forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Despre noi, ... femeile (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=346)
-   -   Raport la demachiat (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=2364)

ali_lumi 02 mai 2011 14:53:06

Re: Raport la demachiat
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 635591)
Iti dai seama ca nici al meu nu-i expert, dar macar ia grosul de rimel si nu mai am ochii negrii dimineata. :))

I-am cerut si eu lui iubii aseara si a zis ca nu se baga :)) asa ca m-am demachiat azi dimineata :P

Stefanie 27 iul 2011 23:53:06

Re: Raport la demachiat
 
In fiecare seara .Oricat de lenesa si somnoroasa as fi ,imi ridic fundul din pat si ma demachiez ,apoi folosesc o lotiune pentru spalarea tenului ,o lotiune tonica si la final o crema hidratanta de noapte :) Schimbarile tenului meu sunt vizibile in ultimul timp .De 2 ori pe saptamana ma mai rasfat cu cate o masca ;))

numaivreausafiuplinutza 10 oct 2012 20:53:14

Re: Raport la demachiat
 
Citat:

Anterior postat de Liviutzza (Post 68739)
Fetelor dar stitzi ca demachierea nu se face doar cand ne machiem sau cand ne culcam...Demachierea se face si dimineata si seara...indiferent daca am fost machiate sau NU!si sa nu facetzi prostii sa nu va demachiatzi..ptr ca odata cu timpul o sa vedetzi si rezultatele..si nu sunt tocmai placute...:D

Liviutzza adevar graiesti... e foarte important pentru tenul vostru sa va demachiati atat seara cat si dimineata..
dimineata se aplica un produs solubil in apa(produs de curatat) iar dupa puteti aplica tonerul,crema hidratanta,etc-insa neaparat o crema cu SPF,fie ca este vara,fie ca este iarna,deoarece soarele are efecte nefaste asupra pielii noastre..

Seara daca in timpul zilei nu v-ati machiat,puteti folosi doar un produs de curatare solubil in apa,insa daca va machiati este important sa folositi un demachiant pentru ochi,cat si pentru fata de calitate (si aici nu ma refer la pret,ci la lista de ingrediente).
Demachiantul trebuie MUSAI urmat de produsul de curatare solubil in apa,clatit cu apa din abundenta pentru a inlatura urmele de surfancti de pe ten..
In caz ca folositi un fond de ten cu putere mare de acoperire sau waterproof ,va recomand dupa produsul de curatare,lotiunea micelara pentru indepartarea ultimelor urme de make up..Desi pe majoritatea etichetelor se mentioneaza ca nu necesita clatire,recomand clatirea cu apa calduta si dupa lotiunea micelara datorita agentilor de curatare ,prezenti in lista de ingrediente.

numaivreausafiuplinutza 10 oct 2012 21:02:21

Re: Raport la demachiat
 
Citat:

Anterior postat de moniq (Post 353261)
Buna fetelor,


Primul pas intr-o demachiere corecta este umezirea fetei si a gatului si apliarea de lapte demachiant, cu ajutorul unui tampon demachiant de vata si prin miscari circulare de la gat spre frunte iti vei curata fata, dupa demachiere, exfoliaza tenul cu ajutorul unui gomaj, care va indeparta celulele moarte.

Nu stiu daca tu aplici scrub zilnic,dar cel putin asta se intelge din mesaj si este total gresit...In primul rand pentru tenul acneic,indiferent daca sunt prezente pustule sau nu,gomajul este interzis..Iar pentru tenul normal/mixt/gras este recomandat 1-2 ori maxim pe saptamana..

erasmine 10 oct 2012 21:06:03

Re: Raport la demachiat
 
Citat:

Anterior postat de numaivreausafiuplinutza (Post 1149537)
Nu stiu daca tu aplici scrub zilnic,dar cel putin asta se intelge din mesaj si este total gresit...In primul rand pentru tenul acneic,indiferent daca sunt prezente pustule sau nu,gomajul este interzis..Iar pentru tenul normal/mixt/gras este recomandat 1-2 ori maxim pe saptamana..



Buna fetelor...interesant subiectul asta. eu sunt o grasunica din cauza problemelor cu tenul(ten acneic pentru care am luat anticonceptioane de aici crestere in greutate )am fost la diversi medici si bineinteles ca toti recomanda demachierea dimineata si seara si acea crema cu factor de protectie.e f important atat vara cat si iarna.

simonet 23 oct 2012 10:48:57

Re: Raport la demachiat
 
Buna dragelor, aprecieri pt cele care fac demachierea ca la carte!
Eu la dusul de seara ma spal ff bine pe fata sa iasa tot rimelul si ce mai e pe acolo, apoi imi curat ochii cu un betigas de ureche ca sa nu ramane rimel in ochi si apoi crema hidratanta. uneori imi dau cu ulei de masline pe fata, apoi clatesc cu apa si ramane uleiul care ramane intra apoi in piele.

madalinafrincu 05 nov 2012 11:00:56

Re: Raport la demachiat
 
Eu folosesc dischete din burete si un gel special pentru demachiere, in 20 sec sunt gata , apoi clatesc bine cu apa, crema de noapte sau lotiune tonica (depinde cum arata tenul in seara respectiva ) si apoi somn, f rar uit sa ma demachiez (de 3-4 ori pe an) cand am atat de putin machiaj incat uit ca sunt machiata :P


Ora este GMT +2. Ora este acum 09:01:24.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO