forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Jurnale de mentinere (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=411)
-   -   Jurnal Silvy (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=7926)

silviy 06 feb 2011 21:09:35

Re: Jurnal Silvy
 
Hai ca weekendu asta am fost super harnicuta in ceea ce priveste sportul, dar la meniu, nu prea ....., am mancat si ieri si azi cam multi carbohidrati, da nu aveam deloc pofta de mancare- mancare si am mancat fructe, azi si jumate de amandina :D, desi nu imi era foarte pofta de dulce, da daca tot era in frigider..... Carne nu prea am mancat da promit ca de maine sa-mi revin.
Oricum macar bine ca am facut sport la greu. La sfatul unor foarte draguti prieteni ce mi-au scris in jurnal, am inceput sa fac antrenamente pe grupe diferite de muschi in fiecare zi.
Astfel incat ieri am facut pentru fund, si asa a zis Dio ca ar trebui sa imi mai lucrez aceasta parte a corpului, asa ca m-am conformat imediat:P si astazi am o febra musculara la fund de toata frumusetea, de nici pe scaun nu pot sta:)), ceea ce este foarte bine. Pasiune multumesc pentru sfat, unde sa caut exercitii ca au fost de mare efect.
Astazi a fost randul abdomenului si chiar am facut ceva exercitii, foarte diverse, cam tot ce am gasit pe net am testat, ca sa stiu la ce raman. Astfel, am facut cam 40 min dimineata si 40 min seara, deja imi simt muschii destul de tare, deci maine cred ca voi acea si aici febra musculara, sunt curioasa cum ma voi misca maine prin birou ca un robotel:))
Dio, am facut si exercitiile recomandate de tine si intr-adevar sunt dificile, cu greu am reusit sa fac cateva, dar voi mai insista si zilele viitoare. Multumesc de sfat.
Maine ce grupe de muschi sa mai imi antrenez????? aveti vre-o idee? Ma gandeam la brate, da e prea putin, sa fac 30 min doar brate mi se pare prea mult, poate sa mai combin cu spate sau ceva? Ce ma sfatuiti?

silviy 06 feb 2011 23:12:12

Re: Jurnal Silvy
 
Citat:

Anterior postat de pasiune (Post 512372)
Buna Silviy, [*1*]

Mersi mult pentru raspuns. Faza cu grupa sanguina este o observatie proprie pe teren legate de fetele cu "profilul" asta ca al nostru (cam tot ce ai descris tu desptre gusturile si tendinele tale nutritionale). Suntem unici toti dar sunt totusi niste linii generale care nu tradeaza :)).

Exista si o carte care se numeste "Dieta Grupelor Sanguine" si care, chiar daca nu detine adevarul absolut, prezinta totusi multe premise adevarate.

Sunt cateva (zic bine doar "cateva") informatii si aici:
Dieta Grupa Sanguina

Ma bucur ca "simti" atat de rau :)) efectul exercitiilor !

O Duminica frumoasa [*47*][*55*]

Buna Pasiune,


m-am uitat acum peste dieta in functie de grupa sanguina si intr-adevar unele lucruri mi se potrivesc foarte bine, dar nu toate. Spre exemplu mie imi plac lactatele destul de mult si nu stiu daca as putea renunta sa le mananc, intr-adevar lapte manac degresat, dar imi place si telemeaua.
Si voiam sa te intreb un lucru, eu soia nu prea am mancat, tu cum te impaci cu ea? Lapte de soia am baut si e ok, dar in rest? Ce ar fi bun? Clar sosul de soia nu-mi place deloc..biac....nu-mi plac mancarurile cu sosul ala dulce acrisor deloc.

Mersi de informatii, o sa mai studiez detalii.
Pup, seara buna

pasiune 06 feb 2011 23:19:46

Re: Jurnal Silvy
 
Buna Silviy,

Eu una ADOOORR lactatele chiar daca nu sunt asa convinsa ca sunt atat de bune pe cat ne fac sa credem :) dar de! fiecare cu slabiciunile ei.

Aici pe site toate informatiile legate de grupele sanguine sunt atat de generale.... Am vrut sa-ti arat doar ca intr-adevar au fost studii facute pe tema grupelor sanguine. La mine a fost mai mult experienta cu persoanele din jur + studii diferite care m-au facut sa "simt" persoanele de grupa A.

Din pacate, soia din RO si produsele de soia in general din RO sunt nasoale rau. Si ca gust si ca compozitie :(. In afara, in magazinele Bio gasesti niste specialitati de soia delicioase si super dietetice si cu compozitia super ok din punct de vedere al ingredientelor :). In plus sunt super usor de digerat! Mie imi place foarte mult dar incerc sa nu abuzez ,nici de soia caci am facut-o cand eram vegetariana.

O saptamana placuta iti doresc [*24*][*26*]

silviy 06 feb 2011 23:23:24

Re: Jurnal Silvy
 
Citat:

Anterior postat de pasiune (Post 512944)
Buna Silviy,

Eu una ADOOORR lactatele chiar daca nu sunt asa convinsa ca sunt atat de bune pe cat ne fac sa credem :) dar de! fiecare cu slabiciunile ei.

Aici pe site toate informatiile legate de grupele sanguine sunt atat de generale.... Am vrut sa-ti arat doar ca intr-adevar au fost studii facute pe tema grupelor sanguine. La mine a fost mai mult experienta cu persoanele din jur + studii diferite care m-au facut sa "simt" persoanele de grupa A.

Din pacate, soia din RO si produsele de soia in general din RO sunt nasoale rau. Si ca gust si ca compozitie :(. In afara, in magazinele Bio gasesti niste specialitati de soia delicioase si super dietetice si cu compozitia super ok din punct de vedere al ingredientelor :). In plus sunt super usor de digerat! Mie imi place foarte mult dar incerc sa nu abuzez ,nici de soia caci am facut-o cand eram vegetariana.

O saptamana placuta iti doresc [*24*][*26*]

da, si eu ador lactatele asa a fost mereu. Cand eram mai mica puteam sa mananc telemea si in loc d epaine cu orice, supa, piure etc.
Ma rog, acum ma abtin ca stiu ca are cam multe calorii, da macar la problemele mele cu stomacul incerc sa pap cat mai mult iaurt de toate felurile si telemea macar mai light (vara e f buna cu rosii)
O sa incerc sa ma uit si eu mai atenta in magazinele bio dupa produsele de soia, sa incerc sa vad daca imi place ceva....

mersi si sa ai o saptamana superba

Dio 08 feb 2011 15:00:08

Re: Jurnal Silvy
 
Nu stiu exact ce si cum vrei sa antrenezi tu, de asemenea atata timp cat nu mergi la sala unele grupe se lucreaza ceva mai greu.

Eu, de pe partea cealalata a baricadei sexuale, lucrez asa:
Luni: Piept, deltoid anterior, deltoid lateral
Miercuri: Spate, deltoid posterior, trapez
Vineri: Triceps, Biceps, Abdomen
Sambata sau Duminica: Picioare

Pieptul, umerii, spate si brate se pot antrena foarte usor cu exercitii de baza fara greutati (flotari de exemplu care iti lucreaza foarte multi muschi) sau cu greutati ori cumparate dintr-un hipermarket sau artizanale (sticla de 500 ml - 1 L umpluta cu nisip). La picioare / fund nu pot sa ma pronunt pentru o fata iar la abdomen daca ai nevoie de exercitii in plus pot sa-ti detaliez pe fiecare grupa de muschi abdominali.

silviy 08 feb 2011 15:34:57

Re: Jurnal Silvy
 
CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 09:53
Cereale cu multivitamine si fier, Fortza, 20g - 76 calorii, 1.6 proteine, 0.1 grasimi, 0 colesterol, 17.1 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Sana prilej de ragaz, 3.5% grasime, Napolact, 80g - 47 calorii, 2.5 proteine, 2.8 grasimi, 0 colesterol, 2.9 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Desert de orez cu lapte si gust de scortisoara Riso Cynamon, Muller, 63g - 70 calorii, 2 proteine, 1.4 grasimi, 0 colesterol, 12 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Praline cu crema de caramel, Laura, 5g - 24 calorii, 0.1 proteine, 1 grasimi, 0 colesterol, 3.6 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar

Gustare 1, ora 10:25
Biscuiti 4 cereale si lapte, BelVita Start, 5g - 23 calorii, 0.4 proteine, 0.8 grasimi, 0 colesterol, 3.5 carbohidrati, 0.2 fibre, 20 sodiu, 1 zahar
Zahar, 5g - 20 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 5 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 5 zahar
Lapte ecologic degresat 0.1% grasime, LaDorna, 105ml - 34 calorii, 3.4 proteine, 0.1 grasimi, 0 colesterol, 4.7 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 4.7 zahar
Mere, 120g - 63 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 16.8 carbohidrati, 2.4 fibre, 0 sodiu, 12 zahar

Prânz, ora 14:53
Salata Caesar cu pui la gratar (grill), McDonald's, 300g - 213 calorii, 29.5 proteine, 6.1 grasimi, 72 colesterol, 11 carbohidrati, 3.3 fibre, 855 sodiu, 4.8 zahar
Sos Yoghurt (iaurt) dressing, McDonalds, 18ml - 38 calorii, 0.4 proteine, 3.6 grasimi, 0 colesterol, 1.1 carbohidrati, 0 fibre, 252 sodiu, 1.1 zahar

Gustare 2, ora 18:36
Portocale, 120g - 57 calorii, 1.1 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 14 carbohidrati, 2.9 fibre, 0 sodiu, 11.3 zahar

Cina, ora 18:36
Calcan, gatit, 120g - 124 calorii, 22 proteine, 4 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Legume la cuptor, 210g - 133 calorii, 4.8 proteine, 2.9 grasimi, 0 colesterol, 21.8 carbohidrati, 9.5 fibre, 2100 sodiu, 7.1 zahar
Placinta cu mere, 20g - 38 calorii, 0.7 proteine, 1.2 grasimi, 0 colesterol, 6 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Crema de vanilie, 10g - 28 calorii, 0.5 proteine, 1.4 grasimi, 6.2 colesterol, 3.3 carbohidrati, 0.1 fibre, 26 sodiu, 1.3 zahar
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 988 calorii, 69 proteine, (mic)25.4 grasimi, 78.2 colesterol, 122.8 carbohidrati, 18.4 fibre, (mult)3253 sodiu, 48.3 zahar

ACTIVITATI FIZICE
Metabolism bazal - 1205 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1205 calorii


Asta este meniul meu pe ziua de ieri, sunt destul de mandra de mine ca am mancat sanatos (in afara de bombonica aia de ciocolata de dimineata). Stiu insa ca nu este foarte bine ca si numar de calorii, da eu chiar m-am simtit bine mancand asa si nu mi-a fost deloc foame.
Macar bine ca e sanatos, ce sa fac si eu, ma consolez cu asta.
Si am facut si exercitii :))

andra_aly 08 feb 2011 21:34:08

Re: Jurnal Silvy
 
Silvia, meniul tau nu este nici macar de dieta, apai de mentinere:-s trebuie sa mananci mai mult. nu conteaza ca te simti plina. nu iti obinsui asa organismul:-s

silviy 09 feb 2011 09:49:01

Re: Jurnal Silvy
 
Da eu ma simt bine cu atat si sa stii ca nu slabesc, la cat mananc eu ma mentin, nu stiu de ce da asa fuctioneaza organizmul meu, oricum incerc sa mananc mai mult, promit, de dimineata azi chiar am mancat multicel: si cereale cu lapte si compot si ciocolata :)

andra_aly 14 feb 2011 18:18:27

Re: Jurnal Silvy
 
Nu stiu ce sa zic...:-/ dar daca acum mananci atat, la dieta cum era?:-s nici nu vreau sa ma gandesc.
mentinerea e mentinere, dieta e dieta. sa nu le confundam:-s
Ce mai faci? toate bune?:)

Dio 18 feb 2011 15:57:28

Re: Jurnal Silvy
 
Cum merge treaba?


Ora este GMT +2. Ora este acum 00:56:00.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO