forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=353)
-   -   Le journal de Kclaudyia - oh la la (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=11086)

Kclaudyia 10 feb 2012 14:48:54

Le journal de Kclaudyia - oh la la
 
Hey hey hey!

Iaca imi incepui si eu un jurnal care sper sa ma ajute in procesul de slabire..
Acum aproximativ doi ani am slabit de la 71 kg la 61.5 kg, cu ajutorul unei diete hipocalorice personalizate.. Mi-am numarat strict caloriile si am facut sport (putin tae bo, aerobic), desi nu pot spune ca am rupt normele cu sportul.. :D
Slabirea a fost lenta, aproximativ 6 luni.
Problema este ca, la fel de lent, m-am ingrasat cam 5.5 kg intr-un an si incepusem sa ma simt groaznic, ma uitam in oglinda si incepeam sa plang cand imi vedeam suncile, mai ales in solduri.
Am descoperit de curand dieta Dukan si avand in vedere ca am aflat numai lucruri pozitive despre ea, cum ca fetele care au tinut-o chiar au slabit sanatos, am decis sa o incep si eu..
Astfel ca de pe data de 8 Februarie am inceput faza de atac pe care am de gand sa o tin 5 zile.
Nu vreau sa ma cantaresc inca, o voi face dupa cele 5 zile de atac.
Problema majora e ca nu am facut deloc sport pana acum pentru ca ajuns destul de tarziu acasa si pana ma invart, pana fac ceva de mancare, etc se face tarziu si ma simt obosita..
Sunt constienta ca ar trebui sa ma mobilizez si sa fac macar 20 de minute de sport (aerobic, zumba, orice), de mers pe jos nu cred ca se pune problema pe vremea asta :D
Eu sunt si o mare comoda si lenesa.. shame on me :D
Imi propun ca in acest weekend sa fac cate 20 -30 min de zumba pe zi plus bicicleta.

Meniul meu de azi, pana la aceasta ora:
Dimineata - iaurt light Panda 0,1% cu o lingura de tarate si o lingura de fructe goji
Pranz - 400 g Supa de piept de pui si galuste din tarate de ovaz Dukan si o conserva de peste in suc propriu
Plus multa apa si ceai diuretic.

Cheers!

EveEve 10 feb 2012 16:36:36

Re: Le journal de Kclaudyia - oh la la
 
Citat:

Anterior postat de Kclaudyia (Post 933377)
Hey hey hey!

Iaca imi incepui si eu un jurnal care sper sa ma ajute in procesul de slabire..
Acum aproximativ doi ani am slabit de la 71 kg la 61.5 kg, cu ajutorul unei diete hipocalorice personalizate.. Mi-am numarat strict caloriile si am facut sport (putin tae bo, aerobic), desi nu pot spune ca am rupt normele cu sportul.. :D
Slabirea a fost lenta, aproximativ 6 luni.
Problema este ca, la fel de lent, m-am ingrasat cam 5.5 kg intr-un an si incepusem sa ma simt groaznic, ma uitam in oglinda si incepeam sa plang cand imi vedeam suncile, mai ales in solduri.
Am descoperit de curand dieta Dukan si avand in vedere ca am aflat numai lucruri pozitive despre ea, cum ca fetele care au tinut-o chiar au slabit sanatos, am decis sa o incep si eu..
Astfel ca de pe data de 8 Februarie am inceput faza de atac pe care am de gand sa o tin 5 zile.
Nu vreau sa ma cantaresc inca, o voi face dupa cele 5 zile de atac.
Problema majora e ca nu am facut deloc sport pana acum pentru ca ajuns destul de tarziu acasa si pana ma invart, pana fac ceva de mancare, etc se face tarziu si ma simt obosita..
Sunt constienta ca ar trebui sa ma mobilizez si sa fac macar 20 de minute de sport (aerobic, zumba, orice), de mers pe jos nu cred ca se pune problema pe vremea asta :D
Eu sunt si o mare comoda si lenesa.. shame on me :D
Imi propun ca in acest weekend sa fac cate 20 -30 min de zumba pe zi plus bicicleta.

Meniul meu de azi, pana la aceasta ora:
Dimineata - iaurt light Panda 0,1% cu o lingura de tarate si o lingura de fructe goji
Pranz - 400 g Supa de piept de pui si galuste din tarate de ovaz Dukan si o conserva de peste in suc propriu
Plus multa apa si ceai diuretic.

Cheers!

Buna Claudia, si muult succes sa ai>:D<>:D<!!

Eu tot la Dukan is, desi am intrerupt-o de cateva zile din cauza la niste mici probleme de sanatate:P.
Trebuie sa ai grija cu taratele de ovaz, in prima faza sunt recomandate cel mult 2 linguri de tarate pe zi.
Asteptam sa ne spui rezultatele dupa prima faza. Ca sfat, uita-te pe net, aici pe forum sau si in alte parti, vei gasi fel de fel de retete super gustoase pentru prima faza. SI avand un meniu care sa-ti satisfaca papilele gustative, iti va fi foarte usor sa duci faza asta la capat, fara sa simti ca iti lipseste ceva:d.

Te pup, si cum am zis, asteptam meniuri, vesti, etc:D:-*:-*:-*:-*!!

jeny2105 10 feb 2012 21:30:20

Re: Le journal de Kclaudyia - oh la la
 
Citat:

Anterior postat de Kclaudyia (Post 933377)
Hey hey hey!

Iaca imi incepui si eu un jurnal care sper sa ma ajute in procesul de slabire..
Acum aproximativ doi ani am slabit de la 71 kg la 61.5 kg, cu ajutorul unei diete hipocalorice personalizate.. Mi-am numarat strict caloriile si am facut sport (putin tae bo, aerobic), desi nu pot spune ca am rupt normele cu sportul.. :D
Slabirea a fost lenta, aproximativ 6 luni.
Problema este ca, la fel de lent, m-am ingrasat cam 5.5 kg intr-un an si incepusem sa ma simt groaznic, ma uitam in oglinda si incepeam sa plang cand imi vedeam suncile, mai ales in solduri.
Am descoperit de curand dieta Dukan si avand in vedere ca am aflat numai lucruri pozitive despre ea, cum ca fetele care au tinut-o chiar au slabit sanatos, am decis sa o incep si eu..
Astfel ca de pe data de 8 Februarie am inceput faza de atac pe care am de gand sa o tin 5 zile.
Nu vreau sa ma cantaresc inca, o voi face dupa cele 5 zile de atac.
Problema majora e ca nu am facut deloc sport pana acum pentru ca ajuns destul de tarziu acasa si pana ma invart, pana fac ceva de mancare, etc se face tarziu si ma simt obosita..
Sunt constienta ca ar trebui sa ma mobilizez si sa fac macar 20 de minute de sport (aerobic, zumba, orice), de mers pe jos nu cred ca se pune problema pe vremea asta :D
Eu sunt si o mare comoda si lenesa.. shame on me :D
Imi propun ca in acest weekend sa fac cate 20 -30 min de zumba pe zi plus bicicleta.

Meniul meu de azi, pana la aceasta ora:
Dimineata - iaurt light Panda 0,1% cu o lingura de tarate si o lingura de fructe goji
Pranz - 400 g Supa de piept de pui si galuste din tarate de ovaz Dukan si o conserva de peste in suc propriu
Plus multa apa si ceai diuretic.

Cheers!

buna Klaudia si bafta in ceea ce faci >:D<
si eu de azi am inceput Duncan, si am si eu o intrebare, e voie supa in prima faza??? eu stiam ca nu :-o

Kclaudyia 11 feb 2012 09:21:35

Re: Le journal de Kclaudyia - oh la la
 
Citat:

Anterior postat de EveEve (Post 933501)
Buna Claudia, si muult succes sa ai>:D<>:D<!!

Eu tot la Dukan is, desi am intrerupt-o de cateva zile din cauza la niste mici probleme de sanatate:P.
Trebuie sa ai grija cu taratele de ovaz, in prima faza sunt recomandate cel mult 2 linguri de tarate pe zi.
Asteptam sa ne spui rezultatele dupa prima faza. Ca sfat, uita-te pe net, aici pe forum sau si in alte parti, vei gasi fel de fel de retete super gustoase pentru prima faza. SI avand un meniu care sa-ti satisfaca papilele gustative, iti va fi foarte usor sa duci faza asta la capat, fara sa simti ca iti lipseste ceva:d.

Te pup, si cum am zis, asteptam meniuri, vesti, etc:D:-*:-*:-*:-*!!

Multumesc pentru primirea calduroasa :-*
Sunt deja la a 4a zi de atac, maine e ultima zi si ma cantaresc.. fingers crossed :D
Tarate nu mananc foarte multe, jumatate de lingura dimineata cu iaurt si apoi in turtite sau de ex ieri am mancat supa cu galuste de tarate..

Hai ca vin si eu la tine in vizita :P O zi deosebita sa ai!

Kclaudyia 11 feb 2012 09:23:37

Re: Le journal de Kclaudyia - oh la la
 
Aseara mi-am facut o omleta din doua cu ceapa, rulada dietetica de pui si marar (cred ca am pus cam multa ceapa, sper sa fie ok). Problema e ca eu mananc destul de sarat si asta s-ar putea sa cauzeze retinerea apei in organism..
Am facut si 50 de minute Zumba, Cardio party. Astazi vreau sa adaug si niste exercitii pentru abdomen si posterior :D
Mi-am facut si masaj anticelulitic cu cafea; mi-am cumparat special pentru masajul anticelulitic o perie de la Oriflame de care sunt multumita..

Azi dimineata am mancat 300 de g de iaurt cu jumatate de lingura de tarate, cateva fructe goji, indulcitor si scortzi :D
La pranz cred ca am sa fac snitele de pui la cuptor cu sos de usturoi si turtite de ovaz..
Cel mai greu imi e ca trebuie sa fac mancare si ptr mine si ptr iubitul meu, desi incerc sa fac acelasi fel, doar ca lui ii fac prajit, de ex snitelele, lui le fac asa ca la carte.

Vreau sa ma impulsionez sa fac cat mai mult sport.. eu cu asta am cele mai mari probleme, sunt o mare lenesa... :(
Chestia buna e ca m-am lasat de fumat si acum nu mai obosesc asa de repede, inainte dupa 15 minute zumba imi scuipam plamanii pe jos :)) acum am facut 30 de minute in continuu..

Va multumesc fetelor pentru sprijin! Va pup si sa aveti o zi minunata cu kg in minus :D

Kclaudyia 11 feb 2012 09:33:27

Re: Le journal de Kclaudyia - oh la la
 
Citat:

Anterior postat de jeny2105 (Post 933906)


buna Klaudia si bafta in ceea ce faci >:D<
si eu de azi am inceput Duncan, si am si eu o intrebare, e voie supa in prima faza??? eu stiam ca nu :-o

Jeny, eu mi-am facut o zeama mai mult, nu e chiar supa... Am fiert carnea de pui cu o ceapa mica (eu am opus doua ca sa ii dea gust, dar le-am scos dupa ce au fiert). Apoi am facut galuste din tarate de ovaz, numai ca am pus cam multe si supa a iesit groasa, ceea ce nu e neaparat un lucru rau :P
Cum am facut galustele:
Am amestecat taratele (nu stiu exact sa iti spun cate am pus, aprox 2 linguri sa zicem) cu un albus de ou pe care l-am batut spuma, apoi am lasat taratele la umflat. Unele fete zic sa pui si un pic de praf de copt ca sa iasa buine taratele, dar eu nu am pus. Ai grija ca o sa ti se farame un pic, punele cu lingura incet, in timp ce fierbe supa.
Buoon, dupa ce au fiert si galustele am batut un ou si l-am pus in supa (zdrente de ou). Daca vrei poti acri supa cu un pic de zeama de lamaia si o poti drege cu iaurt :P
Mi-e imi place ce mi-a iesit si mananc in fiecare zi la pranz..

Mult succes si nu ezita sa ceri sfatul cand ai nevoie! :-*

EveEve 11 feb 2012 18:34:50

Re: Le journal de Kclaudyia - oh la la
 
Citat:

Anterior postat de Kclaudyia (Post 934126)
Multumesc pentru primirea calduroasa :-*
Sunt deja la a 4a zi de atac, maine e ultima zi si ma cantaresc.. fingers crossed :D
Tarate nu mananc foarte multe, jumatate de lingura dimineata cu iaurt si apoi in turtite sau de ex ieri am mancat supa cu galuste de tarate..

Hai ca vin si eu la tine in vizita :P O zi deosebita sa ai!

Felicitari pentru cele 4 zile.. Asteptam sa vedem rezultatele la cantar, care sigur vor fi nemaipomenite!:D

Da, e perfect asa. 2 linguri de tarate pe zi. Insa am citit ca cel mai bine este sa consumi toata cantitatea astea deodata. Am sa-ti scriu aici si exemplul care l-am citit eu pentru "de ce cantitatea taratelor trebuie consumata deodata", desi e cam... weird, dar se intelege bine:)). Rolul taratelor este cel de a curata intestinul. Exemplul era asa: daca atunci cand tragi apa la wc, nu folosesti decat jumatate din rezervorul de apa, cu siguranta nu se va curata la fel de bine decat daca folosesti intregul rezervor de apa. Asa e si cu taratele, au putere mult mai mare toate impreuna;)).

Te stept oricand pe la mine, un weekend minunat sa ai si tu>:D<:*!

Citat:

Anterior postat de jeny2105 (Post 933906)


buna Klaudia si bafta in ceea ce faci >:D<
si eu de azi am inceput Duncan, si am si eu o intrebare, e voie supa in prima faza??? eu stiam ca nu :-o

Este voie supa din prima faza, doar sa nu contina legume. Supe de pui, curcan, drese cu ou, iaurt, etc. Este o reteta foarte buna aici pe site, la retete pentru faza I din sectiunea Dieta Dukan, se numeste "Supa alba de pui", parca. Eu am incercat-o in faza 1, iese foarte foarte buna!:D

Spor, fetelor!:-*

jeny2105 11 feb 2012 20:13:59

Re: Le journal de Kclaudyia - oh la la
 
Citat:

Anterior postat de Kclaudyia (Post 934146)
Jeny, eu mi-am facut o zeama mai mult, nu e chiar supa... Am fiert carnea de pui cu o ceapa mica (eu am opus doua ca sa ii dea gust, dar le-am scos dupa ce au fiert). Apoi am facut galuste din tarate de ovaz, numai ca am pus cam multe si supa a iesit groasa, ceea ce nu e neaparat un lucru rau :P
Cum am facut galustele:
Am amestecat taratele (nu stiu exact sa iti spun cate am pus, aprox 2 linguri sa zicem) cu un albus de ou pe care l-am batut spuma, apoi am lasat taratele la umflat. Unele fete zic sa pui si un pic de praf de copt ca sa iasa buine taratele, dar eu nu am pus. Ai grija ca o sa ti se farame un pic, punele cu lingura incet, in timp ce fierbe supa.
Buoon, dupa ce au fiert si galustele am batut un ou si l-am pus in supa (zdrente de ou). Daca vrei poti acri supa cu un pic de zeama de lamaia si o poti drege cu iaurt :P
Mi-e imi place ce mi-a iesit si mananc in fiecare zi la pranz..

Mult succes si nu ezita sa ceri sfatul cand ai nevoie! :-*

merci klaudia pt sfat, char nu stiam ca se poate, am doua zile de dieta si deja incep sa mi se faca greata, am nevoie de o supita usoara, si pana la zece zile e mult, eu asa ma gandeam sa tin, fiindca am de dat jos foarte mult :D
pupici si o seara placuta :-* :-* :-*

Citat:

Anterior postat de EveEve (Post 934679)
Felicitari pentru cele 4 zile.. Asteptam sa vedem rezultatele la cantar, care sigur vor fi nemaipomenite!:D

Da, e perfect asa. 2 linguri de tarate pe zi. Insa am citit ca cel mai bine este sa consumi toata cantitatea astea deodata. Am sa-ti scriu aici si exemplul care l-am citit eu pentru "de ce cantitatea taratelor trebuie consumata deodata", desi e cam... weird, dar se intelege bine:)). Rolul taratelor este cel de a curata intestinul. Exemplul era asa: daca atunci cand tragi apa la wc, nu folosesti decat jumatate din rezervorul de apa, cu siguranta nu se va curata la fel de bine decat daca folosesti intregul rezervor de apa. Asa e si cu taratele, au putere mult mai mare toate impreuna;)).

Te stept oricand pe la mine, un weekend minunat sa ai si tu>:D<:*!



Este voie supa din prima faza, doar sa nu contina legume. Supe de pui, curcan, drese cu ou, iaurt, etc. Este o reteta foarte buna aici pe site, la retete pentru faza I din sectiunea Dieta Dukan, se numeste "Supa alba de pui", parca. Eu am incercat-o in faza 1, iese foarte foarte buna!:D

Spor, fetelor!:-*

am inteles Eve :) multumesc pt sfat, o sa caut si o sa fac supita, imi lipseste foarte mult :D
te pup si o seara frumoasa :-* :-* :-* :-*

Kclaudyia 12 feb 2012 12:03:10

Re: Le journal de Kclaudyia - oh la la
 
Citat:

Anterior postat de jeny2105 (Post 934772)


merci klaudia pt sfat, char nu stiam ca se poate, am doua zile de dieta si deja incep sa mi se faca greata, am nevoie de o supita usoara, si pana la zece zile e mult, eu asa ma gandeam sa tin, fiindca am de dat jos foarte mult :D
pupici si o seara placuta :-* :-* :-*



am inteles Eve :) multumesc pt sfat, o sa caut si o sa fac supita, imi lipseste foarte mult :D
te pup si o seara frumoasa :-* :-* :-* :-*

Jeny, cum ti-a iesit supita? Cat ai de dat in total? Eu mi-am calxculat pe site-ul oficial al dietei si imi zice ca trebuie sa slabesc maxim pana la 69, desi as vrea mai mult... Eh, o sa incerc sa ajung la 57 si daca ma intepenesc la 59 asta e, trec la consolidare.

Kclaudyia 12 feb 2012 12:54:40

Re: Le journal de Kclaudyia - oh la la
 
Ziua buna!
Astazi ma simt un pic slabita :( Poate ptr ca nu am mancat indeajuns ieri..? Problema grava e ca nu mai am pofta de mancare... Mi s-a aplecat de atata carne si iaurt... Ce bine ca azi e ultima zi de atac.. Diseara ma cantaresc, Doamne Ajuta! :))

Ieri am mancat asa:
Dimineata - un iaurt cu scortzi si goji

Gustare: - trei felii de rulada dietetica de pui

Pranz: un castron de supa cu galuste de tarate de ovaz si cam 250 de grame de piept de pui la cuptor cu sos de iaurt cu usturoi si un fel de paine crocanta din tarate de ovaz (putina de tot).
Painea asta a vrut sa fie paine Dukan, crescuta si frumoasa dar tocmai cand am dat sa pun aluatul la cuptor mi s-a stricat cuptorul (ptiu drace!) si a tebuit sa o pun la microunde, unde of course, ametita cum sunt eu, am last-o un pic cam mult si s-a facut tare si crocanta [*28*] Eh bine ca e comestibila..

Seara: budinca cu crema de branza light 0.2% pe care am amestecat-o cu scortisoara, esenta de lamaie si migdale, indulcitor si un pic de gelatina (le-am pus la baie de aburi) si am dat-o la frigider sa se intareasca..
Sincera sa fiu nu am fost inebunita de rezultat, ptr ca nu e indeajuns de dulce si nici aromata ~X([*12*]

Ca si sport am facut hip hop abs cu Shaun T, o ora si acum ma dor muschii.. Am facut partea cu "burn fat body", parca asa ii zice, mi-e lena sa ma uit exact :))
Am de gand sa alternez exercitiile, adica intr-o seara sa fac Zumba si in alta hip hop abs sau tae bo, dupa care 10 minute de Pilates...
Apoi mi-am facut masaj anticeliulitic cu crema de la Gerovital..

AAA mi-am cumparat Coca Cola zero.. e voie in Dukan.. Nu am baut ca inecata, am ras doar juma de kil :))))
Ummm, am baut si o guritza miiica de vin rosu.. se pune? :D
Era cat pe-aci sa clachez aseara, ma luase o pofta nebuna de seminte :-s sau ceva de rontzi crontzi (asa zic eu la snaks-uri). Asta pentru ca sambata si duminica seara aveam de obicei program de film si rontzaiala si acuma, canci.. pune-ti pofta in cui Claudia draga...

Sper sa am o surpriza placuta azi la cantar ca de nu il sparg si ma duc la cofetarie si imi iau din fiecare sortiment cate o prajitura, asa de ciuda >:) >:) :))

Un tzuc mare va dau! :-*


Ora este GMT +2. Ora este acum 18:14:11.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO