forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=353)
-   -   Jurnal Vera37 (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=7693)

vera37 10 ian 2011 08:04:21

Jurnal Vera37
 
Azi m-am hotarat sa-mi fac si eu jurnal.
Offf n-am mai avut jurnal de cand eram adolescenta......am niste emotii ca nici nu stiu ce sa scriu;;);;);;).
azi am facut o luna de cand mi-am schimbat stilul de a manca caci, nu-mi place sa zic ca sunt la dieta:">:">.
Stau si ma gandesc daca o sa reusesc si a 2 a oara, ca totusi prima oara parca nu mi-a fost asa greu#:-s#:-s#:-s#:-s.

vera37 10 ian 2011 08:23:52

jurnal Vera - pentru a 2 a oara voi fi slabuta
 
Niciodata nu am fost o persoana slaba, prin liceu aveam 65 -68 kg, cand am fost insarcinata am luat ceva kg, cand eram in 4 luni aveam 75 kg dar, pana am nascut am ajuns la 105kg.
Dupa ce am nascut am ramas pe la 80 kg, dar, incet dar sigur la 29 ani ajunsesem sa am 120kg. Atunci am zis gata si m-am apucat de slabit si intr-un an si jumate am slabit 41 kg. M-am mentinut pe 79 kg timp de un an si jumatate.Dar cum o minune tine doar 3 zile asa si la mine, dupa "n" diete minune am facut tetanie latenta urmata de o fumusica depresie.La vremea aceea n-am stiut ca toate antidepresivele au ca reactii adverse si ingrasarea.
Asa ca problemele medicale s-au rezolvat dar eu aveam deja 10 kg in plus:">:">:">.
Si incet- incet kg s-au intors la loc din prostia mea pana cand m-am cantarit pe 9 dec si soc aveam 132kg.
Si a inceput iarasi lupta...... o lupta crancena cu mine, cu autocontrolul meu, cu educarea creierului......si cu multe pe care le faceam gresit pana acum.
Stii am ajuns la concluzia ca slabirea pana la urma nu e atat de grea.......grea e mentinerea, ca , toata viata pe urma trebuie sa controlezi ce bagi in gura.
Concluzia mea "la lupta" a doua oara va fi altfel, poate si pentru ca eu am avut o experienta dura pe pielea mea.
De data asta va fi altfel promit.:x:x:x:x

damo 10 ian 2011 11:03:05

re: Jurnal Vera37
 
Buna Vera, felicitari pentru jurnal:)

nicoleta100 10 ian 2011 11:10:24

re: Jurnal Vera37
 
Citat:

Anterior postat de vera37 (Post 466899)
Azi m-am hotarat sa-mi fac si eu jurnal.
Offf n-am mai avut jurnal de cand eram adolescenta......am niste emotii ca nici nu stiu ce sa scriu;;);;);;).
azi am facut o luna de cand mi-am schimbat stilul de a manca caci, nu-mi place sa zic ca sunt la dieta:">:">.
Stau si ma gandesc daca o sa reusesc si a 2 a oara, ca totusi prima oara parca nu mi-a fost asa greu#:-s#:-s#:-s#:-s.

Salutare!
Bine ai revenit cu acest jurnal!>:D<>:D<>:D<
MULTA BAFTA!!!!

MadaTm 10 ian 2011 11:12:24

Re: jurnal Vera - pentru a 2 a oara voi fi slabuta
 
Citat:

Anterior postat de vera37 (Post 466911)
Niciodata nu am fost o persoana slaba, prin liceu aveam 65 -68 kg, cand am fost insarcinata am luat ceva kg, cand eram in 4 luni aveam 75 kg dar, pana am nascut am ajuns la 105kg.
Dupa ce am nascut am ramas pe la 80 kg, dar, incet dar sigur la 29 ani ajunsesem sa am 120kg. Atunci am zis gata si m-am apucat de slabit si intr-un an si jumate am slabit 41 kg. M-am mentinut pe 79 kg timp de un an si jumatate.Dar cum o minune tine doar 3 zile asa si la mine, dupa "n" diete minune am facut tetanie latenta urmata de o fumusica depresie.La vremea aceea n-am stiut ca toate antidepresivele au ca reactii adverse si ingrasarea.
Asa ca problemele medicale s-au rezolvat dar eu aveam deja 10 kg in plus:">:">:">.
Si incet- incet kg s-au intors la loc din prostia mea pana cand m-am cantarit pe 9 dec si soc aveam 132kg.
Si a inceput iarasi lupta...... o lupta crancena cu mine, cu autocontrolul meu, cu educarea creierului......si cu multe pe care le faceam gresit pana acum.
Stii am ajuns la concluzia ca slabirea pana la urma nu e atat de grea.......grea e mentinerea, ca , toata viata pe urma trebuie sa controlezi ce bagi in gura.
Concluzia mea "la lupta" a doua oara va fi altfel, poate si pentru ca eu am avut o experienta dura pe pielea mea.
De data asta va fi altfel promit.:x:x:x:x

Vera, care e planul tau de bataie? Cum vrei sa slabesti? Adaugi si sportul (macar putin) la dieta, nu? Da-ne un exemplu de meniu intr-o zi.

Spor!

vera37 10 ian 2011 12:43:09

Re: Jurnal Vera37
 
Citat:

Anterior postat de damo (Post 467159)
Buna Vera, felicitari pentru jurnal:)

merci mult Damo.:-*:-*
iti transmite Lili salutari si a slabit 1kg:x:x

vera37 10 ian 2011 12:50:03

Re: jurnal Vera - pentru a 2 a oara voi fi slabuta
 
Citat:

Anterior postat de MadaTm (Post 467177)
Vera, care e planul tau de bataie? Cum vrei sa slabesti? Adaugi si sportul (macar putin) la dieta, nu? Da-ne un exemplu de meniu intr-o zi.

Spor!

buna mada!
planul meu ar fi urmatorul pana la vara sa am 100kg;);)
meniul de ieri a fost urmatorul:
7.30 - sandwici cu branza si sunca de curcan
11 - mar 1
13 - varza calita murata cu 100gr carne
16 - iaurt dietetic 300gr
18 - 1 felie muschi vita cu salata varza acra
eu tin o dieta hipocalorica dupa Mihaela Bilic
si miscare deocamdata mers si am un catel care ma mai alearga

MadaTm 10 ian 2011 14:36:16

Re: jurnal Vera - pentru a 2 a oara voi fi slabuta
 
[QUOTE=vera37;467332]
Citat:

Anterior postat de MadaTm (Post 467177)
Vera, care e planul tau de bataie? Cum vrei sa slabesti? Adaugi si sportul (macar putin) la dieta, nu? Da-ne un exemplu de meniu intr-o zi.

Spor![/QUOTE
buna mada!
planul meu ar fi urmatorul pana la vara sa am 100kg;);)
meniul de ieri a fost urmatorul:
7.30 - sandwici cu branza si sunca de curcan
11 - mar 1
13 - varza calita murata cu 100gr carne
16 - iaurt dietetic 300gr
18 - 1 felie muschi vita cu salata varza acra
eu tin o dieta hipocalorica dupa Mihaela Bilic
si miscare deocamdata mers si am un catel care ma mai alearga

Imi pare ok meniul tau, insa oare nu e prea putin?:-s De ce nu folosesti calculatorul de calorii de pe site? pe mine m-a ajutat foarte mult - incearca sa il folosesti si sa vezi cam cate calorii aduni intr-o zi, sa nu cumva sa mananci prea putin ca iti scade metabolismul, se obisnuieste organismul cu prea putin, sa nu mai zic de problemele ce pot aparea daca mancam prea putin. E foarte usor de folosit, asa poti avea si control asupra nutrientilor (sa nu exagerezi cu carbohidratii, de exemplu, sa ai destule proteine, etc.)

Mi se pare in regula targetul tau, maximum 4 kg pe luna, mai mult nu e bine. Incearca sa adaugi si putin sport, va fi mult mai usor sa slabesti asa si, in plus iti va arata mult mai bine pielea dupa slabire. Incepe cu 10 min la doua zile, apoi dupa o saptamana mai adauga cate 5 min si tot asa - o sa iti creasca rezistenta in timp, nu trebuie exagerat, insa te ajuta mult.
iti tin pumnii!

rozica1965 10 ian 2011 14:55:12

Re: Jurnal Vera37
 
Buna Veruska si la tine in casuta...:-*:-*:-*....
Sa scrii zilnic ce papi....si vreau sa te uiti la mine in jurnal si sa imi zici daca meniul de ieri se poate incadra la Bilica lui LILY....Chiar o pup si pe ea si mai ales ii simt lipsa ...:((:((>:D<>:D<>:D<

vera37 10 ian 2011 15:28:10

Re: Jurnal Vera37
 
fetelor va multumesc ca ati poposit si in casuta mea>:D<>:D<:-*:-*
mada deocamdata am o problema cu un calcai care ma supara la zbantuieli mai mari:((:((
problema o am de la curele de dinainte tinute aiurea care, s-au lasat cu o cadere de calciu
iar pe urma calciul s-a depus intr-unul din calcaie si cateodata am niste dureri grozave:(:(

MadaTm 10 ian 2011 16:09:03

Re: Jurnal Vera37
 
Citat:

Anterior postat de vera37 (Post 467529)
fetelor va multumesc ca ati poposit si in casuta mea>:D<>:D<:-*:-*
mada deocamdata am o problema cu un calcai care ma supara la zbantuieli mai mari:((:((
problema o am de la curele de dinainte tinute aiurea care, s-au lasat cu o cadere de calciu
iar pe urma calciul s-a depus intr-unul din calcaie si cateodata am niste dureri grozave:(:(

Imi pare rau, trebuie sa ai grija de tine...exista insa exercitii pe care le faci fara sa calci foarte mult pe talpa :D...poti sa lucrezi brate, spate, abdomen, coapse, fesieri...chiar si bicicleta ca acolo nu ai treaba cu calcaiul. Neaparat, insa, ai grija sa nu mananci prea putin. Incerci o hipocalorica tu? Cam cate calorii papi? calculatorul de calorii e super pentru asta! Bafta!

vera37 10 ian 2011 17:10:06

Re: Jurnal Vera37
 
Citat:

Anterior postat de MadaTm (Post 467585)
Imi pare rau, trebuie sa ai grija de tine...exista insa exercitii pe care le faci fara sa calci foarte mult pe talpa :D...poti sa lucrezi brate, spate, abdomen, coapse, fesieri...chiar si bicicleta ca acolo nu ai treaba cu calcaiul. Neaparat, insa, ai grija sa nu mananci prea putin. Incerci o hipocalorica tu? Cam cate calorii papi? calculatorul de calorii e super pentru asta! Bafta!

nu prea ma descurc cu el ca nu stiu de unde sa-mi streg meniul din ziua anterioara:((:((
dar eu am zis ca dupa mine asa mananc undeva intre 1500 max 1700cal
eu nu mai vreau un slabit rapid ca stiu repercursiunile:(

vera37 10 ian 2011 17:12:46

Re: Jurnal Vera37
 
consider ca de la 3000 - 3500 cal mancate inainte la cate mananc acum organismul n-are cum sa nu reactioneze
cand o sa ajung la stagnare mai reduc din ele ca slabirea sa fie lina>:D<>:D<

MadaTm 10 ian 2011 17:35:00

Re: Jurnal Vera37
 
Citat:

Anterior postat de vera37 (Post 467687)
nu prea ma descurc cu el ca nu stiu de unde sa-mi streg meniul din ziua anterioara:((:((
dar eu am zis ca dupa mine asa mananc undeva intre 1500 max 1700cal
eu nu mai vreau un slabit rapid ca stiu repercursiunile:(

Foarte bine, asa ma gandeam si eu - pe undeva pana la 1700 calorii e perfect, nicidecum mai putin, o sa mai scazi numarul lor atunci cand mai slabesti. Eu nu vad niciun meniu la tine in inauarie. Daca vrei sa stergi orice meniu al tau, este un "X" rosu in dreapta sus, intre "Modifica" si ziua din luna pentru care ai creat meniul. O sa te obisnuiesti cu calculatorul si o sa iti fie un real ajutor :)

barbuta 10 ian 2011 17:40:38

Re: Jurnal Vera37
 
Citat:

Anterior postat de vera37 (Post 467689)
consider ca de la 3000 - 3500 cal mancate inainte la cate mananc acum organismul n-are cum sa nu reactioneze
cand o sa ajung la stagnare mai reduc din ele ca slabirea sa fie lina>:D<>:D<

buna draguta cf? ce ai mai papat azi? eu am papat asa zimi parerea ta md iaurt activia 140gr 60 gr parizer tar pui 20gr sala porc:Daici nu e bine, 200gr supa pui si 75 grame graham si cafeaua dim ce zici e bine momentan?

Alina82 10 ian 2011 17:48:26

Re: Jurnal Vera37
 
Salve Vera!!!
Bine te-am gasit in casutza ta:-*
Sporuri la alungat kg si sa auzim numai de bn:)

vera37 10 ian 2011 18:29:15

Re: Jurnal Vera37
 
draga jurnalule azi in prima zi cand te-am creat am avut si prima abatere:">:">:">
dar cu toate astea meniul meu nu a depasit 1690 cal
7.30 - 2 crackersi integrali cu 10 gr unt,40 gr branza vaci si 40 gr sunca curcan
11 - 1 para mica 100gr
13 - ciorba de vacuta si piftie porc 300 gr:">:">:">
16 - iaurt activia de baut 330gr
18 - rasol salau 300gr cu salata de varza dulce tot cam 300gr
asta e meniul pe ziua de azi
si va multumesc ca-mi vizitati casuta>:D<>:D<>:D<:-*:-*:-*

vera37 11 ian 2011 05:27:39

Re: Jurnal Vera37
 
neatza jurnalule>:D<>:D<
si neatza celor ce-mi vor vizita azi casuta:-*:-*

adnana 11 ian 2011 12:21:56

Re: Jurnal Vera37
 
Buna Vera si succes in lupta cu kg.
Am vazut ca aici sunt mai multe fete cu multe kg si vreau sa va zic ca se poate...trebuie doar AMBITIE;MOTIVATIE si MULTA RABDARE.
Vera eu iti recomand hipocalorica...nu mai putin de 1700 1800 calorii la zi...par multe dar si asa o sa slabesti...cu sportul la greutatea ta e mai greu dar incearca sa faci cat mai multa miscare...mers pe jos curatenie in casa....oricum nu exercitii solicitante ca o sa ai probleme cu spatele dupa aia...asta o spun din propria experienta.
Succes la toate si continuati chiar daca mai apar abateri

barbuta 11 ian 2011 12:25:46

Re: Jurnal Vera37
 
Citat:

Anterior postat de adnana (Post 469154)
Buna Vera si succes in lupta cu kg.
Am vazut ca aici sunt mai multe fete cu multe kg si vreau sa va zic ca se poate...trebuie doar AMBITIE;MOTIVATIE si MULTA RABDARE.
Vera eu iti recomand hipocalorica...nu mai putin de 1700 1800 calorii la zi...par multe dar si asa o sa slabesti...cu sportul la greutatea ta e mai greu dar incearca sa faci cat mai multa miscare...mers pe jos curatenie in casa....oricum nu exercitii solicitante ca o sa ai probleme cu spatele dupa aia...asta o spun din propria experienta.
Succes la toate si continuati chiar daca mai apar abateri

buna adnana ,vad ca ai reusit sa slabestii ff mult ce dieta ai tinut?>:D<

adnana 11 ian 2011 12:33:39

Re: Jurnal Vera37
 
buna...la inceput hipocalorica si treptat am trecut la o dieta personalizata.
Acum in prezent mananc normal...normal pt o persoana ca mine(fosta xxxl)dar ocolesc prajelile,dulciurile ,painea...alimentele de baza sunt fructele,legumele si lactatele.In timp am invata sa asociez corect alimentele...carnea doar cu salate,painea alba foarte rar...nu zic mananc si mancaruri gatite normal dar nu fac abuz...acum trebuie sa plec dupa copil dar daca vrei mai multe informatii nu ezita sa intrebi:).
Sa fiu sincera am tot citit pe forum dar m-am oprit aici ca am vazut ca sunteti mai multe:)si imi doresc enorm de mult sa ajut persoanele care sunt in situatia in care am fost eu.

vera37 11 ian 2011 12:55:57

Re: Jurnal Vera37
 
multumesc ca te-ai oprit si in casuta mea adnana>:D<>:D<
mi se par cam mult calorii dar, pana acum asa am tinut si mai tin sa vad ce randament am
ai vazut ca eu am o poveste de ce mi s-a intamplat cu diete super restrictive
sunt ex de "asa nu":">:"> si m-am lecuit singurica

vera37 11 ian 2011 12:57:04

Re: Jurnal Vera37
 
in cat timp ai slabit acele kg pt care te felicit:x:x:x esti o invingatoare

vera37 11 ian 2011 13:08:39

Re: Jurnal Vera37
 
meniul de azi:
7.30 - 250 ml lapte cu 50 gr cereale,1 crackers cu 50 gr sunca curcan
11 - 1 mar
13 - 200gr muschi vita la abur cu salata de varza
16 - 300gr iaurt dietetic
18 - rasol salau 300gr cu salata verde, castravete si o rosie
total calorii 1481

adnana 11 ian 2011 13:40:08

Re: Jurnal Vera37
 
Multumesc Vera:)stiu ca par multe dar cand ajungi sa stagnezi ai de unde sa scazi.Eu in prezent consum undeva intre 1200 1400 calorii pe zi,nustiu cu exactitate ca nu cantaresc cu timpul am invatat sa apreciez cantitatile.
Eu am 2 ani decand am inceput dieta mai exact la sf lunii noiembrie 2008 si o sa sa se sfarseasca anul asta spre sfarsit.Bine nu iti imagina ca de 2 ani sunt la o dieta continu...dela inceput la mine a fost 2 3 luni dieta(primele 2 3 luni drastice...nu imi permiteam nici-o abatere)si apoi 1 2 luni mentinere si tot asa pana in prezent.
Eu iti doresc succes crede-ma cand esti hotarata nici nu mai pare atat de greu...si in fond o faci pt sanatatea ta ca se stie destul de bine ca obezitatea aduce dupa sine si boli.
Acum nu prea am timp sa stau ca trebuie sa pregatesc pranzul pt mine si copil dar dupa ce il adorm revin.

vera37 11 ian 2011 13:50:03

Re: Jurnal Vera37
 
ok adnana te astept>:D<>:D<

vera37 11 ian 2011 13:51:28

Re: Jurnal Vera37
 
sa stii ca si eu de sarbatori am mancat din toate dar, cate putin si nu m-am ingrasat deloc dar nici nu am slabit

rozica1965 11 ian 2011 16:19:51

Re: Jurnal Vera37
 
Citat:

Anterior postat de vera37 (Post 467687)
nu prea ma descurc cu el ca nu stiu de unde sa-mi streg meniul din ziua anterioara:((:((
dar eu am zis ca dupa mine asa mananc undeva intre 1500 max 1700cal
eu nu mai vreau un slabit rapid ca stiu repercursiunile:(

La fiecare aliment din ziua anterioara este un x rosu....apesi pe el si se sterge alimentul....

rozica1965 11 ian 2011 16:21:42

Re: Jurnal Vera37
 
Citat:

Anterior postat de vera37 (Post 467689)
consider ca de la 3000 - 3500 cal mancate inainte la cate mananc acum organismul n-are cum sa nu reactioneze
cand o sa ajung la stagnare mai reduc din ele ca slabirea sa fie lina>:D<>:D<

Vera,ia lasa tu palavrageala si si cand mai ai cantar?

vera37 11 ian 2011 17:48:41

Re: Jurnal Vera37
 
Citat:

Anterior postat de rozica1965 (Post 469603)
Vera,ia lasa tu palavrageala si si cand mai ai cantar?

joi rozi, dar astept si musafirii si s-ar putea sa fiu cam balonata, ca asa patesc in fiecare luna;);););)

rozica1965 11 ian 2011 18:32:11

Re: Jurnal Vera37
 
Citat:

Anterior postat de vera37 (Post 469695)
joi rozi, dar astept si musafirii si s-ar putea sa fiu cam balonata, ca asa patesc in fiecare luna;);););)

Vera,nu stiu ce influenta au musafirii in slabire.....eu ce sa mai zic ca nu mai am deloc de asta vara?:-/:-/:-/

vera37 11 ian 2011 21:02:08

Re: Jurnal Vera37
 
Citat:

Anterior postat de rozica1965 (Post 469767)
Vera,nu stiu ce influenta au musafirii in slabire.....eu ce sa mai zic ca nu mai am deloc de asta vara?:-/:-/:-/

pai nici eu nu stiu dar stiu ca la cantar in acea perioada am vreo 2kg+:((:((:((:((

adnana 12 ian 2011 11:15:37

Re: Jurnal Vera37
 
Buna...Vera si eu patesc la fel cand am cm...deasta nici nu ma cantaresc cand stiu ca trebuie sa imi vina.
Si eu abia astept sa nu mai vina:D....da mai am de asteptat 20 si ceva de ani:Dca mama nici acum nu a intrat la menopauza,ea rade ca ii vin la data fixa mai ceva ca la o fata mare:D

vera37 12 ian 2011 17:36:51

Re: Jurnal Vera37
 
dragul meu jurnal azi n-am avut timp de tine, dar acum am venit sa-mi trec meniul:
7.30 - 300gr piftie de porc si 30 gr paine:">:">:">
13 - ciorba de vacuta 300gr
16 - 300gr iaurt dietetic
18 - salata verde, castravete,ceapa,rosie,50gr branza si 100gr piept pui afumat
total a fost 1460 cal

rozica1965 12 ian 2011 19:24:40

Re: Jurnal Vera37
 
Vera,pe unde umblati toate?:-/:-/:-/

vera37 13 ian 2011 06:13:45

Re: Jurnal Vera37
 
neatza dragul meu jurnal
azi am avut zi de cantar si am slabit 2,6kg uraaaaaaaaaaaaa#:-s#:-s
inseamna ca regimul meu da roade asa cu micile mele abateri;;);;);;)

danuta 13 ian 2011 06:24:07

Re: Jurnal Vera37
 
Citat:

Anterior postat de vera37 (Post 472300)
neatza dragul meu jurnal
azi am avut zi de cantar si am slabit 2,6kg uraaaaaaaaaaaaa#:-s#:-s
inseamna ca regimul meu da roade asa cu micile mele abateri;;);;);;)

felicitari vera!
[*dansand*][*dansand*][*dansand*][*56*][*56*]
vezi ce bine incepe sa arate tickerul:D

vera37 13 ian 2011 06:26:41

Re: Jurnal Vera37
 
da jurnalul meu, deci corpul meu reactioneaza ff bine la 1500 - 1700cal pe zi:-*:-*:-*
la un moment dat eram indoita pt ca fetele pe aici mananca la 1200cal/zi>:D<
si ma gandeam Doamne ce mult mananc eu nu mai slabesc in veci, cu toate ca Bilica spunea ca la obezitate morbida si pt o slabire mai mare de 20 kg trebuie sa mananci 1700 - 2000 cal pe zi;););)
asa ca sunt in mare forma yupiiiiiiiiiii;;);;);;)

vera37 13 ian 2011 06:28:35

Re: Jurnal Vera37
 
Citat:

Anterior postat de danuta (Post 472301)
felicitari vera!
[*dansand*][*dansand*][*dansand*][*56*][*56*]
vezi ce bine incepe sa arate tickerul:D

neatza danuta nici nu stii ce bucuroasa sunt[*69*][*76*][*10*][*plimbat-catel*][*plimbat-catel*]

adnana 13 ian 2011 10:39:29

Re: Jurnal Vera37
 
FELICITARI Vera.continua si o sa vezi ca nu iti dai seama cand o sa ajungi la final.
E normal sa slabesti chiar daca mananci 1700 calorii la zi,in cartea mihaelei bilic scrie cam cate calorii trebuie sa arda o persoana obeza pt a slabi un kg si anume 2000 de calorii pe cand o persoana cu o greutate normala 7000...deasta tu vei slabi mult mai repede decat o persoana de 60 kg.Normal ca cu cat o sa slabesti si nr caloriilor o sa scada...incet incet introducand si sportul o sa iti permiti sa iti faci si unele pofte doar sa nu abuzezi...un biscuit sau o patratica de cioco sa zicem odata la o sap nu face rau.


Ora este GMT +2. Ora este acum 18:24:31.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO