forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=353)
-   -   Acesta este anul meu! - Jurnal Serendipity9 (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=12499)

serendipity9 20 feb 2014 20:53:26

Acesta este anul meu! - Jurnal Serendipity9
 
Bunaaa :-* Ma numesc Ana, din Craiova, 19 ani, an greu :))

Am 74 de kg de ceva timp pentru ca tot am zis ca "ma apuc de maine" si niciodata nu m-am apucat. Asa ca iata-ma acum, intr-o seara in care probabil ar trebui sa invat, facandu-mi un jurnal si spunand pentru a o mia oara ca incep de maine. Sper ca de maine sa incep pe bune de data asta ;))

Nu voi numara caloriile pentru ca nu vreau sa stau mereu sa cantaresc. Voi avea grija doar ce mananc - in special multe legume si fructe si un pic mai putina carne (am tinut Dukanul mai demult si acum daca mananc mai multa carne ma cam doare stomacul :-?).

A si sa nu uit: sunt o mare dependenta de dulciuri si uneori ma pierd si mananc in exces si sufer de episoade de mancat compulsiv peste care sper sa trec cat mai curand.

Cat despre sport, am acasa o bicicleta eliptica si una normala pe care se aseaza praful si am citit pe internet cateva lucruri despre programul lui Jillian Michaels 30 day's shred si am vazut si multe poze before and after asa ca probabil o sa il incerc. Sper.

Cam atat deocamdata dar o sa mai revin sper eu cat de repede pot si cu vesti bune.

rozica1965 20 feb 2014 20:57:35

re: Acesta este anul meu! - Jurnal Serendipity9
 
Citat:

Anterior postat de serendipity9 (Post 1331203)
Bunaaa :-* Ma numesc Ana, din Craiova, 19 ani, an greu :))

Am 74 de kg de ceva timp pentru ca tot am zis ca "ma apuc de maine" si niciodata nu m-am apucat. Asa ca iata-ma acum, intr-o seara in care probabil ar trebui sa invat, facandu-mi un jurnal si spunand pentru a o mia oara ca incep de maine. Sper ca de maine sa incep pe bune de data asta ;))

Nu voi numara caloriile pentru ca nu vreau sa stau mereu sa cantaresc. Voi avea grija doar ce mananc - in special multe legume si fructe si un pic mai putina carne (am tinut Dukanul mai demult si acum daca mananc mai multa carne ma cam doare stomacul :-?).

A si sa nu uit: sunt o mare dependenta de dulciuri si uneori ma pierd si mananc in exces si sufer de episoade de mancat compulsiv peste care sper sa trec cat mai curand.

Cat despre sport, am acasa o bicicleta eliptica si una normala pe care se aseaza praful si am citit pe internet cateva lucruri despre programul lui Jillian Michaels 30 day's shred si am vazut si multe poze before and after asa ca probabil o sa il incerc. Sper.

Cam atat deocamdata dar o sa mai revin sper eu cat de repede pot si cu vesti bune.

Bine ai venit si multa bafta!!!!

serendipity9 20 feb 2014 20:59:13

re: Acesta este anul meu! - Jurnal Serendipity9
 
Citat:

Anterior postat de rozica1965 (Post 1331208)

Bine ai venit si multa bafta!!!!

Multumes mult :)

Ariaaa 20 feb 2014 21:49:33

re: Acesta este anul meu! - Jurnal Serendipity9
 
Hey, Ana :D
Ma bucur ca ma sustii si as vrea sa fac acelasi lucru pentru tine, mai ales ca ne-am facut jurnal in aceeasi seara. Coincidenta? Poate! Tin sa cred ca ne putem incuraja una pe alta, ca vom reusi sa ne schimbam stilul de viata si ca o sa fim mandre de noi! Fii tare >:D<

serendipity9 20 feb 2014 22:29:15

re: Acesta este anul meu! - Jurnal Serendipity9
 
Citat:

Anterior postat de Ariaaa (Post 1331243)
Hey, Ana :D
Ma bucur ca ma sustii si as vrea sa fac acelasi lucru pentru tine, mai ales ca ne-am facut jurnal in aceeasi seara. Coincidenta? Poate! Tin sa cred ca ne putem incuraja una pe alta, ca vom reusi sa ne schimbam stilul de viata si ca o sa fim mandre de noi! Fii tare >:D<

Cu siguranta putem sa ne sustinem reciproc si cu siguranta vom reusi. Trebuie sa reusim! >:D<

lucia ely 21 feb 2014 08:56:05

re: Acesta este anul meu! - Jurnal Serendipity9
 
buna!:d bine ai venit printre noi!:D:)
iti doresc mult succes si rabdare!
sa ai weekend placut!

marinuta 21 feb 2014 08:57:58

re: Acesta este anul meu! - Jurnal Serendipity9
 
Salutare bafta in topirea kg....rabdare..sirguinta si vei vedea cum se topesc nenorocitele de kg:-*

anqutz 21 feb 2014 09:32:19

re: Acesta este anul meu! - Jurnal Serendipity9
 
Buna! Imi place maxim entuziasmul tau! :D Daca ai probleme cu ducliurile atunci cauta alternative sanatoase pe care sa le poti consuma, sunt o groaza. Cumpara-ti stevie in loc de zahar, cacao, esente si creeaza-ti propriul desert din alimente sanatoase.

Cel mai bine ar fi sa iti scrii meniul zilnic aici pentru inceput. Fetele te mai pot ajuta cu un sfat sau cu o parere.

serendipity9 21 feb 2014 10:34:08

Re: Acesta este anul meu! - Jurnal Serendipity9
 
Citat:

Anterior postat de lucia ely (Post 1331388)
buna!:d bine ai venit printre noi!:D:)
iti doresc mult succes si rabdare!
sa ai weekend placut!

Multumesc pentru vizita. Un weekend placut si tie :)

serendipity9 21 feb 2014 10:35:18

Re: Acesta este anul meu! - Jurnal Serendipity9
 
Citat:

Anterior postat de marinuta (Post 1331390)
Salutare bafta in topirea kg....rabdare..sirguinta si vei vedea cum se topesc nenorocitele de kg:-*

Multumesc, sper sa fac roste de toate:)) si sa slabesc odata pentru totdeauna. Succes si tie in continuare :)

marinuta 21 feb 2014 10:40:50

Re: Acesta este anul meu! - Jurnal Serendipity9
 
Poop o zi frumoasa sa ai..eu iaca gata gata curatenia...ma apuc de papica sa fac:x

serendipity9 21 feb 2014 10:41:02

Re: Acesta este anul meu! - Jurnal Serendipity9
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 1331408)
Buna! Imi place maxim entuziasmul tau! :D Daca ai probleme cu ducliurile atunci cauta alternative sanatoase pe care sa le poti consuma, sunt o groaza. Cumpara-ti stevie in loc de zahar, cacao, esente si creeaza-ti propriul desert din alimente sanatoase.

Cel mai bine ar fi sa iti scrii meniul zilnic aici pentru inceput. Fetele te mai pot ajuta cu un sfat sau cu o parere.

Asa o sa fac pentru inceput. O sa vin aici si o sa trec seara meniurile ca sa pot primi ajutor din partea voastra.
Inca am creierul setat pe lucruri de genul: trebuie sa mananc putin(ca mai apoi sa bag de toate), trebuie sa slabesc 3 kg intr-o saptamana si restul lucrurilor de genul. Incerc sa imi setez mintea asa incat sa am grija de mine si sa manac pentru sanatatea mea desi sunt convinsa ca o sa mai am si scapari ;))

serendipity9 21 feb 2014 10:42:20

Re: Acesta este anul meu! - Jurnal Serendipity9
 
Citat:

Anterior postat de marinuta (Post 1331439)
Poop o zi frumoasa sa ai..eu iaca gata gata curatenia...ma apuc de papica sa fac:x

:-* o zi frumoasa si tie si spor la curatenie. Eu sunt la scoala inca si deabea astept sa ajung acasa :(

anqutz 21 feb 2014 10:48:33

Re: Acesta este anul meu! - Jurnal Serendipity9
 
Citat:

Anterior postat de serendipity9 (Post 1331440)
Asa o sa fac pentru inceput. O sa vin aici si o sa trec seara meniurile ca sa pot primi ajutor din partea voastra.
Inca am creierul setat pe lucruri de genul: trebuie sa mananc putin(ca mai apoi sa bag de toate), trebuie sa slabesc 3 kg intr-o saptamana si restul lucrurilor de genul. Incerc sa imi setez mintea asa incat sa am grija de mine si sa manac pentru sanatatea mea desi sunt convinsa ca o sa mai am si scapari ;))

Stai linistita, toata lumea are scapari. :D E parte a vietii. Si trebuie sa te setezi pe ideea ca nu trebuie sa mananci putin ci sanatos. Mananca multe legume si nu iti va fi niciodata foame.

Cat despre dulciuri... pentru inceput iti poti face si un desert light pe care sa-l mananci zilnic, pana ajungi sa nu mai simti nevoia sa mananci dulciuri decat ocazional. De ex, iti setezi o gustare pe zi in care sa mananci ceva dulce si stii ca numai atunci ai voie sa mananci.

De asemenea, ceaiul de scrotisoara inhiba poftele. :P

marinuta 21 feb 2014 11:04:15

Re: Acesta este anul meu! - Jurnal Serendipity9
 
eu azi nu muncesc...ca sa stii sunt profesoara la un Colegiu din Chisinau:P si azi am zi metodica adica azi nu am ore si fac curatenie deja e pe sfirsite curratenie si ma gindesc ce papica sa fac...am pasta de tomate cu moroc ceapa si carnita de vita gindesc eu ceva...ma gindesc sa fac cu orez ca mazare nu am uscata:P...apoi la 16.00 fug la sala;;)

serendipity9 21 feb 2014 11:04:20

Re: Acesta este anul meu! - Jurnal Serendipity9
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 1331447)


Stai linistita, toata lumea are scapari. :D E parte a vietii. Si trebuie sa te setezi pe ideea ca nu trebuie sa mananci putin ci sanatos. Mananca multe legume si nu iti va fi niciodata foame.

Cat despre dulciuri... pentru inceput iti poti face si un desert light pe care sa-l mananci zilnic, pana ajungi sa nu mai simti nevoia sa mananci dulciuri decat ocazional. De ex, iti setezi o gustare pe zi in care sa mananci ceva dulce si stii ca numai atunci ai voie sa mananci.

De asemenea, ceaiul de scrotisoara inhiba poftele. :P

Multumesc mult, nu stiam de ceai. Am gasit in magazine un desert de soya cu ciocolata neagra, nu mai stiu exact cum ii zice dar e ca o budinca. Se preteaza?

serendipity9 21 feb 2014 11:07:03

Re: Acesta este anul meu! - Jurnal Serendipity9
 
Citat:

Anterior postat de marinuta (Post 1331449)
eu azi nu muncesc...ca sa stii sunt profesoara la un Colegiu din Chisinau:P si azi am zi metodica adica azi nu am ore si fac curatenie deja e pe sfirsite curratenie si ma gindesc ce papica sa fac...am pasta de tomate cu moroc ceapa si carnita de vita gindesc eu ceva...ma gindesc sa fac cu orez ca mazare nu am uscata:P...apoi la 16.00 fug la sala;;)

M-ar bate si pe mine gandul sa ma duc la sala insa cu meditatiile si invatatul nu prea mai am foarte mult timp. Dar vreau sa incerc sa fac seara o jum de ora pe bicicleta eliptica si poate combin si cu niste exercitii de pe youtube de la Jillian Michaels.

Simmonne 21 feb 2014 11:31:34

Re: Acesta este anul meu! - Jurnal Serendipity9
 
Bine ai venit si mult succes! >:D<
Noi o sa te sprijim de cate ori o sa ai nevoie :) Legat de dulciuri, pentru inceput, incearca sa renunti la cele din comert si sa iti faci tu. De exemplu, poti manca un iaurt natural in care ai pus o lingurita de miere. E divin! Sau cateva caise/curmale/smochine deshidratate. Sucuri acidulate mai bei?

serendipity9 21 feb 2014 12:02:34

Re: Acesta este anul meu! - Jurnal Serendipity9
 
Citat:

Anterior postat de Simmonne (Post 1331460)
Bine ai venit si mult succes! >:D<
Noi o sa te sprijim de cate ori o sa ai nevoie :) Legat de dulciuri, pentru inceput, incearca sa renunti la cele din comert si sa iti faci tu. De exemplu, poti manca un iaurt natural in care ai pus o lingurita de miere. E divin! Sau cateva caise/curmale/smochine deshidratate. Sucuri acidulate mai bei?

Multumesc >:D<
O sa ma documentez in weekend si o sa caut niste retete pentru dulciuri. Iar legat de sucuri, mai beau uneori cate o doza de fanta.

anqutz 21 feb 2014 12:32:12

Re: Acesta este anul meu! - Jurnal Serendipity9
 
Citat:

Anterior postat de serendipity9 (Post 1331450)
Multumesc mult, nu stiam de ceai. Am gasit in magazine un desert de soya cu ciocolata neagra, nu mai stiu exact cum ii zice dar e ca o budinca. Se preteaza?

Are zahar adaugat? Are E-uri? Daca da, nu e bun de nimic. Iti poti face tu budinca de ciocolata acasa. Am pus chiar eu o reteta zilele trecute in jurnal. :P Sau poti sa iti faci o budinca de ciocolata din cacao, esenta de vanilie, iaurt grecesc si gelatina. Sau din avocado amestecat cu miere, pudra de cacao si ciocolata neagra topita. Sau poti manca chiar cioco neagra cu peste 70% cacao. :)

serendipity9 21 feb 2014 13:21:34

Re: Acesta este anul meu! - Jurnal Serendipity9
 
M-am gandit sa incerc sa scriu in fiecare zi un motiv pentru care vreau sa ajung la greutatea dorita. Motivul de azi:
Motivul 1: sa pot purta pantaloni scurti si sa arat bine in ei.

Pana acum am mancat:
Md: un iaurt danone oikos cu caise (2,2% grasime)
Pranz: 2 polonice jumate de mancare de fasole verde, 3 felii branza slaba de vaci si un colt de paine de secara cu seminte
La gustarea de dinainte de meditatie (pe la 4) un pahar de suc de grepfruit facut de mine
Iar la cina, cred ca o sa mananc 2 cotoiase pe gratar(fara piele) si salata de varza.

anqutz 21 feb 2014 13:30:32

Re: Acesta este anul meu! - Jurnal Serendipity9
 
Citat:

Anterior postat de serendipity9 (Post 1331478)
M-am gandit sa incerc sa scriu in fiecare zi un motiv pentru care vreau sa ajung la greutatea dorita. Motivul de azi:
Motivul 1: sa pot purta pantaloni scurti si sa arat bine in ei.

Pana acum am mancat:
Md: un iaurt danone oikos cu caise (2,2% grasime)
Pranz: 2 polonice jumate de mancare de fasole verde, 3 felii branza slaba de vaci si un colt de paine de secara cu seminte
La gustarea de dinainte de meditatie (pe la 4) un pahar de suc de grepfruit facut de mine
Iar la cina, cred ca o sa mananc 2 cotoiase pe gratar(fara piele) si salata de varza.

Si vin si eu cu critica. :P In primul rand, micul dejun e prea sarac, incearca sa mananci mai consistent si nu iti va mai fi la fel de foame pe parcursul zilei. Daca vrei iaurt cu fructe iti poti face in casa din iaurt + fructe + o lingurita de miere/sirop de agave/putina stevie. Sau poti pune o lingurita de fulceata sau de gem, preferabil facut in casa. Iar la gustarea de la 4 mananca tot grapefruitul, nu il face suc. Daca ii bei doar sucul ii cresti indicele glicemic degeaba. Daca mananci si fructul te vei simit mai plina, in primul rand pentru ca ai mancat, in al 2-lea rand pentu ca se digera mai greu, de la fibrele alimentare.

serendipity9 21 feb 2014 13:41:56

Re: Acesta este anul meu! - Jurnal Serendipity9
 
Am bagat la cap. La 4 manac fructul si o sa incerc un mic dejun mai bogat. Inainte nu prea il mancam si imi e si cam greu sa ma dezmeticesc dimineata asa ca il iau la scoala. Dar o sa am grija in continuare

Simmonne 21 feb 2014 14:24:17

Re: Acesta este anul meu! - Jurnal Serendipity9
 
Am si niste retete de gem fara zahar daca vrei :>

butterfly30 21 feb 2014 14:32:06

Re: Acesta este anul meu! - Jurnal Serendipity9
 
ancuta ti-a cam spus ce era de spus,. eu personal nu inteleg si nu voi intelege vrodata insistenta de a curata puiul de piele. care-i faza? adica, daca nu-ti place inteleg, dar daca iti place de ce nu o mananci. am mai intrebat fete, dar nimeni nu mi-a dat un motiv bun.:) si in eceeasi ordine de idei, de ce branza slaba? aia normla ce are, nu e la fel de procesata?! :-/

butterfly30 21 feb 2014 14:35:44

Re: Acesta este anul meu! - Jurnal Serendipity9
 
eu vad lucrurile cam asa: daca graul e mai bun ala integral, orezul la fel, fructekle sunt mai sanatoase intregi cu coaja decat suc sau curatate, nu stau lucrurile la fel cu majoritatea lucrurilor din jurul nostru? foarte multe vitamine sunt liposolubile, adica se elimina odata cu eliminatea grasimii. de exemplu, scotand grasimea din lactate scoti odata cu ea si vitamina d, care este extrem de pretioasa mai ales acum, in anotimpul rece, si care e greu de luat din alimentatie daca nu te gandesti la ea in mod special. ;)

butterfly30 21 feb 2014 14:39:43

Re: Acesta este anul meu! - Jurnal Serendipity9
 
in plus grasimile (excudem prajitul) sunt necesare organismului nostru pentru a functiona corect, au indice de satietate foarte mare si ti se va face foarte greu foame. iar cand pui carnea pe gratar grasimea curge aproape toata, ramane mai mult matricea conjunctiva. acum, daca gratarul e din acela cu foc direct (carbuni) si nu din cel pe aragaz pielea ar trebui intr-adevar eliminata, pentru ca arsura aceea este f toxica.;)

butterfly30 21 feb 2014 14:48:06

Re: Acesta este anul meu! - Jurnal Serendipity9
 
acum esti in clasa a 12-a, o sa afli la anatomie ca digestia zagarului e extrem de rapida, el ajunge in sange imediat, declanseaza secretia de insulina, si in maxim o ora ti-e foame iar (ma refer la iaurtul de la mic-dejun). in schimb digestia grasimilor e mult mai complexa, dar pot sa-ti spun ca minim 5 ore te simti satula daca masa respectiva contine grasimi. sigur, nu spun sa mananci cartofi prajiti, dar un ulei crud peste salate, grasimea din carne si lactate, semintele si nucile neprajite, toate iti vor aduce vitamine valoroase si ti se va face foame mult mai greu.:D de exemplu, o mana de nuci e o gustare mult mai buna decat un gref, care iti va face foame imediat. grefule potrivit de mancat cu juma de ora inainte de masa, stimuleaza secretia gastrica si ajuta digestia.

serendipity9 21 feb 2014 16:00:30

Re: Acesta este anul meu! - Jurnal Serendipity9
 
Citat:

Anterior postat de butterfly30 (Post 1331505)
ancuta ti-a cam spus ce era de spus,. eu personal nu inteleg si nu voi intelege vrodata insistenta de a curata puiul de piele. care-i faza? adica, daca nu-ti place inteleg, dar daca iti place de ce nu o mananci. am mai intrebat fete, dar nimeni nu mi-a dat un motiv bun.:) si in eceeasi ordine de idei, de ce branza slaba? aia normla ce are, nu e la fel de procesata?! :-/

Pielea nu prea imi place de aceea o dau jos. Si branza aveam doar mai slaba ca asa au luat ai mei de la piata :))

serendipity9 21 feb 2014 16:02:33

Re: Acesta este anul meu! - Jurnal Serendipity9
 
Citat:

Anterior postat de butterfly30 (Post 1331512)
acum esti in clasa a 12-a, o sa afli la anatomie ca digestia zagarului e extrem de rapida, el ajunge in sange imediat, declanseaza secretia de insulina, si in maxim o ora ti-e foame iar (ma refer la iaurtul de la mic-dejun). in schimb digestia grasimilor e mult mai complexa, dar pot sa-ti spun ca minim 5 ore te simti satula daca masa respectiva contine grasimi. sigur, nu spun sa mananci cartofi prajiti, dar un ulei crud peste salate, grasimea din carne si lactate, semintele si nucile neprajite, toate iti vor aduce vitamine valoroase si ti se va face foame mult mai greu.:D de exemplu, o mana de nuci e o gustare mult mai buna decat un gref, care iti va face foame imediat. grefule potrivit de mancat cu juma de ora inainte de masa, stimuleaza secretia gastrica si ajuta digestia.

Am priceput, multumesc mult. Eu pana acum am slabit mai mult dupa ureche sau prin diferite regimuri asa ca nu le am neaparat cu mancatul corect, dar sunt aici sa invat si sa ma documentez.

serendipity9 21 feb 2014 16:04:41

Re: Acesta este anul meu! - Jurnal Serendipity9
 
Citat:

Anterior postat de Simmonne (Post 1331503)
Am si niste retete de gem fara zahar daca vrei :>

Ar fi cu adevarat bine venite..

serendipity9 21 feb 2014 21:15:57

Re: Acesta este anul meu! - Jurnal Serendipity9
 
Imi este sincer rusine sa spun asta, mai ales ca am primit multe sfaturi de la voi, dar seara asta a fost un total esec. Imi este foarte greu sa manac calumea seara cand ai mei sunt acasa pentru ca mami cumpara mereu lucruri rele si eu nu sunt o persoana care se abtine usor de la lucruri...

Se pare ca nu imi mai gasesc acel ceva care sa trezeasca in mine dorinta de a merge cu adevarat pana la capat...Cred in in weekend o sa ma ocup putin si o sa imi creez niste meniuri saptamanale pentru ca se pare ca nu sunt buna de nimic daca nu planific mesele.

De maine ma apuc totusi de 30 day's shred by Jillian Michaels si sper sa ma tin si de mancat sanatoa ca tot fac aprovizionare maine.

butterfly30 21 feb 2014 22:36:14

Re: Acesta este anul meu! - Jurnal Serendipity9
 
in primul rand nu ar trebui niciodata sa-ti fie rusine de noi. adica tu crezi ca noi suntem aici pentru ca mereu am mancat si mancam cum trebuie, ca nu am avut nevoie de ajutor, ca nu am avut toate n+1 starturi ratate, n+2 esecuri, n+3 zile cand am fost dezamagite de noi iinsine? pai cum asa? pai tu crezi ca nu avem toate in casa tot felul de porcarii? toate avem familii care refuza sa inteleaga, toate avem tentatii, dar asa e viata, tentatii sunt mereu, peste tot, si sincer nu inteleg de ce varianta corecta e intotdeauna cea mai plictisitoare.:P

butterfly30 21 feb 2014 22:41:17

Re: Acesta este anul meu! - Jurnal Serendipity9
 
nu pot sa aud de la un copil "nu sunt buna de nimic". draga mea, asta e drumul spre esec! niciodata, dar niciodata nu ai voie sa gandesti asa despre tine! tu poti sa faci orice vrei, o sa reusesti orice, doar ca nu ai reusit azi. care-i marea problema, mai e si maine o zi! maine o sa reusesti sa mananci cu 10 g de dulciuri mai putin decat azi, poimaine cu 100g, iar in trei luni nici nu o sa mai vrei sa le vezi in fata. rabdare si incredere in tine, si o sa reusesti!:)

serendipity9 21 feb 2014 22:47:55

Re: Acesta este anul meu! - Jurnal Serendipity9
 
Multumesc pentru incurajare...Am avut o zi destul de grea azi , poate a fost si asta. Am reusit sa stau 2 luni fara pic de dulce dar parca numai la ele ma gandesc acum :)

butterfly30 21 feb 2014 22:52:47

Re: Acesta este anul meu! - Jurnal Serendipity9
 
poti manca cicolata cu minim 70% cacao, 85% e chiar mai bine, dar e cam scumpa.;) poti manca 2 mere coapte cu scortisoara. cand sunt caldute le poti pune deasupra putina miere si nuca macinata, daca simple nu te multumesc. poti manca si miere simpla o lingurita-doua, e asa dulce ca nu cred ca poti mai mult.;) ma mai gandesc la deserturi ok, sunt f multe daca vrei neaparat dulce.

butterfly30 21 feb 2014 23:07:08

Re: Acesta este anul meu! - Jurnal Serendipity9
 
sa stii ca eu in clasa a 12-a, la 19 ani, m-am ingrasat de la 60 si putin la 72-73. a fost o perioada infernala, luni nebune de stress, agitatie, invatat, pregatiri, diete-fulger care mi-au distrus metabolismul si increderea in mine. am luat insa bacul cu nota mare, am intrat la o facultate f buna, iar dupa aceea am slabit fara probleme. am inceput facultatea la 58 de kg, am ajuns la 53 si m-am cam mentitut pana la sarcina. ce incerc sa-ti spun? o dieta e ultimul lucru de care ai nevoie acum!!!!! trebuie sa mananci sanatos, pentru ca organismul tau sa dea tot ce poate, sa faci sport de placere si ca relaxare, sa uiti de cantar, dar sa uiti si de dulciuri, care nu fac nici un bine organismului tau! si spor la invatat! bacul/admiterea sunt lucruri pe care nu le poti amana, slabitul este!!!! :)

serendipity9 22 feb 2014 09:44:12

Re: Acesta este anul meu! - Jurnal Serendipity9
 
Citat:

Anterior postat de butterfly30 (Post 1331650)
sa stii ca eu in clasa a 12-a, la 19 ani, m-am ingrasat de la 60 si putin la 72-73. a fost o perioada infernala, luni nebune de stress, agitatie, invatat, pregatiri, diete-fulger care mi-au distrus metabolismul si increderea in mine. am luat insa bacul cu nota mare, am intrat la o facultate f buna, iar dupa aceea am slabit fara probleme. am inceput facultatea la 58 de kg, am ajuns la 53 si m-am cam mentitut pana la sarcina. ce incerc sa-ti spun? o dieta e ultimul lucru de care ai nevoie acum!!!!! trebuie sa mananci sanatos, pentru ca organismul tau sa dea tot ce poate, sa faci sport de placere si ca relaxare, sa uiti de cantar, dar sa uiti si de dulciuri, care nu fac nici un bine organismului tau! si spor la invatat! bacul/admiterea sunt lucruri pe care nu le poti amana, slabitul este!!!! :)

Asa e, ai multa dreptate...

anqutz 22 feb 2014 10:13:12

Re: Acesta este anul meu! - Jurnal Serendipity9
 
Neata! Vad ca ti-a zis Fluturas tot ce e de zis. :) Nu trebuie sa te simti mai putin valoroasa atunci cand ai un esec. Toata lumea greseste, pana si tipele super fit de pe net nu arata asa zi de zi ci numai inainte de competitii/sesiuni foto. In al 2-lea rand, nu trebuie sa lasi felul in care mananci sa se transforme in obsesie. La inceput iti va fi ft greu sa faci schimbari, de aceea vei incepe cu pasi mici. Pe parcurs vei observa ca ca nu vei mai pofti asa de mult la mancare nesanatoasa, pana cand vei ajunge sa te gandesti ocazional sa mananci junk-food. Asa ca orice sut in fund reprezinta un pas inainte. :D Gresesti, treci peste si iti vezi mai departe de viata ta.

Simmonne 22 feb 2014 10:45:17

Re: Acesta este anul meu! - Jurnal Serendipity9
 
Nu trebuie sa te invinovatesti pt. micile scapari, uite eu, de ex. am avut zile cand eram la disociat la zilele de vegetale si am mancat in fiecare zi paine cu gem. Strict interzis! Dar, pana la urma, suntem oameni si avem scapari. Eu nu iti spun sa excluzi dulciurile total, nu ai de ce! Singura chestie este sa te limitezi si sa nu consumi in exces. Daca mananci duminica o felie mica de tort, sau un orez cu lapte sau mai stiu eu ce alt dulce nu e un capat de lume! Ba chiar e indicat de toti nutritionistii pt. ca ajuta mult la psihic! Privarea totala de un aliment te poate face sa renunti si sa dai iama in mancare! Asadar, mai ales la varsta ta chiar iti recomand sa mananci ceva dulce, macar o data pe saptamana, cand vrei tu. Bine, acum sa nu intelegi ca te pun sa mananci un tort intreg, un cozonac, etc. Cheia sta in "orice, dar cu masura". Pupici!


Ora este GMT +2. Ora este acum 23:13:23.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO