forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=353)
-   -   Jurnal Khattiy - Punctul culminant (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=7620)

khattiy 04 ian 2011 21:49:27

Jurnal Khattiy - Punctul culminant
 
Salut! Mihaela ma numesc si m-am logat pe forumul asta fiindca numai pot deja ... am 68 de kg (cred) si vreo 1.73-175 cam asa ... am avut 100 de kg dar nu asta conteaza ci ca numai pot sunt obsedata de tot ce mananc , ma simt bine in pielea mea numai cand nu mananc nimic si am ameteli . Ieri am mancat salata cu o bucata de piept de pui la gratar fara pic de ulei si apoi o portocala , mar si mandarina seara ( bineinteleg ca nu m-am simtit bine) azi am mancat varza alba cu piept de pui preparat la fel ca ieri dar seara am dat-o in bara am mancat putin tort foarte putin si salam de biscuiti , ma simt oribil numai vreau sa ma vad in oglinda sa ies din casa , as vrea sa mor , ma simt oribila , grasa si as vrea sa numai mananc nimic. Multumesc ca cititi ce scriu

zuzi 05 ian 2011 00:40:42

Re: Jurnal Khattiy - Punctul culminant
 
Citat:

Anterior postat de khattiy (Post 458342)
Salut! Mihaela ma numesc si m-am logat pe forumul asta fiindca numai pot deja ... am 68 de kg (cred) si vreo 1.73-175 cam asa ... am avut 100 de kg dar nu asta conteaza ci ca numai pot sunt obsedata de tot ce mananc , ma simt bine in pielea mea numai cand nu mananc nimic si am ameteli . Ieri am mancat salata cu o bucata de piept de pui la gratar fara pic de ulei si apoi o portocala , mar si mandarina seara ( bineinteleg ca nu m-am simtit bine) azi am mancat varza alba cu piept de pui preparat la fel ca ieri dar seara am dat-o in bara am mancat putin tort foarte putin si salam de biscuiti , ma simt oribil numai vreau sa ma vad in oglinda sa ies din casa , as vrea sa mor , ma simt oribila , grasa si as vrea sa numai mananc nimic. Multumesc ca cititi ce scriu

scumpa mea,viata iti e data sa o traiesti
daca tu la 68kg te simti grasa,jignesti profund fetele care au peste suta
totul pleaca de la creier,
nu esti nici oribila,nici grasa
ai avut puterea sa slabesti 32kg
sigur ai si forta sa te controlezi
iti recomand sa intri la fetele care sufera de anorexie, sa le citesti si sa te sfatuiesti impreuna cu ele
pupici dulci:-*:-*:-*

Sand 05 ian 2011 01:23:36

Re: Jurnal Khattiy - Punctul culminant
 
Citat:

Anterior postat de khattiy (Post 458342)
Salut! ... ma simt oribil numai vreau sa ma vad in oglinda sa ies din casa , as vrea sa mor , ma simt oribila , grasa si as vrea sa numai mananc nimic.

Buna Mihaela,

Asta e un strigat de ajutor. Nu e posibil sa traiesti fara sa mananci deci ori te linistesti si mananci sanatos 3 mese pe zi si doua gustari chestii usore si sanatoase ori daca nu reusesti sa te mobilizezi singura...du-te atunci la un psihoterapeut si fa niste sedinte sa vezi exact de unde aceasta imagine de sine atat de distorsionata. Din datele tale nu te reversi prin haine, arati omeneste. S-ar putea sa suferi de o boala care se numeste pe engleza body dysmorphic disorder (nu stiu in romaneste).

Succes si sanatate iti doresc!

Alina82 05 ian 2011 02:13:17

Re: Jurnal Khattiy - Punctul culminant
 
Citat:

Anterior postat de khattiy (Post 458342)
Salut! Mihaela ma numesc si m-am logat pe forumul asta fiindca numai pot deja ... am 68 de kg (cred) si vreo 1.73-175 cam asa ... am avut 100 de kg dar nu asta conteaza ci ca numai pot sunt obsedata de tot ce mananc , ma simt bine in pielea mea numai cand nu mananc nimic si am ameteli . Ieri am mancat salata cu o bucata de piept de pui la gratar fara pic de ulei si apoi o portocala , mar si mandarina seara ( bineinteleg ca nu m-am simtit bine) azi am mancat varza alba cu piept de pui preparat la fel ca ieri dar seara am dat-o in bara am mancat putin tort foarte putin si salam de biscuiti , ma simt oribil numai vreau sa ma vad in oglinda sa ies din casa , as vrea sa mor , ma simt oribila , grasa si as vrea sa numai mananc nimic. Multumesc ca cititi ce scriu

Buna Kathy....cu siguranta nu esti grasa...avem aceeasi inaltime si aceleasi kg si eu nu ma vad deloc grasa...probabil k ti-ai dorit atat de mult sa slabesti incat ai facut o obsesie din asta si akm tinzi spre anorexie....nu poti sa nu mananci...infometarea duce numai la probleme si chiar la moarte...stiu suna urat dar asta e realitatea...uite aici suntem o gramada de fete care ne chinuim sa slabim si sa invatam cat mai multe despre o alimentatie corecta....ideea e k nu te vei ingrasa dak vei manca echilibrat....stiu k akm va fi greu sa revii lao alimentatie cat de cat normala...dar vom fi alaturi de tine si te vom ajuta sa iti revii:-*>:D<

inadorabila 05 ian 2011 09:32:42

Re: Jurnal Khattiy - Punctul culminant
 
Eu cred ca asta se numeste infometare. Iar infometarea are consecinte grave.
Gandeste-te mai bine la tine. Est tanara, esti in floarea varstei.
Esti sanatoasa. Nu ai nici un drept sa renunti la sanatatea ta, ci favoarea bolii, si ma gandesc ca nici tu nu vrei asta.
Trebuie insa sa realizezi, ca chesti asta, te duce la boala. Organismul tau are nevoie de macare ca sa functioneze corect si sanatos, ori daca tu nu ii dai lucrurile de care are mare nevoie, o sa se razbune pe tine prin boala!
Ai grija.
Stim toate, odata ce incepi a slabi, nu te mai poti opri, si cu cat slabesti mai mult, cu atat iti place mai mult cum arati. Insa exista un moment de STOP ... in care nu mai trebuie sa slabesti ci sa te mentii.
:)
Ne-ai ajuta daca ai pune niste poze, sa ne dam cu parerea. Dar sub a subliniat si Alina, aveti aproximativ aceeasi inaltime si greutate, iar ea nu se vede si nu se simte grasa.
>:D< Ai grija de sanatatea ta, odata ce ai pierdut-o nimeni nu o sa ti-o mai dea inapoi!

khattiy 05 ian 2011 13:38:42

Re: Jurnal Khattiy - Punctul culminant
 
Va multumesc fetelor de sprijin insa eu mai vreau sa slabesc cel putin sau macar 8 kg , deci nu vreau deocamdata sa ma mentin ... numai vreau ca nimeni sa-mi spuna ''vai cat ai slabit , inca mai tii dieta nu? '' '''da mai poti sa slabesti cateva kg'' .
Cum sa va spun in legatura cu alimentatia sanatoasa stiu teoria dar mai greu cu practica , plus programul scolar incarcat plec la 12 si vin la 6 si 20 . Dimineata la sala , pana acum n-am mancat nimic am baut apa si am luat calciu pentru ca vreau sa mai ma inalt . Stau mult timp si ma gandesc daca voi arata si eu vreodata ca Adriana Lima sau macar slaba nu ca ea , privesc la Fashion Tv si pur si simplu imi vine sa disper ... totusi ma gandesc si la cat de sanatoase sunt ele , sunt constienta de asta . As vrea sa am prietene sa pot sa vorbesc cu ele despre asta dar din pacate sunt incojurate doar de fete care mananca de fast food care daca vreau sa vorbesc despre asta imi spun ca sunt obsedata de silueta ... ma uitam la tv cat de simplu spun unii ca au slabit 10-12 kg in 3 luni si eu ma chinui sa slabesc 8 de parca ar fi 100.

Alina82 05 ian 2011 13:58:31

Re: Jurnal Khattiy - Punctul culminant
 
Citat:

Anterior postat de khattiy (Post 459256)
Va multumesc fetelor de sprijin insa eu mai vreau sa slabesc cel putin sau macar 8 kg , deci nu vreau deocamdata sa ma mentin ... numai vreau ca nimeni sa-mi spuna ''vai cat ai slabit , inca mai tii dieta nu? '' '''da mai poti sa slabesti cateva kg'' .
Cum sa va spun in legatura cu alimentatia sanatoasa stiu teoria dar mai greu cu practica , plus programul scolar incarcat plec la 12 si vin la 6 si 20 . Dimineata la sala , pana acum n-am mancat nimic am baut apa si am luat calciu pentru ca vreau sa mai ma inalt . Stau mult timp si ma gandesc daca voi arata si eu vreodata ca Adriana Lima sau macar slaba nu ca ea , privesc la Fashion Tv si pur si simplu imi vine sa disper ... totusi ma gandesc si la cat de sanatoase sunt ele , sunt constienta de asta . As vrea sa am prietene sa pot sa vorbesc cu ele despre asta dar din pacate sunt incojurate doar de fete care mananca de fast food care daca vreau sa vorbesc despre asta imi spun ca sunt obsedata de silueta ... ma uitam la tv cat de simplu spun unii ca au slabit 10-12 kg in 3 luni si eu ma chinui sa slabesc 8 de parca ar fi 100.

Te chinui pt k organismul tau este supus infometarii si el pe alta parte se chinuie sa isi mentina functiile asa cum trebuie....uite si eu fac parte din cei care pot spune k au slabit foarte usor si nu 10kg ci 37kg....stii de ce pt k am ales sa tin o dieta echilibrata si sa fac sport iar organismul in tot timpul asta mi-a fost prieten nu dusman....te inteleg k vrei s amai dai ceva jos...si eu mai vreau...dar hai sa spunem lucrurilor pe nume...ai spus k ai avut 100kg...eu am avut 105.8kg...deci stiu cum e si la 100kg si la 68....akm suntem amandoua 2 fete normale...cu o silueta normala...asa k ia o mik pauza sa iti revii si poi o sa slabim impreuna intr-un mod sanatos...ce zici??

khattiy 05 ian 2011 14:29:29

Re: Jurnal Khattiy - Punctul culminant
 
:( sunt foarte suparata , cum se editeaza data nasterii? ca am crezut ca n-am voie sa ma inregistrez dca n-am 18 ani

lucia ely 05 ian 2011 15:05:49

Re: Jurnal Khattiy - Punctul culminant
 
buna si bine ai venit:)
sus in colt apare numeele tau cu rosu
intri acolo
mergi la despre mine...si editezi:)

Adella 05 ian 2011 15:08:20

Re: Jurnal Khattiy - Punctul culminant
 
Buna Khattiy,
Bine ai venit alaturi de noi:)
As avea o mare rugaminte la tine ,stiu ca esti adolescenta,ceea ce vezi la tv nu trebuie sa reprezinti tu ,fiecare e diferit ,corpul pana la 18 trebuie sa se dezvolte,daca vrei sa cresti in inaltime trebuie sa mananci sanatos si sa faci sport(volei,handbal,baschet),daca iei calciu nu cresti ca prin minune .
Acestea fiind spuse te rog sa citesti cu atentie aceste subiecte ,poate asa iti dai seama ca gresesti .
http://forum.slabute.ro/ghidul-slabi...html#post30866
Slabeste mancand sanatos - Slabute.ro
Depune un efort minimal si asculta-ne >:D<

khattiy 05 ian 2011 15:14:09

Re: Jurnal Khattiy - Punctul culminant
 
sunt si mai disperata , cei din casa nu ma sustin deloc drept exemplu
au facut snitele de pui cu cartofi prajiti , salata/muraturi si felul 1 o ciorba de legume cu mult ulei totul cu mult ulei. ce sa fac :(((

Slabuta 05 ian 2011 16:05:58

Re: Jurnal Khattiy - Punctul culminant
 
Khattiy cum ti-au spus si celelalte slabute, solutia nu este sa nu mananci, solutia este sa faci alegeri corecte si ramai un om sanatos cu o alimentatie corecta decat sa devii o fata bolnava.

Legat de fashion tv, iata ce a facut televiziunea, a stabilit niste standarde absurde la care tind multe adolescente si multe se pierd pe drum. :( si aici ma refer si la cazuri in care fetele au murit.

ps: Cu varsta, trebuie sa scrii aici, o va schimba Vadmin:
http://forum.slabute.ro/intrebari-ra...erii-2649.html

Slabuta 05 ian 2011 16:07:21

Re: Jurnal Khattiy - Punctul culminant
 
Citat:

Anterior postat de khattiy (Post 459404)
sunt si mai disperata , cei din casa nu ma sustin deloc drept exemplu
au facut snitele de pui cu cartofi prajiti , salata/muraturi si felul 1 o ciorba de legume cu mult ulei totul cu mult ulei. ce sa fac :(((

Ce inseamna in viziunea ta sa te sustina?!

Cati ani ai? Stii sa faci ceva de mancare? :)

Cassy 05 ian 2011 16:22:09

Re: Jurnal Khattiy - Punctul culminant
 
Citat:

Anterior postat de khattiy (Post 459404)
sunt si mai disperata , cei din casa nu ma sustin deloc drept exemplu
au facut snitele de pui cu cartofi prajiti , salata/muraturi si felul 1 o ciorba de legume cu mult ulei totul cu mult ulei. ce sa fac :(((

draga mea, toata familia mea, de la fratemiu care e un adolescent flamand,pana la parinti,bunici , TOTI mananca gras, prajit, orice ! NU se abtin de la nimic! Crezi ca ai mei ma sustin?/:)Raspuns: NU. Defapt moral da.. imi spun lasa ca te ajutam sa slabesti..chestii..dar cand le pun in practica.. :-j
In fine, daca eu am putut, poti si tu. Trebuie sa ai ambitie..si rabdare. Nu o sa te trezesti de dimineata ca alea de la televizor, NU ! trebuie munca !
Mai ales ca ai o varsta, poti sa-ti faci si singura ceva mancare.. :)

khattiy 05 ian 2011 16:23:45

Re: Jurnal Khattiy - Punctul culminant
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 459494)


Ce inseamna in viziunea ta sa te sustina?!

Cati ani ai? Stii sa faci ceva de mancare? :)

Pai am 16 ani stiu sa fac mancare ( chiar o groaza) . In viziunea mea sa ma sustina ar insemna sa nu ma mai faca nebuna ca vreau sa slabesc , sa nu se mai strambe cand ''numar'' picaturile de ulei si sa ma lase sau sa-mi faca papica fara ulei.
de exemplu cand vin de la scoala la 6 jumate sa am facut mancarica si eu , nu sa stau sa numai mananc sau sa ma chinui cateodata sa mananc '' sa scormonesc'' prin mancare incercand sa gasesc ceva mai fara grasime.La mine in casa de regula se face mancare gatita cu mult ulei ca asa fac bunicile mancare si-mi mai spune ca uleiul ''da gustul'':(

khattiy 05 ian 2011 18:40:15

Re: Jurnal Khattiy - Punctul culminant
 
este ceasul 18:40 si nu am mancat nimic :(

lucia ely 05 ian 2011 18:42:58

Re: Jurnal Khattiy - Punctul culminant
 
nimic toata ziua?
sau nimic de cina?:-|

khattiy 05 ian 2011 18:56:16

Re: Jurnal Khattiy - Punctul culminant
 
nimic toata ziua

lucia ely 05 ian 2011 18:58:22

Re: Jurnal Khattiy - Punctul culminant
 
pai dc?:| ce crezi ca rezolvi asa?
citeste sa vezi cate kg au slabit fetele mancand pe zi 3 mese +2 gustari...unele slabesc si cu 1500-1600 de kcal..
dc te infometezi acum?
vrei ca mai tarziu sa nu mai functioneze nici o dieta sa slabesti?

Slabuta 05 ian 2011 21:02:59

Re: Jurnal Khattiy - Punctul culminant
 
Citat:

Anterior postat de khattiy (Post 459524)
Pai am 16 ani stiu sa fac mancare ( chiar o groaza) . In viziunea mea sa ma sustina ar insemna sa nu ma mai faca nebuna ca vreau sa slabesc , sa nu se mai strambe cand ''numar'' picaturile de ulei si sa ma lase sau sa-mi faca papica fara ulei.
de exemplu cand vin de la scoala la 6 jumate sa am facut mancarica si eu , nu sa stau sa numai mananc sau sa ma chinui cateodata sa mananc '' sa scormonesc'' prin mancare incercand sa gasesc ceva mai fara grasime.La mine in casa de regula se face mancare gatita cu mult ulei ca asa fac bunicile mancare si-mi mai spune ca uleiul ''da gustul'':(

Multi inainte, esti tinerica-tinerica... :)

Daca stii sa gatesti, atunci de ce nu iti faci putin loc in bucatarie si sa iti prepari singura mancarurile, sunt atatea retete aici, e imposibil sa nu iti placa ceva. :)

Este destul de greu sa ceri unor oameni educati cu anumite idei (painea si uleiul, mancarea trebuie sa fie grasa, iar o femeie trebuie sa fie mai durdulie, etc) sa se schimbe asa dintr-odata. :)

Eu cred ca si tu trebuie sa fii intelegatoare si sa incepi sa explici ceea ce vrei sa faci, ori de cate ori vor sti ca vrei sa slabesti extrem de mult, sa devii "scheletica", vor intra in panica si nu te vor lasa... cred ca e mai corect sa incepi sa gandesti in alti termeni, "vreau sa traiesc sanatos", "vreau sa am alimentatie mai echilibrata", care sa ma ajute si nu sa ma imbolnveasca si aceste lucruri sa transmiti si lor.

Iti spun sincer, primul tau mesaj din jurnal mi-a transmis o teama ca vei incepe sa nu mai mananci nimic, ca ai tendinte de anorexie si sunt sigura ca la asta se gandesc si ei cand te vad asa de inversunata...

Trebuie sa te mai gandesti ce vrei de fapt... :)

khattiy 06 ian 2011 09:28:37

Re: Jurnal Khattiy - Punctul culminant
 
Buna Dimineata slabutelor ! Ce mancati astazi?
Acum am observat de ce m-ati mutat la anorexie jurnalul si asa ma simt urat ..:( eu vreau sa vorbesc cu toata lumea asa ca sunt ''aruncata'' undeva pustiu nimeni nu o sa mai vorbeasca cu mine

Nemo 06 ian 2011 13:41:13

Re: Jurnal Khattiy - Punctul culminant
 
Citat:

Anterior postat de khattiy (Post 460669)
Buna Dimineata slabutelor ! Ce mancati astazi?
Acum am observat de ce m-ati mutat la anorexie jurnalul si asa ma simt urat ..:( eu vreau sa vorbesc cu toata lumea asa ca sunt ''aruncata'' undeva pustiu nimeni nu o sa mai vorbeasca cu mine

Buna, Khattiy :)

In primul rand, daca vrea cineva sa te gaseasca si sa vorbeasca cu tine, te va gasi ;), cel mai bun exemplu sunt eu, vroiam de ieri sa-ti scriu si ti-am gasit jurnalul si cand ai fost la adolescente si acum :P
In al doilea rand, daca nu vrei sa stai aici, nu te comporta ca si cand ai fi anorexica.:P

Hai sa detaliem - nu esti Adriana Lima sau Gisele Bundchen, esti Mihaela si esti unica in felul tau >:D<
Deci, Mihaela Unica-in-felul-ei, care ar fi problema?
Dupa cate observ eu, primul lucru si cel mai important, e ca iti otravesti mintea. Stii, creierul nostru e un fel de pilot automat, noi ii dam coordonatele si el ne duce incet,incet la destinatie. Partea proasta cu chestiile automate e ca in momentul in care tu introduci coordonate gresite, ele te duc acolo, nu conteaza daca asta inseamna probleme, boala, suferinta.
Tu introduci acum coordonate care suna cam asa - sunt grasa si diforma, niciodata nu voi reusi sa arat cum imi doresc, mancarea e un lucru oribil, familia mea e groaznica si ma chinuie, prietenele mele sunt inconstiente si nu ma suporta, sunt chinuita si neajutorata...
Hai sa incercam sa schimbam coordonatele in ceva mai realist, ce zici?
Nu esti grasa si diforma, daca vrei cauta si calculeaza indicele de masa corporala. Si daca ai fi grasa, care e problema? Ai posibilitatea sa schimbi lucrurile. Ai dovedit-o deja.
Niciodata nu vei reusi sa arati cum doresti?:)):)):))
Deja ai facut un pas enorm spre ceea ce meriti sa fii. Adriana Lima? Cum crezi ca arata dimineata, chioara de somn si nemachiata?:>
Mancarea nu e un lucru oribil, e lucrul care furnizeaza caramizile din care e construit corpul tau...si al meu...si al Adrianei Lima :P
Daca vei folosi caramizi aiurea, edificiul se prabuseste, asa ca fa pace cu mancarea.
Nu ea te controleaza pe tine, tu o controlezi pe ea, fa acest lucru in mod inteligent.
Familia incearca sa te protejeze, chiar daca nu realizeaza intotdeauna ca fac si lucruri gresite. Nici un parinte normal nu vrea raul propriului copil, doar ca uneori nu stiu cum sa procedeze. Explica-le calm ceea ce vrei, roaga-i sa te asculte si sa te ajute si cu timpul vei avea sprijinul lor, daca si ei vad ca nu vrei sa te autodistrugi.
Prietenele? Nu le bate la cap cu silueta, crezi ca eu am chef sa stau la masa cu cineva care ar critica tot timpul ceea ce mananc?:D
Poarta-te normal, zambeste, razi, bucura-te de varsta ta si de ziua de azi.
Si nu esti chinuita si neajutorata, ai, ca si toti oamenii din lume, un potential enorm, depinde doar de tine sa-l folosesti cum trebuie. Fetele de aici te vor ajuta oricand cu un sfat si o vorba buna.

Aaaa, am ramas dator cu raspunsul la intrebarea de la inceput - ce mananc bun azi. La ora actuala urmez un regim hiperproteic, asa ca dimineata somon afumat (nu cantaresc cantitatile, dar asa, la ochi, cam 150 de grame, cu lamaie), jumatate de lipie din 1 ou + 50 grame branza degresata + 2 linguri de tarate de ovaz, cafea si ceai.
La pranz iepure la cuptor, seara o portie de macrou afumat cu cealalta jumatate de lipie.Apa, ceai verde neindulcit cu lamaie. Azi e zi de proteina pura, deci fara legume, maine introduc si rosii, ardei, varza, ceapa...

PS. Cum ai reusit sa gasesti ID-ul asa de complicat? Mi se prind degetele in tastatura :P

khattiy 06 ian 2011 14:33:51

Re: Jurnal Khattiy - Punctul culminant
 
Citat:

Anterior postat de Nemo (Post 461008)
Buna, Khattiy :)

In primul rand, daca vrea cineva sa te gaseasca si sa vorbeasca cu tine, te va gasi ;), cel mai bun exemplu sunt eu, vroiam de ieri sa-ti scriu si ti-am gasit jurnalul si cand ai fost la adolescente si acum :P
In al doilea rand, daca nu vrei sa stai aici, nu te comporta ca si cand ai fi anorexica.:P

Hai sa detaliem - nu esti Adriana Lima sau Gisele Bundchen, esti Mihaela si esti unica in felul tau >:D<
Deci, Mihaela Unica-in-felul-ei, care ar fi problema?
Dupa cate observ eu, primul lucru si cel mai important, e ca iti otravesti mintea. Stii, creierul nostru e un fel de pilot automat, noi ii dam coordonatele si el ne duce incet,incet la destinatie. Partea proasta cu chestiile automate e ca in momentul in care tu introduci coordonate gresite, ele te duc acolo, nu conteaza daca asta inseamna probleme, boala, suferinta.
Tu introduci acum coordonate care suna cam asa - sunt grasa si diforma, niciodata nu voi reusi sa arat cum imi doresc, mancarea e un lucru oribil, familia mea e groaznica si ma chinuie, prietenele mele sunt inconstiente si nu ma suporta, sunt chinuita si neajutorata...
Hai sa incercam sa schimbam coordonatele in ceva mai realist, ce zici?
Nu esti grasa si diforma, daca vrei cauta si calculeaza indicele de masa corporala. Si daca ai fi grasa, care e problema? Ai posibilitatea sa schimbi lucrurile. Ai dovedit-o deja.
Niciodata nu vei reusi sa arati cum doresti?:)):)):))
Deja ai facut un pas enorm spre ceea ce meriti sa fii. Adriana Lima? Cum crezi ca arata dimineata, chioara de somn si nemachiata?:>
Mancarea nu e un lucru oribil, e lucrul care furnizeaza caramizile din care e construit corpul tau...si al meu...si al Adrianei Lima :P
Daca vei folosi caramizi aiurea, edificiul se prabuseste, asa ca fa pace cu mancarea.
Nu ea te controleaza pe tine, tu o controlezi pe ea, fa acest lucru in mod inteligent.
Familia incearca sa te protejeze, chiar daca nu realizeaza intotdeauna ca fac si lucruri gresite. Nici un parinte normal nu vrea raul propriului copil, doar ca uneori nu stiu cum sa procedeze. Explica-le calm ceea ce vrei, roaga-i sa te asculte si sa te ajute si cu timpul vei avea sprijinul lor, daca si ei vad ca nu vrei sa te autodistrugi.
Prietenele? Nu le bate la cap cu silueta, crezi ca eu am chef sa stau la masa cu cineva care ar critica tot timpul ceea ce mananc?:D
Poarta-te normal, zambeste, razi, bucura-te de varsta ta si de ziua de azi.
Si nu esti chinuita si neajutorata, ai, ca si toti oamenii din lume, un potential enorm, depinde doar de tine sa-l folosesti cum trebuie. Fetele de aici te vor ajuta oricand cu un sfat si o vorba buna.

Aaaa, am ramas dator cu raspunsul la intrebarea de la inceput - ce mananc bun azi. La ora actuala urmez un regim hiperproteic, asa ca dimineata somon afumat (nu cantaresc cantitatile, dar asa, la ochi, cam 150 de grame, cu lamaie), jumatate de lipie din 1 ou + 50 grame branza degresata + 2 linguri de tarate de ovaz, cafea si ceai.
La pranz iepure la cuptor, seara o portie de macrou afumat cu cealalta jumatate de lipie.Apa, ceai verde neindulcit cu lamaie. Azi e zi de proteina pura, deci fara legume, maine introduc si rosii, ardei, varza, ceapa...

PS. Cum ai reusit sa gasesti ID-ul asa de complicat? Mi se prind degetele in tastatura :P

Am inteles ce spui tu , ahh dar e asa greu .
In legatura cu meniul tau cat iepure la cuptor ai mancat? ( nu-mi prea place carnea)
lipiile in schimb imi plac cu legume mexicane si daca am si piept de pui la gratar nu as putea refuza , dar am inteles ca si ele sunt groaznice ca au mai multe calori si carbohidrati decat painea ma rog .... mersi pentru sustinere si ce vrea sa insemne id-ul asa complicat , nu am inteles

Nemo 06 ian 2011 15:02:24

Re: Jurnal Khattiy - Punctul culminant
 
Citat:

Anterior postat de khattiy (Post 461101)
Am inteles ce spui tu , ahh dar e asa greu .
In legatura cu meniul tau cat iepure la cuptor ai mancat? ( nu-mi prea place carnea)
lipiile in schimb imi plac cu legume mexicane si daca am si piept de pui la gratar nu as putea refuza , dar am inteles ca si ele sunt groaznice ca au mai multe calori si carbohidrati decat painea ma rog .... mersi pentru sustinere si ce vrea sa insemne id-ul asa complicat , nu am inteles

Cu ID-ul ma refeream la faptul ca mi se incurca degetele in tastatura cand incerc sa scriu Khattiy :D
"Asa de greu" e coordonata gresita, reformulam " E GREU, DAR MA DESCURC, E DOAR O PROVOCARE";)
"Groaznic" e coordonata gresita, reformulam "SUNT DESTUL DE CALORICE, LE VOI CONSUMA IN CANTITATE REZONABILA" :D
Daca iti plac asa de mult lipiile, adapteaza reteta - faina integrala si tarate de ovaz in cantitati egale, de la ou poti sa folosesti doar albusul, galbenusul cand si cand (cantitatea recomandata la varsta ta e de 3-4 oua intregi pe saptamana, cred, dar albusul de ou e proteina curata), apa sau lapte degresat, un pic de condimente si sare si ai aluatul dietetic si sanatos de lipie, cu indice glicemic scazut si aport maxim de fibre. Portionezi, intinzi si le faci la tigaie antiaderenta. Apropo de picaturile de ulei numarate - eu torn un pic de ulei in tigaie, apoi intind si absorb surplusul cu un servet de hartie;)
Si cu legume mexicane si piept de pui la gratar si mie mi-ar fi greu sa refuz.:D

Apropo de iepure, nu mai adu vorba de el, si asa a fost subiect de distractie aici pe forum - in a doua zi de regim, chiar la inceput, am mancat un iepure aproape intreg, ( fara o pulpa spate)...ma rog, nu era enorm iepurasul, dar totusi :)).
Azi nu mai recidivez, doar ca va trebui sa ma duc sa cumpar o butelie, deoarece acum si-a gasit si asta sa se goleasca, puteam sa astept mult si bine dupa friptura aia.

Ne vedem mai tarziu, doar sa fi mai zambitoare.:P

khattiy 06 ian 2011 17:45:15

Re: Jurnal Khattiy - Punctul culminant
 
Citat:

Anterior postat de Nemo (Post 461141)
Cu ID-ul ma refeream la faptul ca mi se incurca degetele in tastatura cand incerc sa scriu Khattiy :D
"Asa de greu" e coordonata gresita, reformulam " E GREU, DAR MA DESCURC, E DOAR O PROVOCARE";)
"Groaznic" e coordonata gresita, reformulam "SUNT DESTUL DE CALORICE, LE VOI CONSUMA IN CANTITATE REZONABILA" :D
Daca iti plac asa de mult lipiile, adapteaza reteta - faina integrala si tarate de ovaz in cantitati egale, de la ou poti sa folosesti doar albusul, galbenusul cand si cand (cantitatea recomandata la varsta ta e de 3-4 oua intregi pe saptamana, cred, dar albusul de ou e proteina curata), apa sau lapte degresat, un pic de condimente si sare si ai aluatul dietetic si sanatos de lipie, cu indice glicemic scazut si aport maxim de fibre. Portionezi, intinzi si le faci la tigaie antiaderenta. Apropo de picaturile de ulei numarate - eu torn un pic de ulei in tigaie, apoi intind si absorb surplusul cu un servet de hartie;)
Si cu legume mexicane si piept de pui la gratar si mie mi-ar fi greu sa refuz.:D

Apropo de iepure, nu mai adu vorba de el, si asa a fost subiect de distractie aici pe forum - in a doua zi de regim, chiar la inceput, am mancat un iepure aproape intreg, ( fara o pulpa spate)...ma rog, nu era enorm iepurasul, dar totusi :)).
Azi nu mai recidivez, doar ca va trebui sa ma duc sa cumpar o butelie, deoarece acum si-a gasit si asta sa se goleasca, puteam sa astept mult si bine dupa friptura aia.

Ne vedem mai tarziu, doar sa fi mai zambitoare.:P

Multumesc si spor la gasit butelie

khattiy 07 ian 2011 11:37:49

Re: Jurnal Khattiy - Punctul culminant
 
Ieri am mancat
de dimineata o banana apoi am facut niste sport dupa am mancat un baton facut din musli .
pranz: salata
gustare - mandarine
cina : stiu ca nu trebuia dar am mancat cateva fursecuri dar nu multe

a da plus ca am fost la sala

andra_aly 07 ian 2011 12:16:55

Re: Jurnal Khattiy - Punctul culminant
 
Buna scumpo:-* Nu trebuie sa te superi ca esti la categoria asta. Stai linistita ca nu stai intr-un colt, uitata de noi:(
Suntem cu ochii pe tine ,sa sti>:D<
Avand in vedere ca zilele trecute nu ai mancat mai nimic...zc eu ca ai facut progrese:) inct incet tebuie sa papi mai mult. nu vrem sa ti se faca rau din cauza asta:-s cred ca esti si tu constientab-):-/
Cine ti-a spus ca pieptul de pui e groaznic? si legumele? :-/ sunt chiar alimente ce e papa mai ales l dieta:) bine... nu trebuie sa il prajesti in ulei pieptul ca atunc e normal ca sa calriile. dar il poti face la gratar...la abur:) Legumele daca tot iti plac, le poti papa in salata sau le poti face la cuptor:) le marunteti pe toate sau le tai rondele si api le pui la cuptor. sa vezi ce bune sunt alaturi de o bucatica de carnita)
azi, pana acum ce ai papat?
Bravo pentru sala, dar trebuie sa si papi ca altfel ti se v-a face rau:-s
O zi frumoasa iti doresc!

khattiy 07 ian 2011 14:48:46

Re: Jurnal Khattiy - Punctul culminant
 
Citat:

Anterior postat de andra_aly (Post 462621)
Buna scumpo:-* Nu trebuie sa te superi ca esti la categoria asta. Stai linistita ca nu stai intr-un colt, uitata de noi:(
Suntem cu ochii pe tine ,sa sti>:D<
Avand in vedere ca zilele trecute nu ai mancat mai nimic...zc eu ca ai facut progrese:) inct incet tebuie sa papi mai mult. nu vrem sa ti se faca rau din cauza asta:-s cred ca esti si tu constientab-):-/
Cine ti-a spus ca pieptul de pui e groaznic? si legumele? :-/ sunt chiar alimente ce e papa mai ales l dieta:) bine... nu trebuie sa il prajesti in ulei pieptul ca atunc e normal ca sa calriile. dar il poti face la gratar...la abur:) Legumele daca tot iti plac, le poti papa in salata sau le poti face la cuptor:) le marunteti pe toate sau le tai rondele si api le pui la cuptor. sa vezi ce bune sunt alaturi de o bucatica de carnita)
azi, pana acum ce ai papat?
Bravo pentru sala, dar trebuie sa si papi ca altfel ti se v-a face rau:-s
O zi frumoasa iti doresc!

pai de dimineata am mancat un iaurt activia cu jumatate de covrig :">
si la pranz s-ar putea sa mananc niste ciorba de peste cu mamaliga (trebuie sa ma decid) cu peste prajit desi nu cred .
si seara s-ar putea sa mananc ceva dulce ca-i ziua mamei mele de nume si nu stiu sa vad :'>

khattiy 07 ian 2011 21:37:35

Re: Jurnal Khattiy - Punctul culminant
 
Vreau sa ma mutati de aici! Nu-mi place deloc vreau si eu acolo unde-s toate fetele! Mi-am dat seama ca nu rezolv nimic nemancand plus ca am doar momente cand imi pare rau si fac excese ! Va rog sa ma mutati si o sa vedeti ca voi intra zilnic si voi spune ce mananc si va fi suficien !:D

VentoFreddo 07 ian 2011 21:46:00

Re: Jurnal Khattiy - Punctul culminant
 
CE dulcika esti!:-*>:D<
Nimeni nu-ti vrea raul aici, dimpotriva, te-au mutat aici ca un semnal de alarma..Si fii sigura ca multe fete intra si citesc aici la tine;)
Te-as ruga sa intri si sa ai putina rabdare sa citesti aici, in principal povestea AnyeiMaria, vei vedea cu alti ochi de ce esti aici, la "Anorexie", te rog eu sa citesti, nu sunt chiar as amulte pagini..:-*
http://forum.slabute.ro/anorexie/gru...exie-6235.html

andra_aly 07 ian 2011 22:43:28

Re: Jurnal Khattiy - Punctul culminant
 
Citat:

Anterior postat de khattiy (Post 462898)
pai de dimineata am mancat un iaurt activia cu jumatate de covrig :">
si la pranz s-ar putea sa mananc niste ciorba de peste cu mamaliga (trebuie sa ma decid) cu peste prajit desi nu cred .
si seara s-ar putea sa mananc ceva dulce ca-i ziua mamei mele de nume si nu stiu sa vad :'>

Ti-am raspuns mai greu ca am avut cva treaba azi.
Pai e bine...incepi sa papi cate ceva:) Dar iazi, pana la urma ce ai avut la pranz si la cina? pestele e bun la cuptor sau fiert:-/ mie nu imi place:P dar decat sa il prajesti... e mai sanatos asa:)
Dimineata ar trebui sa papi ceva mai consistent, ca sa ai energie toatoa ziua. >:D<

andra_aly 07 ian 2011 22:46:17

Re: Jurnal Khattiy - Punctul culminant
 
Citat:

Anterior postat de khattiy (Post 463597)
Vreau sa ma mutati de aici! Nu-mi place deloc vreau si eu acolo unde-s toate fetele! Mi-am dat seama ca nu rezolv nimic nemancand plus ca am doar momente cand imi pare rau si fac excese ! Va rog sa ma mutati si o sa vedeti ca voi intra zilnic si voi spune ce mananc si va fi suficien !:D

Scumpo, tu esti aici cu noi. Pe forum. sa nu crezi ca esti pusa intr-un colt. ba chiar, noi suntem cu ochii pe tine, ti-am mai zis. >:D< Nu mai fi suparata, ca nu ai de ce;) nu treuie sa promiti ca o sa papi doar ca sa fie mutat jurnalul. ci ca sa fii sanatoasa. noi asta vrem pentru tine:) >:D<

Slabuta 07 ian 2011 22:58:30

Re: Jurnal Khattiy - Punctul culminant
 
Citat:

Anterior postat de khattiy (Post 463597)
Vreau sa ma mutati de aici! Nu-mi place deloc vreau si eu acolo unde-s toate fetele! Mi-am dat seama ca nu rezolv nimic nemancand plus ca am doar momente cand imi pare rau si fac excese ! Va rog sa ma mutati si o sa vedeti ca voi intra zilnic si voi spune ce mananc si va fi suficien !:D

Jurnalele de slabit sunt "documentari" pentru fetele noi-venite, jurnale in care slabuta-autoarea nu mananca sanatos nu pot fi luate drept exemplu si ar dauna altor slabute incepatoare.

Banuiesc ca ai venit in aceasta comunitate sa inveti sa traiesti sanatos, nu sa te sustinem in infometare.

Cand ti-ai facut jurnalul ce ai vrut de fapt?! Confirmare ca faci bine sau sa constientizezi ca ai o problema si eventual sa incercam impreuna sa te ajutam si sa "iesi" din aceasta situatie?!

Incepe sa mananci sanatos, nu te infometa si te asigur ca jurnalul va fi mutat cand nu vei mai avea tendinte de anorexie.

khattiy 08 ian 2011 10:04:35

Re: Jurnal Khattiy - Punctul culminant
 
Okay am inteles ce spuneti. Doar nu credeti ca eu am mancat asa tot timpul? Doar v-am spus ca inainte aveam 3 mese + 2 gustari dar nu stiu ce s-a intamplat cu mine cred ca intrasem intr-o depresie de inceput de an dar am depasit-o oricum.
Mic de jun bogat in proteine
2 oua
150 g piept pui
sare piper .

gustarea o sa fie cateva stafide si o banana .

khattiy 08 ian 2011 16:02:03

Re: Jurnal Khattiy - Punctul culminant
 
Pranz - ton , salata si o lingura de orez

Cassy 08 ian 2011 17:48:04

Re: Jurnal Khattiy - Punctul culminant
 
Citat:

Anterior postat de khattiy (Post 464379)
Pranz - ton , salata si o lingura de orez

Micul dejun e bun.
Pranzul e bunicel.. nuprea e bine sa combini carbo(orez) cu proteine(ton) dar faptul e deja consumat.
>:D< La cina ce ai degand sa papi?;;)

NorthernStar 08 ian 2011 19:43:03

Re: Jurnal Khattiy - Punctul culminant
 
chiar vroiam sa te intreb unde ai jurnalul :)
khattiy arati asa de bine dupa cele 32 de kilograme slabite :-<
si poti purta o rochie fara maneci.....eu nu pot pentru ca am.......stii tu
esti o persoana norocoasa // sa tii minte asta >:D<

vad ca ai jurnalul unde nu trebuie :))
de ce nu-ti faci altul la jurnale adolescente :-? ?

khattiy 08 ian 2011 19:49:24

Re: Jurnal Khattiy - Punctul culminant
 
Citat:

Anterior postat de Cassy (Post 464563)


Micul dejun e bun.
Pranzul e bunicel.. nuprea e bine sa combini carbo(orez) cu proteine(ton) dar faptul e deja consumat.
>:D< La cina ce ai degand sa papi?;;)

Mi-am dat deja cand am amestecat orezul cu tonul dar oricum nu a fost mult deloc :)
La cina am mancat 2 aripi de pui la cuptor si 3 castraveti.

Citat:

Anterior postat de NorthernStar (Post 464789)
chiar vroiam sa te intreb unde ai jurnalul :)
khattiy arati asa de bine dupa cele 32 de kilograme slabite :-<
si poti purta o rochie fara maneci.....eu nu pot pentru ca am.......stii tu
esti o persoana norocoasa // sa tii minte asta >:D<

vad ca ai jurnalul unde nu trebuie :))
de ce nu-ti faci altul la jurnale adolescente :-? ?

o luasem razna la inceput de an , depresie de dupa sarbatori mi se parea ca m-am ingrasat .. bla bla

Cassy 08 ian 2011 21:14:02

Re: Jurnal Khattiy - Punctul culminant
 
Citat:

Anterior postat de khattiy (Post 464805)
Mi-am dat deja cand am amestecat orezul cu tonul dar oricum nu a fost mult deloc :)
La cina am mancat 2 aripi de pui la cuptor si 3 castraveti.



o luasem razna la inceput de an , depresie de dupa sarbatori mi se parea ca m-am ingrasat .. bla bla

E de bine ! defapt.. e foarte bine !
Ai papat multe proteine azi , ai sa vezi ce bine iti fac :). Se slabeste bine daca papi multe proteine si putini carbo:>.
Succes!:-*

khattiy 08 ian 2011 21:55:16

Re: Jurnal Khattiy - Punctul culminant
 
Citat:

Anterior postat de Cassy (Post 464908)


E de bine ! defapt.. e foarte bine !
Ai papat multe proteine azi , ai sa vezi ce bine iti fac :). Se slabeste bine daca papi multe proteine si putini carbo:>.
Succes!:-*

Mersi :* sa mai treci pe la mine pe acasa:">


Ora este GMT +2. Ora este acum 23:47:46.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO