forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Arhiva subiecte - Am intre 50 kg si 60 kg (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=430)
-   -   Am picioarele prea groase! (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=3019)

Sarita 17 apr 2011 08:27:01

Re: Am picioarele prea groase!
 
Citat:

Anterior postat de sheisfallingapart (Post 625212)
mda,in aceeasi situatie suntsi eu...imi urasc picioarele.nu conteaza cat de grasa sau slaba am fost,picioarele mereu au fost o problema:(

Si la mine....am ajuns sa am 48kg si sa fiu extrem de slaba la abdomen,maini iar picioarele tot nu s-au subtiat...

Georgi5 18 apr 2011 11:53:22

Re: Am picioarele prea groase!
 
buna fetelor :) intrebarea mea este in legatura cu muschii picioarelor care mi s-au dezvoltat destul de urat cred eu dupa ce am inceput sa fac sala. Problema mea este ca am gambele si coapsele destul de groase din cauza tesutului adipos/ grasimilor (nu stiu cat de corecta sunt), ideea e ca nu sunt neaparat din nastere. Din cate am inteles eu pt asta sunt necesare exercitiile la bicicleta, banda, stepper, dar sa nu fie folosita deloc inclinatia in cazul benzii si nivelul avansat in cazul bicicletei si stepperului pt ca acestea solicita muschii si dupa cum spuneam eu vreau sa slabesc decat la picioarele cu ajutorul lor, avand in vedere ca fac si aparate, deci ma ocup si de tonifierea lor. Este adevarat ? multumesc

Sarita 18 apr 2011 12:30:32

Re: Am picioarele prea groase!
 
Citat:

Anterior postat de Georgi5 (Post 626289)
buna fetelor :) intrebarea mea este in legatura cu muschii picioarelor care mi s-au dezvoltat destul de urat cred eu dupa ce am inceput sa fac sala. Problema mea este ca am gambele si coapsele destul de groase din cauza tesutului adipos/ grasimilor (nu stiu cat de corecta sunt), ideea e ca nu sunt neaparat din nastere. Din cate am inteles eu pt asta sunt necesare exercitiile la bicicleta, banda, stepper, dar sa nu fie folosita deloc inclinatia in cazul benzii si nivelul avansat in cazul bicicletei si stepperului pt ca acestea solicita muschii si dupa cum spuneam eu vreau sa slabesc decat la picioarele cu ajutorul lor, avand in vedere ca fac si aparate, deci ma ocup si de tonifierea lor. Este adevarat ? multumesc

Da, e adevarat ce zici in legatura cu banda si bicicleta dar e important si sa nu faci in fiecare zi acelasi tip de exercitiu adica sa nu lucrezi si luni si marti acelasi muschi.
Ai putea sa incerci si pilates;) sigur te va ajuta deoarece ajuta la subtierea si tonifierea corpului fara a mari masa musculara, dezvoltandu-se doar muschi verticali care fac piciorul sa para mai lung;)

Georgi5 18 apr 2011 12:52:19

Re: Am picioarele prea groase!
 
De obicei merg de 4 ori pe saptaman la sala:luni marti, pauza miercuri, apoi joi si vineri. Fac o zi picioare, o zi brate, daca te referi la exercitiile de la aparate :-?

Sarita 18 apr 2011 13:06:41

Re: Am picioarele prea groase!
 
Citat:

Anterior postat de Georgi5 (Post 626383)
De obicei merg de 4 ori pe saptaman la sala:luni marti, pauza miercuri, apoi joi si vineri. Fac o zi picioare, o zi brate, daca te referi la exercitiile de la aparate :-?

Da asa e bine....dar nu numai cele la aparate ....nici genoflexiuni de ex nu e bine sa faci in fiecare zi, nici abdomene...Mai bine faci luni si miercuri genoflexiuni de exemplu si marti si joi abdomene ...
Cica la pilates e voie sa facem aceleasi exercitii 6 zile la rand dar o zi trebuie sa avem pauza neaparat

Georgi5 18 apr 2011 13:19:53

Re: Am picioarele prea groase!
 
Am inteles. Aveam o curiozitate in plus in legatura cu presa pt picioare...la ce ajuta sau daca e benefica pt fete ?

Sarita 18 apr 2011 13:53:07

Re: Am picioarele prea groase!
 
Citat:

Anterior postat de Georgi5 (Post 626409)
Am inteles. Aveam o curiozitate in plus in legatura cu presa pt picioare...la ce ajuta sau daca e benefica pt fete ?

Depinde ce greutati folosesti....incearca sa folosesti greutati mici, maxim la al4-lea nivel;)
Dar despre ce presa vorbesti?

Georgi5 18 apr 2011 13:59:49

Re: Am picioarele prea groase!
 
pai cea in care stai intinsa pe spate si exercitiul consta in impingerea presei cu picioarele, adica exercita foarte mult presiunea asupra picioarelor.

Sarita 18 apr 2011 14:06:59

Re: Am picioarele prea groase!
 
Citat:

Anterior postat de Georgi5 (Post 626443)
pai cea in care stai intinsa pe spate si exercitiul consta in impingerea presei cu picioarele, adica exercita foarte mult presiunea asupra picioarelor.

aaa...presa inclinata, cred ca solicita mai ales femuralii,nu? nu stiu sigur dar eu pe aia ii simt:P si nu cred ca e nimic rau daca o faci fara greutati;)

didi23 18 apr 2011 14:09:30

Re: Am picioarele prea groase!
 
Incearca sa iti iei un cerc Hulla-Hoop si invarte-l sa vezi ce picioare frumoase faci cu el se duce toata grasimea cu el daca il faci intens vreo 5 ore intr-o zi cu pauze 2 dimineata si 3 seara :-* eu asa am facut piciorul frumos


Ora este GMT +2. Ora este acum 20:13:57.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO