forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Arhiva subiecte - Am intre 70 kg si 80 kg (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=432)
-   -   Jurnal de slabit pentru slabute grupa 70-80 kg (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=3734)

Wildhoney 09 ian 2011 10:30:14

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 70-80 kg
 
Neatza...ieri am dat cu bata-n balta :)) si am mancat de toate (dulce) daca va spun ce va speriati, in mod normal m-as speria si eu dar stiu k in perioada asta s-a intamplat sa supravietuiesc doar cu dulciuri...maine e program de cantarit da pana nu imi trec musafirii nici nu ma gandesc sa ma urc pe cantar ca ma simt ca un balon...sper ca dezmatul de ieri sa nu aiba efecte foarte devastatoare

LuliL 09 ian 2011 11:22:19

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 70-80 kg
 
Citat:

Anterior postat de bety (Post 465442)
pare bun,dar eu nu pot manca la ore fixe..........gustari nu prea iau.......

Nu sunt ore fixe, ci intervale orare. Eu spre exemplu lucrez in ture, deci nu as putea manca mereu micul dejun la 9 ... pentru mine micul dejun inseamna uneori si 12 ziua, important este sa pastrezi 'distanta' intre mese si gustari. Te orientezi si iti faci propriu program

lady g 09 ian 2011 12:13:39

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 70-80 kg
 
Buna YUMYUM.E interesanta dieta ta si mie nu mi se pare deloc drastica avand in vedere ca eu tin dieta daneza acum care e si mai si.Dar ptr mine functioneaza.Stii cam cat se slabeste cu ea si in cat timp?Am voie sa o repet dupa cele 7 zile sau trebuie sa fac pauza?Eu mai am 6 zile din cea daneza si dupa ma gandesc sa o iau pe asta.Te pup.

LuliL 09 ian 2011 12:18:10

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 70-80 kg
 
Citat:

Anterior postat de lady g (Post 465626)
Buna YUMYUM.E interesanta dieta ta si mie nu mi se pare deloc drastica avand in vedere ca eu tin dieta daneza acum care e si mai si.Dar ptr mine functioneaza.Stii cam cat se slabeste cu ea si in cat timp?Am voie sa o repet dupa cele 7 zile sau trebuie sa fac pauza?Eu mai am 6 zile din cea daneza si dupa ma gandesc sa o iau pe asta.Te pup.

Nu stiu exact cat se slabeste, dar am inteles ca este destul de eficienta. De tinut, poti sa o tii cat doresti cu conditia sa nu te fi plictisit de ea. Puteti schimba chiar ordinea zilelor, nu este neaparat asta, doar sa aveti grija la ziua fara gustare.

lumy5 09 ian 2011 12:20:32

Vreau sa fiu slabuta!
 
Buna fetelor!

M-am hotarat ca acum e cazul sa fac ceva sa schimb ceea ce ma deranjeaza cel mai mult la mine: kg in plus.
Nu am fost niciodata mai slaba, din contra, din cate imi amintesc, am avut conformatia asta mereu, poate ca din cauza ca, de mica, bunicile mele scumpe au avut grija ca "copilul" sa "pape" tot, spunand ca "va slabi ea cand se va face mare". Mda. usor de zis. Si ar fi fost si mai usor daca nu ar fi continuat sa gandeasca la fel si mai tarziu. In fine, nu e frumos sa cautam sa dam vina pe altii... Iar acum ca nu mai locuiesc cu parintii, nu mai am nicio scuza.
Deci... sunt o grasuta, pufoasa sa zicem, si am cateva kg de dat jos ( mai multe). In toamna am reusit sa dau jos in jur de 4-5kg, cu dieta South Beach, si pana saptamana trecuta (cand m-am intors din vacanta), pusesem deja 2kg. Asa ca am decis sa reincep sa slabesc, de data asta cu ceva mai bun (dieta este destul de OK, dar pe mine m-a dat peste cap faptul ca in prima etapa sunt interzise fructele, de aceea nici nu am urmat-o ca la carte). Am dat de voi din intamplare si sper ca impreuna sa reusim sa facem o minune :)

lady g 09 ian 2011 12:26:58

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 70-80 kg
 
Ms.Am sa o incep pe 17 ian si sa vad cum merge.Tu ai inceput deja?Cum merge?

LuliL 09 ian 2011 12:36:47

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 70-80 kg
 
Nu, de maine, ca abia ieri am primit-o, ieri am fost de mi-am cumparat in mare cele necesare si incep de maine. O sa ma cantaresc dupa o saptamana sa vad ce rezultate am. Eu o sa folosesc si DetoxiColon, pentru detoxifiere. Ajuta si la slabit

Wildhoney 09 ian 2011 12:39:10

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 70-80 kg
 
Citat:

Anterior postat de yumyum (Post 465411)
Neata fetelor si voua. De maine domnisoara aici de fata va intra la regim, in sfarsit, asta dupa ce am tot amanat din diverse motive. Am facut rost de un regim de la o colega de serviciu, care si ea la randul ei il are de la nutritionist si as vrea sa-l impartasesc cu voi, in cazul in care vreuna doreste sa-l mai tina.

Avem 3 mese principale si 2 gustari, iar intervalele orare (ideal) ar fi urmatoarele:
Mic dejun - in jur de ora 09:00
Gustarea 1 - 10:00 si 12:00
Pranz - 13:00 si 15:00
Gustarea 2 - 16:00 si 17:00
Cina - 18:00 si 20:00

Ca si gustare, vom alege fructe (de un singur fel pentru la o gustare), un iart sau un pahar de lapte (cu continut de grasime cat mai scazut)


Ziua 1
MD - 1 iaurt si 2 linguri de cereale
P - vita sau pui si castraveti
C - ciorba cu carne (!!!! IN ACEASTA ZI NU SE IA NICIO GUSTARE)

Ziua 2
MD - 1 felie paine neagra cu 2 felii de sunca
P - pui si salata de varza
C - iaurt dietetic si 1 mar

Ziua 3
MD - 1 iaurt si 2 linguri cereale
P+C - cate o cana paste integrale + 2 felii de telemea si ciorba legume

Ziua 4
MD - o felie paine prajita cu 50g pate pui
P - peste sau pui cu salata
C - 1 iaurt dietetic si 1 mar

Ziua 5
MD - o felie de paine prajita si 50g pate pui
P - piept de pui si salata
C - salata mixta legume fierte si 1 iaurt dietetic

Ziua 6
MD - 1 ceai si o felie paine prajita + 50g pate pui
P - 1 ou fiert, un morcov, castraveti, varza si o felie de telemea
C - 1 iaurt dietetic si 1 mar

Ziua 7 - alegeti, dupa preferinta, una dintre zilele de mai sus

O regula importanta referitoare la intervalele orare: daca ati depasit cu o ora intervalul orar indicat, veti manca jumatate din cantitatea mesei respective (ex: jumatate de ou in loc de un ou intreg). Daca ati depasit cu 2 ore intervalul orar, veti manca jumatate ... din jumatate (ex: un sfert de ou in loc de un ou intreg)

!!! Se poate bea dimineata cate o ceasca de cafea, indulcita sau neagra (dupa preferinte), dar fara lapte

Evident, min 2 L apa/ zi

Cam asta ar fi dieta. Poate este putin cam drastica, dar avand in vedere ca este 'construita' de un nutritionist, ma gandesc ca rau nu poate face. Eu am de dat 20 de kg jos, asa ca pentru mine este ideala.

Partea cu 5 mese/zi e ok si recomandata. La fel si cea cu 2l de apa/zi. Insa are unele lipsuri, mari dupa parerea mea
In primul rand la unele mese nu se specifica cantitatea, Pui cu legume poate insemna 1 pui intreg...asta in primul rand. In al doilea rand mi se pare foarte putina mancare si saraca in nutrienti...in afara de pranz care e mai ok, micul dejun e plin de e-uri si foarte sarac in calorii, daca mai faci si sala ai ocazia sa ajungi la urgente,
Nu e mai simplu sa va alcatuiti un meniu personalizat in functie de necesarul vostru zilnic de calorii in loc sa va pacaliti cu diete minune?

LuliL 09 ian 2011 13:00:58

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 70-80 kg
 
Citat:

Anterior postat de Wildhoney (Post 465661)
Partea cu 5 mese/zi e ok si recomandata. La fel si cea cu 2l de apa/zi. Insa are unele lipsuri, mari dupa parerea mea
In primul rand la unele mese nu se specifica cantitatea, Pui cu legume poate insemna 1 pui intreg...asta in primul rand. In al doilea rand mi se pare foarte putina mancare si saraca in nutrienti...in afara de pranz care e mai ok, micul dejun e plin de e-uri si foarte sarac in calorii, daca mai faci si sala ai ocazia sa ajungi la urgente,
Nu e mai simplu sa va alcatuiti un meniu personalizat in functie de necesarul vostru zilnic de calorii in loc sa va pacaliti cu diete minune?

Daca citeai putin, nu e nicio dieta minuna, este facuta de un nutritionist. Nu vad unde sunt E-urile alea, in afara de pate, pe care apropo, nu te opreste nimeni sa ti-l faci in casa. Cerealele ... nu am zis cu cacao sau mai stiu eu ce minunatii, ci unele folosite in dieta, niste musli. Cat despre cantitate, este de la sine inteles ca se rezuma la o portie normala. Te ajuta mai mult daca ziceam 175g?

Wildhoney 09 ian 2011 13:06:22

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 70-80 kg
 
nu o lua asa personal tot ceea ce incerc sa zic e ca nutritionistii fac diete personalizate, in functie de ce ii place persoanei respective sa manance (am citit de la inceput partea cu nutritionistii dar sa stii ca nici ce spun nutritionistii nu e batut in cuie) si de cate kilograme are, ce nivel de activitate, varsta, istoric in diete, procentul de grasime din corp etc...deci ce functioneaza pentru o persoana poate sa nu dea rezultate pentru alta...
Nu e vorba de a ma ajuta pe mine cu cantitatile, ca n-am nici o intentie sa o tin, ideea e ca unele informatii au fost cam vagi


Ora este GMT +2. Ora este acum 10:30:02.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO