forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Jurnale barbati (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=380)
-   -   Jurnal Geobz - Vreau sa slabesc sanatos (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=7745)

Geobz 14 ian 2011 22:17:12

Jurnal Geobz - Vreau sa slabesc sanatos
 
Buna tuturor
Ma numesc Georgian,sunt din Buzau,am aproape 18 ani :D si sunt elev
Cea mai mare dorinta a mea e sa slabesc.Am in jur de 182-183 cm inaltime si din pacate 88 de kg:((.As vrea sa ajung undeva la 78-79 de kg pana la vara,la sfarsitul scolii,asta insemanand o pierdere de 10 kg in 5 luni,ceea ce nu cred ca e imposibil.Anatomia corpului sper sa ma ajute mult,am observat ca sunt perioade,cum ar fi vara,cand slabesc fara sa vreau doar facand mai multa miscare si printr-o dieta mai adecvata(nu ca cea de pe parcusul anotimpului rece,cand mai greu iti permiti sa cumperi fructe si legume,si se mananca in general multa carne).
Cel mai mult ma deranjeaza grasimea din zona abdomenului,cea din interiorul coapselor si de pe fese,si cel mai important,acea grasime de sub barbie,"gusa" aceea(vreau sa scap neaparat de ea:-s).
Acum urmeaza partea mai interesanta,as dori sa imi dati sfaturi in legatura cu dieta,cam ce alimente ar fi indicate(avand in vedere ca sunt in crestere),cum ar trebui sa iau masa ziua(nu doar cand imi aduc aminte sau mie foame)si desigur,un program zilnic de exercitii.
In legatura cu exercitiile,eu cred cu tarie ca cel mai bun exercitiu pentru slabit este alergatul,si pe langa acesta,flotarile si abdomenele ajuta cu ceva?Ma gandesc serios sa ma duc la sala incepand cu Februarie,mai ales pentru banda de alergat si bicicleta.Desigur,nu vreau sa slabesc si sa pierd masa musculara,vreau sa scad stratul de grasime de la nivelul pielii si sa imi tonific muschii(poate chiar sa cresc un pic si masa musculara).
Cam atat pentru moment,am ramas fara ideii,si daca o sa am vreo nelamurire nu o sa ezit sa intreb aici.Sper ca nu v-am plictisit cu "povestea" mea,dar eu nu vreau doar sa slabesc,eu vreau sa duc o viata sanatoasa.:D
O seara buna in continuare.

VentoFreddo 14 ian 2011 22:41:55

Re: Vreau sa slabesc sanatos
 
Citat:

Anterior postat de Geobz (Post 475110)
Buna tuturor

Citat:

Anterior postat de Geobz (Post 475110)
Ma numesc Georgian,sunt din Buzau,am aproape 18 ani :D si sunt elev
Cea mai mare dorinta a mea e sa slabesc.Am in jur de 182-183 cm inaltime si din pacate 88 de kg:((.As vrea sa ajung undeva la 78-79 de kg pana la vara,la sfarsitul scolii,asta insemanand o pierdere de 10 kg in 5 luni,ceea ce nu cred ca e imposibil.Anatomia corpului sper sa ma ajute mult,am observat ca sunt perioade,cum ar fi vara,cand slabesc fara sa vreau doar facand mai multa miscare si printr-o dieta mai adecvata(nu ca cea de pe parcusul anotimpului rece,cand mai greu iti permiti sa cumperi fructe si legume,si se mananca in general multa carne).
Cel mai mult ma deranjeaza grasimea din zona abdomenului,cea din interiorul coapselor si de pe fese,si cel mai important,acea grasime de sub barbie,"gusa" aceea(vreau sa scap neaparat de ea:-s).
Acum urmeaza partea mai interesanta,as dori sa imi dati sfaturi in legatura cu dieta,cam ce alimente ar fi indicate(avand in vedere ca sunt in crestere),cum ar trebui sa iau masa ziua(nu doar cand imi aduc aminte sau mie foame)si desigur,un program zilnic de exercitii.
In legatura cu exercitiile,eu cred cu tarie ca cel mai bun exercitiu pentru slabit este alergatul,si pe langa acesta,flotarile si abdomenele ajuta cu ceva?Ma gandesc serios sa ma duc la sala incepand cu Februarie,mai ales pentru banda de alergat si bicicleta.Desigur,nu vreau sa slabesc si sa pierd masa musculara,vreau sa scad stratul de grasime de la nivelul pielii si sa imi tonific muschii(poate chiar sa cresc un pic si masa musculara).
Cam atat pentru moment,am ramas fara ideii,si daca o sa am vreo nelamurire nu o sa ezit sa intreb aici.Sper ca nu v-am plictisit cu "povestea" mea,dar eu nu vreau doar sa slabesc,eu vreau sa duc o viata sanatoasa.:D
O seara buna in continuare.

Bine ai venit, Geo!>:D<Ma bucur ca vrei sa slabesti sanatos, un bun inceput ar fi sa-ti structurezi meniul in 3 mese principale si 2 gustari, important e micul dejun, unii il considera cea mai importanta masa a zilei, nu trebuie sarit niciodata:)
ar fi ok asa:
md-paine integrala cu carne de pui si salata sau fulgi de cereale fara zahar cu lapte si miere
gustare-unul-2 fructe sau un pumn de migdale/nuci
pranz-supe/ciorbe cu carne de pui/iepure/curcan, sau peste sau carne slaba gratar cu f multa salata
gustare-30 de grame ciocolata neagra
cina-salata cu ton, salata de varza si telina cu ou fiert si branza
La fiecare masa trebuie sa mananci bine, sa nu te infometezi, secretul e sa mananci putini carbohidrati si grasimi animale, si multe proteine si grasimi bune(din peste si oleaginoase)
Asta ar fi o idee de meniu..aici gasesti f multe idei si retete superdietetice si gustoase:)
Sportul e f ok, e bine sa faci cardio jumatate de ora(jogging, bicicleta etc) si sa lucrezi pe grupe muschii inca un sfert de ora, dupa cardio..Vei vedea ca respecatand mici reguli o sa slabesti, te ajuta si varsta si metabolismul:D
Bafta!!>:D<

Geobz 14 ian 2011 22:48:31

Re: Vreau sa slabesc sanatos
 
Multumesc mult pentru incurajari:-*.
Pentru inceput,la micul dejun ar fi ok o portie de cereale cu lapte?
Iar pentru gustari,care fructe ar fi cele mai indicate?Atat din pct de vedere al satietatii dar si al valorii nutritive.
Cel mai greu o sa imi fie cu structurarea programului celor 3 mese.Eu sunt la scoala in cursul saptamanii incepand orele 13/14 si pana la 17/18.

VentoFreddo 14 ian 2011 22:57:49

Re: Vreau sa slabesc sanatos
 
Citat:

Anterior postat de Geobz (Post 475158)
Multumesc mult pentru incurajari:-*.
Pentru inceput,la micul dejun ar fi ok o portie de cereale cu lapte?
Iar pentru gustari,care fructe ar fi cele mai indicate?Atat din pct de vedere al satietatii dar si al valorii nutritive.
Cel mai greu o sa imi fie cu structurarea programului celor 3 mese.Eu sunt la scoala in cursul saptamanii incepand orele 13/14 si pana la 17/18.

E bine cereale cu lapte, dar alege cereale fara zahar, integrale, la care adaugi tu fructe uscate, prune si caise, si cuburi de mere proaspete, portocale(evita stafidele si bananele)..
La ce ora te trezesti?ai putea lua md la ora 7 jumate, gustare(gref, prune, mere, pere-evita bananele si kiwi),gustrea poate fi la ora 10 si un sfert,pranzul inainte de a pleca la scoala cu 10 minute, la scoala pe la 5 mananca 10 migdale sau putina ciocolata neagra,cina cand vii acasa, pe la ora 8 si un sfert..
Cu sportul de rigoare o sa vezi rezultatele in curand, trebuie sa fii realist insa si sa nu te astepti ca>:D< acele kg in plus, acumulate in cativa ani poate, sa diospara intr-o saptamana..Dar mi se pare realistic ce ti-sai propus tu, succes!>:D<

Geobz 14 ian 2011 23:03:24

Re: Vreau sa slabesc sanatos
 
Cerealele nu cred ca sunt o problema,pacat de banane ca imi placeau:)).Acum serios vorbind,o sa incerc programul pe care ma sfatuiesti sa il urmez,fiindca de o buna bucata de timp ma trezesc numai la 12 dupa-amiaza si observ ca sunt mult mai obosit decat atunci cand ma trezeam dimineata sa ma duc la scoala.
Chiar sunt realist si tocmai de aceea imi propun ca in 5 luni sa scap de acele kg,dar totusi sper ca macar dupa o luna sa se obesrve ceva rezultate,macar 1-2 kg sa "cada" de pe mine :D,ca sa am o motivatie in plus

VentoFreddo 14 ian 2011 23:15:38

Re: Vreau sa slabesc sanatos
 
Citat:

Anterior postat de Geobz (Post 475193)
Cerealele nu cred ca sunt o problema,pacat de banane ca imi placeau:)).Acum serios vorbind,o sa incerc programul pe care ma sfatuiesti sa il urmez,fiindca de o buna bucata de timp ma trezesc numai la 12 dupa-amiaza si observ ca sunt mult mai obosit decat atunci cand ma trezeam dimineata sa ma duc la scoala.
Chiar sunt realist si tocmai de aceea imi propun ca in 5 luni sa scap de acele kg,dar totusi sper ca macar dupa o luna sa se obesrve ceva rezultate,macar 1-2 kg sa "cada" de pe mine :D,ca sa am o motivatie in plus

Orice calatorie incepe cu un pas, daca nu incerci nu ai cum sa vezi rezultate, nu?;)Eu sper sa vezi o scadere deja dupa 2 saptamani, la mine asa a fost:D
Posteaza-ti meniul aici in fiecare zi, si mai bine daca il scrii cu o zi inainte pt ziua urmatoare, asa te corectam, te sfatuim cum sa combini alimentele ca sa nu se depuna si sa slabesti in mod sanatos!
Noapte buna, ne vedem maine!>:D<

Geobz 14 ian 2011 23:17:57

Re: Vreau sa slabesc sanatos
 
Sper si eu :DAsa o sa fac cu meniul,si vreau sa iti multumesc pentru rabdarea si ajutorul acordat :*

VentoFreddo 14 ian 2011 23:36:02

Re: Vreau sa slabesc sanatos
 
Citat:

Anterior postat de Geobz (Post 475225)
Sper si eu :DAsa o sa fac cu meniul,si vreau sa iti multumesc pentru rabdarea si ajutorul acordat :*


O sa trec sa-ti vad meniurile:::)Daca ai intrebari legate de alimentatie,intra aici ,o sa-ti raspunda imediat dr iulia,nutritionista noastra:)
http://forum.slabute.ro/alimentatia/...oasa-3147.html

Geobz 14 ian 2011 23:40:24

Re: Vreau sa slabesc sanatos
 
O sa arunc o privire chiar acum la link-ul indicat :D
Incepand de maine o sa incerc sa trec treptat la programul si alimentatia recomandata de tine
Si o sa postez si meniul zilnic :D

Geobz 15 ian 2011 00:03:31

Re: Vreau sa slabesc sanatos
 
Daca mai are cineva ceva de adaugat,de sfatuit sau de sugerat astept cu cea mai mare placere sa o faceti :D


Ora este GMT +2. Ora este acum 22:25:33.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO