forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=353)
-   -   Jurnal de sport și orice forma de miscare! (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=12735)

adinico 06 mai 2017 20:58:39

Jurnal de sport și orice forma de miscare!
 
Jurnal de sport și orice forma de miscare este creat pentru a ne mobiliza în fiecare zi la cel puțin 30 de minute de mișcare așa după Cum se recomanda de către specialiști. Fie ca sunt minute de mișcare, nr kilometrii sau număr de pași orice este bine de menționat at pentru a slabi frumos și sănătos!

adinico 06 mai 2017 21:08:13

Re: Jurnal de sport și orice forma de miscare!
 
1 ataşament(e)
Încep sa scriu prima in jurnalul destinat oricărei forme de miscare. Azi activități casnice un du-te vino toată ziua aproape dar am totalizat 10 km . Spor sa avem! Va aștept la raportarea oricărei forme de mișcare chiar și urcatul scărilor il acceptam aici important e sa ne motivam și sustine!!!!

nikytour 07 mai 2017 05:41:51

Re: Jurnal de sport și orice forma de miscare!
 
ce aplicatie de telefon folosesti pt nr pasilor? eu cand aud de sport in vine sa ma urc pe pereti, dar sunt curioasa cati pasi fac intr-o zi obisnuita. uneori mai ies cu familia sa ne plimbam in parc cu bicicletele, deobicei Tineretului ca e mai aproape, si cam la atat sa rezuma la mine sportul...

adinico 07 mai 2017 07:03:44

Re: Jurnal de sport și orice forma de miscare!
 
Neata Niky! Samsung health dar cred ca e din aplicațiile telefonului dar exista mai multe aplicații de genul acesta, tb căutat. Sa știi ca și eu din curiozitate am vrut sa văd nr de pași și e motivanta treaba :). Văzând și consumul de calorii de aici din meniuri chiar putem cuantifica f bine cât ingera și cât consumam. Te aștept cu drag și poate vreodată în Tineretului ne și intersectam mai știi? :x

adinico 07 mai 2017 19:54:45

Re: Jurnal de sport și orice forma de miscare!
 
1 ataşament(e)
Bună! Raport miscare azi: 9km din 11.000 de pași și 8 km bicicleta pentru ca am reușit sa ieșim 1 ora pana sa ne prindă ploaia :)). In rest gradinarit putin .Nu știu sa atașez doua pozici așa ca pun doar una :)

nikytour 08 mai 2017 18:09:41

Re: Jurnal de sport și orice forma de miscare!
 
mi-am instalat o aplicatie pe telefon. azi am facut peste 11.000 de pasi,7.5km si am ars 406kcal. destul de bine zic eu avand in vedere ca peste 8000 i-am facut pana am venit acasa de la munca, acum pe seara am fost si la cumparaturi.

adinico 08 mai 2017 20:52:45

Re: Jurnal de sport și orice forma de miscare!
 
1 ataşament(e)
Citat:

Anterior postat de nikytour (Post 1431171)
mi-am instalat o aplicatie pe telefon. azi am facut peste 11.000 de pasi,7.5km si am ars 406kcal. destul de bine zic eu avand in vedere ca peste 8000 i-am facut pana am venit acasa de la munca, acum pe seara am fost si la cumparaturi.

Bravoooooooooo>:D< tine-o tot așa! !!! Te mai aștept pe aici.cu drag.

adinico 08 mai 2017 20:57:41

Re: Jurnal de sport și orice forma de miscare!
 
1 ataşament(e)
Azi vremea m-a determinat sa las bicla și sa iau masina; așa ca raportul meu de sport e subtireanu rău :) 2.6 km 3337 pasi .și ceva bucatareala..Seara buna

curly.light 08 mai 2017 22:31:26

Re: Jurnal de sport și orice forma de miscare!
 
Am ajuns si eu la raport, intr-un final.

Am fost la sala si am lucrat la aparate astazi (70 de minute).. in total 43 de minute de pedalat pe diverse tipuri de biciclete (la inceput, de incazire 25 de minute, la final inca 18 minute), si restul forta, abdomene.

Chiar mi-a placut tare mult. Eram in dubii daca sa merg sau nu, am dormit 3 ore in noaptea precedenta si am avut test, apoi ore pana la 17.00, eram epuizata cand am ajuns acasa. Dar am baut un ceai verde, si dupa primele 10 minute de pedalat m-a lovit un val de energie, am lucrat cu placere pana la final. Ziceam ca stau maxim 30 de minute cand am ajuns, ca eram obosita :)).

Sunt multumita de ziua de azi! [*fitness*][*banda*]

adinico 09 mai 2017 08:14:20

Re: Jurnal de sport și orice forma de miscare!
 
1 ataşament(e)
Citat:

Anterior postat de curly.light (Post 1431179)


Am fost la sala si am lucrat la aparate astazi (70 de minute).. in total 43 de minute de pedalat pe diverse tipuri de biciclete (la inceput, de incazire 25 de minute, la final inca 18 minute), si restul forta, abdomene.

dupa primele 10 minute de pedalat m-a lovit un val de energie, am lucrat cu placere pana la final. Ziceam ca stau maxim 30 de minute cand am ajuns, ca eram obosita :)).

Sunt multumita de ziua de azi! [*fitness*][*banda*]

Bravooo Roxana! ma bucur nespus ca ai ajuns la sala si ai facut atata miscare! primele 10 minute sunt critice, asa era si la mine ca apoi luate progresiv totul devine o placere! Lovite-ar VALUL DE ENERGIE mereu;;) si sa te duca pe crestele lui "surferita" draga>:D< tine-o tot asa [*53*] te astept aici cu drag si data viitoare >:D<

curly.light 09 mai 2017 13:08:37

Re: Jurnal de sport și orice forma de miscare!
 
Multumesc tare mult de incurajare, Adriana! >:D< Ma ajuta atat de mult sa am un grup de fete dragi care ma sustin!

Am ajuns si azi la sala, de dimineata, cum mi-a permis orarul.
Am pedalat pe bicicleta 18 minute, am facut cateva serii de exercitii pentru brate (cu greutati de 1kg) si apoi am stat 50 de minute la antrenament de grup - zumba. Evident ca nu stiam bine pasii, fiind prima oara, si am tinut greu ritmul, dar asta e :)) Cat a durat ora nu m-am oprit deloc, m-am miscat cum am reusit, mai bine sau mai rau.

Spor tuturor, o zi cat mai activa sa aveti! >:D<

[*haltera*]

nikytour 09 mai 2017 18:34:54

Re: Jurnal de sport și orice forma de miscare!
 
azi: aproape 7000p, 4.5km si doar 240kcal. poate maine va fi mai bine :)

adinico 09 mai 2017 20:17:12

Re: Jurnal de sport și orice forma de miscare!
 
1 ataşament(e)
Citat:

Anterior postat de curly.light (Post 1431191)


Am ajuns si azi la sala, de dimineata, cum mi-a permis orarul.
Am pedalat pe bicicleta 18 minute, am facut cateva serii de exercitii pentru brate (cu greutati de 1kg) si apoi am stat 50 de minute la antrenament de grup - zumba.

[*haltera*]

Superrrr! Mă bucur nespus ! Te susțin am ptr fiecare raport un stiker! >:D<

adinico 09 mai 2017 20:30:14

Re: Jurnal de sport și orice forma de miscare!
 
1 ataşament(e)
Citat:

Anterior postat de nikytour (Post 1431196)
azi: aproape 7000p, 4.5km si doar 240kcal. poate maine va fi mai bine :)

Minunat Niky! Ești perseverenta și îmi place acest lucru. Bravòoooo. Fa un tiker cu km facuti si sa vezi ce motivant e . Eu am traseu virtual spre Oradea iar conform tikerului meu intru in Alba iulia :)) ca sunt 348 km :)) te astept cu drag mereu! Gata deja mi-e rusine de raportul meu :( vremea nu mă mai da înapoi, mâine las mașina acasă și plec cu bus-ul și merg câteva stații perpedes.:x.

adinico 09 mai 2017 20:40:33

Re: Jurnal de sport și orice forma de miscare!
 
1 ataşament(e)
Raport miscare: 4300 pași 3.3 km :( gata las masina acasă iau autobuzul și merg câteva stații pe jos...Doar sa nu ploua.după km facuti mai am puțin și virtual intru în cetatea Alba Iulia :))) care o fi prin zona sa pot sa beau o cafea virtuala la Alba??? . Spor sa avem! Mie nu -mi dau stiker ca nu merit la așa raport :(( >:D<

curly.light 09 mai 2017 22:19:00

Re: Jurnal de sport și orice forma de miscare!
 
Citat:

Anterior postat de adinico (Post 1431199)
Raport miscare: 4300 pași 3.3 km :( gata las masina acasă iau autobuzul și merg câteva stații pe jos...Doar sa nu ploua.după km facuti mai am puțin și virtual intru în cetatea Alba Iulia :))) care o fi prin zona sa pot sa beau o cafea virtuala la Alba??? . Spor sa avem! Mie nu -mi dau stiker ca nu merit la așa raport :(( >:D<

Nu e asa rau! >:D< Important e sa fim active zilnic, cat se poate. Si macar 3 zile pe saptamana mai active decat deobicei, ca sa le numaram ca zile de sport.
Zilnic perfect nu se poate >:D<
Cu curaj, mai departe, maine e o noua zi. Spor!

nikytour 10 mai 2017 06:13:44

Re: Jurnal de sport și orice forma de miscare!
 
Citat:

Anterior postat de adinico (Post 1431198)
Minunat Niky! Ești perseverenta și îmi place acest lucru. Bravòoooo. Fa un tiker cu km facuti si sa vezi ce motivant e . Eu am traseu virtual spre Oradea iar conform tikerului meu intru in Alba iulia :)) ca sunt 348 km :)) te astept cu drag mereu! Gata deja mi-e rusine de raportul meu :( vremea nu mă mai da înapoi, mâine las mașina acasă și plec cu bus-ul și merg câteva stații perpedes.:x.

e o idee cu tikerul. pt pasii pe care ii fac nu fac niciun efort suplimentar, poate de saptamana viitoare sa incerc sa fac 10.000; eu am munca de teren asa ca ii fac la munca :D

adinico 10 mai 2017 08:08:11

Re: Jurnal de sport și orice forma de miscare!
 
Citat:

Anterior postat de nikytour (Post 1431213)
e o idee cu tikerul. pt pasii pe care ii fac nu fac niciun efort suplimentar, poate de saptamana viitoare sa incerc sa fac 10.000; eu am munca de teren asa ca ii fac la munca :D

te-ai scos :D imbini utilul cu placutul :x>:D<;;)

mika_me 10 mai 2017 09:46:14

Re: Jurnal de sport și orice forma de miscare!
 
Buna fetelor!

E foarte misto inititiva de crea un jurnal de activitate fizica...

Eu ma straduiesc sa fac miscare in fiecare zi..asa ca o sa incerc sa raportez si eu aici...cat se poate de des...

Astazi...Turbo Jam - Cardio Party - 43 de minute...450 de calorii si 13.3 g grasime arse...

Atat timp cat ma misc...e ok!

S avem spor, zic!!!>:D<;)

adinico 10 mai 2017 09:55:42

Re: Jurnal de sport și orice forma de miscare!
 
1 ataşament(e)
[*ciclism*][*133*][*fitness*][*fotbal*][*banda*][*plimbat-catel*][*138*][*abdomene*][*stepaerobic*][*139*][*golf*][*coarda*][*haltera*][*hug*]

Haideti sa lasam scarile rulante in locul celor normale, sa lasam liftul, sa ne miscam putin azi, putin maine, putin cate putin si se aduna ;;).

Ieri am fost cu treburi prin oras, am luat metro-ul fiindca era cea mai eficienta forma de deplasare in timp scurt dar tot am profitat de 30 de min de mers pe jos prin parc, intorcandu-ma sa imi iau masina d ela birou; am urcat scarile la metrou pe jos si ma uitam cati oameni stateau la coada sa urce cu cele rulante :-s, desi aveau la indemana cea mai elementara forma de miscare, iar in parc am vazut si doua persoane cu trotinete electrice:((; nu vreau sa judec pe nimeni ca nu suntem in masura dar nu ii inteleg.
azi m-am inarmat dimineata cu umbrela ca ploua marunt, am luat bus-ul si am coborat cu 3 statii mai devreme si am intrat in parc sa ma detasez de zgomotul masinilor; a fost placut desi imi inghetase mana pe manerul umbrelei:P, dar mi-a prins tare bineeeee.

adinico 10 mai 2017 10:05:13

Re: Jurnal de sport și orice forma de miscare!
 
1 ataşament(e)
Citat:

Anterior postat de mika_me (Post 1431229)
Buna fetelor!
Astazi...Turbo Jam - Cardio Party - 43 de minute...450 de calorii si 13.3 g grasime arse...

Atat timp cat ma misc...e ok!

S avem spor, zic!!!>:D<;)

Bine ai venit! te asteptam cu drag oricand! asa este cat ne putem misca e ok! BRAVOOOOO pentru cele 43 minute!!! spor sa avem !

mika_me 10 mai 2017 10:24:30

Re: Jurnal de sport și orice forma de miscare!
 
Citat:

Anterior postat de adinico (Post 1431231)
Bine ai venit! te asteptam cu drag oricand! asa este cat ne putem misca e ok! BRAVOOOOO pentru cele 43 minute!!! spor sa avem !

Saru mana!!!!:-*:-*>:D<!

mika_me 10 mai 2017 14:28:28

Re: Jurnal de sport și orice forma de miscare!
 
1 ataşament(e)
Eu as dori sa mai raportez pentru ziua de astazi

45 de minute de arm workout cu greutati de 3 kg
Ceasul meu imi indica 194 de calorii si 11.5 g de grasime arse:>:>

Visez la brate subtiri si tonifiate. Drumul e lung, stiu, pentru ca nu se poate slabi localizat. Pe de alta parte, si cand eram mai slaba cu vreo 20 de kg, bratele mele tot grosute si netofinifiate erau, deci tebuie sa ma focusez un pic pe ele.

In mod ideal, mi am propus ca pe langa workout planul de la Turbo Jam, sa fac si 4 zile weight training...alternand zilele upper body/lower body..

Dar trebuie sa mai studiez un pic treaba cu greutatile...sa vad pentru subtiere...ce e mai indicat...serii putine, focusare pe cresterea greutatilor(inclin spre asta) sau serii multe, greutati mici. Dupa cum am zis inclin spre prima varianta, pentru ca vreau de fapt o usoara definire, nu doar slabire si tonifiere..si asta nu se obtine cu greutati mici. Dar e in studiu....

Mai e pana acolo...deocamdata, greutatile de 3 kg pentru brate, pentru mine reprezinta o provocare...cel putin dupa primele 2 serii:))...

Las mai jos o imagine cu workout ul..Poate serveste ca inspiratie fetelor interesate!>:D<;)

nikytour 10 mai 2017 18:47:39

Re: Jurnal de sport și orice forma de miscare!
 
azi peste 10.000p, aprox 7km si aproape 400kcal.

adinico 10 mai 2017 19:12:24

Re: Jurnal de sport și orice forma de miscare!
 
Citat:

Anterior postat de mika_me (Post 1431242)

Mai e pana acolo...deocamdata, greutatile de 3 kg pentru brate, pentru mine reprezinta o provocare...cel putin dupa primele 2 serii:))...)

Bravooo esti perseverenta...Oooauu 3 kg ....Nu e mult?? Spor sa ai!!

adinico 10 mai 2017 19:17:04

Re: Jurnal de sport și orice forma de miscare!
 
1 ataşament(e)
Citat:

Anterior postat de nikytour (Post 1431247)
azi peste 10.000p, aprox 7km si aproape 400kcal.

Super! !! Bravo! !!>:D<

adinico 10 mai 2017 19:25:19

Re: Jurnal de sport și orice forma de miscare!
 
1 ataşament(e)
11900 pași adică 9 km mers sustinut 500 calorii arse inunata mișcarea azi chiar dacă dimineață mi-a înghețat mana pe umbrela, a meritat efortul ca după amiaza soarele a ieșit și returul spre casa a fost o placere!! Seara buna!!!

adinico 11 mai 2017 18:27:53

Re: Jurnal de sport și orice forma de miscare!
 
1 ataşament(e)
Raport sport 2.6 km 3400 pași :(( dar mâine recuperam. Seara buna

mika_me 11 mai 2017 18:43:59

Re: Jurnal de sport și orice forma de miscare!
 
Citat:

Anterior postat de adinico (Post 1431248)
Bravooo esti perseverenta...Oooauu 3 kg ....Nu e mult?? Spor sa ai!!

Cred ca putin....m am mai documentat cu privire la ridicatul greutatilor..de catre femei...si da, e putin...Dar atat timp cat reprezinta o provocare, inseamna ca muschii lucreaza si deocamdata e ok...

Raportez pentru astazi urmatoarele:

20 minute workout 161 calorii si 5.7 g grasime arse
18 minute Ab Jam 81 calorii si 4.1 g grasime arse
39 minute Lower Body workout cu greutati de 3 kg 270 caloii si 11.9 g grasime arse
;;);)

curly.light 11 mai 2017 22:27:30

Re: Jurnal de sport și orice forma de miscare!
 
Am ajuns si eu la sala azi... am stat la o sedinta de grup, cu exercitii pentru fese si coapse. A fost greu, greu, pe la o bucata ma dureau toate si imi amorteau incheieturile, abia ma miscam :)) Am mai luat pauze, recunosc. Dar am compensat cu 25 de minute de pedalat dupa:)

nikytour 12 mai 2017 05:38:43

Re: Jurnal de sport și orice forma de miscare!
 
ieri 7000p, aproape 5km, 260kcal. la un moment dat pedometru nu a mai inregistrat nimic, nu stiu de ce asa ca pasii sigur au fost mai multi, dar nu stiu exact cu cati asa ca atat scrie pe ecran, atat declar...o zi placuta!

adinico 12 mai 2017 08:10:27

Re: Jurnal de sport și orice forma de miscare!
 
1 ataşament(e)
Citat:

Anterior postat de mika_me (Post 1431304)

raportez pentru astazi urmatoarele:
20 minute workout 161 calorii si 5.7 g grasime arse
18 minute ab jam 81 calorii si 4.1 g grasime arse
39 minute lower body workout cu greutati de 3 kg 270 caloii si 11.9 g grasime arse
;;);)

[*2*][*2*][*2*][*2*][*2*][*2*]

adinico 12 mai 2017 08:11:35

Re: Jurnal de sport și orice forma de miscare!
 
1 ataşament(e)
Citat:

Anterior postat de curly.light (Post 1431308)
A fost greu, greu, pe la o bucata ma dureau toate si imi amorteau incheieturile, abia ma miscam :)) Am mai luat pauze, recunosc. Dar am compensat cu 25 de minute de pedalat dupa:)

ooauuu cred ca ai o febra azi :) [*2*][*2*][*2*][*2*][*2*]

adinico 12 mai 2017 08:12:15

Re: Jurnal de sport și orice forma de miscare!
 
1 ataşament(e)
Citat:

Anterior postat de nikytour (Post 1431310)
ieri 7000p, aproape 5km, 260kcal. La un moment dat pedometru nu a mai inregistrat nimic, nu stiu de ce asa ca pasii sigur au fost mai multi, dar nu stiu exact cu cati asa ca atat scrie pe ecran, atat declar...o zi placuta!

[*2*][*2*][*2*][*2*][*2*]

lidiuta 12 mai 2017 09:52:52

Re: Jurnal de sport și orice forma de miscare!
 
Bravo, fetelor, că slăbiţi, în curând ajungeţi miss!:)

ladyamneth 12 mai 2017 10:48:17

Re: Jurnal de sport și orice forma de miscare!
 
Citat:

Anterior postat de mika_me (Post 1431242)
Eu as dori sa mai raportez pentru ziua de astazi

45 de minute de arm workout cu greutati de 3 kg
Ceasul meu imi indica 194 de calorii si 11.5 g de grasime arse:>:>

Visez la brate subtiri si tonifiate. Drumul e lung, stiu, pentru ca nu se poate slabi localizat. Pe de alta parte, si cand eram mai slaba cu vreo 20 de kg, bratele mele tot grosute si netofinifiate erau, deci tebuie sa ma focusez un pic pe ele.

In mod ideal, mi am propus ca pe langa workout planul de la Turbo Jam, sa fac si 4 zile weight training...alternand zilele upper body/lower body..

Dar trebuie sa mai studiez un pic treaba cu greutatile...sa vad pentru subtiere...ce e mai indicat...serii putine, focusare pe cresterea greutatilor(inclin spre asta) sau serii multe, greutati mici. Dupa cum am zis inclin spre prima varianta, pentru ca vreau de fapt o usoara definire, nu doar slabire si tonifiere..si asta nu se obtine cu greutati mici. Dar e in studiu....

Mai e pana acolo...deocamdata, greutatile de 3 kg pentru brate, pentru mine reprezinta o provocare...cel putin dupa primele 2 serii:))...

Las mai jos o imagine cu workout ul..Poate serveste ca inspiratie fetelor interesate!>:D<;)

uita-te la Chalean Extreme, poate iti place ;)

ladyamneth 12 mai 2017 10:51:30

Re: Jurnal de sport și orice forma de miscare!
 
Bravo fetelor! spor la treaba si weekend placut tututor! ;;)=D>

adinico 12 mai 2017 10:56:22

Re: Jurnal de sport și orice forma de miscare!
 
Citat:

Anterior postat de lidiuta (Post 1431328)
Bravo, fetelor, că slăbiţi, în curând ajungeţi miss!:)

miss:D--- miss you, hai aici cand vrei sa ne spui cati pasi si cata bici facusi! te asteptam cu drag sa ne sprijinim si sa ne motivam!>:D<[*57*]

lidiuta 12 mai 2017 10:57:39

Re: Jurnal de sport și orice forma de miscare!
 
Ieri am facut 9000 şi...nu mai ştiu cât, azi până acum aproape 5000, mai precis 4975.

adinico 12 mai 2017 10:57:45

Re: Jurnal de sport și orice forma de miscare!
 
Citat:

Anterior postat de ladyamneth (Post 1431339)
Bravo fetelor! spor la treaba si weekend placut tututor! ;;)=D>

>:D<>:D<spor sa avem si sanatate! si cu drag te asteptam aciulea! sa ne auzim cu bine!>:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 22:43:08.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO