forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Dupa sarcina (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=36)
-   -   Jurnalul mamicilor 2011 (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=10327)

Gea 25 iul 2013 09:53:54

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Mamicilor, vreau sa va intreb ceva.
Voi ati observat o schimbare a sensibilitatii voastre dupa nastere? :-/
Ma refer la rau de inaltime, sensibilitate la diverse imagini, mirosuri sau sunete?
Eu am observat ca dupa sarcina am ramas mult mai sensibila la unele chestii care nu existau inainte.
Adica parca acum imi e frica de inaltime, desi inainte puteam sta pe marginea prapastiei si ma uitam in jos fara sa simt nici o stare de rau, ameteala sau frica. Acum daca merg la ai mei, care stau la etajul 6 si ma uit pe balcon in jos, am impresia ca ma lasa picioarele :-o si ca imi pierd echilibrul... :(
Inainte ma puteam da pe rollercoaster, balansoare extreme si alte minuni din parcurile de distractii, si ma distram de numa :)) Acum parca nu imi vine sa ma apropii de ele, ca imediat ma ia ameteala :(
De asemenea, inainte puteam sa vad orice imagini terifiante si nu ma afectau atat de mult (fizic vorbesc). Acum daca vad ceva socant (fie la stiri, pe net, in viata reala) si stiu ca nu sunt "jucate" actiunile respective, simt ca mi se scurge tot sangele din mine si ma ia cu ameteala, mi se face rau si vad incetosat si toata ziua nu mai sunt buna de nimic :-o:-o:-o How weird is that ? :-o

Voi ati patit ceva de genul? Sau ati vazut alte diferente ce au aparut in comportamentul sau reactiile voastre? Ma tot gandesc, sa fie de la sarcina sau de la medicamentele luate atata vreme? :-/ Ca prea m-au afectat...:-s

dorutza 25 iul 2013 13:37:49

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
buna fetele
noi azi dimnineata am mers in oras la un depozit de jucarii, mergem maine la verisorul lui |David si am pregatit cadoul.. mergem undeva la tara in judetul Salaj si stam pana duminica, el e din Bucuresti si a fost lasat la bunici restul verii la un an si 3 luni :-o ..
de asemenea daca tot am fost la depozit i-am cumparat si lui David pe Mickey si Minnie Mouse, niste creta de colorat, niste stampile si niste plastelina... foarte incantat este \david de tot ce a primit... ne-am jucat azi toata ziua caci nu suntem acasa, suntem la parintii mei..
sper ca si Andrei verisorul sa fie la fel de incantat

in alta ordine de idei iar nu pot manca fructe si legume crude sau dulciuri, iar am perioada de rau..

dorutza 25 iul 2013 13:40:59

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de Gea (Post 1282855)
Mamicilor, vreau sa va intreb ceva.
Voi ati observat o schimbare a sensibilitatii voastre dupa nastere? :-/
Ma refer la rau de inaltime, sensibilitate la diverse imagini, mirosuri sau sunete?
Eu am observat ca dupa sarcina am ramas mult mai sensibila la unele chestii care nu existau inainte.
Adica parca acum imi e frica de inaltime, desi inainte puteam sta pe marginea prapastiei si ma uitam in jos fara sa simt nici o stare de rau, ameteala sau frica. Acum daca merg la ai mei, care stau la etajul 6 si ma uit pe balcon in jos, am impresia ca ma lasa picioarele :-o si ca imi pierd echilibrul... :(
Inainte ma puteam da pe rollercoaster, balansoare extreme si alte minuni din parcurile de distractii, si ma distram de numa :)) Acum parca nu imi vine sa ma apropii de ele, ca imediat ma ia ameteala :(
De asemenea, inainte puteam sa vad orice imagini terifiante si nu ma afectau atat de mult (fizic vorbesc). Acum daca vad ceva socant (fie la stiri, pe net, in viata reala) si stiu ca nu sunt "jucate" actiunile respective, simt ca mi se scurge tot sangele din mine si ma ia cu ameteala, mi se face rau si vad incetosat si toata ziua nu mai sunt buna de nimic :-o:-o:-o How weird is that ? :-o

Voi ati patit ceva de genul? Sau ati vazut alte diferente ce au aparut in comportamentul sau reactiile voastre? Ma tot gandesc, sa fie de la sarcina sau de la medicamentele luate atata vreme? :-/ Ca prea m-au afectat...:-s

mie mi-e frica sa conduc masina... daca sunt singura in masina nu am nici un bai, dar daca e si \david se schimba situatia...
in rest altceva nu mai stiu acuma, caci sunt insarcinata si e totul altfel..
iar un lucru bun e alergia mea de primavara care de cand am nascut nu mai e asa nasoala cum a fost

MIRUTZA 25 iul 2013 15:21:24

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Buna fetele,
Am avut ce citi:D din urma.
Ieri am vrut sa intru dar s-a luat toata dupamasa curentul si desi ma bucurasem ca tableta era incarcata 100% nu aveam net:P. Apoi mi-a fost teama sa intru de pe tel, sa nu se descarce complet si sa nu ne mai sune ceasul dimineata.:-s

Cand intr-un sfarsit m-am decis sa intru de pe tel sa va citesc, am uitat parola:((
M-am gandit eu ca e mai safe sa schimb parola si aici si pe FB, asa ca am pus niste parole de greu ti le amintesti:)) Noroc ca o notasem pe o foaie la birou, in caz ca o uit.;;)

Fetele care v-ati decis sa intrati la dieta ,spor la slabit. Si eu sunt in aceasi situatie deoarece sotul meu s-a decis ca vrea sa slabeasca (are un inceput de burtica,atat)si am zis ca nu il pot lasa la greu:D Asa ca de luni, ne luptam si noi cu dieta, pentru el e ceva nou si e tare incantat;;) si se tine de treaba. Eu daca reusesc sa mai dau jos, atat cat ma mai lasa organismul, nu ma supar...sunt multumita.

Simo ce repede zboara timpul;;), imediat o sa nasti.
Sper sa mai stea bebe pana saptamana viitoare, sa nu iti faca supriza.

jessik 25 iul 2013 18:43:34

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
muult ati mai scris.
referitor la bebei.. simo.. lasa draga, poate mai faci un bb haha..oricum, ar trebui sa te hotarestia cum, daca tot te taie la burta nu? oricum caz de bebe dupa legarea trompelor am auzit si eu, cumnata cuiva de pe grupul meu la fb.. cu mamici.
deci eu cand is nervoasa si thomas plange, imi zic, 5 ani nu mai afc copii.. apoi ma razgandesc, cand il vad asa dragalas.. ma gandesc si la o fetitaa.. si zic gata la craciunul uurmatoor incercam.
operatia si acum ma doare inauntru de la efort..mor de nervi.. tot am zis ca ma duc la sala.. si nu am avut timp..
apropo de dieta,.. am zis ca hai sa ma pun pe dieta mai serios.. am zis ca incerc rina.. nu am reusit. tot mai degsutam eu alimente interzise.
dar am micsorat cantitatile.... eram fericita, am scazut deja 2 kg si ceva( bine ca inainte am mers la munte si m-am imbuibat
si cand colo.. sanii moi, lapte putin, nu mai trebuia sa pompez deloc, ca aveam inainte in exces. bebe flamand.. se trezea noaptea.. statea mult la san.. clar.. scadea laptele. eu care avea sanii tari si plini, acum erau moi..
mor de nervi, dar trebuie sa mananc mai calumea. sa fac lapte..
am mancat ieri mai mult. si si-au revenit.. bebe papa mai bine.. si am pus deja un kg..
:((:((:((:((ma cearta sotul.. a zis ca copilu e mai important nu dieta mea. ca o sa slabesc la anu
eu as fi vrut macar 5 kg sa scad.. dar pana nu incep cu diversificatul.. sau mai am o sansa cu sportul,.. nu pot manca putin.. evident ca nici dietetic. ( ca doar scad caloriile, si scade si laptele)
deci ma resemnez, si imi cumpar haine largi. parca vad ca nici la sala nu pot face multe, din moment ce ma inteapa operatia..
noi am mers la munte cu niste familii , si fain a afost.. am mers si cu canoe, si am dat la vasla.. si muream de enrvi... ca sotul se panica, nu stia care e stanga care e dreapta.. vedea ca nu se inbtoarce barca prea repede, schimba vasla.. si ne intarteam in cerc. ne-am si oprit in malu de tufe.. pff.. de abia la final.. am reusit sa mergem mai drept.. macar am ;;parcat'' in locul bun..
aventuri.. a si thomas a fost f cuminte.. nu prea a plans.

Prapadeala 25 iul 2013 19:49:00

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Jess, ma bucur ca v-ati simtit bine

Referitor la sport, la orice tip de efort te inteapa operatia? Sau doar la ce include abdomenul?

Ai incercat sa calculezi numarul de calorii dintr-o zi? Daca in perioada de alaptat ai nevoie de 2000 de calorii, nu ar functiona sa mananci un 1700 si doar din alimente sanatoase?

simonet 25 iul 2013 20:41:38

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
buna dragelor!

bag si eu un ochi pe aici, astazi am fost iar un pic la cumparaturi, si am stat in picioare dar nu la fel ca de obicei.
am inceput sa strang lucrurile la un loc pt bagaj, mai am cate ceva dar sper ca maine si poimaine sa fie gata.

am burta aproape numai tare si jos de tot e tare aproape tot timpul, desi acum vre-o saptamana pe jos nu se intarea asa. ma mai si inteapa, si desi pana acum nu imi faceam grii, ginecoloaga mi-a zis ca ar trebui sa ma ingrijoreze. daca peste week-end ma simt mai nasol o sa merg luni sa ma vada din nou.

app de sani, inainte erau tari si durerosi, acum nu mai sunt, imi e frica ca nu voi avea lapte, cu atat mai mult cu cat e clar ca bebe se va naste mai devreme.

Jess, numai la tine sta puterea de a vedea cum si cat trebuie sa mananci astfel icat bebe sa aiba laptic iar tu sa slabesti incet incet. bafta multa. oricum, ai pus f putin in timpul sarcinii as aca nu mi-as face griji in locul tau.
eu chiar vroiam s aincep dieta imediat dupa ce nasc, sau imediat ce am lapte, ma descurajezi daca scade cantitatea de lapte in timpul dietei:( oricum voi incerca cu dieta sa vad daca nu cumva la mine se duc tonele accumulate:D

ce tare ai fost mira cu curentul electric si cu tel si parola:))
daca voi itrati la dieta care sunteti suuuper slabi amandoi, eu ce s amai zic, iar de octav nu mai vb:D oricum, bafta, dar sa stii ca nu e cazul la nici unul din voi.

simonet 25 iul 2013 20:46:38

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Gea, eu cred ca tie ti se trage de la grija prea mare pe care ai avut-o in timpul sarcinii si ti-ai insusit cumva comportamentul si dupa nastere. eu zic sa incerci incet incet sa faci chestiile de care iti e frica. cred ca e psihic si trece doar prin infruntarea anxietatii.

eu nu am intampinat astfel de probleme, acum sunt mai atenta, mai precauta dar pt ca viata dupa ce ai copii e mai pretioasa, spre ex, conduc mai atent, sunt mai intelegatoare cu ceilalti, imi valorizez propria persoana mai mult pt ca sunt mama, chestii de genul pe care cred ca toate le traim si simtim la fel.

Prapadeala 25 iul 2013 21:10:58

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Simo, am citit ca 2 luni e bine sa stam cuminti cu dieta. Intai sa se regleze productia de lapte si dupa aia poti sa umbli la alimentatie

dorutza 25 iul 2013 22:44:23

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
ma bag si eu in seama..
ideea e ca daca mananci chestii sanatoase nu poti baga 2000 calorii nici in ruptul capului... numai daca mananci si 100 de grame de nuci, seminte de astea
cu mancare gatita fara paste cartofi paine nu strangi 2000 calorii

simo referitor la lapte nu-ti fa griji. eu zic ca e imposibil ca la unu sa ai si la altul nu.. mie de exemplu nu mi-a secat de tot lapticul niciodata nici dupa ce nu am mai alaptat, nu mi se intarasc sanii sau chestii dinastea dar daca strang unpic de tzitzi iese laptic/colostru sau ce o fi. si e aproape alb..
simo, raisa e interesata de tzitzi?? david a inceput sa se dea la ei, sa-mi ridice bluza si sa incerce sa pape... nu stiu oare simte ceva??? eu il las, ii spun numai sa nu ma muste dar cum nici nu mai stie sa traga si nici nu curge renunta imediat iar eu ii explic ca o sa-i dau si lui daca o sa mai vrea dupa ce il aducem pe bobo din burtica acasa iar pana atunci bea laptic din sticluta..
gata esti aproape la 37 saptamani, poate sa vina, ce sa facem daca nu vrei sa stai cuminte..


Ora este GMT +2. Ora este acum 00:59:49.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO