forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Dieta Hipocalorica (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=343)
-   -   Dieta hipocalorica (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=176)

bst 19 feb 2012 15:09:40

Re: dieta hipocalorica si nu slabesc
 
Citat:

Anterior postat de sarai (Post 945580)
Chiar asa d emult poate stica 15 g de cioco in conditiile in care mananci hipocaloric? plus sportul...

poate nu-s realista, dar e frustrant deja de 6 ani de cand am inceput sa ma abtin, sa ma tot abtin. poate nu ma intelegeti si credeti ca nu am ambitie. am. dar ma asteptam ca daca tot fac macar 1 ora de sport pe zi sa pot manca 15 g cioco. chiar deloc?:-s
daca nu mananc, numai la cioco ma gandesc, promit:( si ma abtin 2-3 zile si dup'aia mananc una intreaga. si asta si de pofta, da ma apuca tremuratul. poate e pb la creierul meu:( nu stiu ce sa mai fac, ca vreau sa fac un stil de viata, si STIU ca nu voi putea toata viata sa ma abtin. sa fac mai mult sport? nu ajuta. am incercat. mi se mareste amsa musculara, deci nu slabesc...

Buna, ma bag si eu in seama..:P
Eu am fost la un dr nutritionist care mi-a facut un plan de dieta..1300 kcal pe zi. SI IN FIECARE ZI MI-A TRECUT IN MENIU 20 GR CIOCOLATA. Orice fel de ciocolata.. in schimb a pus pe lista de alimente de evitat: cerealele, orice tip de fructe oleaginoase( nuci, seminte, alune).
Nu stiu de ce nu functioneaza la tine dieta hipocaloria.. ai cantar de bucatarie ca sa calculez cat mananci? sa stii ca nu prea merge cu aproximarea cantitatilor, o felie de paine pe care eu o aproximam la 25 grame, avea de fapt 60!!!!
Sper ca ti-am fost macar putin de ajutor:-*

sarai 19 feb 2012 16:05:22

Re: dieta hipocalorica si nu slabesc
 
Citat:

Anterior postat de bst (Post 945595)
Buna, ma bag si eu in seama..:P
Eu am fost la un dr nutritionist care mi-a facut un plan de dieta..1300 kcal pe zi. SI IN FIECARE ZI MI-A TRECUT IN MENIU 20 GR CIOCOLATA. Orice fel de ciocolata.. in schimb a pus pe lista de alimente de evitat: cerealele, orice tip de fructe oleaginoase( nuci, seminte, alune).
Nu stiu de ce nu functioneaza la tine dieta hipocaloria.. ai cantar de bucatarie ca sa calculez cat mananci? sa stii ca nu prea merge cu aproximarea cantitatilor, o felie de paine pe care eu o aproximam la 25 grame, avea de fapt 60!!!!
Sper ca ti-am fost macar putin de ajutor:-*

da. multumesc foarte mult. nua ai putea sa-mi spui ce anume ti-a trecut pe lista sa consumi?

Alexik 19 feb 2012 16:06:06

Re: Dieta hipocalorica
 
Citat:

Anterior postat de sarai (Post 945580)
Chiar asa d emult poate stica 15 g de cioco in conditiile in care mananci hipocaloric? plus sportul...

poate nu-s realista, dar e frustrant deja de 6 ani de cand am inceput sa ma abtin, sa ma tot abtin. poate nu ma intelegeti si credeti ca nu am ambitie. am. dar ma asteptam ca daca tot fac macar 1 ora de sport pe zi sa pot manca 15 g cioco. chiar deloc?:-s
daca nu mananc, numai la cioco ma gandesc, promit:( si ma abtin 2-3 zile si dup'aia mananc una intreaga. si asta si de pofta, da ma apuca tremuratul. poate e pb la creierul meu:( nu stiu ce sa mai fac, ca vreau sa fac un stil de viata, si STIU ca nu voi putea toata viata sa ma abtin. sa fac mai mult sport? nu ajuta. am incercat. mi se mareste amsa musculara, deci nu slabesc...

Stiu cum e , de 3 ani ma abtin dar abia de o saptamana fac totul cum trebuie.Stiu cum te simti , dar alta solutie nu ai.Da , conteaza ciocolata , mai ales daca nu e amaruie.
Ia-ti cicolata amaruie si mananca la 2 zile (hai sa zicem asa) 15 grame..apoi cand nu ai pofta mai amana.Incearca sa-ti gasesti activitati , schimba ciocolata cu altceva..2-3 migdale(alune orice) , apa, 2 fructe chiar!
NU ITI CUMPARA!nu cred ca vin ciocolatele la tine acasa:P
Daca vrei sa nu mai ai inca 6 ani plin de frustrari(ca si mie -3)incearca sa te organizezi cat mai mult:)
Eu asta fac de o saptamana si-mi merge

PS:hipocaloric sau nu , asta nu conteaza asa mult.Calitatea e mai importanta decat cantitatea(am obs k acest proverb se aplica in tooate domeniile)

Citat:

Anterior postat de bst (Post 945595)
Buna, ma bag si eu in seama..:P
Eu am fost la un dr nutritionist care mi-a facut un plan de dieta..1300 kcal pe zi. SI IN FIECARE ZI MI-A TRECUT IN MENIU 20 GR CIOCOLATA. Orice fel de ciocolata.. in schimb a pus pe lista de alimente de evitat: cerealele, orice tip de fructe oleaginoase( nuci, seminte, alune).
Nu stiu de ce nu functioneaza la tine dieta hipocaloria.. ai cantar de bucatarie ca sa calculez cat mananci? sa stii ca nu prea merge cu aproximarea cantitatilor, o felie de paine pe care eu o aproximam la 25 grame, avea de fapt 60!!!!
Sper ca ti-am fost macar putin de ajutor:-*

Depinde foarte mult de kg.Din cate vad ai ceva mai multe kg , deci acest meniu , desi de la nutritionist poate sa nu mearga in cazul ei.Fiecare are un corp diferit.
Eu mananc migdale si cereale si slabesc :-??

sarai 19 feb 2012 19:34:00

Re: Dieta hipocalorica
 
multumesc mult fetelor. aprciez ca nu ma judecati ci incercati sa ma ajutati. m-am saturat si am obosit, dar o sa ma ridic din nou si o sa fiu mai stapana pe mine:)

Alexik 19 feb 2012 19:51:36

Re: Dieta hipocalorica
 
Citat:

Anterior postat de sarai (Post 945892)
multumesc mult fetelor. aprciez ca nu ma judecati ci incercati sa ma ajutati. m-am saturat si am obosit, dar o sa ma ridic din nou si o sa fiu mai stapana pe mine:)

Am incredere in tine.Devino o slabuta invidiata>:D<

sarai 20 feb 2012 11:18:08

Re: Dieta hipocalorica
 
bine. ca oricum nimeni nu-mi da 57 kg, pentru ca am destul de multa masa musculara, da mie-mi place sa fiu slaba, nu normala. asta e problema;)) dar o sa iau atitudine. vorba aia. senzatia de a arata bine nu se compara cu placerea niciunei mancari:D

sarai 20 feb 2012 11:19:26

Re: Dieta hipocalorica
 
si la tine observ aceeasi chestie. gfetele care au slabit mananca prea multe proteine:D asta trebuie sa fac si eu. sa abuzez de proteine:))

DianaN 20 feb 2012 12:37:03

Re: Dieta hipocalorica
 
Buna Slabutelor,

Eu sunt Diana si sper sa ma primiti printre voi. Am inceput o dieta hipocalorica in noiembrie si pana acum am slabit 13kg. De doua saptamani nu am mai slabit decat vreo 400 g pentru ca am facut abuz de dulciuri si cola. De azi vreau sa ma apuc din nou de dieta pentru ca la sfarsitul lui mai vreau sa ajung la 75 kg. Sper sa reusesc cu ajutorul vostru, mai ales ca tineti hipocalorica si imi puteti da sfaturi bune.
In ceea ce priveste sportul am ceva probleme cu un genunchi, dar voi incepe cu 15 min de start walking timp de o saptamana, apoi voi face 30 de min timp de doua saptamani iar apoi voi trece la programul de 45 de min.

O zi frumoasa sa aveti

sarai 20 feb 2012 20:07:41

Re: Dieta hipocalorica
 
Citat:

Anterior postat de DianaN (Post 947002)
Buna Slabutelor,

Eu sunt Diana si sper sa ma primiti printre voi. Am inceput o dieta hipocalorica in noiembrie si pana acum am slabit 13kg. De doua saptamani nu am mai slabit decat vreo 400 g pentru ca am facut abuz de dulciuri si cola. De azi vreau sa ma apuc din nou de dieta pentru ca la sfarsitul lui mai vreau sa ajung la 75 kg. Sper sa reusesc cu ajutorul vostru, mai ales ca tineti hipocalorica si imi puteti da sfaturi bune.
In ceea ce priveste sportul am ceva probleme cu un genunchi, dar voi incepe cu 15 min de start walking timp de o saptamana, apoi voi face 30 de min timp de doua saptamani iar apoi voi trece la programul de 45 de min.

O zi frumoasa sa aveti

hei. stiu ca poti, deci te sustin:)

Alexik 20 feb 2012 20:24:08

Re: Dieta hipocalorica
 
Bravo pt meniul de azi:Pdaca continui asa sigur dai ceva jos pana sapt viit.


Ora este GMT +2. Ora este acum 17:25:49.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO