forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Jurnale de mentinere (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=411)
-   -   Jurnal Silvy (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=7926)

silviy 28 ian 2011 18:40:21

Jurnal Silvy
 
Buna fetele,


sincer imi pare rau ca de-abia acum imi fac si eu primul jurnal, la un an dupa ce am inceput sa-mi schimb stilul de viata si sa incerc sa slabesc si sa manac sanatos.
Totul a inceput cam acum un an cand deja nu-mi mai placea cum imi vin haninele, parca toate tipau pe mine si cand ma duceam sa-mi cumpar ceva nou parca nimic nu-mi venea bine. Aveam 58 de kg. De fapt nu prea ma ingrasasem decat cam 2 kg mai mult decat greutatea mea constanta din ultimii sa zicem .... cel putin 5 ani cred. De fapt din clasa a 9-a am tot oscilat cred intre 53 si 57 kg, cam asa, din cate imi aduc aminte, dar nici nu aveam cantar si nu dadeam o importanta foarte mare ca mi se parea ca arat ok asa, mai ales ca eu aveam conformatia cu fundul mai bombat.
Oricum de la inceputul anului trecut am inceput treptat, sa evit ceea ce stiam eu in acel moment ca nu ar trebui sa mananc ca sa slabesc. Nu mai mancam nimic prajit, nu mancam gras, am redus rontanelile si sucul. Cu timpul am inceput sa ma informez mai mult ce inseamna un regim alimentar si care sunt principiile pe care ar trebui sa le urmez si am descoperit comunitatea slabute.ro care mi se pare fascinanta. Atat de multe informatii utile, atat de bine structurat, sincer pe mine m-a ajutat enorm, desi la inceput ma uitam decat cate calorii au anumite produse si citeam articole si postari ale slabutelor.
Asa mi-am dat seama ca e important sa-mi schimb stilul de viata si nu sa tin o dieta stricta. Pana in iulie am ajuns astfel de 50 kg, greutatea pe care mi-o doream, dar ma gandeam cu groaza ca urmeaza concediu si cum ma voi mentine. Cu toate acestea, am fost un pic atenta la ce mananc, desi m-am si rasfatat cu dulciuri (mai ales ciocolata in Elvetia), astfel incat in concediu am luat doau 1 kg, pe care l-am dat jos repede si la 1 septembrie aveam 50 Kg.
Din pacate in septembrie am inceput sa am niste probleme cu stomacul si am ajuns la 46 kg in o luna, deoarece am facut o enterocolita de la niste pui de balta pe care i-am gatit si mancat cu foarte multa pofta (si mai ales ca erau prajiti, eu nu mai mancasem nimic prajit de mai mult de jumatate de an). De atunci pana la inceput de ianuarie, am facut numeroase analize, tratamente, au zis doctorii ca nu prea stiu ce am, da ca e pe fond nervos si o gastrita si o duodenita acuta, poate si colon iritabil..., ma rog, nici untratament si regim nu-si facea efectul pana nu am fost in vacanta de iarna si am reusit sa ma detasez putin de munca si tot acest stres (recunosc ca sunt o persoana care pune foarte mult suflet in ceea ce face, muncesc foarte mult si ma stresez exagerat de mult). Ideea e ca de o luna ma simt mai bine si sunt foarte bucuroasa.

Dar sa revenim la stilul de viata. Eu cred ca fiecare dintre noi ar trebui sa inteleaga ca o dieta nu este o solutie ci mult mai potrivit este un regim de viata potrivit stilului nostru si preferintelor pe care le avem. Sunt persoane care prefera sa manace foarte multe lactate, altele multe legume si fructe sau altele carne. De aceea este cel mai bine sa ne alcatuim singure meniul zilnic, dar sa avem grija sa includem in el atat proteine cat si carbohidrati si grasimi sanatoase.
Ce am invatat eu in acest an, ca cel mai important este echilibrul, sa ne cunoastem corpul si sa stim ce este sanatos.
Eu nu mananc dimic din urmatoarele:
- gras ( nu mananc carne grasa de porc, oaie, piept de pui gras, peste foarte gras, pielea de la pui, ulei, untura etc.)
- nu mananc nimic prajit, mai ales nimic pane (daca sunt in vizita la cineva, elimin pane-ul de desupra si mananc doar pieptul de pui sau pestele din interior)
- nu mananc cartofi, mai ales cei prajit, nu cred ca am mai mancat de 3 ani si din fericire nici nu imi este pofta (acum de cand sunt la mentinere de 4 luni, mai mananc uneori piure, dar nu din fulgi sau cate un cartof in tocanita sau la cuptor)
- am incercat sa renunt aproape de tot la zahar (eu carea beam ceaiul cu 3 lingurite de zahar)
- dulciuri in cantitati limitate ( parerea mea este ca este mult mai bine sa gusti ceva dulce decat sa te frustrezi ca nu ai voie, o sa vezi ca daca iei o lingurita din tortul de la ziua prietenei tale este mult mai bine decat sa te uiti toata seara la el si sa-ti inchipui ce gust are, important este sa ai masura)
- paine in cantitati limitate ( eu nu mananc mai mult de o felie, maxim 2 pe zi, si de cele mai multe ori integrala sau paine prajita din comert)
- nu mananc branzeturi grase, cascaval. etc
- nu mananc niciodata fast-food (aici este inclusa si pizza si sandwichuri)
- mananc rar paste ( daca mananc paste incerc sa fie si cu legume sau cu carne slaba si sa nu aiba o tona de smantana si parmezan)
- nu mananc mezeluri (in nici un caz salam sau mezeluri afumate)
- nu mananc alimente care nu stiu din ce sunt facute sau ce contine
- nu mananc salate din acelea cu de toate - si carne, si ou si sos de maioneza eventual.....(sunt mai calorice si mai nesanatoase ca o mancarica gatita, mai ales daca este gatita de tine si nu cu mult ulei)

Acum sa va spun un pic ce mananc:
- foarte multe fructe, ador fructele, din pacate de cand cu problemele de stomac nu prea mai puteam manca fructe si de ele imi era cel mai dor, dar acum sunt happy ca le pot manca din nou ( banane nu exagerez, max 2 pe saptamana)
- carne slaba: pui, peste, curcan, vita foarte slaba - destul de rar
- peste incerc sa mananc cat mai des, mai ales din cel mai slab si care nu e crescut in crescatorii, cum ar fi dorada, pe care il ador
- ca si garnitura incerc sa mananc mai mereu legume, se pot gati in atatea feluri, de la simple legume pe gratar sau trase in tigaie, pana la tocanite, sufle-uri sau la cuptor, oricum mi se par foarte gustoase
- ciorbite si supite ( nu cu foarte multa smantana)
- cereale (de preferat integrale, mie imi plac cele cu fructe), dar si biscuiti din cereale integrale, sunt foarte buni cand iti este foarte foame, mananci un biscuitel foarte mic si iti trece si e sanatos ca e din cereale
- lapte degresat (beau doar lapte de 0,1 % grasime, poate spuneti ca nu are gust bun, dar eu asa m-am obisnuit cu el de un an, ca acum cel de 3% mi se pare asa gretos
- iaurturi
- branza da vaci ( mie imi plac si perlele de branza, mai ales Tnuva, desi nu sunt light, da nu au multe calorii si sunt gustoase si satioase, o cutie are cam 160 calorii si te cam saturi din ea, mai ales pentru dimineasa sau seara e ideal), sau telemea light
- salate, exista atatea varainte pe care le puteti face
- mancarica gatita in casa de obicei pe foc sau la cuptor, varainte inventate cu ce avti prin casa care sa contina ceva carne slaba (pui, curcan, peste, vita slaba) si tot felul de legume (incercati sa nu puneti cartofi), eu ador dovlecelul, vanata, morcovul, mazarea si ciupercile. Din cauza unei lipse de fier am invatat ca si brocoli si spanacul nu sunt asa rele la gust si sunt extrem de sanatoase si eu uimitor de putine calorii. Ca sfat, incercati sa puneti cat mai putin ulei de masline in mancare, gustul oricum este cam acelasi si veti elimina un numar mare de calori

Deci pe scurt:
- nu mancati gras si prajit
- aveti grija la combinatii si la originea alimentelor
- beti cel putin 2 litri de apa pe zi (eu beau cam 3-4 litri pe zi si ma simt foarte bine)
- faceti miscare (eu nu am timp sa-mi fac un abonament la sala in acest timp, in vara am reusit, da acum sunt f prinsa la servici, asa ca dimineata ma trezesc cu jumatate de ora mai devreme si fac 500 abdomene si cam jumatete de ora de aerobic - acum eu fac mai multe exercistii pentru fesieri si picioare, dar fiecare isi stie corpul si unde sa insiste, dar pana sa ajung la greutatea dorita faceam seara 30 min bicicleta intens) Miscarea este foarte importanta, incercati s ava faceti timp, va veti simti atat de bine....macar si ca va incordati muschii fesieri cand stati pe scaun la birou sau in masina sau autobus :))


Hai ca deja am scris mult prea mult si nu vreau sa va pictisesc asa de la prima postare, dar sunt asa incantata de noul meu stil de viata, de cum ma simt acum. Tine doar de noi, totul este psihic, daca nu vedeam asta ca pe un chin si nu ne frustram singure punandune niste limite aberante "nu mai mananc ciocolata nicodata" si niste limite absurde "sa slabesc 5 kg intr-o luna ca plec la mare si trebuie sa arat bine". Daca toate astea simti ca fac partea din viata ta si vin ca ceva natural va fi foarte usor. Eu nu prea m-am abtinut de la nimic strict, dar organizmul refuza orice era gras, in schimb la dulciuri nu ma pot abtine, asa ca gust din ele, dar ma trezesc de multe ori ca nici ma car nu sunt asa bune cum ma asteptam si cum aratau si renunt singura dupa o lingurita de tort sau o jumatate de bomboana de ciocolata.

Va multumesc pentru ca sunteti o comunitate atat de activa si as vrea sa facem tot ce putem fiecare sa crestem numarul de utilizatori sa sa promovam un stil de viata sanatos.
Propunerea mea ar fi, daca se poate slabuta, sa facem o pagina si pe facebook, mai ales ca acum a luat aceasta amploare si cred ca ar prinde foarte bine.

Va pup pe toate si va imbratisez cu drag,
Silvia

Slabuta 28 ian 2011 23:05:26

Re: Jurnal Silvy
 
Bun venit printre noi Silvia :)

Imi plac slabutele care se prezinta in detaliu, asa ne putem cunoaste mai bine si bineinteles da sfaturi la obiect. :)


Citat:

Eu cred ca fiecare dintre noi ar trebui sa inteleaga ca o dieta nu este o solutie ci mult mai potrivit este un regim de viata potrivit stilului nostru si preferintelor pe care le avem
Aceasta idee incercam sa o transmitem slabutelor zilnic, mi se pare cea mai puternica arma impotriva kilogramelor. :)

Foarte buna lista cu alimentele care nu fac parte din viata ta. :)

Ma bucur ca esti si activa fizic :)

Intr-un cuvant, ai facut o strategie sanatoasa si acest lucru este demn de lauda. :)

Ai putea posta si meniurile tale zilnice, sa discutam pe marginea lor daca e ceva de discutat. :) Daca nu, atunci si mai bine, vei fi un exemplu pentru multe slabute. :)

Legat de cresterea comunitatii de Slabute, este o initiativa foarte buna. :)

I-am transmis lui Vadmin si mi-a spus ca se va gandi la o solutie.

silviy 29 ian 2011 10:30:25

Re: Jurnal Silvy
 
Buna slabuta,


multumesc pentru aprecieri, meniurile mele sunt postate zilnic in meniuri, asa ca as fi foarte fericita daca ai avea timp sa te uiti peste ele si sa-mi spui ce crezi, ca sunt sigura ca mai am foarte multe lucruri de invatat. Spre exemplu in ultimul timp mananc destul de mult la gustarile dintre mese, mai ales ca am avut o perioada in care trebuia sa ma concentrezi la birou si o fac mai bine daca mai si rontai ceva (stiu ca nu e bine) si am mancat si destule dulciuri, da sunt la mentinere :)) si imi permit din cand in cand, doar ca o s aincerc sa fie cat mai sanatoase si preferabil facute in casa.
Apropo de asta, de unde pot cumpara fructoza ca as vrea sa fac astazi crema de zahar ars si ma gandeam sa incep sa folosesc fructoza da nu stiu de unde sa cumpar si crezi ca ar fi potrivita pentru desertul asta?

weekend placut!!!!!!

silviy 30 ian 2011 13:47:29

Re: Jurnal Silvy
 
Buna fetele,



aseara am cam dat-o in bara, am fost la peterecerea unei bune prietene si am mancat tort, nu l-am mancat tot, dar am mancat destul de mult....cred ca foarte mult a fost si psihic deoarece toata lumea din jurul meu imi zicea cat sunt de slaba, ca am slabit prea mult si ma uitam cu cecelalte fete, desi aveau o greutate si dimensiuni mult mai mari ca ale mele, ele au mancat toata felia de tort.

Uneori as vrea sa nu mai fiu asa disperata cu tot ce mananc sa nu mai cantaresc tot din ochi si sa fac imediat un calcul mental cam cate calorii si cate proteine si glucide urmeaza sa mananc. Parca as vrea sa ma bucur putin mai mult de viata si de tot ce mananc, dar nu mai pot sa fiu asa :), chiar daca am ajuns sub greutatea pe care mi-o doream initial sia cum toata lumea din jurul meu zice ca sunt prea slaba si sa ma mai ingras macar 2-3 kg.
Dar mie imi place cum arat, ma trezesc dimineata si ma uit in oglinda si nu mai vad deloc grasime pe corpul meu, chiar de la exercitii muschii abdominali si de la picioare se vad conturati, si imi place ce vad in oghinda.
Desi uneori si eu ma intreb daca nu sunt prea slaba, mai ales cand nici unele haine xs nu-mi mai vin, sau cand vad ca mi s-au cam micsorat sanii (bine ca nu sunt deloc lasati :), sau cand ma uit cum imi vin blugii (desi nu prea gasesc blugi mulati) si ma gandesc ce fund bombat aveam inainte.

Oare unde e limita cat ar trebui sa slabim?
Oare de ce de cate ori e vorba d emancare trebuie tot timpul sa fac calcule? Stiu ca e sanatos si bine pentru corpul meu, dar pentru mintea mea? Nu este prea stresant?

Slabuta 31 ian 2011 18:36:14

Re: Jurnal Silvy
 
Citat:

Anterior postat de silviy (Post 498886)
Buna slabuta,


multumesc pentru aprecieri, meniurile mele sunt postate zilnic in meniuri, asa ca as fi foarte fericita daca ai avea timp sa te uiti peste ele si sa-mi spui ce crezi, ca sunt sigura ca mai am foarte multe lucruri de invatat. Spre exemplu in ultimul timp mananc destul de mult la gustarile dintre mese, mai ales ca am avut o perioada in care trebuia sa ma concentrezi la birou si o fac mai bine daca mai si rontai ceva (stiu ca nu e bine) si am mancat si destule dulciuri, da sunt la mentinere :)) si imi permit din cand in cand, doar ca o s aincerc sa fie cat mai sanatoase si preferabil facute in casa.
Apropo de asta, de unde pot cumpara fructoza ca as vrea sa fac astazi crema de zahar ars si ma gandeam sa incep sa folosesc fructoza da nu stiu de unde sa cumpar si crezi ca ar fi potrivita pentru desertul asta?

weekend placut!!!!!!

Buna Silviy :)

M-am uitat peste meniurile tale, ai ceva variatii la aport caloric, nu am putut sa stabilesc un aport caloric clar, intr-o zi ai 1400, in alta zi 900-100 kcal.

Ar trebui putin sa te stabilizezi. :) Eu din cate am inteles ai trecut la mentinere, de fapt asa ar trebui sa fie. :)

Dupa aceea, am rasfoit putin meniurile tale, am ales meniul cu cele mai mare aport caloric, pe la cifra aceasta ar trebui sa te afli zilnic:

CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 09:54
Orez cu lapte si ciocolata, Müller, 200g - 222 calorii, 6.6 proteine, 5 grasimi, 0 colesterol, 37.6 carbohidrati, 0.6 fibre, 200 sodiu, 24.4 zahar
Portocale, 90g - 43 calorii, 0.8 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 10.5 carbohidrati, 2.2 fibre, 0 sodiu, 8.5 zahar
Migdale, 3g - 18 calorii, 0.6 proteine, 1.5 grasimi, 0 colesterol, 0.7 carbohidrati, 0.4 fibre, 0 sodiu, 0.1 zahar
Crackers integrali fibrextra, Misura, 4g - 17 calorii, 0.5 proteine, 0.4 grasimi, 0 colesterol, 2.4 carbohidrati, 0.5 fibre, 32 sodiu, 0 zahar
Ananas uscat, Solaris Plant, 4g - 18 calorii, 0.1 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 3.5 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar

Prânz, ora 14:54
Creveti fierti, 70g - 70 calorii, 14.6 proteine, 0.8 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Supa crema de broccoli, conopida si telemea, 350g - 153 calorii, 11.2 proteine, 11.9 grasimi, 0 colesterol, 6 carbohidrati, 2.1 fibre, 0 sodiu, 0.4 zahar
Paine prajita, 2g - 6 calorii, 0.1 proteine, 0.1 grasimi, 0 colesterol, 1.2 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar

Gustare 2, ora 17:31
Portocale, 50g - 24 calorii, 0.5 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 5.9 carbohidrati, 1.2 fibre, 0 sodiu, 4.7 zahar
Mere, 140g - 73 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 19.6 carbohidrati, 2.8 fibre, 0 sodiu, 14 zahar

Cina, ora 03:48
Vitel (manzat), varietati de carne si derivate, limba, gatita, innabusita, 120g - 243 calorii, 31 proteine, 12.1 grasimi, 285.6 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 76.8 sodiu, 0 zahar
Stiuca, walleye, gatita, la cuptor/grill/tigaie, 90g - 108 calorii, 22.1 proteine, 1.4 grasimi, 99 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 58.5 sodiu, 0 zahar
Salata a la russe (fara muraturi) by Anqutz, 20g - 36 calorii, 0.5 proteine, 2.8 grasimi, 0 colesterol, 2.2 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Mancare de praz cu masline, by Sunshine, 50g - 27 calorii, 0.5 proteine, 1.2 grasimi, 0 colesterol, 3.8 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Orez cu lapte, 80g - 95 calorii, 3 proteine, 1 grasimi, 0 colesterol, 18.3 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 4.5 zahar

Gustare 3, ora 10:28
Tort tiramisu cu capsuni, 100g - 330 calorii, 5.5 proteine, 10.9 grasimi, 0 colesterol, 52 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1483 calorii, (mult)97.6 proteine, 49.1 grasimi, 384.6 colesterol, (mic)163.7 carbohidrati, 9.8 fibre, 367.3 sodiu, (mult)56.6 zahar

ACTIVITATI FIZICE
Metabolism bazal - 1205 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1205 calorii


La micul dejun le-ai amestecat putin, fructele cu semintele, paine si desertul acela de orez.

Fructele e mai bine sa le muti la gustari. Acelasi lucru se intampla si cu migdalele (sau alte seminte/nuci).

Desertul de orez e mai bine de evitat sau daca vrei mai bine il faci in casa, cel din comert mai are niste aditivi. :)

Pranzul este bun.

Gustarea 2 buna.

Cina:
Incearca sa nu amesteci carnea cu pestele.

Si orezul cu lapte sigur nu trebuie sa fie pe acolo.

Tort tiramisu de la gustarea 3 de asemenea. :)

silviy 31 ian 2011 18:46:18

Re: Jurnal Silvy
 
Buna Slabuta,


multumesc ca ti-ai facut timp sa te uiti peste meniurile mele. Ideea este ca eu as vrea sa mananc in fiecare zi cam cate 1.200 calorii, dar nu prea reusesc, in ziua de te-ai uitat tu si aveam 1.400 a fost datorita faptului ca am fost seara la un party si am mancat tortul ala, desi nu ar fi trebuit :(.
O sa incerc sa delimitez mai bine gustarile de micul dejun si pranz si sa nu mai fac atatea combinatii, si la micul dejun clar nu voi mai manca orez cu lapte decat facut in casa, deja mi-am cumparat orez si lapte de 0,1 si zilele viitoare voi face, doar ca nu am gasit sa cumpar fructoza, dar sper sa gasesc zilele viitoare, cred ca la un Plafar ar trebui sa aibe, nu?

Multumesc de sfat, o sa incerc sa tin cont de toate si sper ca peste cateva zile sa fi multumita de meniurile mele :)

Slabuta 31 ian 2011 19:58:36

Re: Jurnal Silvy
 
Citat:

Anterior postat de silviy (Post 500474)
Buna fetele,

aseara am cam dat-o in bara, am fost la peterecerea unei bune prietene si am mancat tort, nu l-am mancat tot, dar am mancat destul de mult....cred ca foarte mult a fost si psihic deoarece toata lumea din jurul meu imi zicea cat sunt de slaba, ca am slabit prea mult si ma uitam cu cecelalte fete, desi aveau o greutate si dimensiuni mult mai mari ca ale mele, ele au mancat toata felia de tort.

Uneori as vrea sa nu mai fiu asa disperata cu tot ce mananc sa nu mai cantaresc tot din ochi si sa fac imediat un calcul mental cam cate calorii si cate proteine si glucide urmeaza sa mananc. Parca as vrea sa ma bucur putin mai mult de viata si de tot ce mananc, dar nu mai pot sa fiu asa :), chiar daca am ajuns sub greutatea pe care mi-o doream initial sia cum toata lumea din jurul meu zice ca sunt prea slaba si sa ma mai ingras macar 2-3 kg.
Dar mie imi place cum arat, ma trezesc dimineata si ma uit in oglinda si nu mai vad deloc grasime pe corpul meu, chiar de la exercitii muschii abdominali si de la picioare se vad conturati, si imi place ce vad in oghinda.
Desi uneori si eu ma intreb daca nu sunt prea slaba, mai ales cand nici unele haine xs nu-mi mai vin, sau cand vad ca mi s-au cam micsorat sanii (bine ca nu sunt deloc lasati :), sau cand ma uit cum imi vin blugii (desi nu prea gasesc blugi mulati) si ma gandesc ce fund bombat aveam inainte.

Oare unde e limita cat ar trebui sa slabim?
Oare de ce de cate ori e vorba d emancare trebuie tot timpul sa fac calcule? Stiu ca e sanatos si bine pentru corpul meu, dar pentru mintea mea? Nu este prea stresant?

Ai putea sa pui cateva poze cu tine? :)

In general, "calculele" sunt folositoare pentru a-ti face ordine in alimentatie, mai ales daca inainte ai avut-o foarte deorganizata, ca sa intelegi mai bine, cel putin in prima perioada cum sa iti gandesti meniul, ce aport caloric trebuie sa ai.

Multi oameni nici nu stiu ca au mii si mii de calorii zilnic, abia cand le spui ca au avut un aport caloric de vreo 5 000 - 6 000 kcal zilnic isi dau seama.

In cazul tau iarasi e nevoie de calcul, ca sa nu te infometezi. Poate pare stresant in prima faza, dar odata ce vei ajunge sa mananci normal nu va mai fi nevoie de nici un calcul. :)


Citat:

Anterior postat de silviy (Post 502864)
Buna Slabuta,


multumesc ca ti-ai facut timp sa te uiti peste meniurile mele. Ideea este ca eu as vrea sa mananc in fiecare zi cam cate 1.200 calorii, dar nu prea reusesc, in ziua de te-ai uitat tu si aveam 1.400 a fost datorita faptului ca am fost seara la un party si am mancat tortul ala, desi nu ar fi trebuit :(.
O sa incerc sa delimitez mai bine gustarile de micul dejun si pranz si sa nu mai fac atatea combinatii, si la micul dejun clar nu voi mai manca orez cu lapte decat facut in casa, deja mi-am cumparat orez si lapte de 0,1 si zilele viitoare voi face, doar ca nu am gasit sa cumpar fructoza, dar sper sa gasesc zilele viitoare, cred ca la un Plafar ar trebui sa aibe, nu?

Multumesc de sfat, o sa incerc sa tin cont de toate si sper ca peste cateva zile sa fi multumita de meniurile mele :)

Eu zic ca este putin 1200 kcal/zi in conditiile in care ar mai fi nevoie de ceva kg in plus. :)

1300-1400 este numai bine pentru mentinere, iar daca mai pui 2-3 kg nu se intampla nimic grav.

Da, fructoza o gasesti la plafar si chiar la magazine.

Slabuta 31 ian 2011 20:28:42

Re: Jurnal Silvy
 
ps: ca sa stii cum postezi meniurile in jurnalul tau iti las un link cu explicatia.

http://forum.slabute.ro/intrebari-ra...orii-1126.html

Dio 01 feb 2011 11:06:48

Re: Jurnal Silvy
 
Citat:

Anterior postat de silviy (Post 500474)

Oare unde e limita cat ar trebui sa slabim?

Limita este acolo unde iti dai seama ca nu mai ai ce sa schimbi nimic in bine la modul in care arati (pe cai naturale), atata timp cat asta presupune un stil de viata sanatos. Si, la un moment dat, poate sa te placa si persoana de langa tine :)

silviy 01 feb 2011 11:27:09

Re: Jurnal Silvy
 
Am pus 2 poze cu mine, da nu am nici una recenta in care sa se vada clar cum arat, da promit ca imi fac diseara cateva poze si le postez sa aflu si parerea voastra sincera.
In ceea ce priveste meniul, faza este ca nu pot sa mananc atat de mult. Din cauza problemelor de stomac, si a duodenitei, sistemul meu digestiv nu poate digera cantitati mari de mancare, de aceea nu reusesc sa ajung sa manac peste 1.200 calorii si incerc sa mananc cat mai divesificat.
Spre exemplu si ieri, pentru ca pana la 10 seara cand am plecat de la birou mancasem destul de putin, cand am ajuns acasa, am mancat orez cu fructe de mare si am mancat o cantitate foarte mare pentru stomacul meu (300 g) si dupa nu m-am simtit foarte bine...., hai ca incerc sa postez si meniul de ieri, asa cum mi-ai aratat, sa te poti uita pe el si sa-mi spui ce crezi.


Ora este GMT +2. Ora este acum 18:06:08.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO