forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Dupa sarcina (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=36)
-   -   Jurnalul mamicilor 2011 (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=10327)

rommyna 25 nov 2013 15:59:12

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Multumesc Miha pentru informatii si poveste. Este foarte interesant sa vad experienta fiecareia dintre voi. O asteptam pe Ana, ea va naste curand. Abia astept :) ...si abia astept sa apata strumful meu ;;)

Antonis 25 nov 2013 16:48:54

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Buna seara fetele!
Mihaela povestea ta mi-a placut tare mult!!!!
Si eu voi naște prin cezariana, pot spune ca nu am fff mari emoții, am încredere atat in doctora mea cat si in reputatia spitalului la care voi naște!
Eu am întrebat-o pe doctora dacă voi avea copilul cu mine si mi-a zis ca eu decid, deci dacă vreau copilul poate sta cu mine in salon.
Romy, Mada eu nu am văzut nimic pe net si nici nu vreau.. Îmi este teama ca mi-ar putea afecta starea de liniște psihica si emotionala in care ma aflu.
Altfel eu zilnic fac mici trebutze prin casa, am spalat o parte din hainutele lui bebe si le am si călcat. Încă mai am multe de spalat, insa nu ma grabesc... Intr-o saptamana vine si mama la mine :>
Dorm greu, ma trezesc din ce in ce mai des noaptea pt vizite la toilet...si cred ca am un soi de contractii... Chiar vroiam sa va întreb... E ca o durere fff acută ce tine in jur de 30 de secunde in partea de jos a burtii dar apoi ma lăsa si revine maxim de alte 2 ori..
Ati avut ceva de genul asta??
Doamne cat am scris!!
Va imbratisez pe toate!

Antonis 25 nov 2013 16:51:32

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Am uitat sa specific ca aceste dureri sunt maxim 1 sau 2 sau 3 pe zi

MIRUTZA 25 nov 2013 18:01:42

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
[QUOTE=meapasarica;1314385]Fetelor ce noapte am

Mirutza, sarumana, fiecare copil e cel mai frumos din lume pentru parintii lui, si normal ca al meu e cel mai scump, dar David a lui Dorutza e tare frumusel, o sa faca ravagii printre fete.
Si chiar vroiam sa te intreb, Carina nu se supara ca nu poate iesi din patut?Viktor ar fi urlat, asa cev nu ar fi functionstla noi, dar e bine ca macaro puteti culca mai devremere
[/QUOTE
Anca sa stii ca nu se supara.E un copil tare bun si oricat de nervoasa ar fi,daca ii explici cu frumosul, intelege si renunta, fara crize sau plansete.E cuminte si ascultatoare ca mami:P

De incercat,incearca si daca vede ca nu ii iese....se reorienteaza spre altceva.Nu am avut deloc probleme sa strice,sparga,arunce lucruri.Si telul il dau si inca e intact.:D

dorutza 25 nov 2013 22:26:35

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
mersi anca.. :x:x

am inceput sa-l scot pe razvi pe balcon la ora de nani... ieri s-a trezit cand l-am dezbracat, dar i-am dat tzitzi si a adormit inapoi.. si am dat skip peste etapa de plans..ceea ce e foarte fain caci ti se rupe inima cand ii auzi plangand.
azi l-am imbracat altfel, tot gros dar mai usor de dezbracat.. sa vedem cum va fi. iar baitza o sa o facem la dimineata.

azi la un spatiu de joaca, david s-a jucat prima data cu un baietel, s-a jucat cu el au facut mancare impreuna, adica au fiert un ou :)) si au sarit impreuna in trambulina.. si nu s-a lasat deloc la el desi baiatul era mai mar. Pana acuma s-a mai jucat doar cu verisoarele lui, in rest nu prea ii plac copiii, el s-ar juca cu oamenii mari.

dorutza 25 nov 2013 22:45:18

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
referitor la nasteri, dupa cum stiti eu sunt pro nastere naturala, am nascut de 2 ori si a fost totul ok.
eu la nasteri nu m-am uitat decat inainte sa raman insarcinata, fiind insarcinata nu stiu daca e chiar indicat..
ceea ce vroiam sa spun e ca atunci cand traiesti pe viu aceasta experienta, e altfel.. adica totul se desfasoara rapid, dar in acelasi timp zici ca e dat cu incetinitorul.. pt mine a doua nastere a fost mult mai dureroasa, adica am avut o nastere asa cum au majoritatea femeilor, cu contractii dureroase (la prima nasterenu am avut contractii dureroase), dar a fost o experienta mult mai placuta (ma refer strict doar la ce s-a intamplat in sala de nasteri) din toate celelalte puncte de vedere.
ce s-a intamplat dupa, n-am avut nici un cuvant de zis, desi mi-ar fi placut sa se intample lucrurile altfel. da am inteles ca fiind nascut la 37s e mai bine pt el sa stea unpic la caldurica si sub supraveghere DAR>>> mi-ar fi placut sa pot sa-l iau putin in brate din incubator, mi-ar fi placut sa pot sa-i dau sa suga- Raspunsul a fost ca ar fi un stres prea mare pt el sa-i dau sa suga (dar laptele praf dat cu siringa si vomitattul ulterior nu-i stres)dar pana la urma ma bucur ca il am langa mine. :)

dorutza 25 nov 2013 22:51:32

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
miha s-ar putea sa inceapa durerile de dinti, se pregatesc gingiutele, si poate de aia isi baga degetele in gura. mai incearca cu suzeta.. al meu cel mic are uneori faze cand o accepta, iar David a acceptat-o la 4 luni.

Romina eu nu mi-am supt degetul, dar mi-am muscat unghiile... si mama mea cate n-a facut, si cate nu mi-a spus.. referitor la cauze psihologice eu stiu acum ca ei, parintii (involuntar bineinteles) au fost cauza si sunt multe de spus aici dar ma abtin..:D ideea e ca dupa ce m-am casatorit si m-am mutat de acasa am incetat sa-mi mai rod unghiile

dorutza 25 nov 2013 22:54:22

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de Antonis (Post 1314454)
Buna seara fetele!
Mihaela povestea ta mi-a placut tare mult!!!!
Si eu voi naște prin cezariana, pot spune ca nu am fff mari emoții, am încredere atat in doctora mea cat si in reputatia spitalului la care voi naște!
Eu am întrebat-o pe doctora dacă voi avea copilul cu mine si mi-a zis ca eu decid, deci dacă vreau copilul poate sta cu mine in salon.
Romy, Mada eu nu am văzut nimic pe net si nici nu vreau.. Îmi este teama ca mi-ar putea afecta starea de liniște psihica si emotionala in care ma aflu.
Altfel eu zilnic fac mici trebutze prin casa, am spalat o parte din hainutele lui bebe si le am si călcat. Încă mai am multe de spalat, insa nu ma grabesc... Intr-o saptamana vine si mama la mine :>
Dorm greu, ma trezesc din ce in ce mai des noaptea pt vizite la toilet...si cred ca am un soi de contractii... Chiar vroiam sa va întreb... E ca o durere fff acută ce tine in jur de 30 de secunde in partea de jos a burtii dar apoi ma lăsa si revine maxim de alte 2 ori..
Ati avut ceva de genul asta??
Doamne cat am scris!!
Va imbratisez pe toate!

nu am avut dureri de care zici tu. ori fi contractii desi n-ar trebui inca sa fie dureroase. e bine ca nu sunt dese. sau poate ai muncit prea mult
dar stii tu intreaba medicul, mai ales la problemele tale sa nu fie altceva.

jessik 26 nov 2013 01:48:03

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
hey doruta, in sf gasesc si eu o mamica care nu crede in program. ca ma disperau fetele de pe fb ca vai programul., thoma snu are program, decat de trezit. la 8 , bina ca a trecut cu faza de ora 7 haha..
acum vad ca o data se trezste la 6. desi azi dim, l-am pus eu la sna, ca aveam prea mult lapte. dar de obicei, se trezea inca o data noaptea. si de multe ori doar o data. ma bucur ca nu am avit probelem de astea.
seara cand era mic, se culca si la 11. apoi 9.. 10.. tot feluld e perioade. cel mai devreme la 8 jum.. dar rar.
80% adormea la san.. apoi mai avea mofturi cand era nervos, papa putin, iar plangea.. il punema in aptut adormit, se trezea, iar il luam. ii punea,m sunet alb,. este unul baby got colic e f bun, cel putin asta merge si acum pt thomas.
il punema in leganut.. acum vrea in brate s ail tin ca si cum il alaptez, dar cu capul pe mana.asa covrigel cum se zice. si il elgan putin.. se freaca la ochi.. si se mai smiorcaie.. intr-un final adoarme. asta daca nu adoarme in timp ce e la san.
ziua maj timpului adormea in leganut.. dar nu prea mai vrea acum.. tot asa sa fie tinut in brate, dar eu stand cu el pe canapea.sau pe genunchi cu pernuta si leganat .
nu are rituald e baitza, ca nu ii fac zilnic, si nu am obs sa doarma mai repede.
cu mancarea laaa fel.
deci dim se joaca putin,, ca nu vrea imediat lm.. apoi vrea.. si cam la 2 ore vrea sa doarma deci iar lm..
doarme cam 2 ore sau o ora.. mereu diferit.. si apoi ii dau papa.. se mai joaca.. etc.. cand vrea sa doarma iar.. vrea lm. afara acum de cand cu frigul adoarme imediat.
dupa masa pe la 5 mai doarme putin.. daca nu a dormit de 2 ori, dar se intampkla si de 3 ori. oboseste de cand cu statul in picioare si mers in 4 labe..e f ff energic.. si ma bucur ca multi copii dupa 8 luni merg. el de la 6 luni mergea pe coate si burta..mai mult.. apoi a inceput catelus. si sa se ridica singur in picioare la margini.
dar avea perioade pe la 3 4 luni dormea o dataa.. sau deloc.. oricat ma chinuiam s ail adorm..
nu ma chinui cu programul.. cand ii e somn, adoarme,ca plange cand e obosit. uneori tre sa isi faca plansul ca sa se linsiteasca..
iar cu papa la fel.. lm cand vrea.. si mancare cate putin si numai decat inainte de lm.. ca dupa nu vrea.
il las pe jos si umbla peste tot.. am niste chestii de burete ca un puzzle.. si nu e rece, dar uite asa baiatul meu a invatat sa faca de toate. nu plange dupa mine. si e f sociabil cu strainii.. pana acum nu a plans niciodata la nimeni. si as avreau s ail invat nus a fie mamos,. sa vrea numai la mine in brate.
atata planmge daca il las singur in camera, dar cred ca se plictiswest, ca si eu daca stau tot plange dupa un timp.. ca nu mai vrea in patut.. in schimb in camera asta unde are toate jucariile si spatiul lui sta.nu plange daca ma duc pana la baie, cum sunt altii

Madalina Nenciu 26 nov 2013 08:21:34

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Neata fete! >:D<

Miha, povestioara ta este foarte impresionanta! 8-> M-a emotionat putin..:P
Ana, poate durerea aceea este cauzata de mici eforturi in plus...:-/Sau poate or fi acele contractii de control:-/Cred ca medicul te-ar lamuri mai bine!:-*
Pentru astazi am in plan sa fac putina curatenie prin casa, apoi sa gatesc ceva, dar nu stiu ce anume! #:-sSotul meu are obiceiul de a-mi spune ”fa ce vrei tu! ”:)), iar eu lipsita de inspiratie azi, nu am nici cea mai vaga idee.:P

Va doresc o zi perfecta!:):-*


Ora este GMT +2. Ora este acum 13:05:21.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO