forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=353)
-   -   Jurnal elene94 - sunt slabă-sunt slabă (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=12065)

elene94 18 oct 2012 20:27:49

Jurnal elene94 - sunt slabă-sunt slabă
 
SUNT SLABĂ
Am ajuns să îmi fac și jurnal, și am tot evitat.. m-am uitat pe site, v-am citit de luni de zile, și am tot și tot amânat să îmi fac un jurnal, să mă implic, am zis că mă pot descurca și singură, că trebuie ce naiba..dar nu am fost în stare. Și am venit aici. Am nevoie de ajutor, și scriu aici cerându-vă, în acest fel, ajutorul.
Cea mai mare problemă a mea e ca nu am încredere în mine - e fapt dovedit. Cum încep să slăbesc 2-3 kg si se vede în talie frumușel, cum ies cu o bluză mai mulată afară și primesc laudele din priviri -dacă nu și din vorbe-, cum mă "dau în petec", vorba românului. Am ajuns la concluzia că nu ma simt bine cu ideea că sunt slaba, că slabesc, că functionează, ca progresez, că sunt pe drumul cel bun. Nu sunt pregatită, nu am destulă încredere în mine încât să accept că sunt pe cale să fiu mândră de corpul meu, să scap de o adevarata problemă cu care m-am cam obișnuit. Mi-e teamă involuntar de schimbare și nu am destulă încredere în mine să o susțin, așa că ajung să mă sabotez.
Ajutați-mă. Îmi doresc susținere, căci din jurul meu nu o primesc de la nimeni. Vreau să slabesc, vreau să îmbrațișez cu încredere găndul că -întradevăr- slăbesc.

->Mă numesc Elene și am 18 ani. Rușinos, 1.64m și 61kg.

Rallara 18 oct 2012 21:41:37

Re: Jurnal elene94 - sunt slabă-sunt slabă
 
Citat:

Anterior postat de elene94 (Post 1155082)
SUNT SLABĂ
Am ajuns să îmi fac și jurnal, și am tot evitat.. m-am uitat pe site, v-am citit de luni de zile, și am tot și tot amânat să îmi fac un jurnal, să mă implic, am zis că mă pot descurca și singură, că trebuie ce naiba..dar nu am fost în stare. Și am venit aici. Am nevoie de ajutor, și scriu aici cerându-vă, în acest fel, ajutorul.
Cea mai mare problemă a mea e ca nu am încredere în mine - e fapt dovedit. Cum încep să slăbesc 2-3 kg si se vede în talie frumușel, cum ies cu o bluză mai mulată afară și primesc laudele din priviri -dacă nu și din vorbe-, cum mă "dau în petec", vorba românului. Am ajuns la concluzia că nu ma simt bine cu ideea că sunt slaba, că slabesc, că functionează, ca progresez, că sunt pe drumul cel bun. Nu sunt pregatită, nu am destulă încredere în mine încât să accept că sunt pe cale să fiu mândră de corpul meu, să scap de o adevarata problemă cu care m-am cam obișnuit. Mi-e teamă involuntar de schimbare și nu am destulă încredere în mine să o susțin, așa că ajung să mă sabotez.
Ajutați-mă. Îmi doresc susținere, căci din jurul meu nu o primesc de la nimeni. Vreau să slabesc, vreau să îmbrațișez cu încredere găndul că -întradevăr- slăbesc.

->Mă numesc Elene și am 18 ani. Rușinos, 1.64m și 61kg.


Ceau scumpo:)>:D<>:D<
Sa trecem direct la fapte: cat sport faci?:-*
Sustinere clar ca o ai, suntem langa tine, da?;;);;)
Dar sa taiem problema in doua, de ce te lasi de treaba cand vezi rezultate? Ar trebui sa fii si mai motivata atunci... nu-i nimic... nu e nimic pierdut... cu treaba buna o scoatem noi la capat... identificam problema... si scoatem noi si ambitia la iveala... da?>:)
Pupici, sa auzim planul de bataie... ce papi, ce miscare... pac-pac!:))
:-*:-*

elene94 18 oct 2012 22:10:21

Re: Jurnal elene94 - sunt slabă-sunt slabă
 
Îți mulțumesc pentru răspuns și susținere!
Păi îmi vin tâmpenii d-alea în cap, la modul "acum îmi permit:">", cănd de fapt nu îmi permit deloc..
Sport nuu prea fac:D Scuza mea e că nu prea am intimitate, rar prind o cameră libera în casă. Mai fac din când în când 15min pt brațe de la Tracy Anderson, că am o problema cu brațele mele de la un timp, chiar dacă adevarata problemă îmi sunt picioarele(suna pară).
Efortul zilnic e echivalent cu o oră de mers pe jos rapid(drumul până la școală și înapoi) si efortul depus la școală, câteva etaje urcate de la parter până la sala de curs. De mâncat dulciuri la școala m-am dezobișnuit, că am ocupație - mai mă ține de vorbă o colegă, mai fac o temă- dar când vin acasă mă scap așa... Pot să renunț, au fost perioade în care am renunțat și n-am avut probleme(bine, am acumulat ceva frustrări), doar că la un momentdat nu mai găsesc motiv să continui.. parcă mă chinui în zadar și mă supăr pe mine, mă frustrez și mă răsfăț..răsfăț.
Hmm..cam asta e cu obiceiul meu alimentar. Nu am un apetit prea mare, rar simt foame. Mesele mele sunt mai mult pe sistem nervos-compulsiv: mănânc pentru că știu că nu am voie, nu pentru că îmi place extraordinar, ca o agonie de a-mi face pe plac, de a-mi bucura papilele și a scăpa de limitări. Nici nu știu cum am ajuns în halul ăsta, din disperarea mea pentru slăbire și diete. Cu 4 ani în urmă eram o firavă puștoaică de 45 de kg. Acum am ajuns în cealaltă extremă și -mai rău- nu mă mai pot descurca singura cu propriul corp. Mi-e rușine, dar a trebuit să cer ajutorul, căci singură am dat greș.

Rallara 18 oct 2012 22:20:22

Re: Jurnal elene94 - sunt slabă-sunt slabă
 
Citat:

Anterior postat de elene94 (Post 1155150)
Îți mulțumesc pentru răspuns și susținere!
Păi îmi vin tâmpenii d-alea în cap, la modul "acum îmi permit:">", cănd de fapt nu îmi permit deloc..
Sport nuu prea fac:D Scuza mea e că nu prea am intimitate, rar prind o cameră libera în casă. Mai fac din când în când 15min pt brațe de la Tracy Anderson, că am o problema cu brațele mele de la un timp, chiar dacă adevarata problemă îmi sunt picioarele(suna pară).
Efortul zilnic e echivalent cu o oră de mers pe jos rapid(drumul până la școală și înapoi) si efortul depus la școală, câteva etaje urcate de la parter până la sala de curs. De mâncat dulciuri la școala m-am dezobișnuit, că am ocupație - mai mă ține de vorbă o colegă, mai fac o temă- dar când vin acasă mă scap așa... Pot să renunț, au fost perioade în care am renunțat și n-am avut probleme(bine, am acumulat ceva frustrări), doar că la un momentdat nu mai găsesc motiv să continui.. parcă mă chinui în zadar și mă supăr pe mine, mă frustrez și mă răsfăț..răsfăț.
Hmm..cam asta e cu obiceiul meu alimentar. Nu am un apetit prea mare, rar simt foame. Mesele mele sunt mai mult pe sistem nervos-compulsiv: mănânc pentru că știu că nu am voie, nu pentru că îmi place extraordinar, ca o agonie de a-mi face pe plac, de a-mi bucura papilele și a scăpa de limitări. Nici nu știu cum am ajuns în halul ăsta, din disperarea mea pentru slăbire și diete. Cu 4 ani în urmă eram o firavă puștoaică de 45 de kg. Acum am ajuns în cealaltă extremă și -mai rău- nu mă mai pot descurca singura cu propriul corp. Mi-e rușine, dar a trebuit să cer ajutorul, căci singură am dat greș.

Si eu fac la fel... mananc pe fond nervos... la orice emotie... sunt direct in frigider... si la bucurie si la suparare... asa ca stiu si eu prin ce treci... si multe de aici stim.

Pacat ca nu-ti permite spatiul sa faci niste programe de sport constant... mai ai alte optiuni... sa alergi... (desi vremea iti va da de furca in curand) sau inotul. In rest... la sala... un program de aerobic... cam astea sunt variantele daca acasa nu e posibil.

Sportul e cel care face diferenta, mancarea ca mancarea... trebuie sa fie sanatoasa clar si evident(!) - fara prajeli, panificatie din comert, alimente si dulciuri procesate... cred ca stii si tu regulile daca ne citesti de luni de zile.:)

Asa ca sfat: cauta sa faci ceva cu miscarea... e necesar. Si da rezultate... iti creste rata metabolismului... fara sport nu se poate slabi. Cel putin nu sanatos, si fara sa sa se puna totul la loc.

elene94 18 oct 2012 22:35:07

Re: Jurnal elene94 - sunt slabă-sunt slabă
 
Da, știu regulile, combinațiile de alimente, de când am intrat la liceu numai pe cicluri de dietă-dezmăț am fost, excepție făcând 2 perioade din ultimii 2 ani când am reușit să ating 51kg și să le mențin mai mult de o luna de zile(prima dată eram îndrăgostită și nu-mi ardea de mâncare fiindcă vroiam să fiu cât mai slabă pt el, iar cu capul în nori cum eram nu îmi mai păsa de mâncare; a2a oară a fost prima mea vară la mare cu prietenii, și m-am pus calumea pe treaba: mancare puțină și sport, nu știu cum am reușit).

Trebuie să mă reculeg..să îmi găsesc un obiectiv. În legatura cu sportul mă gândeam să-mi achiziționez o bicicletă eliptica, am mai citit pe aici că folosesc fetele.. e o investiție pt mine fiindcă aș lua-o din bănuții de buzunar strânși, așa că încă ma gândesc dacă se merită. Mă gandesc s-o folosesc după ore în timp ce ma uit la un serial..mă și relaxez.

Aa, și pt metabolism am deprins o rezistență foarte mare la mâncărurile picante. Pun cantități grozave de cilli(piper roșu) în tot ce prind, de obicei omletele. Mă apucă lăcrimatul:)) dar parcă simt cum arde în 30min-1h.

Rallara 18 oct 2012 22:39:22

Re: Jurnal elene94 - sunt slabă-sunt slabă
 
Citat:

Anterior postat de elene94 (Post 1155158)
Da, știu regulile, combinațiile de alimente, de când am intrat la liceu numai pe cicluri de dietă-dezmăț am fost, excepție făcând 2 perioade din ultimii 2 ani când am reușit să ating 51kg și să le mențin mai mult de o luna de zile(prima dată eram îndrăgostită și nu-mi ardea de mâncare fiindcă vroiam să fiu cât mai slabă pt el, iar cu capul în nori cum eram nu îmi mai păsa de mâncare; a2a oară a fost prima mea vară la mare cu prietenii, și m-am pus calumea pe treaba: mancare puțină și sport, nu știu cum am reușit).

Trebuie să mă reculeg..să îmi găsesc un obiectiv. În legatura cu sportul mă gândeam să-mi achiziționez o bicicletă eliptica, am mai citit pe aici că folosesc fetele.. e o investiție pt mine fiindcă aș lua-o din bănuții de buzunar strânși, așa că încă ma gândesc dacă se merită. Mă gandesc s-o folosesc după ore în timp ce ma uit la un serial..mă și relaxez.

Aa, și pt metabolism am deprins o rezistență foarte mare la mâncărurile picante. Pun cantități grozave de cilli(piper roșu) în tot ce prind, de obicei omletele. Mă apucă lăcrimatul:)) dar parcă simt cum arde în 30min-1h.


:)E bun, e bun... ajuta la circulatie chilli-ul nu gluma...:))
Si eu am bicicleta, a mea e statica... si da, merita.;)
Te pup atunci, sa ai spor si la cat mai putine kilograme!!;;)

:-*:-h

elene94 18 oct 2012 22:57:20

Re: Jurnal elene94 - sunt slabă-sunt slabă
 
Te pup și eu, noapte bună și îți mulțumesc pentru mesajele frumoase!
O să comand o bicicletă până la sfârșitul lui noiembrie.

Rallara 19 oct 2012 14:45:45

Re: Jurnal elene94 - sunt slabă-sunt slabă
 
Ceau ceau!:-*:-*
O zi frumoasa Elenuta>:D<
Si mersi de aprecieri:)):-*:-*

elene94 20 oct 2012 14:53:15

Re: Jurnal elene94 - sunt slabă-sunt slabă
 
Mulțumesc, mulțumesc la feel;;) să ai un weekend minunat!

Eu am început ceva frumos. Mi-am făcut un album foto în care o să postez câte o poză de fiecare dată când greutatea mea oscilează cu un kg:) prima poză e urcată. Ideea e ca următoarele să arate mai bine:D daar, vedem:)

WhiteAngel 21 oct 2012 14:51:25

Re: Jurnal elene94 - sunt slabă-sunt slabă
 
Buna elene ! >:D< am citit posturile tale si ma bucur ca vrei sa pui punct acestui cerc vicios ! oscilatiile de greutate nu sunt deloc bune pt organism :)
sunt sigura ca vei reusii, noi oricum suntem aici sa te sustinem ori de cate ori ai nevoie .. sa nu eziti sa`ti transpui gandurile rele in acest jurnal .. te va ajuta foarte mult sa te monitorizezi si sa treci peste :-*

app, imi place descrierea de la dieta: abtinerea ! :))

elene94 21 oct 2012 15:52:50

Re: Jurnal elene94 - sunt slabă-sunt slabă
 
Citat:

Anterior postat de WhiteAngel (Post 1156902)
Buna elene ! >:D< am citit posturile tale si ma bucur ca vrei sa pui punct acestui cerc vicios ! oscilatiile de greutate nu sunt deloc bune pt organism :)
sunt sigura ca vei reusii, noi oricum suntem aici sa te sustinem ori de cate ori ai nevoie .. sa nu eziti sa`ti transpui gandurile rele in acest jurnal .. te va ajuta foarte mult sa te monitorizezi si sa treci peste :-*

app, imi place descrierea de la dieta: abtinerea ! :))

Mulțumesc pentru cuvintele frumoase>:D< păi da, cam asta e singura dietă care funcționează :">

Laura Georgiana 21 oct 2012 17:16:11

Re: Jurnal elene94 - sunt slabă-sunt slabă
 
Citat:

Anterior postat de elene94 (Post 1155082)
SUNT SLABĂ
Am ajuns să îmi fac și jurnal, și am tot evitat.. m-am uitat pe site, v-am citit de luni de zile, și am tot și tot amânat să îmi fac un jurnal, să mă implic, am zis că mă pot descurca și singură, că trebuie ce naiba..dar nu am fost în stare. Și am venit aici. Am nevoie de ajutor, și scriu aici cerându-vă, în acest fel, ajutorul.
Cea mai mare problemă a mea e ca nu am încredere în mine - e fapt dovedit. Cum încep să slăbesc 2-3 kg si se vede în talie frumușel, cum ies cu o bluză mai mulată afară și primesc laudele din priviri -dacă nu și din vorbe-, cum mă "dau în petec", vorba românului. Am ajuns la concluzia că nu ma simt bine cu ideea că sunt slaba, că slabesc, că functionează, ca progresez, că sunt pe drumul cel bun. Nu sunt pregatită, nu am destulă încredere în mine încât să accept că sunt pe cale să fiu mândră de corpul meu, să scap de o adevarata problemă cu care m-am cam obișnuit. Mi-e teamă involuntar de schimbare și nu am destulă încredere în mine să o susțin, așa că ajung să mă sabotez.
Ajutați-mă. Îmi doresc susținere, căci din jurul meu nu o primesc de la nimeni. Vreau să slabesc, vreau să îmbrațișez cu încredere găndul că -întradevăr- slăbesc.

->Mă numesc Elene și am 18 ani. Rușinos, 1.64m și 61kg.

Elena, eu am 21, 1.64 si 78 kg.:(
Ai grija de sanatatea ta in primul rand. Kilogramele vor disparea in momentul in care vei constietiza ce vrei cu adevarat.
Incearca sa faci sport de 5-6 ori pe saptamana. Incepi usor si cresti intensitatea si durata exercitiilor pe parcurs. Important este sa faci sport.
Doar asa metabolismul va functiona corect iar kilogramele nu vor aparea.
Incearca un sport care sa-ti placa. Respecta un orar al meselor. Bea multa apa. Incearca si apa calda cu lamaie. Fa-ti scrub din zat de cafea apoi masaj in fiecare seara cu uleiuri si creme eficiente.

Stresul e mare dar.... sa-l punem la pamant!:))

Mult succes! :)

elene94 21 oct 2012 22:03:40

Re: Jurnal elene94 - sunt slabă-sunt slabă
 
Citat:

Anterior postat de Laura Georgiana (Post 1156984)
Elena, eu am 21, 1.64 si 78 kg.:(
Ai grija de sanatatea ta in primul rand. Kilogramele vor disparea in momentul in care vei constietiza ce vrei cu adevarat.
Incearca sa faci sport de 5-6 ori pe saptamana. Incepi usor si cresti intensitatea si durata exercitiilor pe parcurs. Important este sa faci sport.
Doar asa metabolismul va functiona corect iar kilogramele nu vor aparea.
Incearca un sport care sa-ti placa. Respecta un orar al meselor. Bea multa apa. Incearca si apa calda cu lamaie. Fa-ti scrub din zat de cafea apoi masaj in fiecare seara cu uleiuri si creme eficiente.

Stresul e mare dar.... sa-l punem la pamant!:))

Mult succes! :)

Off la mine este invers, stresul apare când mă gândesc la dietă, nu când mă infrupt din toate:( Trebuie să mă super-mobilizez pt a renunţa la dulciuri..mi-am propus de multe ori dar nu am reuşit..e doar ceva cu care sunt atât de obisnuită, e un aliment de bază deja:| Hm, mă cântăresc mâine, după un weekend de dezmăţ; să vedem ce rezultat are:))
Te pup Georgiana, şi mulţumesc de sfaturi

Rallara 22 oct 2012 12:27:09

Re: Jurnal elene94 - sunt slabă-sunt slabă
 
Neata Elena, o zi buna calda si frumoasa iti doresc!:-*>:D<

elene94 22 oct 2012 14:11:31

Re: Jurnal elene94 - sunt slabă-sunt slabă
 
Citat:

Anterior postat de Rallara (Post 1157567)
Neata Elena, o zi buna calda si frumoasa iti doresc!:-*>:D<

O zi minunată şi ţie!>:D<
Tu ce dietă ţii, care e programul tău?
La mine este prima zi din provocarea 30 days without sugar/flour.:D Azi am papat un mar, o conserva de ton si o farfurie cu pilaf si pui

elene94 22 oct 2012 21:50:28

Re: Jurnal elene94 - sunt slabă-sunt slabă
 
Jurnal, jurnal frumos:x
azi se termină prima zi din provocarea 30days without sugar`n`flour
am dus puțin lipsa, dar am rezistat. Oricum am suplimentat destul de bine cu alte alimente. So, azi am păpat: 2 mere, o pungă pufuleți loto(vroiam ceva dulce, și loto nu au avut nici zahăr nici făină so..:">), o farfurie de pilaf cu pui(destul de generoasă), o conservă de ton 80g, cam 200g brânzică și un pahar de iaurt degresat cu o lg`ță de praf proteic.
Atât. Destul de bine, pentru mine:D ultima masă înainte de ora 19. Având în vedere că o să adorm dupa 2 dimineața..deja mi-e foame. Dar mă abțin. Pe mâine:-*

elene94 23 oct 2012 19:31:14

Re: Jurnal elene94 - sunt slabă-sunt slabă
 
Sfârșitul celei de-a doua zi! :x
Azi am păpat așa:
md: măr
gustare: 50g nuci
prânz: 1pg pufuleti gusto
gustare: apx 100g brânzică
cină: mămăligă+ spanac + ou ochi în apă =delicioooss =P~

Cântar:61.8kg

WhiteAngel 23 oct 2012 20:09:46

Re: Jurnal elene94 - sunt slabă-sunt slabă
 
Citat:

Anterior postat de elene94 (Post 1158544)
Sfârșitul celei de-a doua zi! :x
Azi am păpat așa:
md: măr
gustare: 50g nuci
prânz: 1pg pufuleti gusto
gustare: apx 100g brânzică
cină: mămăligă+ spanac + ou ochi în apă =delicioooss =P~

Cântar:61.8kg

buna elene ! >:D< ma bucur ca reusesti sa rezisti in fata tentatiilor .. insa nu imi prea place ce vad la meniu .. si iti dau cateva sfaturi:
- MD`ul este o masa importanta si nu trebuie niciodata sarit peste .. in acelasi timp, el trebuie sa fie destul de consistent .. de ce nu incerci cereale integrale cu lapte/iaurt, o felie-2 de paine integrala cu branzica si cruditati, o omleta ... idei sunt destule :)
- pranzul nu este deloc inspirat .. contrar celor spuse din auzite, pufuletii ingrasa ! ei nu contin nimic bun pt organism .. decat carbohidrati ! care nu prea sunt un aliat in dieta, mai ales cand vin din surse procesate .. iar o masa principala nu o poti inlocuii cu o punga de pufuleti .. mananca mancare gatita :)
- cina sa zicem ca e mai buna .. dar as fi optat pt ea ca masa de pranz .. iarasi nu e indicat sa mancam seara carbohidrati (la fel ca si pufuletii, mamaliga ingrasa), mai ales combinati cu proteine (oul) .. este putin mai greut aici, pt ca suntem obisnuiti sa mancam zilnic astfel de combinatii .. dar macar seara zic eu ca ar trebuii sa ne ferim :D
ai aici mai multe detalii: Combinare alimente - Slabute.ro

sper ca ti`am fost de ajutor si te rog sa papi mai mult si mai sanatos ! :-*

elene94 24 oct 2012 10:32:12

Re: Jurnal elene94 - sunt slabă-sunt slabă
 
Citat:

Anterior postat de WhiteAngel (Post 1158598)
buna elene ! >:D< ma bucur ca reusesti sa rezisti in fata tentatiilor .. insa nu imi prea place ce vad la meniu .. si iti dau cateva sfaturi:
- MD`ul este o masa importanta si nu trebuie niciodata sarit peste .. in acelasi timp, el trebuie sa fie destul de consistent .. de ce nu incerci cereale integrale cu lapte/iaurt, o felie-2 de paine integrala cu branzica si cruditati, o omleta ... idei sunt destule :)
- pranzul nu este deloc inspirat .. contrar celor spuse din auzite, pufuletii ingrasa ! ei nu contin nimic bun pt organism .. decat carbohidrati ! care nu prea sunt un aliat in dieta, mai ales cand vin din surse procesate .. iar o masa principala nu o poti inlocuii cu o punga de pufuleti .. mananca mancare gatita :)
- cina sa zicem ca e mai buna .. dar as fi optat pt ea ca masa de pranz .. iarasi nu e indicat sa mancam seara carbohidrati (la fel ca si pufuletii, mamaliga ingrasa), mai ales combinati cu proteine (oul) .. este putin mai greut aici, pt ca suntem obisnuiti sa mancam zilnic astfel de combinatii .. dar macar seara zic eu ca ar trebuii sa ne ferim :D
ai aici mai multe detalii: Combinare alimente - Slabute.ro

sper ca ti`am fost de ajutor si te rog sa papi mai mult si mai sanatos ! :-*

Ee, știu ce zici, dar o iau ușor fiindca să trec de la nicio restricție la 'totul calculat' m-ar frustra teribil și în scurt timp aș claca... mesele mele nu sunt chiar pe principiul md, prânz, cina.. eu mai mănânc așa câte ceva la 2-3 ore, nu țin cont. De dimineață luasem un măr fiindcă întârziam la școală și nu am avut timp să pregătesc nimic, iar seara am păpat mai consistent pt că atunci a gătit mami, când a venit de la servici, iar acea cina=ultima masă a fost înainte de 19, iar eu m-am culcat după 12 noaptea, deci s-a super-digerat:)) totul. Pufuleții mi-au fost cea mai potrivită alegere în fc de dulciuri <-> respectare restricții.

Pe scurt, alimentația mea este oricum muult reglată față de..hm..weekend?:)) Să o țin cât mai mult! În 2 zile am -600g..probabil numai apa..dar e un început bun.

Azi mi-am făcut timp pt md și am păpat o omletă din 2 ouă cu cilli muult:x și semințe de in. Bun-bun. Mai încolo mă duc să-mi cumpăr niște lămâi și ghimbir că vreau să incerc ceva pt metabolism:D Oricum am o zi destul de ocupată.. să văd cum fac loc meselor regulate.

Am scris muult, gata am ieșit că am de învățat>:D<
WhiteAngel, mulțumesc pt vizită și sfaturi, o să țin cont dar, cum am zis, vreau să o iau treptat, creierașul meu încă e în faza de adaptare în lipsă de zahăr și făină.
:-*:-*

elene94 24 oct 2012 10:34:31

Re: Jurnal elene94 - sunt slabă-sunt slabă
 
Citat:

Anterior postat de WhiteAngel (Post 1158598)
buna elene ! >:D< ma bucur ca reusesti sa rezisti in fata tentatiilor .. insa nu imi prea place ce vad la meniu .. si iti dau cateva sfaturi:
- MD`ul este o masa importanta si nu trebuie niciodata sarit peste .. in acelasi timp, el trebuie sa fie destul de consistent .. de ce nu incerci cereale integrale cu lapte/iaurt, o felie-2 de paine integrala cu branzica si cruditati, o omleta ... idei sunt destule :)
- pranzul nu este deloc inspirat .. contrar celor spuse din auzite, pufuletii ingrasa ! ei nu contin nimic bun pt organism .. decat carbohidrati ! care nu prea sunt un aliat in dieta, mai ales cand vin din surse procesate .. iar o masa principala nu o poti inlocuii cu o punga de pufuleti .. mananca mancare gatita :)
- cina sa zicem ca e mai buna .. dar as fi optat pt ea ca masa de pranz .. iarasi nu e indicat sa mancam seara carbohidrati (la fel ca si pufuletii, mamaliga ingrasa), mai ales combinati cu proteine (oul) .. este putin mai greut aici, pt ca suntem obisnuiti sa mancam zilnic astfel de combinatii .. dar macar seara zic eu ca ar trebuii sa ne ferim :D
ai aici mai multe detalii: Combinare alimente - Slabute.ro

sper ca ti`am fost de ajutor si te rog sa papi mai mult si mai sanatos ! :-*

Aa și acum îți văd semnătura, păi ăsta e și principiul meu;;) Mănânc ca să trăiesc, iar ce am păpat ieri a fost mai mult decât suficient pt mine. Te pup și îți urez o zi bună!>:D<

WhiteAngel 24 oct 2012 14:20:35

Re: Jurnal elene94 - sunt slabă-sunt slabă
 
Citat:

Anterior postat de elene94 (Post 1158973)
Ee, știu ce zici, dar o iau ușor fiindca să trec de la nicio restricție la 'totul calculat' m-ar frustra teribil și în scurt timp aș claca... mesele mele nu sunt chiar pe principiul md, prânz, cina.. eu mai mănânc așa câte ceva la 2-3 ore, nu țin cont. De dimineață luasem un măr fiindcă întârziam la școală și nu am avut timp să pregătesc nimic, iar seara am păpat mai consistent pt că atunci a gătit mami, când a venit de la servici, iar acea cina=ultima masă a fost înainte de 19, iar eu m-am culcat după 12 noaptea, deci s-a super-digerat:)) totul. Pufuleții mi-au fost cea mai potrivită alegere în fc de dulciuri <-> respectare restricții.

Pe scurt, alimentația mea este oricum muult reglată față de..hm..weekend?:)) Să o țin cât mai mult! În 2 zile am -600g..probabil numai apa..dar e un început bun.

Azi mi-am făcut timp pt md și am păpat o omletă din 2 ouă cu cilli muult:x și semințe de in. Bun-bun. Mai încolo mă duc să-mi cumpăr niște lămâi și ghimbir că vreau să incerc ceva pt metabolism:D Oricum am o zi destul de ocupată.. să văd cum fac loc meselor regulate.

Am scris muult, gata am ieșit că am de învățat>:D<
WhiteAngel, mulțumesc pt vizită și sfaturi, o să țin cont dar, cum am zis, vreau să o iau treptat, creierașul meu încă e în faza de adaptare în lipsă de zahăr și făină.
:-*:-*

Citat:

Anterior postat de elene94 (Post 1158978)
Aa și acum îți văd semnătura, păi ăsta e și principiul meu;;) Mănânc ca să trăiesc, iar ce am păpat ieri a fost mai mult decât suficient pt mine. Te pup și îți urez o zi bună!>:D<

aaa, atunci este f bine >:D< credeam ca poate nu stii si te infometezi fara sa iti dai seama :) te inteleg, e mai bine ca o iei treptat .. asa iti e mai usor dupa aceea sa nu infuleci tot frigiderul si nici nu se produce slabirea brusc :)
asa incerc si eu acum .. am inceput de cateva zile - o saptamana sa am o slabiciune pt dulciuri .. si vreau sa`mi revin treptat :) inlocuiesc cu fructe, incerc sa ma abtin si sa iau doar un cubulet de cioco in loc de "fara numar" :)))

oricine trebuie sa manance ca sa traiasca, nu invers .. pt ca organismul cere doar cat are el nevoie, restul tine de noi insine :) daca ii dam aiurea, normal ca si el reactioneaza aiurea :) doar ca trebuie sa stim limitele astea: nici prea mult, nici prea putin :P

Am sa mai trec pe la tine prin casuta ;;) pana atunci iti doresc o zi cat mai placuta, te pup ! :-*

elene94 24 oct 2012 21:12:51

Re: Jurnal elene94 - sunt slabă-sunt slabă
 
hahaa, ştiu bine obiceiul fără număr:)) la mine în casă e dependenţă de dulciuri..se fac pe bandă..chiar şi acum mami face blat pt tort, şi miroase în toaată casa:-s dar îl ignor. Nu ştiu de unde am prins puterea asta, dar profit de ea la maxim:)) Am fost învăţată de mică cu dulciuri, colegii mă ştiu drept "cofetăreasa clasei":)), pt că mai mereu când fac ceva le aduc şi lor a2a zi.
Oricum ţi-am citit o parte din jurnal şi nu pari să ai probleme de alimentaţie..ceea ce e super. Şi felicitări pt corpul minunat;;) eşti un exemplu!

Eu azi am cumpărat lămâi, ghimbir, tărâţe de ovăz(le iubesc) şi ceai verde antiadipos. Mâine vrea să îmi prepar o băutură din care să iau câte o jum de litru după md : apă fiartă + zeamă lămaie + cilli + ghimbir. Am mai facut-o o data şi ştiu că puteam simţi cum arde:)) o ia metabolismul la goană.

Azi am păpat aşa: 1 măr + nişte brânză + o omletă din 2 ouă cu cilli si seminţe de in şi o felie de şuncă+ tărâţe de ovăz. Pare puţin dar m-am trezit târziu şi au fost cantităţile potrivite, nu m-am 'zgârcit' şi chiar sunt super-sătulă. Sport ca de obicei..nu prea fac, nu mă atrage şi nu e spaţiu. O să mă strofocesc după ce oi ajunge la faza de platou. Până atunci mă limitez la o ora de mers rapid. Apăă, nu prea am băut azi:-? din păcate, doar un litru. De obicei săream de 2l..

elene94 25 oct 2012 08:32:56

Re: Jurnal elene94 - sunt slabă-sunt slabă
 
M-am trezit..m-am cântărit.. mi-am băut jumătatea de l de apă..e a4a zi fără zahăr şi mă simt ft bine. Am pus şi o poză nouă că am scăzut în greutate mai mult de un kg:-?hmm.. acum mă gândesc ce să pap la md
Pupici

ella2810 25 oct 2012 12:36:45

Re: Jurnal elene94 - sunt slabă-sunt slabă
 
felictari pentru kg-ul slabit!

elene94 25 oct 2012 12:41:07

Re: Jurnal elene94 - sunt slabă-sunt slabă
 
Citat:

Anterior postat de ella2810 (Post 1160018)
felictari pentru kg-ul slabit!

Heii, îţi mulţumesc frumos>:D< şi mă bucur că ai trecut pe aici!

WhiteAngel 25 oct 2012 12:44:41

Re: Jurnal elene94 - sunt slabă-sunt slabă
 
hmm am vazut ca`ti place mult chili ..
de ceva timp am inceput si eu sa am o pofta nebuna de iuteala :))) nush ce e cu mine, ca inainte si foooarte putin picant daca era nu mai mancam .. acum daca s`ar putea cat mai mult :x
eu apelez ori la ardeiul iute ori la boia iute (desi a2a varianta nu prea imi place) .. chili nu am incercat pana acum .. ma refer la praf .. tu de care folosesti? :D

elene94 25 oct 2012 14:57:01

Re: Jurnal elene94 - sunt slabă-sunt slabă
 
chilly pudră, condiment. Eu pun din ce în ce mai mult, că am prins rezistență și ce era înainte iute acum e aproape insesizabil:))) Eu am încercat chilly prima dată după ce am citit de dieta lui Beyonce, care îl folosea ca aliment de bază. Este muult mai iute decât boiaua:D În special îl folosesc în omlete (ies și mai pufoase datorită condimentului), și mai pun în sosuri cănd fac, în salata boeuf:x

Azi am pregătit o băutură pt metabolism din o lămâie, ghimbir pudră și chilly pudra în 1.5l apă. Aștept să se răcească..e criminală la propriu:)) o să consum 0.5l după ultima masă, înainte să dorm, ajută muult digestia și arderile. L-am bagat și la alimente ca "Extra metabolism" :)))haha abia aștept să beau diseară, chiar dacă are un gust oribil:-smeriă.
Te pup

WhiteAngel 25 oct 2012 15:48:24

Re: Jurnal elene94 - sunt slabă-sunt slabă
 
Citat:

Anterior postat de elene94 (Post 1160172)
chilly pudră, condiment. Eu pun din ce în ce mai mult, că am prins rezistență și ce era înainte iute acum e aproape insesizabil:))) Eu am încercat chilly prima dată după ce am citit de dieta lui Beyonce, care îl folosea ca aliment de bază. Este muult mai iute decât boiaua:D În special îl folosesc în omlete (ies și mai pufoase datorită condimentului), și mai pun în sosuri cănd fac, în salata boeuf:x

Azi am pregătit o băutură pt metabolism din o lămâie, ghimbir pudră și chilly pudra în 1.5l apă. Aștept să se răcească..e criminală la propriu:)) o să consum 0.5l după ultima masă, înainte să dorm, ajută muult digestia și arderile. L-am bagat și la alimente ca "Extra metabolism" :)))haha abia aștept să beau diseară, chiar dacă are un gust oribil:-smeriă.
Te pup

daca este mai iute ca boiaua inseamna ca trebuie neaparat sa`l incerc :x din cauza asta nu`mi place boiaua, ca trebuie sa pun prea multa ca sa se simta :|

asta-vara imi faceam si eu ceai verde cu ghimbir proaspat si lamaie .. il lasam sa se raceasca si puneam cuburi de gheata .. era ataaat de racoritoor :x:x
ceea ce ai facut tu acolo cred ca e demential ! :)) e clar ca o ia razna arderile :)))))

elene94 25 oct 2012 16:07:57

Re: Jurnal elene94 - sunt slabă-sunt slabă
 
daa, clar o iau razna:))) d-aia nu îl beau pe stomacul gol, e prea acid și mi-e că dau în gastrită, dar după cină merge:x abia așteept:))

sunt sigură că o să îți placă chilly:>, dacă îți plac picanteriile:))
mie nu îmi place ceaiul verde cu lămâie, nu știu cum îl suferi:D îl beam simplu de obicei, dar acum numai ceai verde chinezesc beau, că e antiadipos și ajută tranzitul, doar că nu pot să beau mai mult de 2 căni pe zi că nu mă mai ridic de pe wc după:)))este puternic

WhiteAngel 25 oct 2012 17:51:31

Re: Jurnal elene94 - sunt slabă-sunt slabă
 
Citat:

Anterior postat de elene94 (Post 1160205)
daa, clar o iau razna:))) d-aia nu îl beau pe stomacul gol, e prea acid și mi-e că dau în gastrită, dar după cină merge:x abia așteept:))

sunt sigură că o să îți placă chilly:>, dacă îți plac picanteriile:))
mie nu îmi place ceaiul verde cu lămâie, nu știu cum îl suferi:D îl beam simplu de obicei, dar acum numai ceai verde chinezesc beau, că e antiadipos și ajută tranzitul, doar că nu pot să beau mai mult de 2 căni pe zi că nu mă mai ridic de pe wc după:)))este puternic

eu acum m`am trecut pe ceai negru .. e mult mai placut la gust decat cel verde :P
si eu tot dela chinezesc folosesc .. dar eu beam si cate 4 cani pe zi .. sunt cam certata cu wc`ul :)))) in general am probleme cu constipatia ;)) .. deh daca nici nu prea mananc supe ..

elene94 25 oct 2012 20:10:09

Re: Jurnal elene94 - sunt slabă-sunt slabă
 
ahh eu iubesc ciorbițele:-s cel mai mult proaspete, fierbinți:x după aceea să iau din frigider, să încălzesc..parcă nu mai are același gust:D

mie nu îmi face bine ceaiul negru, entru grupa de sânge AII, eu țin cont și de principiile grupelor de sânge.

mi-a luat mami spanaaac proaspăt:x mâine o să încerc o rețetă cu spanac pe care am văzut-o la una dintre slabuțe și arăta delicios

elene94 25 oct 2012 20:12:36

Re: Jurnal elene94 - sunt slabă-sunt slabă
 
Am băut o cană de "extra metabolism":))
Este crimăăă!!! A trebuit sa 'pisez' in gură și să înghit vreo 15 pufuleți după aceea, că mă ustura gâtul, limba, buzele, tott:D am și lăcrimat puțin..acum sunt bine:)))am supraviețuit. Simt cum 'curăță' tot:x

WhiteAngel 26 oct 2012 11:13:01

Re: Jurnal elene94 - sunt slabă-sunt slabă
 
Citat:

Anterior postat de elene94 (Post 1160349)
ahh eu iubesc ciorbițele:-s cel mai mult proaspete, fierbinți:x după aceea să iau din frigider, să încălzesc..parcă nu mai are același gust:D

mie nu îmi face bine ceaiul negru, entru grupa de sânge AII, eu țin cont și de principiile grupelor de sânge.

mi-a luat mami spanaaac proaspăt:x mâine o să încerc o rețetă cu spanac pe care am văzut-o la una dintre slabuțe și arăta delicios

pai oricum daca e sa mananc, mananc doar atunci cand e proaspat facuta ;)) dupaia nici sa nu o mai vad ! si mananc doar de pui ..

hmm si eu am grupa AII :-? de ce nu este indicat? :-s

sa ne spui cum a fost mancarica :-*

Citat:

Anterior postat de elene94 (Post 1160353)
Am băut o cană de "extra metabolism":))
Este crimăăă!!! A trebuit sa 'pisez' in gură și să înghit vreo 15 pufuleți după aceea, că mă ustura gâtul, limba, buzele, tott:D am și lăcrimat puțin..acum sunt bine:)))am supraviețuit. Simt cum 'curăță' tot:x

hmm oricum ai grija, sa nu repeti prea des chestia asta .. ca afecteaza intr`o oarecare masura stomacul :) .. o data la 3-4 zile merge, dar eu zic ca mai mult nu ..

elene94 26 oct 2012 12:09:32

Re: Jurnal elene94 - sunt slabă-sunt slabă
 
uhh era o înteragă teorie despre cum ne influenţează metabolismul şi modul de diferare al alimentelor grupa de sănge..am şi citit o carte despre asta.. totul a început din studiile făcute de dr D`Adamo din câte ştiu eu, şi de fiul său. Eu am găsit foarte logice informaţiile şi am obs că sunt alimente ft calorice care mă slăbesc(de ex arahidele; am stat o dată 2 zile doar pe arahide, la modul cca 300g/zi = peste 1500kcal, şi în a3a zi mai să pic jos de ameţeală). In plus e o dietă pt un stil de viaţă cât mai sănătos, cu alimente care ne priesc, nu neapărat un regim pt slăbire, scăderea în greutate este doar un efect secundar. Găseşti pe net mai multe. La mine s-au adeverit multe..de ex nu pot bea lapte gol, că mă doare burta câteva ore după aceea:-??

Acum sincer nu respect tot ca nici nu îmi permit să cumpăr doar ce este în coloana "indicat", dar îmi dau silinţa.

elene94 26 oct 2012 16:17:33

Re: Jurnal elene94 - sunt slabă-sunt slabă
 
Azi: md: brânză (eram pe fugă)
prânz: brâză + spanac proaspăt (nu eram pe fugă:)) dar n-am avut chef să gătesc)
cină: ou în apă + spanac + mămăligă ( aș fi măncat tot brânză dacă nu gătea mami:)) )

probabil o să mai iau o gustare pe la 19:30 că am luat cina devreme.. dacă o să-mi fie foame.

+ o cană 'extra metabolism'(acum am băut rece și nu a mai fost așa iute ca aseară când era spre fierbinte:-? chiar suportabil)
+ o cană ceai verde
apă nu am reușit să beau decăt cei 0.5l esențiali pe care-i 'arunc pe gât' imediat ce mă trecezesc

Șii cam atât azi. Niciun pufulete, niciun măr, am fost curățică. Am avut și ziua încărcată, am fost mai mult pe drumuri și am păpat când am apucat, e bine că nu am fost tentată să pap în oraș sau prostioare pe drum.

elene94 27 oct 2012 13:36:07

Re: Jurnal elene94 - sunt slabă-sunt slabă
 
Hahahaaa>:) am 59.9 59.9 59uăăă EU:x ce frumooos8-> cum să duc dorul dulciurilor când am aşa rezultate?:x imposibil! Oficial, sunt îndrăgostită peste cap de legume şi tărâţe şi ceaiuri şi toate bazaconiile astea geniale:)) care mă scapă de povară

marinuta 27 oct 2012 17:27:25

Re: Jurnal elene94 - sunt slabă-sunt slabă
 
Felicitari Elena...\:D/\:D/\:D/

elene94 27 oct 2012 20:55:55

Re: Jurnal elene94 - sunt slabă-sunt slabă
 
Citat:

Anterior postat de marinuta (Post 1161614)
Felicitari Elena...\:D/\:D/\:D/

Mulţumesc, Marinuţa! Succes în dieta pe care te-ai decis s-o ţii;;) să ne vorbim mai slabe:-*

marinuta 27 oct 2012 20:59:30

Re: Jurnal elene94 - sunt slabă-sunt slabă
 
da...o voi tine ca altceva nu vreau nimik...ma gindeam sa tin dukan dar mi se pare mai stricta...:-/

elene94 27 oct 2012 22:27:54

Re: Jurnal elene94 - sunt slabă-sunt slabă
 
Citat:

Anterior postat de marinuta (Post 1161726)
da...o voi tine ca altceva nu vreau nimik...ma gindeam sa tin dukan dar mi se pare mai stricta...:-/

dukan e cea bazată pe proteine, nu? apoi zile de proteine alternate cu zile de proteine+legume. Nu știu ce să zic, Marinuța, ambele diete sunt restrictive. Acum depinde la ce ești tu dispusă să renunți mai ușor. La dukan se văd rezultatele mai rapid, dar apoi trebuie să fi puternică și să continui faza de consolidare chiar dacă nu mai dai jos deloc, să ai ambiție.

Vezi care dintre diete te-ar stresa mai puțin, îți oferă mai multă libertate. Am văzut că vrei să începi luni, păi atunci mai ai ziua de mâine pt documentare serioasă:-*te pup


Ora este GMT +2. Ora este acum 06:13:34.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO