forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Arhiva subiecte - Am intre 70 kg si 80 kg (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=432)
-   -   Ajutor-Carbo/Proteine/Grasimi/Calorii (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=12496)

icandoit9 19 feb 2014 20:36:11

Ajutor-Carbo/Proteine/Grasimi/Calorii
 
Nu am stiu exact unde sa pun intrebarea dar am cateva nelamuriri. Am gasit un site care calculeaza cate calorii sa mananci si distributia carbo/proteine/grasimi pe mese respectiv pe zi si nu stiu dupa ce sa ma ghidez.

Site-ul ala zice asa:

Grame/zi Carbo=55.9 Proteine=162.8 Grasimi=65.1 Fibre=33 - 41 si Calorii= 1461
Grame/masa Carbo=18.6 Proteine=54.3 Grasimi=21.7 Fibre=11 - 14 si Calorii= 487

Acum, eu mi-asi dori sa slabesc in jur de 1kg pe saptamana in conditiile in care nu fac sport mereu. Mai fac uneori seara pe eliptica in jur de 25-45 minute in rest sunt la scoala/meditatii si invat.

Eu ziceam sa mananc undeva la 1200 calorii/zi dar am inteles ca este posibil sa fie prea putin si sa nu slabesc (am avut zile in care mancam doar 780 calorii, putin stiu :( )
Deci ce ar trebui sa fac?

anqutz 20 feb 2014 10:12:10

Re: Ajutor-Carbo/Proteine/Grasimi/Calorii
 
Buna! In primul rand, uita de calorii. Ai o varsta mult prea frageda pentru a-ti bate joc de metabolismul tau. Cu cat mananci mai putin cu atat iti vei incetini mai mult metabolismul.

In primul rand, alege sa consumi numai alimente sanatoase. Din pacate nu iti pot vedea meniurile, o fi o eroare de la mine sau de-a forumului. Nu consuma alimente procesate deloc. Tot ce cumperi trebuie sa fie cat mai aproape de starea naturala.

In al 2-lea rand, redu consumul de proteine, este mult prea mare si iti stresezi organismul. :) Alege sa mananci carbo cu absorbtie lenta la fiecare masa: orez integral, quinoa, leguminoase. Un consum prea mare de proteine iti strica rinichii, provoaca halena si pe termen lung privarea de carbohidrati iti da o stare de moleseala.

In al 3-lea rand, fa-ti un program de sport, nu vrei ca la varsta asta sa slabesti si sa atarne toate pe tine. :) 3 zile pe sapt, 30 de min ar trebui sa fie suficiente. Si nu face numai cardio. In primul rand, cardio te ajuta sa arzi caloriile doar cat lucrezi, adica arzi calorii doar cele 20-30-40 de min cat dureaza sedinta ta. Incearca sa te tonifiezi. Fiecare kg de muschi arde 120 de kcal extra pe zi. Nu mai zic ca daca faci HIIT sau ex de forta corpul tau va continua sa arda calorii si dupa ce termini antrenamentul. Si, nu in ultimul rand, cardio iti consuma si din masa musculara. Mai putina masa musculara => un metabolism mai lent => slabesti mai greu.

Si nu in ultimul rand, renunta la targeturi de genul 1 kg pe sapt. In primul rand, toti nutritionistii recomanda 0,5 kg pe sapt si o fac cu un anumit scop. In al 2-lea rand, e mai realist sa te orientezi dupa haine decat dupa cantar. Cantarul poate varia din n motive, de la constipatie la retentia de apa.

Succes in lupta cu kg.

icandoit9 20 feb 2014 13:46:39

Re: Ajutor-Carbo/Proteine/Grasimi/Calorii
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 1331001)
Buna! In primul rand, uita de calorii. Ai o varsta mult prea frageda pentru a-ti bate joc de metabolismul tau. Cu cat mananci mai putin cu atat iti vei incetini mai mult metabolismul.

In primul rand, alege sa consumi numai alimente sanatoase. Din pacate nu iti pot vedea meniurile, o fi o eroare de la mine sau de-a forumului. Nu consuma alimente procesate deloc. Tot ce cumperi trebuie sa fie cat mai aproape de starea naturala.

In al 2-lea rand, redu consumul de proteine, este mult prea mare si iti stresezi organismul. :) Alege sa mananci carbo cu absorbtie lenta la fiecare masa: orez integral, quinoa, leguminoase. Un consum prea mare de proteine iti strica rinichii, provoaca halena si pe termen lung privarea de carbohidrati iti da o stare de moleseala.

In al 3-lea rand, fa-ti un program de sport, nu vrei ca la varsta asta sa slabesti si sa atarne toate pe tine. :) 3 zile pe sapt, 30 de min ar trebui sa fie suficiente. Si nu face numai cardio. In primul rand, cardio te ajuta sa arzi caloriile doar cat lucrezi, adica arzi calorii doar cele 20-30-40 de min cat dureaza sedinta ta. Incearca sa te tonifiezi. Fiecare kg de muschi arde 120 de kcal extra pe zi. Nu mai zic ca daca faci HIIT sau ex de forta corpul tau va continua sa arda calorii si dupa ce termini antrenamentul. Si, nu in ultimul rand, cardio iti consuma si din masa musculara. Mai putina masa musculara => un metabolism mai lent => slabesti mai greu.

Si nu in ultimul rand, renunta la targeturi de genul 1 kg pe sapt. In primul rand, toti nutritionistii recomanda 0,5 kg pe sapt si o fac cu un anumit scop. In al 2-lea rand, e mai realist sa te orientezi dupa haine decat dupa cantar. Cantarul poate varia din n motive, de la constipatie la retentia de apa.

Succes in lupta cu kg.

In primul rand, multumesc mult pentru raspuns. In al doilea rand, atunci cand imi inregistrez caloriile aproximative undeva parca ma abtin mai bine de la a manca lucruri cu multe calorii si ziceam sa continui asa pentru o perioada. Stiu ca nu e sanatos -1kg pe saptamana dar dupa diete fulger inca ma supara cand vad la cantar -200grame de exemplu...

Am facut un calcul cu calculatorul de aici si zicea sa pap protine intre 74-111; grasimi intre-50.8 si 60.9 si carbo intre 205.5 si 228.4.
Asa e mai ok?

anqutz 20 feb 2014 14:53:54

Re: Ajutor-Carbo/Proteine/Grasimi/Calorii
 
Pana la urma faci cum crezi, dar sa nu iti para rau mai tarziu. Inca esti la varsta la care organismul te ajuta ft mult, tu trebuie doar sa fi dispusa sa faci niste ajustari.

Nu te vei putea incadra strict in valorile date de calculator, insa nu sari de 1,5 gr de proteina/kg corp si mananca si carbohidrati cu absorbtie lenta, iti dau energie si o groaza de vitamine si fibre.

butterfly30 20 feb 2014 15:10:42

Re: Ajutor-Carbo/Proteine/Grasimi/Calorii
 
ana, am vrut aseara sa-ti scriu dar m-am gandit ca imi bat gura de pomana. vad insa ca ti-a scris ancutza exact ce ti-as fi scris si eu. calculul caloriilor si proteinelor e o munca inutila care nu iti va aduce decat frustrari. inteleg ca tu vezi ca timpul trece, luna mai se apropie si tu nu scazi, dar nu e atitudinea corecta. crezi sau nu, viata ta va continua si dupa aceasta luna/eveniment, si iti vei dori tot mai mult sa arati bine. mancand sanatos si facand sport iti vei imbunatati starea de bine, vei fi mereu satula, mereu cu un tonus bun, mereu multumita de tine. stabileste-ti obiective realiste, realizabile, s;)i vei fi satisfacuta cand le vei atinge!!!!!!!!!!

icandoit9 20 feb 2014 16:07:08

Re: Ajutor-Carbo/Proteine/Grasimi/Calorii
 
Ok, sunt partial convinsa. O sa ma las de calcului proteinelor etc si o sa ma concentrez pe mancat sanatos si sport cand o sa pot. Dupa ce scap de admitere imi fac si un abonament la sala. In mai vreau doar sa arat mai bine dar imi dau seama ca oricat de mult as vrea sa slabesc 10kg nu o sa fie neaparat si ok pentru mine si nu o sa le slabesc neaparat.
Va multumesc pentru raspunsuri inca odata.

icandoit9 20 feb 2014 16:17:16

Re: Ajutor-Carbo/Proteine/Grasimi/Calorii
 
Ca sport ar merge Jillian Michaels 30 day's shred?

anqutz 20 feb 2014 20:16:12

Re: Ajutor-Carbo/Proteine/Grasimi/Calorii
 
Citat:

Anterior postat de icandoit9 (Post 1331092)
Ca sport ar merge Jillian Michaels 30 day's shred?

Nu l-am facut niciodata, dar am auzit de la alte fete ca este eficient. Aici poti gasi mai multe info despre program si pareri ale fetelor care l-au facut.


Ora este GMT +2. Ora este acum 20:37:34.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO