forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Jurnale slabit mirese (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=379)
-   -   From flabby to fit ... Incentive: wedding septembrie 2016 (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=12683)

Narawen 06 apr 2021 21:12:00

Re: From flabby to fit ... Incentive: wedding septembrie 2016
 
Citat:

Anterior postat de Zoe (Post 1391566)


ştiu foarte bine prin ce treci. şi eu am făcut un doctorat în 3 ani şi am tras şi trag de mine cât nu merită, pentru alţii şi pentru serviciu (şi nu-i vorba că nu-mi place ceea ce fac, îmi place, deşi sunt multe insatisfacţii pe planurile conexe); dar e foarte important să-ţi faci timp pentru tine - pentru tot ce-ţi place şi tot ce-ţi doreşti mai mult.
şi să-ţi dai timp să slăbeşti, nu se întâmplă într-o zi. într-o săptămână o să începi să vezi rezultate, într-o lună o să vadă şi cei din jur.
până nu te iubeşti tu pe deplin, degeaba te iubesc ceilalţi, pentru că n-o să crezi că eşti iubită cu adevărat. aşa egoist cum sună, tu eşti cea care te poţi iubi cel mai mult. şi dacă te iubeşti, o să te poţi bucura de tot ce trăieşti - mai plinuţă sau mai slăbuţă.

Mă uitam peste ce am scris cu mulți ani în urmă. Și voiam să-ți spun că ai avut enorm de multă dreptate. Doar că, atunci, n-am înțeles ce ai scris aici cum înțeleg acum. Acum mă iubesc și mă respect mai mult ca oricând, am stimă de sine crescută și sunt fericită. Mulțumesc pentru sfatul de atunci!

Narawen 07 apr 2021 07:13:09

Re: From flabby to fit ... Incentive: wedding septembrie 2016
 
Astăzi m-am trezit cu 73.4 kilograme. E un început bun și motivant. Mi-ar plăcea să pot să editez tickerul ca să reflecte asta, dar îmi voi imagina doar că tickerul s-a mișcat. Astăzi îmi propun să fiu cel puțin la fel de cuminte alimentar ca ieri. Am început ziua adăugându-mi doar jumătate cât lapte de cocos îmi adăugam înainte în cafeaua de dimineață. Azi vremea e urâtă afară, deci probabil nu voi face o plimbare lungă, ca de obicei. Ca urmare, va trebui să reduc din numărul de calorii, și să încerc să consum în jur de 1800. Acesta va fi obiectivul pe azi. Ieri a venit iar menstruația după 50 de zile și sunt cam praf de oboseală. Așa că va trebui oricum s-o iau mai ușor. Dieta va trebui să reflecte asta.

Zoe 07 apr 2021 08:47:01

Re: From flabby to fit ... Incentive: wedding septembrie 2016
 
Citat:

Anterior postat de Narawen (Post 1453416)
Acum mă iubesc și mă respect mai mult ca oricând, am stimă de sine crescută și sunt fericită. Mulțumesc pentru sfatul de atunci!

nu pot decât să te îmbrățișez și să mă bucur mult de tot pentru tine! :)
>:D<>:D<>:D<

Narawen 08 apr 2021 17:50:53

Re: From flabby to fit ... Incentive: wedding septembrie 2016
 
Ieri am consumat în jur de 2000 de calorii și am făcut o plimbare de 12000 de pași. Astăzi sunt pe la 900-1000 de calorii, dar nu mi-e așa de foame. Am început să realizez că ronțăi toată ziua. Iar azi am băut câte un pahar mare cu apă când am simțit că-mi vine să mănânc.
Azi am mai făcut o chestie interesantă. M-am uitat peste vechile mele meniuri. Mă bucur enorm că nu mai mănânc așa de nesănătos! Practic mâncam mezeluri, ceva legume și dulciuri, doar ca să slăbesc. Acum mănânc în principal legume, fructe, leguminoase, dulciuri din fructe uscate și nuci, alune, semințe, dar consum cantități foarte mari. Iar asta m-a făcut să mă îngraș. Până azi, mergeam mult pe jos și făceam bicicletă ca să compensez pentru supraalimentare. Constatam în ultima vreme că parcă mâncam cel mai mult după ce mă plimbam foarte mult sau mă antrenam intensiv. Parcă am intrat într-un cerc vicios.
Chestia asta nu mai merge și nu mai vreau să fie așa. Așa că voi mânca mai puțin și mă voi mișca mai puțin. Mâncând mai puțin economisesc, bani, timp, energie, toate lucruri pe care le pot investi în altceva.
Așa că acesta e planul meu de acțiune acum. Azi mă plimbam prin parc și vedeam că mai toate fetele din jur sunt mult mai slabe decât mine. Nu cred că toate fac mișcare câte două-trei ore pe zi, ci, mai degrabă, reglează totul din alimentație.
Mâncatul meu e foarte sănătos, dar exagerez cu porțiile (de exemplu 700-800 de grame de legume crude într-o salată) pentru că vreau cât mai mulți nutrienți și cât mai variați. Și se vede că sunt sănătoasă. Părul îmi crește repede, am unghiile puternice, pielea fără pată, nu am dureri, nici măcar de cap. Dar consum prea mult și tare îmi doresc să redevin slăbuță. Să ajung la 60 de kilograme. Și m-aș bucura mult să fac asta până la sfârșitul acestui an.
E ridicol să mă gândesc că am slăbit de la 118 la 60 de kilograme când nu știam nimic despre nutriție, nu aveam bani pentru mâncare sănătoasă și nu aveam susținere. Acum le am pe toate, și mi-e greu să mă împac cu ideea că nu reușesc.

Narawen 08 apr 2021 18:39:58

Re: From flabby to fit ... Incentive: wedding septembrie 2016
 
Am terminat ziua cu 1500-1600 de calorii consumate. Sunt mulțumită. Trebuie doar să fac asta până la sfârșitul anului. Sau măcar până ajung sub 70 de kilograme.

Zoe 09 apr 2021 06:43:43

Re: From flabby to fit ... Incentive: wedding septembrie 2016
 
cel puțin 70% din procesul de slăbit e alimentația, sigur că nu toată lumea zburdă la sală/afară cu orele. mișcarea e esențială pentru tonus și sănătate (inclusiv mentală).

butterfly30 09 apr 2021 19:21:51

Re: From flabby to fit ... Incentive: wedding septembrie 2016
 
Mult succes îți doresc! Nu știu dacă este o alta problema a forumului, dar nu îmi da voie sa iti accept cererea de prietenie.

Îți confirm ceea ce ai observat f bine și tu: se poate slabi f bine fără sport, dar nu fără a ajusta alimentația, oricât sport ai face. Sportul are rolul lui pentru sănătate, tonus, dar în slăbit valoarea lui este limitata de asocierea corecta cu alimentația.

Îți doresc mult succes și a abia aștept sa te felicit pentru reușitele care vor veni cu siguranță!

Narawen 09 apr 2021 21:22:54

Re: From flabby to fit ... Incentive: wedding septembrie 2016
 
Citat:

Anterior postat de butterfly30 (Post 1453454)
Mult succes îți doresc! Nu știu dacă este o alta problema a forumului, dar nu îmi da voie sa iti accept cererea de prietenie.

Îți confirm ceea ce ai observat f bine și tu: se poate slabi f bine fără sport, dar nu fără a ajusta alimentația, oricât sport ai face. Sportul are rolul lui pentru sănătate, tonus, dar în slăbit valoarea lui este limitata de asocierea corecta cu alimentația.

Îți doresc mult succes și a abia aștept sa te felicit pentru reușitele care vor veni cu siguranță!

Mulțumesc frumos! Mă străduiesc să fac bine. Azi am mâncat multe legume, fructe, și am făcut și 18000 de pași. Nu intenționam, dar vremea era tare frumoasă și mi-ar fi părut rău să nu profit de ea. Am avut în jur de 2000 de calorii consumate dintr-o salată mare cu tofu la micul dejun, pâine cu unt vegan și o salată imensă la prânz, iar seara, paste cu sos de legume, cu legume la cuptor pe lângă plus salată. Și am găsit căpșune la 10 lei kilogramul... așa că am mâncat și 1.5 kilograme de căpșune. Deci am consumat cam 3 kilograme de legume și fructe majoritar crude azi, 5 ml de ulei de măsline, 120g pâine cu maia, 25 de grame de unt vegan, 100 grame paste (cântărite după ce au fost fierte) și 120 de grame de tofu Sanovita. Ador legumele, nu aș putea să trăiesc fără ele.

Narawen 09 apr 2021 21:45:52

Re: From flabby to fit ... Incentive: wedding septembrie 2016
 
Apropo, știe cineva dacă ne putem schimba numele jurnalelor? Titlul ăsta al meu se aplică la o perioadă ancient.

Narawen 11 apr 2021 19:05:26

Re: From flabby to fit ... Incentive: wedding septembrie 2016
 
Weekend OK, cu salate mari, cam mult ronțăit, dar, de mâine redresare. Overall, totul a mers OK.


Ora este GMT +2. Ora este acum 03:58:44.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO