forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Alimentatia (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=392)
-   -   Fructele care va ajuta in dieta (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=3014)

riky 06 mar 2010 13:20:24

Fructele care va ajuta in dieta
 
am deschis acest topic pt k nu sunt tocmai un fan al fructelor din pacate....dar cum sunt incapatanata de 3 zile am bagat fructele in meniu...vreaus a aflu parerea voastra : care sunt fructele care va ajuta la dieta si care va ajuta si in disparitia poftei de dulciuri?....

ianna 06 mar 2010 14:22:02

Re: Fructele care va ajuta in dieta
 
fructele pe care le consum fara sa ma gandesc mult la kcal: grepfruit, capsuni, cirerse, mere, pepene rosu(doar vara)

deadcountess 14 mai 2010 23:02:20

Re: Fructele care va ajuta in dieta
 
eu mananc o jumatate de banana cand ma apuca pofta de dulce. stiu ca nu e fructul cel mai recomandat intr-o dieta hipocalorica dar oricum mai bine banana decat ciocolata :P

alinuta79 19 mai 2010 16:06:02

Re: Fructele care va ajuta in dieta
 
Eu mananc zilnic 1 banana ( 100 -130 g ) la micul dejun. Merele + perele fermenteaza si-mi fac rau crude, trebuie putin fierte! Alte fructe (piersici,caise,prune) nu au gust, nu-i sezonul lor!
Astept sa vina vara sa fac o cura de cirese + capsuni (imi plac foarte multa), apoi pepeni (verde si galben)!

justbelieve 08 iun 2010 15:04:29

Re: Fructele care va ajuta in dieta
 
Mere,capsuni,pepene rosu,pepene galben,grepfruit,pere,pomelo,cirese,visine:)

Slabuta 09 iun 2010 16:19:18

Re: Fructele care va ajuta in dieta
 
Pe mine ma ajuta lamaia, grefa, ananas, pepenele verde si merele :)

Red_Rose 13 iun 2010 14:14:59

Re: Fructele care va ajuta in dieta
 
Nustiu ce ma ajuta dar stiu ca imi place orice fruct,dar cel mai mult ador merele :x

lavydor 13 iun 2010 21:44:28

Re: Fructele care va ajuta in dieta
 
Grepfruitul ma ajuta cel mai mult, de fapt e singurul...care nu acutizeaza pofta de mancare..chiar o inhiba..mananc zilnic cate unul roz!

UluceanuAnaMaria 14 iun 2010 10:23:43

Re: Fructele care va ajuta in dieta
 
Am citit in mai multe articole cum ca grapefruitul este cel mai indicat fruct in orice dieta, chiar si intr-un regim alimentar sanatos :) Eu sunt innebunita dupa citrice, mai ales portocalele.. as putea manca si 4-5 pe zi fara nicio problema.
Oricum, eu nu cred ca fructele, mancate cu moderatie, ingrasa.. probabil ma insel dar mie asa imi place sa cred :D De aceea nu ma dau niciodata in laturi cand vine vorba de o gustarica cu cirese, porto, grefa sau mere :x

Voi ce parere aveti? Credeti ca fructele ingrasa (ma refer la nr mare de carbo pe care il contin si de cantitatea de zaharuri) ?

lavydor 14 iun 2010 10:29:41

Re: Fructele care va ajuta in dieta
 
Citat:

Anterior postat de UluceanuAnaMaria (Post 218661)
Am citit in mai multe articole cum ca grapefruitul este cel mai indicat fruct in orice dieta, chiar si intr-un regim alimentar sanatos :) Eu sunt innebunita dupa citrice, mai ales portocalele.. as putea manca si 4-5 pe zi fara nicio problema.
Oricum, eu nu cred ca fructele, mancate cu moderatie, ingrasa.. probabil ma insel dar mie asa imi place sa cred :D De aceea nu ma dau niciodata in laturi cand vine vorba de o gustarica cu cirese, porto, grefa sau mere :x

Voi ce parere aveti? Credeti ca fructele ingrasa (ma refer la nr mare de carbo pe care il contin si de cantitatea de zaharuri) ?

Stii ca se spune cum orice in cantitati mari ingrasa! Citeam un articol in care o nutritionista bine cunoscuta de la noi sustinea : fructele ingrasa, painea nu ingrasa! Un fruct pe zi ar fi bun, mai multe deja nu fac bine, acum sunt de aceeasi parere cu tine, daca sunt mancare cu moderatie, ma indoiesc sa ingrase. Sunt unele cu cantitati ridicate de zahar, e partea a doua dar, moderatia e cuvantul de baza!


Ora este GMT +2. Ora este acum 14:37:59.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO