusha (Post 138353)
pai e mare diferenta...pielea din jurul ochilor e foarte super extra sensibila..si cremele pt ten o agreseaza..cele pentru ochi au ingrediente speciale..care nu irita pielea ochilor..si se absoarb usor..

asta e teorie.....din propria experienta spun ca mie cremele de fata imi hidrateaza muult mai bine zona ochilor, am folost n creme contur ochi, sau creme pt ochi si ori mi-au iritat ochii, ori au uscat-o mai tare, iar in cel mai rau caz mi-au facut bubite....asa ca...eu sunt multumita cu cremele normale.

Sand 06 apr 2010 19:31:45

Re: Tratamente facute acasa
 
Citat:

Anterior postat de cristiniq (Post 137816)
Buna!
3. peste pun o pereche de pantaloni din neopren si cat mai multe haine, pilote, paturi, etc.

Si daca suna cineva la usa chiar in momentul ala...sau si mai rau vine un cutremur si tre' sa iesi asa din casa, ce faci:-o?:P Glumesc...nu te supara.

Vroiam doar sa scriu ca pentru cearcane ideala este crema de galbenele (cea care se vinde la plafar). E ieftina si foarte buna, extrem de grasa. Maica-mea e biolog, specializata in plante si isi face cremele acasa, de decenii. M-a dat cu ele de la 14 ani zilnic. Sotul, care are tenul extrem de alb are tendinta sa faca cearcane inchise la culoare sub ochi. Combinatia ten perfect alb cu cearcane perfect maron arata cel putin ciudat. :(Asa ca recomand cu caldura crema de galbenele fiindca ajuta clar.

Mai exista o crema din nuca de cocos cu efecte bune dar nu-mi aduc aminte ce firma o scoate. Cred ca e englezeasca, in orice caz pretul e mai piperat. Acum vreo 5 ani era unica crema aproape 100% din nuca de cocos. Intre timp or mai fi aparut si altele...

;)

riky 06 apr 2010 19:37:00

Re: Tratamente facute acasa
 
Citat:

Anterior postat de Sand (Post 138851)
Si daca suna cineva la usa chiar in momentul ala...sau si mai rau vine un cutremur si tre' sa iesi asa din casa, ce faci:-o?:P Glumesc...nu te supara.

Vroiam doar sa scriu ca pentru cearcane ideala este crema de galbenele (cea care se vinde la plafar). E ieftina si foarte buna, extrem de grasa. Maica-mea e biolog, specializata in plante si isi face cremele acasa, de decenii. M-a dat cu ele de la 14 ani zilnic. Sotul, care are tenul extrem de alb are tendinta sa faca cearcane inchise la culoare sub ochi. Combinatia ten perfect alb cu cearcane perfect maron arata cel putin ciudat. :(Asa ca recomand cu caldura crema de galbenele fiindca ajuta clar.

Mai exista o crema din nuca de cocos cu efecte bune dar nu-mi aduc aminte ce firma o scoate. Cred ca e englezeasca, in orice caz pretul e mai piperat. Acum vreo 5 ani era unica crema aproape 100% din nuca de cocos. Intre timp or mai fi aparut si altele...

;)


am o crema de galbenele luata de la plafar de o luna si sincer nu stiu de ce am luat-o...super, Merci, sand, i-am gasit intrebuintare acuma :-*

cristiniq 06 apr 2010 20:43:59

Re: Tratamente facute acasa
 
Citat:

Anterior postat de bebelusha (Post 138004)
eu fac sport de 4 ori pe sapt..ma saturasem de folie alimentara..asa ca mi-am luat o salopeta de transpirat de la biomed...ma dau cu o crema de termosudatie care ajuta la transpirat...deci crema, salopeta, body cu maneci lungi, salopeta de aerobic, pantaloni de trening, bluza si apoi sport 70 min...se uda toate hainele...sar in dus..am o crema abraziva cu care fac peeling, gel de dus, crema termoactiva..se inroseste pielea si wow ce frige...am o crema pt bust de la avon...si pe brate ma dau cu crema de tonifiere...
pentru fata, am masca cu argila..deci arat ca bau bau
apoi ma dau seara cu fiole de colagen si dim cu elastina(care pute da ce nu face baba la frumusete si apoi ma machiez fara nici o problema)
cam atat

Buna!
Cum se numeste crema de termosudatie pe care o folosesti?
Eu in loc de crema abraziva folosesc gel de dus normal in care pun faina de malai.
Ai observat imbunatatiri semnificative in urma acestor proceduri?
Ma gandesc si eu sa imi iau niste fiole de la floritene de colagen, elastina, a.h.a. dar vroiam sa le combin cu o crema de fata pentru ten uscat cu multivitamine care se prepara in farmaciile cu laborator. Oare ar fi eficient asa sau fiolele trebuiesc folosite singure?
Multumesc.

cristiniq 06 apr 2010 20:50:02

Re: Tratamente facute acasa
 
Citat:

Anterior postat de aldana (Post 138174)
si ce crema e indicata sa folosesti pt ochi :-? ?..as vrea si eu..am niste cearcane de toata frumusetea:(

Buna!
pentru cearcane mie mi s-a parut buna crema pentru ochi de la nivea, ilumineaza imediat zona! Si eu am mari pb cu cearcanele. Buna este si acea mascuta de la Avon care se tine in frigider apoi se pune pe ochi.

cristiniq 06 apr 2010 20:56:54

Re: Tratamente facute acasa
 
Citat:

Anterior postat de Sand (Post 138851)
Si daca suna cineva la usa chiar in momentul ala...sau si mai rau vine un cutremur si tre' sa iesi asa din casa, ce faci:-o?:P Glumesc...nu te supara.

Vroiam doar sa scriu ca pentru cearcane ideala este crema de galbenele (cea care se vinde la plafar). E ieftina si foarte buna, extrem de grasa. Maica-mea e biolog, specializata in plante si isi face cremele acasa, de decenii. M-a dat cu ele de la 14 ani zilnic. Sotul, care are tenul extrem de alb are tendinta sa faca cearcane inchise la culoare sub ochi. Combinatia ten perfect alb cu cearcane perfect maron arata cel putin ciudat. :(Asa ca recomand cu caldura crema de galbenele fiindca ajuta clar.

Mai exista o crema din nuca de cocos cu efecte bune dar nu-mi aduc aminte ce firma o scoate. Cred ca e englezeasca, in orice caz pretul e mai piperat. Acum vreo 5 ani era unica crema aproape 100% din nuca de cocos. Intre timp or mai fi aparut si altele...

;)

Buna!
Pai daca vrei sa te distrezi, stai sa vezi de ce sunt in stare:
cand merg la aerobic, echipamentul meu este acesta:
pantalon neopren, alte 3-4 perechi de pantaloni peste, bluza cu maneci lungi facuta centura pe talie si da-i topaiala! Imagineaza-ti cum ies de acolo...daca strang cat de putin hainele picura apa din ele!

Wow, pai daca mama ta este biolog, poate ne impartasesti si noua cateva retete de creme antirid, anticearcan pe care sa le putem face acasa, nu?
Sa sti ca o sa-mi iau si eu acea crema de galbenele pentru ochi!
Multumesc pentru mesaj.

bebelusha 07 apr 2010 11:16:10

Re: Tratamente facute acasa
 
sa o luam pe rand:
1. crema speciala de ochi nu e teorie....citeste art de specialitate..din propria mea experienta..daca am pus crema normala la ochi, sa nu mai zic de cea de galbenele car e ef grasa, m-am trezit cu niste pungi de super frumusetea...eu folosesc gel, atat
2.poate sa bata si mama la usa in momentu ala(desi saraca e toata sapt plecata din localitate, vine numai in week-end)nu aud ca am pc dat tare si ma topai
3.eu am mers la aerobic in pantalonii aia si nu se aude absolut nimik..sa vezi fetele cu folie alimentara sau pungi de gunoi cum foscaie ca nici la tel nu poti sa vb ca nu auzi..deci nu-i bai
4. nu folosesc malai pt ca am pielea f sensibila si ma irit super fain de la ala, asa ca am crema de peeling corporal sau gel de dus de la palmolive parca..e ala albastru
5. crema de tersmosudatie si termoactiva le-am comandat de pe net, sunt borcane de 500 ml(au si de 1000) si scrie Noche y dya pe una din ele(aia termoactiva)
6.scuzati greselile de spelling da is la serv si scriu repede ca de...
7. eu nu maiu dupa nimeni si nici altii dupa mine..fiecare cu organismul lui..ex:eu am alergie la nuca de cocos(la mancat nu..dar daca imi atinge pielea e belea)
pup la toate si va doresc sa gasiti ceea ce va face voua bine :D
7. pe site la floritene scrie clar ca se poate combina crema cu fiolele lor, dar trebuie incercat:eu am pielea grasa si imi ajung doar fiolele

bebelusha 07 apr 2010 11:55:10

Re: Tratamente facute acasa
 
si inca ceva:
De ce avem nevoie de crema de ochi?
Pielea din jurul ochilor este foarte delicata si subtire si nu produce deloc ulei. Asadar, este prima zona in care apar efectele imbatranirii. Chiar daca nu au aparut inca ridurile, e bine sa ne protejam dinainte de aparitia lor.


Ce este o crema de ochi?
Crema de ochi este testata de oftalmologi pentru a se asigura ca este in regula sa o folosim in jurul ochilor, ca are acelasi PH ca si lacrimile. De asemenea nu trebuie sa contina parfumuri si trebuie sa fie mai emolienta ca o crema normala.

Sand 07 apr 2010 16:43:37

Re: Tratamente facute acasa
 
Citat:

Anterior postat de cristiniq (Post 138966)

...pai daca mama ta este biolog, poate ne impartasesti si noua cateva retete de creme antirid, anticearcan pe care sa le putem face acasa, nu?
Sa sti ca o sa-mi iau si eu acea crema de galbenele pentru ochi!
Multumesc pentru mesaj.

Nu vrea sa le dezvaluie (mi le lasa doar mie mostenire de familie:D)...asta este, fiecare cu fixurile lui. Ghinion de nesansa.

Nu ai pentu ce.>:D<

cristiniq 07 apr 2010 21:12:54

Re: Tratamente facute acasa
 
Citat:

Anterior postat de Sand (Post 140278)
Nu vrea sa le dezvaluie (mi le lasa doar mie mostenire de familie:D)...asta este, fiecare cu fixurile lui. Ghinion de nesansa.

Nu ai pentu ce.>:D<

Incercarea moarte n-are!
Multumesc de sfaturi, oricum!:x

Sand 07 apr 2010 21:22:56

Re: Tratamente facute acasa
 
Citat:

Anterior postat de cristiniq (Post 140548)

Incercarea moarte n-are!
Multumesc de sfaturi, oricum!:x

Sa fie primit! :D(cum zice sotul meu in gluma si ma face sa rad....)

cristiniq 23 apr 2010 13:40:26

Tratamente facute acasa
 
Saptamana aceasta mi-am facut in fiecare zi impachetari cu supliform. Mi-am exfoliat zona de tratat(asta se face numai odata pe saptamana), ulterior mi-am pus un strat fin de supliform si m-am infasurat in nylon alimentar, apoi pantalonii de neopren si m-am dus la sala. Chiar daca nu fac sala, impachetarea tot o fac. Chiar in acest moment sunt impachetata astfel, mi-am mai pus peste 3 perechi de pantaloni de casa, asa de bine ma simt[*ok*]...Vreau sa procedez astfel timp de 11 zile, cat dureaza un tratament cu supliform si sa vedem...
Oricum, pana in prezent, sunt foarte multumita!

[*salut*]

cristiniq 09 mai 2010 15:32:00

Ulei de ardei iute facut in casa.
 
Am gasit o reteta de ulei de ardei iute, facut in casa.
Uleiul de ardei iute

Se pune intr-un borcan un pahar de ulei de masline si un sfert de pahar de ardei iute tocat foarte fin. Se inchide borcanul ermetic si se lasa continutul sa macereze vreme de 14 zile, dupa care se filtreaza si se trage intr-o sticla inchisa la culoare. Uleiul astfel obtinut se foloseste ca solutie de masaj contra celulitei, pentru imbunatatirea circulatiei prin maini si prin picioare, pentru tratarea degeraturilor etc.


Am inteles ca se poate face si cu pudra de ardei.

Am sa-mi fac acest ulei si am sa-l folosesc in impachetari si masaje anticelulitice.

"Tratamentul cu ardei iute
Pentru a avea un ten de invidiat, centrele cosmetice recomanda masca cu ardei iute. Gratie ingredientelor active, aceasta stimuleaza si intinereste pielea. De asemenea, folosind masca cu ardei iute, tenul devine luminos si catifelat, iar cele mai grave probleme; acneea si cosurile sunt eliminate. In primele 10 minute dupa aplicare se vor simtii piscaturi si o senzatie infierbinteala. Acestea sunt rezultatele procesului, unde circulatia sangelului si a limfei intra in "contact" cu masca de ardei iute sau paprika.
Saloanele garanteaza un lucru: aplicat mereu, tratamentul are rolul de a regenera tenul imbatranit si chiar cel obosit.
Paprika este un element nelipsit din produsele anticelulitice, deoacere "topeste" depozitele de grasime. Uleiul cu paprika este indicat a se folosi in tratamentele pentru acasa. Inainte de a aplica uleiul este necesar a se face un dus fierbinte si un gomaj pe zonele "afectate". Imediat se va aplica uleiul cu paprika. "

pety 04 iun 2010 15:19:36

Re: Ulei de ardei iute facut in casa.
 
De saptamana trecuta am inceput si eu cu impachetari...peeling o data pe saptamana(personal fac cu gel de dus amestecat cu malai pentru ca este la indemana)...in legatura cu zona ochilor...eu nu foloseam nici un fel de crema dar incepusem de vreo 2 luni sa am cearcane teribile,asa ca am mers si mi-am cumparat un gel de la Garnier,care este pe baza de cafeina si struguri parca...si ma dau in fiecare seara si nu mai arat asa de rau...mentionez ca eu nu m-am machiat NICIODATA in viata mea,nush daca are importanta...pentru fata folosesc o crema de la Nivea Visage...poopici

cristiniq 04 iun 2010 21:21:41

Re: Ulei de ardei iute facut in casa.
 
Citat:

Anterior postat de pety (Post 209866)
De saptamana trecuta am inceput si eu cu impachetari...peeling o data pe saptamana(personal fac cu gel de dus amestecat cu malai pentru ca este la indemana)...in legatura cu zona ochilor...eu nu foloseam nici un fel de crema dar incepusem de vreo 2 luni sa am cearcane teribile,asa ca am mers si mi-am cumparat un gel de la Garnier,care este pe baza de cafeina si struguri parca...si ma dau in fiecare seara si nu mai arat asa de rau...mentionez ca eu nu m-am machiat NICIODATA in viata mea,nush daca are importanta...pentru fata folosesc o crema de la Nivea Visage...poopici

buna ideea cu gelul de dus si malai, folosesc si eu asa ceva. Impachetari cu ce faci?
Pentru zona de sub ochi, am folosit intr-un timp o crema de la Nivea Visage!
Apropo de machiaj, are si el avantajele lui, de ex iarna, fondul de ten protejeaza foarte bine impotriva frigului, a vantului taios...

amy0404 04 iun 2010 21:58:01

Re: Ulei de ardei iute facut in casa.
 
Acum cativa ani aveam o celulita destul de urata, era un chin sa imi pun costumul de baie pe mine. Aproape toata partea superioara a piciorului era acoperita de inestetica celulita. Am inceput sa ma duc la sala si la fel ca multe altele am folosit folia alimentara, dar ma enerva la culme zgomotul, asa ca mi-am cumparat niste pantaloni din neopren pe care ii mai folosesc si acum din cand in cand. In fine, rezultatele nu ma multumeau. Prin urmare am inceput cu sauna, de doua ori pe saptamana dupa care exfolierea********. Nu aveam un regim alimentar sanatos, dar totusi am putut observa dupa un an imbunatatiri, din pacate dupa un an m-am oprit...lipsa de timp...diverse scuze...Trebuie sa va spun ca sunt fumatoare si stim cu toate ce inseamna asta asupra organismului :(
Acum de 6 luni am inceput sa ma duc din nou la sala, intensiv as putea spune, piscina si jacuzzi sunt nelipsite (in zilele in care nu ploua), sunt muuult mai atenta la ce mananc si incerc pe cat de mult sa beau cei 2 l de apa/zi. Recunosc inca nu mi-am cumparat un gel anticelulitic, dar urmeaza. Oricum acum celulita abia se mai observa.
Pt peeling folosesc zatul de cafea, iar pt fata zahar (cel putin nu are gust naspa dc ajunge la papilele gustative :d ). Cat despre hidratarea corpului nu pot folosi altceva decat Johnson Baby Oil, este f cald aici si cand am incercat sa folosesc crema pana termiam eu tr sa intru din nou in baie :d
Si eu am cearcane de cand eram copil, dar acum sunt mai putin vizibile, e drept nu mai am parte de stres si de nopti doar cu 6 h de somn. Pot sa spun ca in cazul meu asta a fost antidotul, am incercat n creme si trucuri pt a scapa de ele sau macar pt a le diminua si tot nu reuseam.
Cat despre cremele de fata, nu stiu de ce dar mai mult de cateva luni nu pot folosi aceeasi marca. Toate sunt bune (sa ne intelegem, le aleg in fct de tipul tenului) dar dupa 6 luni efectul este invers. Pana acum nu am folosit decat creme pt hidratare, nimic cu retinol, colagen s.a. cosmeticiana ma certa de fiecare data cand incercam sa ii spun ca poate ar fi timpul sa incep sa folosesc astfel de creme. Dar de la 27 de ani mi-am spus ca ar fi cazul, asa ca de 2 luni folosesc Olay Regenerist si sunt f incantata.
Cristiniq o sa incerc uleiul tau, dar pot sa folosesc seminte de ardei iute?
Pupici!
Sa aveti un weekend placut feleor!

pety 05 iun 2010 07:58:49

Re: Ulei de ardei iute facut in casa.
 
Cristiniq,eu fac impachetari cu folie transparenta...iar inainte ma dau cu o crema de la Dove..si stau 2 ore asa impachetata....am facut numai de vreo 4 ori pana acuma asa ca nu stiu ce rezultate da...o sa vedem dupa mai multe ”sedinte”...

cristiniq 06 iun 2010 13:53:05

Re: Ulei de ardei iute facut in casa.
 
Citat:

Anterior postat de pety (Post 210411)
Cristiniq,eu fac impachetari cu folie transparenta...iar inainte ma dau cu o crema de la Dove..si stau 2 ore asa impachetata....am facut numai de vreo 4 ori pana acuma asa ca nu stiu ce rezultate da...o sa vedem dupa mai multe ”sedinte”...

Din pacate nu cunosc farte bine gama Dove,au si creme ptr remodelare sau ceva de genul?

pety 07 iun 2010 08:53:05

Re: Ulei de ardei iute facut in casa.
 
Nu...:)este o simpla crema de corp,dupa baie,pentru ca ink nu am cumparat una adecvata impachetarii,dar urmeaza.Apropo...de cand ai inceput dieta??Si in cat timp ai slabit asa mult?Felicitari!!

pety 07 iun 2010 13:27:31

Re: Ulei de ardei iute facut in casa.
 
cate calorii pierzi daca stai impachetata 2 ore cu folie?Si cum sa scriu la meniu la consum calorii?Sauna??Pentru ca nu stiu daca se considera chiar sauna...

sunshine 07 iun 2010 18:04:54

Re: Ulei de ardei iute facut in casa.
 
la impachetari nu pierzi calorii. nu depui nici un efort. acolo pierzi doar apa si toxine, prin transpiratie. daca vrei neaparat sa treci la consum calorii, poti sa treci timpul stat la " stat culcat"

pety 08 iun 2010 07:38:39

Re: Ulei de ardei iute facut in casa.
 
Citat:

Anterior postat de sunshine (Post 212362)
la impachetari nu pierzi calorii. nu depui nici un efort. acolo pierzi doar apa si toxine, prin transpiratie. daca vrei neaparat sa treci la consum calorii, poti sa treci timpul stat la " stat culcat"

Cred ca daca ma gandeam un pic mai bine,nu mai puneam intrebarea(cel putin nu formulata in acest mod):Dthanks oricum>:D<.Dar se slabeste cu impachetarile?Ca e destul de stresant fasaitul foliei.;)

cristiniq 08 iun 2010 12:43:18

Re: Ulei de ardei iute facut in casa.
 
Citat:

Anterior postat de pety (Post 212801)
Cred ca daca ma gandeam un pic mai bine,nu mai puneam intrebarea(cel putin nu formulata in acest mod):Dthanks oricum>:D<.Dar se slabeste cu impachetarile?Ca e destul de stresant fasaitul foliei.;)


Ubii zic ca da, altii ca ba, exista tot felul de explicatii care mai de care maistiintifice, personal pot spune ca m-a ajutat sa pierd in cm si sa-mi tratez si pielea care a devenit mai fina, vergeturile vad ca se estompeaza, aspectul de coaja de portocala, la fel.

cristiniq 29 iun 2010 13:28:38

Re: Tratamente facute acasa
 
Mi-am facut rost de borcanas special si astazi imi iau uleiul de masline, ardeiul iute din sera si in seara asta asta imi prepar uleiul cu care voi slabi, ce nu s-a pomenit! Slabitul slabitul dar pielea va arata super si vergeturile se vor estompa![*super*][*hug*]

pety 30 iun 2010 13:40:19

Re: Tratamente facute acasa
 
Citat:

Anterior postat de cristiniq (Post 234853)
Mi-am facut rost de borcanas special si astazi imi iau uleiul de masline, ardeiul iute din sera si in seara asta asta imi prepar uleiul cu care voi slabi, ce nu s-a pomenit! Slabitul slabitul dar pielea va arata super si vergeturile se vor estompa![*super*][*hug*]

Ne spui si noua cum il prepari??Mersi

cristiniq 01 iul 2010 21:55:21

Re: Tratamente facute acasa
 
Citat:

Anterior postat de pety (Post 236012)
Ne spui si noua cum il prepari??Mersi

Sigur ca da:
Uleiul de ardei iute

Se pune intr-un borcan un pahar de ulei de masline si un sfert de pahar de ardei iute tocat foarte fin. Se inchide borcanul ermetic si se lasa continutul sa macereze vreme de 14 zile, dupa care se filtreaza si se trage intr-o sticla inchisa la culoare. Uleiul astfel obtinut se foloseste ca solutie de masaj contra celulitei, pentru imbunatatirea circulatiei prin maini si prin picioare, pentru tratarea degeraturilor etc.
Am inteles ca se poate face si cu pudra de ardei.

"Tratamentul cu ardei iute
Pentru a avea un ten de invidiat, centrele cosmetice recomanda masca cu ardei iute. Gratie ingredientelor active, aceasta stimuleaza si intinereste pielea. De asemenea, folosind masca cu ardei iute, tenul devine luminos si catifelat, iar cele mai grave probleme; acneea si cosurile sunt eliminate. In primele 10 minute dupa aplicare se vor simtii piscaturi si o senzatie infierbinteala. Acestea sunt rezultatele procesului, unde circulatia sangelului si a limfei intra in "contact" cu masca de ardei iute sau paprika.
Saloanele garanteaza un lucru: aplicat mereu, tratamentul are rolul de a regenera tenul imbatranit si chiar cel obosit.
Paprika este un element nelipsit din produsele anticelulitice, deoacere "topeste" depozitele de grasime. Uleiul cu paprika este indicat a se folosi in tratamentele pentru acasa. Inainte de a aplica uleiul este necesar a se face un dus fierbinte si un gomaj pe zonele "afectate". Imediat se va aplica uleiul cu paprika. "

__________________

pety 02 iul 2010 15:18:11

Re: Tratamente facute acasa
 
Multumesc muuult!!!O idee binevenita...mai ales ca eu nu prea cumpar creme anticelulitice pentru ca sunt foarte scumpe...dar ardeiul iute este super!!!O sa-mi fac neaparat si eu!!!Mersi!!!

cristiniq 02 iul 2010 21:24:50

Re: Tratamente facute acasa
 
Citat:

Anterior postat de pety (Post 238720)
Multumesc muuult!!!O idee binevenita...mai ales ca eu nu prea cumpar creme anticelulitice pentru ca sunt foarte scumpe...dar ardeiul iute este super!!!O sa-mi fac neaparat si eu!!!Mersi!!!

Cu mare placere!
Sunt de acord cu tine, cremele de pe piata sunt cam scumpe si de multe ori nu fac banii dati! Tot ce e facut de manuta noastra, acasa, din ingrediente cunoscute cu nume pe care sa le putem pronunta, e mai bun!
Bafta!

OitaVesela 02 iul 2010 21:33:18

Re: Tratamente facute acasa
 
Cu riscul de a ma repeta, singurul tratament anticelulitic este sportul practicat cu regularitate.
Nu exista creme care "topesc" grasimi. Orice rezultat ar aparea este superficial.


Ora este GMT +2. Ora este acum 20:53:10.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO