forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=353)
-   -   Acesta este anul meu! - Jurnal Serendipity9 (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=12499)

serendipity9 21 feb 2014 13:21:34

Re: Acesta este anul meu! - Jurnal Serendipity9
 
M-am gandit sa incerc sa scriu in fiecare zi un motiv pentru care vreau sa ajung la greutatea dorita. Motivul de azi:
Motivul 1: sa pot purta pantaloni scurti si sa arat bine in ei.

Pana acum am mancat:
Md: un iaurt danone oikos cu caise (2,2% grasime)
Pranz: 2 polonice jumate de mancare de fasole verde, 3 felii branza slaba de vaci si un colt de paine de secara cu seminte
La gustarea de dinainte de meditatie (pe la 4) un pahar de suc de grepfruit facut de mine
Iar la cina, cred ca o sa mananc 2 cotoiase pe gratar(fara piele) si salata de varza.

anqutz 21 feb 2014 13:30:32

Re: Acesta este anul meu! - Jurnal Serendipity9
 
Citat:

Anterior postat de serendipity9 (Post 1331478)
M-am gandit sa incerc sa scriu in fiecare zi un motiv pentru care vreau sa ajung la greutatea dorita. Motivul de azi:
Motivul 1: sa pot purta pantaloni scurti si sa arat bine in ei.

Pana acum am mancat:
Md: un iaurt danone oikos cu caise (2,2% grasime)
Pranz: 2 polonice jumate de mancare de fasole verde, 3 felii branza slaba de vaci si un colt de paine de secara cu seminte
La gustarea de dinainte de meditatie (pe la 4) un pahar de suc de grepfruit facut de mine
Iar la cina, cred ca o sa mananc 2 cotoiase pe gratar(fara piele) si salata de varza.

Si vin si eu cu critica. :P In primul rand, micul dejun e prea sarac, incearca sa mananci mai consistent si nu iti va mai fi la fel de foame pe parcursul zilei. Daca vrei iaurt cu fructe iti poti face in casa din iaurt + fructe + o lingurita de miere/sirop de agave/putina stevie. Sau poti pune o lingurita de fulceata sau de gem, preferabil facut in casa. Iar la gustarea de la 4 mananca tot grapefruitul, nu il face suc. Daca ii bei doar sucul ii cresti indicele glicemic degeaba. Daca mananci si fructul te vei simit mai plina, in primul rand pentru ca ai mancat, in al 2-lea rand pentu ca se digera mai greu, de la fibrele alimentare.

serendipity9 21 feb 2014 13:41:56

Re: Acesta este anul meu! - Jurnal Serendipity9
 
Am bagat la cap. La 4 manac fructul si o sa incerc un mic dejun mai bogat. Inainte nu prea il mancam si imi e si cam greu sa ma dezmeticesc dimineata asa ca il iau la scoala. Dar o sa am grija in continuare

Simmonne 21 feb 2014 14:24:17

Re: Acesta este anul meu! - Jurnal Serendipity9
 
Am si niste retete de gem fara zahar daca vrei :>

butterfly30 21 feb 2014 14:32:06

Re: Acesta este anul meu! - Jurnal Serendipity9
 
ancuta ti-a cam spus ce era de spus,. eu personal nu inteleg si nu voi intelege vrodata insistenta de a curata puiul de piele. care-i faza? adica, daca nu-ti place inteleg, dar daca iti place de ce nu o mananci. am mai intrebat fete, dar nimeni nu mi-a dat un motiv bun.:) si in eceeasi ordine de idei, de ce branza slaba? aia normla ce are, nu e la fel de procesata?! :-/

butterfly30 21 feb 2014 14:35:44

Re: Acesta este anul meu! - Jurnal Serendipity9
 
eu vad lucrurile cam asa: daca graul e mai bun ala integral, orezul la fel, fructekle sunt mai sanatoase intregi cu coaja decat suc sau curatate, nu stau lucrurile la fel cu majoritatea lucrurilor din jurul nostru? foarte multe vitamine sunt liposolubile, adica se elimina odata cu eliminatea grasimii. de exemplu, scotand grasimea din lactate scoti odata cu ea si vitamina d, care este extrem de pretioasa mai ales acum, in anotimpul rece, si care e greu de luat din alimentatie daca nu te gandesti la ea in mod special. ;)

butterfly30 21 feb 2014 14:39:43

Re: Acesta este anul meu! - Jurnal Serendipity9
 
in plus grasimile (excudem prajitul) sunt necesare organismului nostru pentru a functiona corect, au indice de satietate foarte mare si ti se va face foarte greu foame. iar cand pui carnea pe gratar grasimea curge aproape toata, ramane mai mult matricea conjunctiva. acum, daca gratarul e din acela cu foc direct (carbuni) si nu din cel pe aragaz pielea ar trebui intr-adevar eliminata, pentru ca arsura aceea este f toxica.;)

butterfly30 21 feb 2014 14:48:06

Re: Acesta este anul meu! - Jurnal Serendipity9
 
acum esti in clasa a 12-a, o sa afli la anatomie ca digestia zagarului e extrem de rapida, el ajunge in sange imediat, declanseaza secretia de insulina, si in maxim o ora ti-e foame iar (ma refer la iaurtul de la mic-dejun). in schimb digestia grasimilor e mult mai complexa, dar pot sa-ti spun ca minim 5 ore te simti satula daca masa respectiva contine grasimi. sigur, nu spun sa mananci cartofi prajiti, dar un ulei crud peste salate, grasimea din carne si lactate, semintele si nucile neprajite, toate iti vor aduce vitamine valoroase si ti se va face foame mult mai greu.:D de exemplu, o mana de nuci e o gustare mult mai buna decat un gref, care iti va face foame imediat. grefule potrivit de mancat cu juma de ora inainte de masa, stimuleaza secretia gastrica si ajuta digestia.

serendipity9 21 feb 2014 16:00:30

Re: Acesta este anul meu! - Jurnal Serendipity9
 
Citat:

Anterior postat de butterfly30 (Post 1331505)
ancuta ti-a cam spus ce era de spus,. eu personal nu inteleg si nu voi intelege vrodata insistenta de a curata puiul de piele. care-i faza? adica, daca nu-ti place inteleg, dar daca iti place de ce nu o mananci. am mai intrebat fete, dar nimeni nu mi-a dat un motiv bun.:) si in eceeasi ordine de idei, de ce branza slaba? aia normla ce are, nu e la fel de procesata?! :-/

Pielea nu prea imi place de aceea o dau jos. Si branza aveam doar mai slaba ca asa au luat ai mei de la piata :))

serendipity9 21 feb 2014 16:02:33

Re: Acesta este anul meu! - Jurnal Serendipity9
 
Citat:

Anterior postat de butterfly30 (Post 1331512)
acum esti in clasa a 12-a, o sa afli la anatomie ca digestia zagarului e extrem de rapida, el ajunge in sange imediat, declanseaza secretia de insulina, si in maxim o ora ti-e foame iar (ma refer la iaurtul de la mic-dejun). in schimb digestia grasimilor e mult mai complexa, dar pot sa-ti spun ca minim 5 ore te simti satula daca masa respectiva contine grasimi. sigur, nu spun sa mananci cartofi prajiti, dar un ulei crud peste salate, grasimea din carne si lactate, semintele si nucile neprajite, toate iti vor aduce vitamine valoroase si ti se va face foame mult mai greu.:D de exemplu, o mana de nuci e o gustare mult mai buna decat un gref, care iti va face foame imediat. grefule potrivit de mancat cu juma de ora inainte de masa, stimuleaza secretia gastrica si ajuta digestia.

Am priceput, multumesc mult. Eu pana acum am slabit mai mult dupa ureche sau prin diferite regimuri asa ca nu le am neaparat cu mancatul corect, dar sunt aici sa invat si sa ma documentez.


Ora este GMT +2. Ora este acum 23:47:27.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO