forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=353)
-   -   Jurnal m1rela (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=10925)

m1rela 17 ian 2012 22:22:49

Re: Jurnal m1rela
 
Scuze:">, azi am avut musafiri si nu am avut timp pe zi sa pun meniul.Dar meniul meu azi a fost de PROTEINE:

Mic dejun - pomello
Pranz - Salata bulgareasca -rosie,ardei gras rosu,ridiche,castravete,ceapa alba,5 masline negre,salata verde,branza de vaca nesarata,o lg. ulei de masline si putina zeama de lamaie).Am facut o salata mai mare.
Cina - putin castravete ,ardei gras rosu si o feliuta de branza.

Oricum nu prea mi-era foame:P. Sper ca nu am gresit combinatia.Sa vad maine la amidonuri ...am cateva retete si nu stiu ce sa aleg.M-as arunca la niste ardei umpluti cu orez...sa vad.Va spun maine ce am ales pana la urma...;).Aaaa,am uitat sa va spun si sotul meu a slabit 3,400 kg(in prima saptamana) cu dieta Rina.Este incantat si el.Ma voi consulta cu el in legatura cu meniul de maine.Va pup,noapte buna>:D<

m1rela 18 ian 2012 13:15:33

Re: Jurnal m1rela
 
Buna fetelor>:D<! Meniul de azi AMIDONURI:

MD - Ora 09.00 - 2 portocale
G - Ora 11.00 - o mana de alune de padure+ 2 curmale extra light
P - 2 ardei umpluti cu orez
C - (voi manca) un ardei cu orez.

Reteta de ardei umplut cu orez :

Am calit in putin ulei de masline o ceapa tocata marunt,cu un ardei tocat(am la congelator),un morcov ras,putina telina rasa si putina apa..Dupa ce s-au inmuiat am adaugat 2 lg. de bulion(diluat cu putina apa) si am amestecat de cateva ori.Am adaugat o cana de orez spalat bine amestecand in continuare.Dupa ce s-a calit un pic orezul adaugam 4 cani de apa,putin vegeta sau doar sare(dupa preferinta),putin cimbru ,piper.Lasam sa fiarba pana cand orezul absoarbe toata apa.Apoi curatam ardeii de seminte si ii umplem cu aceasta compozitie.Puteti pune marar sau patrunjel in compozitie daca va place.Eu nu am pus:P.
Apoi luam o tava in care am pus o ceapa tocata,o lg. ulei de masline ,ardei tocat,sos de rosii(sau rosii decojite din conserva),sare,piper.Punem ardeii in tava, adaugam apa ,acoperim tava la inceput cu folie de aluminiu si o dam la cuptorul incins cam 30 de minute(depinde de cuptor).Apoi luam folia si ii mai lasam 10-15 min.Mie-mi plac tare mult.Sa nu mai zic ca si sarmalele din orez sunt la fel de bune.:>Astept retete si de la voi,daca aveti timp sa le postati bineinteles;)Va pup:-*!

mateimatei 18 ian 2012 17:52:30

Re: Jurnal m1rela
 
Bravo. vad ca te tii de treaba. e f bine. bune si meniurile, doar ca in locuul tau as fi mancat mai mult de o feliuta de branza seara la proteine. dar daca tu te-ai saturat...e bine. maine ai carbo, te destrabalezi si tu putin cu ceva dulce seara=P~

m1rela 18 ian 2012 20:21:06

Re: Jurnal m1rela
 
Mi-ai citit gandurile;;)!S-ar putea sa ma destrabalez cu cateva eclere cu ciocolata ptr. ca si sotului meu ii plac.El le-a propus iar eu am acceptat...bineinteles:D!Iar la pranz pizza cu legume.E cea mai frumoasa zi:)

m1rela 19 ian 2012 19:35:53

Re: Jurnal m1rela
 
Meniul de azi CARBOHIDRATI:

MD - ora 09.00 - o para
ora 11.00 - alune de padure crude
P - Pizza vegetariana (blat din faina integrala,sos de rosii,ceapa,ardei rosu,masline verzi,rosii,busuioc,piper,sare).
C - un ecler cu ciocolata.

Am vrut sa fac eu eclere ,dar m-am razgandit.E cam greu sa faci doar cateva eclere. As fi mancat poate mai multe :D ptr. inceput de dieta si nu am vrut.Asa am mancat exact cat trebuie.Oricum pranzul l-am luat pe la ora 15.00.Asa ca nu mi-a fost prea foame la cina.Pizza a fost destul de satioasa (am mancat 2 bucati marisoare cu putin kechup light).
Maine cred ca fac la pranz mere coapte:>(la cuptor sau la microunde) cu migdale,smochine si cateva stafide.In rest... dimineata si seara fructe.
Voi ce mai faceti ,ce mai mancati?:-/
Seara buna si rabdare cat cuprinde!:);)

mateimatei 19 ian 2012 20:03:56

Re: Jurnal m1rela
 
Buna mirela. bun meniul tau de carbo. mi-ai facut o pofta de eclere....eu azi am avut vitamine si mi-a trecut ziua cam greu, am avut o foame continua, am bagat intr-una. asta e , mai sunt si astfel de zile. important e sa mergem mai departe si sa nu abandonam. o seara frumoasa.

mateimatei 20 ian 2012 15:25:23

Re: Jurnal m1rela
 
Buna. cum merge azi vitaminizarea?
stii ce ai voie sa papi?

m1rela 20 ian 2012 17:30:54

Re: Jurnal m1rela
 
Merge,merge si vitaminizarea... din 2 in 2 ore,ca sa nu lesin:))
Dimineata am mancat o banana,pe urma am plecat in oras cu treaba,la pranz mere coapte cu migdale,fructe deshidratate si alune de padure.(buuuun!!!),iar acum ma delectez cu niste struguri negri.Pe urma dupa ora 19.00 ghiorait de mate:(( pe care-l potolesc cu un ceai cald.Si gata cu ziua de azi#:-s
Maine prind puteri cu niste piftele de pui cu salata verde si garnitura de legume(vanata, dovlecel si rosie coapte cu mujdei de usturoi)\:D/
Aseara am avut chef sa fac 15 min. de bicicleta.Desi am zis sa mai slabesc un pic, pana ma apuc de sport...dar asa mi-a venit;))
Vorbim maine,va pup!O seara buna!

m1rela 21 ian 2012 19:53:52

Re: Jurnal m1rela
 
Azi cu PROTEINELE[*11*] mi-am mai revenit dupa ziua de ieri cand am mancat numai fructe:P

MD.- GUTUIE
P. - PIFTELE DE PUI FARA OU LA CUPTOR CU GARNITURA DE LEGUME(vanata,dovlecel,rosie,cateva ciuperci) COAPTE LA CUPTOR CU SOS DE USTUROI CU ROZMARIN.
C. - PIEPT DE PUI CU CRUSTA DE MUSTAR SI PIPER + GARNITURA DE CIUPERCI LA TIGAIE(doubletta) +salata verde.

Am gresit meniul?Eu zic ca e bun...buuun.;)
Maine varza calita la cuptor.Sa vedem:-/
Voi ce mai mancati?

mateimatei 22 ian 2012 13:45:48

Re: Jurnal m1rela
 
hey. buna. bun meniul tau de ieri insa ma intreb de ce azi ai varza calita ca doar ai amidonuri.adica pe langa varza aia trebuie sa mai ai una din astea: cartofi, fasole, mazare, linte, naut, boabe soia, porumb boabe.in rest vad ca merge treaba.


Ora este GMT +2. Ora este acum 06:42:59.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO