forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Dupa sarcina (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=36)
-   -   Jurnalul mamicilor 2011 (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=10327)

rommyna 15 nov 2013 10:18:32

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de Prapadeala (Post 1312973)
Sebi face azi 3 luni, am pui mare deja :x:x

Multe luni si multi ani frumosi! Mi-am adus aminte zilele trecute, iar tocmai azi am uitat sa va felicit :D Sa fiti sanatosi si sa aveti parte de toate bucuriile din lume :-* >:D<

Prapadeala 15 nov 2013 10:19:18

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de dorutza (Post 1312976)


al meu nu a acceptat apa pana a venit caldura (sunt nascuti in aceeasi perioada) deci o satisfacut si laptele ceva :))
ceai nu cred ca a baut niciodata

ai baiat mare...

Depinde si la ei la fel ca la noi, sunt care beau mai multa apa si care beau mai putina. Eu, de exemplu fac parte din prima categorie

MIRUTZA 15 nov 2013 10:25:11

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de meapasarica (Post 1312956)
Dar MIrutza, voi nu aveti instalate portite la scari? ma refer sa nu poata Carina sa i ia pe scari singura? Noi le-am instalat de cand avea Viktor vreo 8 luni pentru ca se putea duce in 4 labe pe scari. Trebuie sa fie un stres mare pentru voi sa fii mereu cu ochii in 4 sa nu mearga la scari. La noi scarile sunt periculoase pentru ca sunt in forma de spirala, cateodata mai alunecam si noi pe ele, daramite baiatul.

Daca vrea sa plece din sufra spre parter la mama mea sau sus la dormitoare, avem portita pusa de cand avea 1 an si ceva;;). Dar daca vrea sa mearga dinspre dormitoare inspre sufragerie -bucatarie,atunci trebe sa coboare vreo 4-5 trepte si nu as putea sa pun portita acolo....ca mi-ar trebui o portita mareeeeeee (de vreo 1,5 m sau mai mare :P)

rommyna 15 nov 2013 10:55:04

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de dorutza (Post 1312975)


si mie imi plac de mamicile care se documenteaza in leg cu alaptatul si altele...dar in sensul bun.. asa sunt mai mari sansele sa reusesti si comentariile aiurea ale lumii sa treaca fara impact..
am si eu o prietena gravida care se documenteaza cum e mai bine sa nasti cu ceza, cum e mai bun laptele praf, cum poti fuma n nr tigari pe zi etc :(
romyna despre nasterea naturala te-ai documentat??

Dorutza, eu nu vreau sa exagerez in nicio privinta si poate cateodata am incercat sa-mi impun punctul de vedere, desi nu asta a fost scopul meu. De exemplu, eu eram convinsa ca laptele matern se "degradeaza"(isi pierde din calitatile nutritive), nu stiu de ce aveam impresia asta. A trebuit sa va ascult pe voi, parerea Mihaelei, dar si sa citesc din mai multe surse ca sa ma conving de calitatile sale.

Pe de alta parte, eu sunt foarte greu de schimbat in idei. Daca mi-am facut o idee despre ceva si cred ca este cea buna, sunt greu de influentat. Nu pot lua de buna prima impresie a cuiva si nici sa risc. Asa cum zicea Miha, limitarea riscurilor.

In principiu m-am gandit sa nasc natural, doar daca nu va fi ceva care sa puna in pericol viata mea sau a lui bebe. Daca va aparea o circulara, daca nu ma dilat suficient, indiferent de pastile si durata travaliului sau daca apare ceva neasteptat care ne poate afecta pe vreunul dintre noi, atunci sigur vom adopta varianta cezarienei. Cred ca fiecare are dreptul la o alegere care sa-i fie la indemana si care sa ne faca sa ne faca sa ne simtim confortabil.

Despre nasterea naturala am citit prima data in cartea primita cadou de la colegii mei, apoi am vazut cateva filmulete pe youtube si am mai citit cate ceva, dar nu am intrat in detalii. Am zis ca mai astept sa fiu mai aproape de moment, dar si ca sa ma pot obisnui cu ideea. Cand am vazut filmuletele de pe youtube am plans..ba de tipetele tipelor care mi se pareau ca intr-un film hollywoodian ieftin, ba de faptul ca-l manevrau prea repede pe bebe, care plangea intr-una..si desi "manevrarea" dura 1-2 minute, eu plangeam in hohote :D.

Pe moment mi-am propus, asa cum am gandit pentru perioada sarcinii, ca totul va fi bine, ca o voi lua ca pe o experienta minunata si pentru mine si pentru bebe...ca vom "lucra impreuna", eu de afara, el din inauntru, ca sa fie totul bine si sa ne cunoastem sanatosi. Restul...durerea, grijile, bla-bla-bla sunt doar umplutura de care eu nu am trebui sa ma cramponez. Lucrez foarte mult cu mind-settingul :D

dorutza 15 nov 2013 11:04:57

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
da.. iar am afirmat ceva fara sa indulcesc ceea ce spun.. si s-a inteles altceva...
scuze nu am vrut sa judec pe nimeni, sau sa par drastica si categorica..
normal ca fiecare alege ce vrea
si si eu am respect pt mamici >:D<

dorutza 15 nov 2013 11:10:24

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de MIRUTZA (Post 1312984)
Daca vrea sa plece din sufra spre parter la mama mea sau sus la dormitoare, avem portita pusa de cand avea 1 an si ceva;;). Dar daca vrea sa mearga dinspre dormitoare inspre sufragerie -bucatarie,atunci trebe sa coboare vreo 4-5 trepte si nu as putea sa pun portita acolo....ca mi-ar trebui o portita mareeeeeee (de vreo 1,5 m sau mai mare :P)

si noi avem portita de 2 m.. e absolut necesara la noi.. e facuta din lemn si e pe rotile..

rommyna 15 nov 2013 11:11:24

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de dorutza (Post 1312994)
da.. iar am afirmat ceva fara sa indulcesc ceea ce spun.. si s-a inteles altceva...
scuze nu am vrut sa judec pe nimeni, sau sa par drastica si categorica..
normal ca fiecare alege ce vrea
si si eu am respect pt mamici >:D<

Dorutza, cel putin din punctul meu de vedere, am luat lucrurile asa cum le-ai spus, fara sa le dau nicio alta dimensiune, nici buna, nici rea ;) Stai linistita :-*
Am spus doar cum sunt lucrurile din punctul meu de vedere si in situatia mea :)

meapasarica 15 nov 2013 12:01:05

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de MIRUTZA (Post 1312984)
Daca vrea sa plece din sufra spre parter la mama mea sau sus la dormitoare, avem portita pusa de cand avea 1 an si ceva;;). Dar daca vrea sa mearga dinspre dormitoare inspre sufragerie -bucatarie,atunci trebe sa coboare vreo 4-5 trepte si nu as putea sa pun portita acolo....ca mi-ar trebui o portita mareeeeeee (de vreo 1,5 m sau mai mare :P)

Aha acuma pricep, desi 4 trepte nu sunt asa mult, tot poate cadea si se lovi rau, dar sunt portitele acelea la Ikea care se lungesc mult, acuma nu stiu cat de mult:-/

MIRUTZA 15 nov 2013 14:29:26

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de dorutza (Post 1312995)

si noi avem portita de 2 m.. e absolut necesara la noi.. e facuta din lemn si e pe rotile..

Poti sa pui o poza te rog. Poate imi vine vreo idee....;;)

roxana1985 15 nov 2013 16:49:43

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Si eu ma documentez f mult, am multe carti, iar pe internet , nu mai zic.Stiu ca este f important sa alaptez 100%, stiu ca multe sunt mituri, dar bebele meu dacanu papa si biberon plange f mult si nu cred ca este vreo mamica care sa-si lase puiul sa planga. Sunt multumita ca bebe este alaptat in proportie de85%, in rest imi asum decizia de a suplimenta hrana puiului meu, am incercat de multe ori numai u san si am dat gres.Acum bebe plange si-si suge manuta desi doar ce l-am alaptatiar san nu mai vrea. Sa nu se inteleaga gresit, apreciez sfaturile voastre si stiu ca aveti dreptate, dar ma gandesc ca totusi nu cred ca-i fac un rau micutului daca ii alung lacrimile cu un biberon;). In ceea ce priveste ceiutul , am incercat sa-l folosesc pt ai calma burtica si uimitor de multe ori da roade, asa ca iarasi consider ca nu gresesc. Daca bebe e fericit si sanatos , mami o sa incalce orice regula si va avea grija sa creasca asa cum crede ea ca e mai bine si isi va asuma deciziile, cred ca asta inseamna sa fi mama pana la urma, sa gasesti tu cheia pentru bunastarea puiului tau. Va iubesc pe toate si va multumesc ca a-ti fost si sunteti alauri de mine si de toate burticile si mamicile aflate in dilema. Nu e usor sa fi mamica dar este al-naibi de frumos.:x


Ora este GMT +2. Ora este acum 01:38:24.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO