forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Dieta Hipocalorica (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=343)
-   -   Dieta hipocalorica (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=176)

Exp 20 aug 2012 07:28:41

Re: Dieta hipocalorica
 
@miris

bine spus insa eu as mai adauga ceva:
-trebuie sa avem grija la cantitatea portiilor;
-monitorizare permanenta a greutatii;
-exclus junk food, paine alba, fainoase in general, prajeli, carne grasa (cu exceptia pestelui), mezeluri si dulciuri ocazional...cu atentie si moderatie;
-de asemenea dieta ar trebui coroborata cu indicele glicemic- de preferat carbo cu indice mic sau mediu- astfel putem ingera o cantitate suficienta de hrana, ne vom simti satule, carbohidratii nu vor depasi limita admisa, glicemia va fi sub control.... pentru ca iti poti procura cele 1500kcal din 400gr hrana sau din 800 (dar la 800 sigur te hei simti hranita pe tot parcursul zilei);

Cristina
p.s. si eu mai am scapari...mai ales la cartofi/fasole boabe/paine...stiu ca sunt ciudata insa bine ca nu le am cu dulciurile :-))))) important este ca dupa ce "ai comis-o", dupa senzatia aia de vinovatie, sa te ridici si sa mergi mai departe; oricine mai are abateri...dar astea trebuiesc tratate ca exceptii; este f.f. important, in orice dieta, sa nu ne lasam!

Exp 20 aug 2012 07:36:32

Re: Dieta hipocalorica
 
@raluka

vezi la tools/ calculator calorii ingerate
treci cantitatile, activitatea fizica facuta si mai jos, vei vedea o estimare a kg pierdute pe luna...incerci /te joci cu mai multe variante pana cand estimarea va fi de 1kg/luna...bineinteles ca nu este un calcul 100% sigur, pentru ca fiecare individ este diferit insa iti vei putea face o parere; este bine sa iti salvezi meniurile; astfel vei putea observa cu ce alimente ai slabit/mentinut cel mai bine si care este raportul optim hrana/activ.fizica in cazul tau; de asemenea este bine sa tii cont de valorile afisate la finalul tabelului: sa nu depasesti normele respective (proteine/lipide/glucide/carbohidrati/fibre)

RoxxRoxy 21 aug 2012 23:00:21

Re: Dieta hipocalorica
 
O sa incep sa-mi calculez si eu. Adevarul e ca nu ma grabesc sa mai slabesc, acum pot s-o iau incet ca sa nu simt o diferenta prea mare. Am si eu o intrebare: cam cat estimati ca ar avea un compot de caise sa zicem, dintr-ala facut in casa, ca aport caloric?

Slabuta 21 aug 2012 23:04:51

Re: Dieta hipocalorica
 
Citat:

Anterior postat de RoxxRoxy (Post 1116273)
O sa incep sa-mi calculez si eu. Adevarul e ca nu ma grabesc sa mai slabesc, acum pot s-o iau incet ca sa nu simt o diferenta prea mare. Am si eu o intrebare: cam cat estimati ca ar avea un compot de caise sa zicem, dintr-ala facut in casa, ca aport caloric?

Calculatorul nutriţional (calculator calorii) Nr.1 din România - Calorii.Slabute.ro

iwannabeadiva 22 aug 2012 09:33:39

Re: Dieta hipocalorica
 
Buna fetelor..Astazi am inceput si eu dieta hipocalorica,respectand principiile Mihaelei Bilic... A mai tinut cineva dieta pe care o recomanda ea in carte? In principal ma refer la asocierile permise: carne+cartof+salata ,etc..

medeeams 28 aug 2012 00:07:39

Re: Dieta hipocalorica
 
Buna fetelor,e greu sa incepi cand nu cunosti domeniul...sper sa reusesc..

medeeams 28 aug 2012 00:09:20

Re: Dieta hipocalorica
 
Mai e cineva treaz sa imi impartaseasca cateva principii ,cu ce sa incep in aceasta dieta ,etc?


xerxe2005 22 ian 2013 08:23:37

Re: Dieta hipocalorica
 
Am decis si eu sa incep o dieta hipo-calorica, adica sa fiu atenta la ce mananc si sa imi numar caloriile. Incerc sa nu depasesc 1300-1400 pe zi.
Am deja 8 zile de cand mi-am notat meniurile. ma ajuta mult sa numar caloriile. Ma simt optimista ca va fi bine.

xerxe2005 23 ian 2013 07:53:33

Re: Dieta hipocalorica
 
Cam depasesc numarul de calorii, vad ca ieri de exemplu am avut 1591 calorii. Dar le numar,le monitorizez, vad unde gresesc si invat sa jonglez cu alimentele sa nu creasca numarul caloriilor.
Chiar simt ca metoda asta e cea mai avantajoasa pentru mine.
Si mai sper sa nu imi pierd euforia asta.

corinush 23 feb 2013 10:36:14

Re: Dieta hipocalorica
 
Buna tuturor,

Am hotarat sa fac si eu o schimbare in stilul de viata (nu vreau sa ii zic cura de slabire:)) ) pentru ca imi place sa mananac sanatos.. problema mea este ca nu reusesc sa ajung la 1200 kcal pe zi, eu sunt foarte satula cu ce mananc. Mananac o gramada de cruditati care au volum mare si calorii putine. branza feta cea mai slaba, sunca slaba, oua fierte,peste mai mananc si cioco neagra, chiar si tort am mancat intr-o zi (fara voia mea, a fost o degustare pt un eveniment) si tot n-ajung la 1200.
Nu mananc paine, dar cred ca incep sa adaug ca sa pot ajunge la 1200..
V-as ruga sa va uitati peste meniurile mele si sa mi spuneti ce parere aveti si poate ce ar trebui sa schimb.
Sport nu am voie sa fac, tot ce pot face sunt plimbari mai lungi sau mai scurte, depinde.

Ah, si slabitul merge greut, mi se pare...dar asta se datoreaza si faptului ca paradoxal, in ciuda faptului ca mananc atatea cruditati, sunt constipata ..:(
AM introdus de curand semintele de in..poate poate :)
Apa beau, ceaiuri beau.. aici nu am probleme :)

Mersi si va sunt recunoscatoare daca mi dati o mana de ajutor!

P.S. primele 3 zile din luna aceasta DA AU FOST INFOMETARE pt ca am incercat dieta Thonon. Nu mersi, nu mai vreau.


Ora este GMT +2. Ora este acum 20:15:44.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO