forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Jurnale slabit peste 50 ani (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=405)
-   -   Jurnalul unei optimiste (rozeta) (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=8866)

rozeta 12 apr 2011 14:56:08

Jurnalul unei optimiste (rozeta)
 
Mi-am creeat un jurnal pt a dezbate impreuna cu slabutele ...kg-amele in plus ....va astept cu drag ...>:D<

porumbita 12 apr 2011 15:02:36

Re: Jurnalul unei optimiste (rozeta)
 
Citat:

Anterior postat de rozeta (Post 618952)
Mi-am creeat un jurnal pt a dezbate impreuna cu slabutele ...kg-amele in plus ....va astept cu drag ...>:D<

Iti uram bun venit !!!!....si succes in ceea ce ti-ai propus>:D<

ianna 12 apr 2011 15:26:33

Re: Jurnalul unei optimiste (rozeta)
 
Si nu vrei sa ne spui mai multe despre tine?

rozeta 12 apr 2011 16:32:31

Re: Jurnalul unei optimiste (rozeta)
 
Citat:

Anterior postat de rozeta (Post 618952)
Mi-am creeat un jurnal pt a dezbate impreuna cu slabutele ...kg-amele in plus ....va astept cu drag ...>:D<

Draga Jurnalule.Iata povestea mea.M-am nascut intr-o zona de campie,mai precis in jud.Ialomita.Am crescut impreuna patru frati.Tot timpul am avut o constructie mai durdulie,dar nu exagerat,adica in limita kg.normale.La 21 de ani m-am casatorit,aveam atunci o inaltime de 155 cm si 48 kg. Am dat nastere in 1972 primei mele fiice si ma ramas cu 61 de kg. Intre timp am slabit pana am ajuns la 55kg.deoarece stateam la curte si cum e mai mult de munca,cu serviciu ,casa,copii am ajuns la 55 kg.Apoi am nascut cea de-a doua fiica,dupa care am ramas 60 kg.La 4 sapatamani de la nastere m-am operat de apendicita,si doctorul a uitat o penseta inauntru si am facut septicemie.Timp de 11 luni am urmat un tratament de stopare a infectiei cu antibiotice si vitamine deoarece doctorita de la copil nu ma lasa sa nu alaptez copilul.In fiecare zi venea o asistenta si-mi lua proba de lapte sa vadacum este sa nu-i faca rau fetitei.Dupa ce-am incetat acest tratament m-am ingrasat intr-o luna ca un cozonac la crescut.Foarte greu am mai dat jos din kg. La inceputul anului 1991, sotul meu a plecat de acasa.Eu aveam atunci 80 de kg si in trei luni de suparare ,fara nici o dieta am slabit 25 kg.Pe parcurs m-am operat de pancreatita acuta si fiere,apoi cateva operatii de hernie si fibrom si m-am ingrasat din nou si am ajuns la 98 kg.Imi doresc cu ajutorul vostru la varsta mea sa mai pot da ceva kg jos,deoarece nu mai pot sa merg si mi-as dori mult.Stiu ca in urma operatiilor de plasa la burta nu am voie sa duc greutati sau sa fac efort prea mare,sa reusesc acest lucru.M-a convins fiica mea sa vin in aceasta comunitate si cu ajutorul slabutelor sa reusesc.Va multumesc si va astept cu sugestii si sfaturi.

rozeta 12 apr 2011 16:39:40

Re: Jurnalul unei optimiste (rozeta)
 
Citat:

Anterior postat de ianna (Post 619000)
Si nu vrei sa ne spui mai multe despre tine?

Bine ai venit Ianna.Sigur ca am spus mai multe despre mine si te rog cand ai timp sa tragi un pic cu ochiul peste ce-am scris si te mai astept pe la mine cu ceva sfaturi si diete.Multumesc pt vizita.Pupici

EveEve 12 apr 2011 16:59:31

Re: Jurnalul unei optimiste (rozeta)
 
Citat:

Anterior postat de rozeta (Post 619078)
Draga Jurnalule.Iata povestea mea.M-am nascut intr-o zona de campie,mai precis in jud.Ialomita.Am crescut impreuna patru frati.Tot timpul am avut o constructie mai durdulie,dar nu exagerat,adica in limita kg.normale.La 21 de ani m-am casatorit,aveam atunci o inaltime de 155 cm si 48 kg. Am dat nastere in 1972 primei mele fiice si ma ramas cu 61 de kg. Intre timp am slabit pana am ajuns la 55kg.deoarece stateam la curte si cum e mai mult de munca,cu serviciu ,casa,copii am ajuns la 55 kg.Apoi am nascut cea de-a doua fiica,dupa care am ramas 60 kg.La 4 sapatamani de la nastere m-am operat de apendicita,si doctorul a uitat o penseta inauntru si am facut septicemie.Timp de 11 luni am urmat un tratament de stopare a infectiei cu antibiotice si vitamine deoarece doctorita de la copil nu ma lasa sa nu alaptez copilul.In fiecare zi venea o asistenta si-mi lua proba de lapte sa vadacum este sa nu-i faca rau fetitei.Dupa ce-am incetat acest tratament m-am ingrasat intr-o luna ca un cozonac la crescut.Foarte greu am mai dat jos din kg. La inceputul anului 1991, sotul meu a plecat de acasa.Eu aveam atunci 80 de kg si in trei luni de suparare ,fara nici o dieta am slabit 25 kg.Pe parcurs m-am operat de pancreatita acuta si fiere,apoi cateva operatii de hernie si fibrom si m-am ingrasat din nou si am ajuns la 98 kg.Imi doresc cu ajutorul vostru la varsta mea sa mai pot da ceva kg jos,deoarece nu mai pot sa merg si mi-as dori mult.Stiu ca in urma operatiilor de plasa la burta nu am voie sa duc greutati sau sa fac efort prea mare,sa reusesc acest lucru.M-a convins fiica mea sa vin in aceasta comunitate si cu ajutorul slabutelor sa reusesc.Va multumesc si va astept cu sugestii si sfaturi.

Buna ziua!>:D<Hai ca v-am gasit si la dumneavoastra in casuta, si va aduc si niste flori frumoase ca dumneavoastra[*56*]:-*!
Ufff..Imi pare rau ca a trebuit sa treceti prin atatea situatii deloc placute:(Chiar ca m-a intristat povestea, insa important e ca acum sunteti bine, ca aveti copii mari si sanatosi, si ca vreti sa va imbunatatiti silueta dar si sanatatea!
Sa stiti ca niciodata nu e tarziu pentru a va simti bine in pielea dumneavoastra. Mama mea are 54 de ani, si a slabit 15 kg acum 2 ani. Tot asa, si-a dat seama ca, kg in plus nu ii aduc nici o stare de bine, mai mult decat atat, numai probleme poarta dupa ele, si a decis sa puna punct. Acum se simte minunat, poate munci mai cu spor, etc.
Daca nu puteti depune efort, eu zic ca ar fi bine sa mergeti mult pe jos, si cautati aici pe site, sunt filmulete cu programul "Start Walking". Nu cred ca e greu de realizat, nu trebuie sa depuneti mult efort, dar cu siguranta va fi foarte benefic pentru silueta dumneavoastra.
V-ati decis pentru o dieta anume? Ati putea sa ne spuneti cam ce mancati, sa va postati meniurile aici, si fetele va vor ajuta foarte mult.
Curaj! Impreuna ne este mai usor:-*!
Va pup dulce, si sa aveti o dupa-amiaza splendida>:D<>:D<:-*:-*:-*!

rozeta 12 apr 2011 19:09:58

Re: Jurnalul unei optimiste (rozeta)
 
Citat:

Anterior postat de EveEve (Post 619109)
Buna ziua!>:D<Hai ca v-am gasit si la dumneavoastra in casuta, si va aduc si niste flori frumoase ca dumneavoastra[*56*]:-*!
Ufff..Imi pare rau ca a trebuit sa treceti prin atatea situatii deloc placute:(Chiar ca m-a intristat povestea, insa important e ca acum sunteti bine, ca aveti copii mari si sanatosi, si ca vreti sa va imbunatatiti silueta dar si sanatatea!
Sa stiti ca niciodata nu e tarziu pentru a va simti bine in pielea dumneavoastra. Mama mea are 54 de ani, si a slabit 15 kg acum 2 ani. Tot asa, si-a dat seama ca, kg in plus nu ii aduc nici o stare de bine, mai mult decat atat, numai probleme poarta dupa ele, si a decis sa puna punct. Acum se simte minunat, poate munci mai cu spor, etc.
Daca nu puteti depune efort, eu zic ca ar fi bine sa mergeti mult pe jos, si cautati aici pe site, sunt filmulete cu programul "Start Walking". Nu cred ca e greu de realizat, nu trebuie sa depuneti mult efort, dar cu siguranta va fi foarte benefic pentru silueta dumneavoastra.
V-ati decis pentru o dieta anume? Ati putea sa ne spuneti cam ce mancati, sa va postati meniurile aici, si fetele va vor ajuta foarte mult.
Curaj! Impreuna ne este mai usor:-*!
Va pup dulce, si sa aveti o dupa-amiaza splendida>:D<>:D<:-*:-*:-*!

Buna Eve,Multumesc pt flori si pt incurajari.Imi pare rau ca te-a instristat povestea mea ,dar fiecare are un destin pe lumea asta si trebuie sa-l acceptam .Dar asta nu inseamna sa nu merg mai departe si cel mai bun exemplu este al mamei tale care a reusit si trebuiesc sa reusesc.Inca odata iti multumesc.[*57*]

AnDrAdAxl 12 apr 2011 22:31:34

Re: Jurnalul unei optimiste (rozeta)
 
Buna seara si bine ati venit!:)Felicitari pentru decizia si ambitia de a slabi dupa atatea probleme de sanatate.>:D<
Sper sa va fie cat mai usor sa slabiti sanatos si sa stiti ca aici va puteti baza pe noi pentru orice nelamurire care o aveti.:)
Aici aveti fete cu aceeasi greutate si va mai puteti inspira de la ele
Si Aiciaveti sfaturi de la fete pentru varsta de peste 50 ani.
Va doresc mult succes,multa ambitie si mai ales multa sanatate!>:D<:-*

Alexandra Andreea 13 apr 2011 06:12:03

Re: Jurnalul unei optimiste (rozeta)
 
Buna dimineatza si bine ati venit printre noi! >:D<

Sunteti un exemplu de urmat pentru noi, tinerii, si va respect enorm de mult pentru decizia luata! ;) Sa stiti ca orice este posibil, dar cred ca v-am mai zis asta odata! :D

Sa va fie cu noroc acest jurnal si sa ajungeti unde v-ati propus! >:D<

Cu drag,
Alexandra

rozeta 13 apr 2011 12:48:54

Re: Jurnalul unei optimiste (rozeta)
 
Citat:

Anterior postat de AnDrAdAxl (Post 619772)
Buna seara si bine ati venit!:)Felicitari pentru decizia si ambitia de a slabi dupa atatea probleme de sanatate.>:D<
Sper sa va fie cat mai usor sa slabiti sanatos si sa stiti ca aici va puteti baza pe noi pentru orice nelamurire care o aveti.:)
Aici aveti fete cu aceeasi greutate si va mai puteti inspira de la ele
Si Aiciaveti sfaturi de la fete pentru varsta de peste 50 ani.
Va doresc mult succes,multa ambitie si mai ales multa sanatate!>:D<:-*

Buna AnDrAdAxl.Bine ai venit in casuta mea.Multumesc pt felicitari si incurajari.M-am uitat pe link-urile recomandate si mi-au prins ffff bine experientele slabutelor,iar dupa Paste sper sa le pun in practica cu constiinciozitate.Sper sa mai vii in casuta mea si sa pot arata si rezultate,cel putin asa sper.Pupici[*54*]

EveEve 13 apr 2011 12:52:45

Re: Jurnalul unei optimiste (rozeta)
 
Buna ziua>:D<>:D<>:D<!
Ce mai faceti?:D Cum v-ati trezit astazi??:D:-*:-*

rozeta 13 apr 2011 12:56:56

Re: Jurnalul unei optimiste (rozeta)
 
Citat:

Anterior postat de Alexandra Andreea (Post 619884)
Buna dimineatza si bine ati venit printre noi! >:D<

Sunteti un exemplu de urmat pentru noi, tinerii, si va respect enorm de mult pentru decizia luata! ;) Sa stiti ca orice este posibil, dar cred ca v-am mai zis asta odata! :D

Sa va fie cu noroc acest jurnal si sa ajungeti unde v-ati propus! >:D<

Cu drag,
Alexandra

Buna Alexandra Andreea.Bine ai venit in casuta mea.E adevarat ca am mai vb si-ti multumesc pt incurajari.Cand ai timp mai vino si pe la mine in casuta,iar eu sper sa-ti arat ceva rezultate in lupta cu kg. O zi buna.
[*57*]

rozeta 14 apr 2011 14:06:49

Re: Jurnalul unei optimiste (rozeta)
 
Citat:

Anterior postat de EveEve (Post 620531)
Buna ziua>:D<>:D<>:D<!
Ce mai faceti?:D Cum v-ati trezit astazi??:D:-*:-*

Buna ziua EveEve.>D<;>D<;>D<.Fac bine ,mai ales ca azi,primesc pensia.M-am trezit de dimineata bine.Inainte sa fac cafeaua,mi-am luat eutiroxul.Ce faci tu?Cum iti merge cu dieta.Esti fff frumoasa. Pupici

http://l.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/emoticons7/11.gif

rozeta 14 apr 2011 14:26:24

Re: Jurnalul unei optimiste (rozeta)
 
Draga Jurnalule.Astazi a fost zi de primire a pensiei.Sunt trista pentru ca nu stiu daca am sa pot sa-mi permit dietele,deoarece mi-au luat impozit la pensia si asa mica.Cel mai rau imi pare ca am promis fiicei mele,ca voi incepe dupa Paste,dieta casa mai dau jos din kg,daar dupa ce am pus banii pt facturi,intretinere mi-au ramas 4oo Ron. Te rog spune-mi tu daca ma pot incadra in suma asta sa ma pot tine de promisiunea facuta fiicei mele,dar sa-mi fac si mie un bine sanatatii.Iti multumesc anticipat si astept de la slabute niste recomandari.Promit ca nu voi da inapoi daca ma incadrez in suma de mai sus.Te las cu bine.>D< >D< >D<

rozeta 15 apr 2011 20:49:06

Re: Jurnalul unei optimiste (rozeta)
 
Citat:

Anterior postat de rozeta (Post 622390)
Draga Jurnalule.Astazi a fost zi de primire a pensiei.Sunt trista pentru ca nu stiu daca am sa pot sa-mi permit dietele,deoarece mi-au luat impozit la pensia si asa mica.Cel mai rau imi pare ca am promis fiicei mele,ca voi incepe dupa Paste,dieta casa mai dau jos din kg,daar dupa ce am pus banii pt facturi,intretinere mi-au ramas 4oo Ron. Te rog spune-mi tu daca ma pot incadra in suma asta sa ma pot tine de promisiunea facuta fiicei mele,dar sa-mi fac si mie un bine sanatatii.Iti multumesc anticipat si astept de la slabute niste recomandari.Promit ca nu voi da inapoi daca ma incadrez in suma de mai sus.Te las cu bine.>D< >D< >D<

Buna seara fetelor,slabutelor.Va urez un weekend minunat,poate la munte ca tocmai a nins.Pupici.

AnDrAdAxl 17 apr 2011 15:14:50

Re: Jurnalul unei optimiste (rozeta)
 
Buna ziua si La multa ani de ziua numelui(cred)!:D
Cum va mai merge?va descurcati cu banutii si cu dieta?sa stiti ca si eu stau foarte rau cu banutii si ma chinui sa fac alegeri dietetice cu bani putini..e greu...dar nu imposibil...;)
Va pup si o zi superba sa aveti!:-*

rozeta 17 apr 2011 17:10:18

Re: Jurnalul unei optimiste (rozeta)
 
Citat:

Anterior postat de AnDrAdAxl (Post 625449)
Buna ziua si La multa ani de ziua numelui(cred)!:D
Cum va mai merge?va descurcati cu banutii si cu dieta?sa stiti ca si eu stau foarte rau cu banutii si ma chinui sa fac alegeri dietetice cu bani putini..e greu...dar nu imposibil...;)
Va pup si o zi superba sa aveti!:-*

Buna ziua AnDrAdAxl.Multumesc pt urari.Binisor ce sa zic,vreau sa-ti spun c-am prins curaj de la Erica51,ca mi-a zis ca si ea are cam tot la fel banutii si ce gateste si a reusit.Deasemenea vad ca si tu ai reusit cu banuti putini si asta-mi da forta sa nu renunt si sa ma tin de promisiunea facuta fetei mele si voua . Asa ca dupa Paste nu mai am nici o tentatie sa zic asa.[*55*]:-*

rozeta 18 apr 2011 12:07:27

Re: Jurnalul unei optimiste (rozeta)
 
Buna ziua fetelor.Ce faceti?Cum a fost Weekendul?Va urez tuturor o zi cu soare si kg mai putine.Pupicei.

Alina82 18 apr 2011 21:40:36

Re: Jurnalul unei optimiste (rozeta)
 
Salve Rozeta!!!
Si bine te-am gasit la tine in jurnal!!!Nu te descuraja din cauza banutilor...vb cum k dietele sunt doar pt cei bogati sunt total neadevarate....se poate si cu banuti putini...eu una nu am cheltuit deloc bani in plus pt k eram la dieta...acelasi buget l-am pastrat doar k am schimbat modul de a gati si am inlocuit anumite alimente cu altele...dar nu am consumat nici o specialitate...nik iesit din comun:)

rozeta 19 apr 2011 10:56:32

Re: Jurnalul unei optimiste (rozeta)
 
Citat:

Anterior postat de Alina82 (Post 626962)
Salve Rozeta!!!
Si bine te-am gasit la tine in jurnal!!!Nu te descuraja din cauza banutilor...vb cum k dietele sunt doar pt cei bogati sunt total neadevarate....se poate si cu banuti putini...eu una nu am cheltuit deloc bani in plus pt k eram la dieta...acelasi buget l-am pastrat doar k am schimbat modul de a gati si am inlocuit anumite alimente cu altele...dar nu am consumat nici o specialitate...nik iesit din comun:)

Buna Alinutza.Ma bucur ffff tare ca m-ai vizitat in jurnalul meu,Mi-e dor de tine si de sfaturile si optimismul tau.Vreau sa-ti spun c-am prins curaj si crede-ma vreau sa reusesc la varsta mea.Am luat asta ca pe multele provocari din viata pe care le-am reusit.Promit ca dupa Paste n-am sa ma las batuta.Sper sa fim cat mai multe in batalia cu kg in minus.Pupicei.[*130*]

Alina82 19 apr 2011 17:17:01

Re: Jurnalul unei optimiste (rozeta)
 
Citat:

Anterior postat de rozeta (Post 627407)
Buna Alinutza.Ma bucur ffff tare ca m-ai vizitat in jurnalul meu,Mi-e dor de tine si de sfaturile si optimismul tau.Vreau sa-ti spun c-am prins curaj si crede-ma vreau sa reusesc la varsta mea.Am luat asta ca pe multele provocari din viata pe care le-am reusit.Promit ca dupa Paste n-am sa ma las batuta.Sper sa fim cat mai multe in batalia cu kg in minus.Pupicei.[*130*]

Cu sigurantza voi fi pe aici pt a te sustine:)Eu akm am ajuns la mentinere...asa k lupta mea nu mai sa alung kg ci sa le pastrez...dar ma pricep tare bine sa fac galerie:D:-*>:D<

dr jekil 19 apr 2011 17:42:14

Re: Jurnalul unei optimiste (rozeta)
 
Buna ziua[*54*][*54*] vin si eu repede cu niste floricici,asta ca sa ma iertati ca am venit pe nepusa masa.Am citit un pic din povestea dumneavoastra..si dc ati reusit sa treceti peste toate lucrurile mai putun bune din viata dumneavoastra,sigur o sa iesiti invingatoare in lupta cu kg!!

rozeta 20 apr 2011 16:17:02

Re: Jurnalul unei optimiste (rozeta)
 
Citat:

Anterior postat de dr jekil (Post 627847)
Buna ziua[*54*][*54*] vin si eu repede cu niste floricici,asta ca sa ma iertati ca am venit pe nepusa masa.Am citit un pic din povestea dumneavoastra..si dc ati reusit sa treceti peste toate lucrurile mai putun bune din viata dumneavoastra,sigur o sa iesiti invingatoare in lupta cu kg!!

Buna ziua dr.Jekil.Bine ati venit in jurnalul meu si va multumesc pt. flori.Intradevar am avut destule greutati si am trecut peste ele si sper cu ajutorul slabutelor si al tau sa reusesc in lupta cu kg.M-as bucura sa ai gura aurita si sa ies invingatoare.:-* >:D<[*53*]

rozeta 23 apr 2011 12:08:11

Re: Jurnalul unei optimiste (rozeta)
 
Draga Jurnalule.Desi astazi este SF.GHEORGHE,am felicitat pe cumnata si nepoata mea de ziua lor,va urez tuturor slabutelor care poarta numele GEORGIANA,GICA,GHEORGHITA,GEORGETA un sincer LA MULTI ANI! si PASTE FERICIT! Am vopsit oua astazi si mi-au iesit fff frumoase,pacat ca n-am cu ce sa le pozez sa le vedeti si voi.Pt masa de Pasti am gatit sarmalute friptura de miel la cuptor si friptura de pui.Cozonac si mere pt desert.La revedere.

AnDrAdAxl 24 apr 2011 11:16:09

Re: Jurnalul unei optimiste (rozeta)
 
Adevart a inviat!Si Paste Fericit si dumneavoastra si intregii familii!>:D<:-*
[*pasti*]

EveEve 25 apr 2011 12:31:48

Re: Jurnalul unei optimiste (rozeta)
 
Sarumana, Hristos a inviat!>:D<:-*:-*
Va multumesc foarte mult pentru vizitele dumneavoastra, si va rog sa ma scuzati ca trec mai rar pe aici, insa mi se aporpie examenele si trebuie sa mananc cartile cu totul:P.
Imi pare extraordinar de rau pentru problema cu banii:( Insa va asigur ca puteti tine o dieta si cu bani putini. Nu trebuie sa cumparati produse "de dieta" de pe piata, care sunt si scumpe, si de multe ori nepotrivite. Trebuie doar sa aveti grija la modul de a gati, folosind alimentele normale pe care le aveti de obicei in casa. Multe legume, un marut, un pic de carnita..etc. Iar daca vreodata nu stiti ce sa gatiti si cum, ne puteti scrie aici cam ce alimente aveti in casa, si va ajutam noi in privinta meniului, fara sa cheltuiti o duzina de bani.>:D<
Meniul dumneavoastra de Paste, imi lasa gura apa..=P~Sper ca v-ati bucurat de el alaturi de cei dragi. Va doresc ca lumina acestor sarbatori sa va calauzeasca pe drumurile vietii pentru a reusi tot ceea ce va propuneti, sa aveti parte de o sanatate de fier si de fericire fara limite.
Paste fericit>:D<:-*:-*:-*!

rozeta 26 apr 2011 09:54:57

Re: Jurnalul unei optimiste (rozeta)
 
Citat:

Anterior postat de EveEve (Post 631997)
Sarumana, Hristos a inviat!>:D<:-*:-*
Va multumesc foarte mult pentru vizitele dumneavoastra, si va rog sa ma scuzati ca trec mai rar pe aici, insa mi se aporpie examenele si trebuie sa mananc cartile cu totul:P.
Imi pare extraordinar de rau pentru problema cu banii:( Insa va asigur ca puteti tine o dieta si cu bani putini. Nu trebuie sa cumparati produse "de dieta" de pe piata, care sunt si scumpe, si de multe ori nepotrivite. Trebuie doar sa aveti grija la modul de a gati, folosind alimentele normale pe care le aveti de obicei in casa. Multe legume, un marut, un pic de carnita..etc. Iar daca vreodata nu stiti ce sa gatiti si cum, ne puteti scrie aici cam ce alimente aveti in casa, si va ajutam noi in privinta meniului, fara sa cheltuiti o duzina de bani.>:D<
Meniul dumneavoastra de Paste, imi lasa gura apa..=P~Sper ca v-ati bucurat de el alaturi de cei dragi. Va doresc ca lumina acestor sarbatori sa va calauzeasca pe drumurile vietii pentru a reusi tot ceea ce va propuneti, sa aveti parte de o sanatate de fier si de fericire fara limite.
Paste fericit>:D<:-*:-*:-*!

Sa traiestiEve Eve! Adevarat a Inviat!Stiu cum este febra examenelor,ca un om care a lucrat o viata in scoala.D`asta si pensia este mica,iar in privinta modului cum sa ma descurc cu bani putini iti multumesc tie si slabutelor care mi-au dat sfaturi si va declar sincer ca o sa reusesc,dupa experientele voastre care au dat roade.Abia astept sa culeg si eu rezultatele pe care voi le aveti deja. Anul acesta a fost cel mai limitat meniu de Paste,fata de anii anteriori.Multumesc pt urari,ceea ce iti doresc si tie si mai ales examenele sa fie usoare ,asa ca o floare la ureche si muuuult succes si bafta.Pupicei.:-* :-* :-*

EveEve 26 apr 2011 10:05:43

Re: Jurnalul unei optimiste (rozeta)
 
Citat:

Anterior postat de rozeta (Post 632448)
Sa traiestiEve Eve! Adevarat a Inviat!Stiu cum este febra examenelor,ca un om care a lucrat o viata in scoala.D`asta si pensia este mica,iar in privinta modului cum sa ma descurc cu bani putini iti multumesc tie si slabutelor care mi-au dat sfaturi si va declar sincer ca o sa reusesc,dupa experientele voastre care au dat roade.Abia astept sa culeg si eu rezultatele pe care voi le aveti deja. Anul acesta a fost cel mai limitat meniu de Paste,fata de anii anteriori.Multumesc pt urari,ceea ce iti doresc si tie si mai ales examenele sa fie usoare ,asa ca o floare la ureche si muuuult succes si bafta.Pupicei.:-* :-* :-*

Este trist faptul ca, cadrele didactice sunt asa de rau rasplatiti. Doar ei sunt cei care pun temeliile elevilor care mai tarziu ajung oameni realizati in viata...
Noi suntem sigure ca veti reusi, nici nu se pune problema, iar rezultatele nu vor intarzia nici o secunda sa apara>:D<
Va multumesc si eu pentru urari, si eu sper sa-mi fie cat mai usoare8-> Si va asteptam pe "front" sa luptam impreuna;))>:D<>:D<>:D<:-*

dr jekil 26 apr 2011 10:14:00

Re: Jurnalul unei optimiste (rozeta)
 
Citat:

Anterior postat de rozeta (Post 632448)
Sa traiestiEve Eve! Adevarat a Inviat!Stiu cum este febra examenelor,ca un om care a lucrat o viata in scoala.D`asta si pensia este mica,iar in privinta modului cum sa ma descurc cu bani putini iti multumesc tie si slabutelor care mi-au dat sfaturi si va declar sincer ca o sa reusesc,dupa experientele voastre care au dat roade.Abia astept sa culeg si eu rezultatele pe care voi le aveti deja. Anul acesta a fost cel mai limitat meniu de Paste,fata de anii anteriori.Multumesc pt urari,ceea ce iti doresc si tie si mai ales examenele sa fie usoare ,asa ca o floare la ureche si muuuult succes si bafta.Pupicei.:-* :-* :-*

Saru'manaaaa!!Ma iertati ca nu am mai trecut pe la dumneavoastra,dar am fost acasa la mama de Paste si nu stiu cum au trecut zilele..Mie mi s-a parut ca ati avut un meniu excelent si cred ca nu ati facut excese!Ati fost profesoara?Ce materie ati predat?

rozeta 27 apr 2011 22:51:10

Re: Jurnalul unei optimiste (rozeta)
 
Citat:

Anterior postat de dr jekil (Post 632469)
Saru'manaaaa!!Ma iertati ca nu am mai trecut pe la dumneavoastra,dar am fost acasa la mama de Paste si nu stiu cum au trecut zilele..Mie mi s-a parut ca ati avut un meniu excelent si cred ca nu ati facut excese!Ati fost profesoara?Ce materie ati predat?

Sa traiesti.Nici o problema treci cand ai timp,mai ales acum timpul e fff pretios.Intradevar nu am facut exces la mancaredin cauza pancreatitei pe care am avut-o cu multi ani in urma si de aceeia sunt atenta.Gust din toate fara sa ma indop.Nu am fost profesoara,am lucrat secretara la Univ,de C-tii Bucuresti.Iti urez mult succes in lupta cu kg in minus.pupicei :-* :-* :-*

rozeta 27 apr 2011 23:01:53

Re: Jurnalul unei optimiste (rozeta)
 
Citat:

Anterior postat de EveEve (Post 632461)
Este trist faptul ca, cadrele didactice sunt asa de rau rasplatiti. Doar ei sunt cei care pun temeliile elevilor care mai tarziu ajung oameni realizati in viata...
Noi suntem sigure ca veti reusi, nici nu se pune problema, iar rezultatele nu vor intarzia nici o secunda sa apara>:D<
Va multumesc si eu pentru urari, si eu sper sa-mi fie cat mai usoare8-> Si va asteptam pe "front" sa luptam impreuna;))>:D<>:D<>:D<:-*

Hristos a inviat!Eve Eve.Cand am spus c-am lucrat toata viata in scoala este adevarat,dar secretara la Univ .de C-tii Bucuresti,de m-am referit ca stiu cum e cu febra examenelor.Sunt o fire optimista si ambitioasa si sper sa reusesc examenul de scadere a greutatii,dupa mine cred ca-i cel mai greu.Inca odata bafta si succese la examene.Pupicei.

rozeta 27 apr 2011 23:08:45

Re: Jurnalul unei optimiste (rozeta)
 
Citat:

Anterior postat de AnDrAdAxl (Post 631567)
Adevart a inviat!Si Paste Fericit si dumneavoastra si intregii familii!>:D<:-*
[*pasti*]

Multuesc pt urari AnDrAdAxl.Paste fericit!Sa-ti traiasca micuta si sa va bucurati de ea.Pupicei>:D< :-* :-* :-*

porumbita 28 apr 2011 09:16:01

Re: Jurnalul unei optimiste (rozeta)
 
Citat:

Anterior postat de rozeta (Post 634255)
Hristos a inviat!Eve Eve.Cand am spus c-am lucrat toata viata in scoala este adevarat,dar secretara la Univ .de C-tii Bucuresti,de m-am referit ca stiu cum e cu febra examenelor.Sunt o fire optimista si ambitioasa si sper sa reusesc examenul de scadere a greutatii,dupa mine cred ca-i cel mai greu.Inca odata bafta si succese la examene.Pupicei.

...Bafta , doamna ...si nu va lasati!!!!:D

rozeta 28 apr 2011 16:41:53

Re: Jurnalul unei optimiste (rozeta)
 
Citat:

Anterior postat de porumbita (Post 634433)


...Bafta , doamna ...si nu va lasati!!!!:D

Buna porumbita mea.Bine-nteles ca nu ma las,macar cate kg o vrea bunul Dumnezeu sa dau si tot e bine.Pupicei tie si fetelor tale.:-* :-* :-*

rozeta 02 mai 2011 20:22:56

Re: Jurnalul unei optimiste (rozeta)
 
Draga Jurnalule.Acum s-au terminat mancarurile pregatite de Paste.E timpul sa incep sa mananc sanatos pt a da kg .in plus jos.Nu stiu daca am sa postez in fiecare zi meniul,dar am sa te tin la curent cu cate kg am dat jos.In aceasta lupta cu kg,slabutele vor fi aproape de mine si eu n-am sa dezamagesc.Sa stii ca eu fff rar fac promisiuni,dar atunci cand le fac le duc la bun sfarsit.Sper sa-mi iasa si de data asta.Imi doresc cat mai multe vizite aici la tine in casuta noastra.Ce zici ..... ne va vizita cineva.....nu-i asa lasam usa deschisa.Pe curand!

porumbita 04 mai 2011 08:42:08

Re: Jurnalul unei optimiste (rozeta)
 
Cred ca ar trebui sa treceti aici in jurnal ...ce mancati ...sa va pot da cateva sfaturi ....

orhidee 04 mai 2011 12:03:11

Re: Jurnalul unei optimiste (rozeta)
 
Citat:

Anterior postat de rozeta (Post 619078)
Draga Jurnalule.Iata povestea mea.M-am nascut intr-o zona de campie,mai precis in jud.Ialomita.Am crescut impreuna patru frati.Tot timpul am avut o constructie mai durdulie,dar nu exagerat,adica in limita kg.normale.La 21 de ani m-am casatorit,aveam atunci o inaltime de 155 cm si 48 kg. Am dat nastere in 1972 primei mele fiice si ma ramas cu 61 de kg. Intre timp am slabit pana am ajuns la 55kg.deoarece stateam la curte si cum e mai mult de munca,cu serviciu ,casa,copii am ajuns la 55 kg.Apoi am nascut cea de-a doua fiica,dupa care am ramas 60 kg.La 4 sapatamani de la nastere m-am operat de apendicita,si doctorul a uitat o penseta inauntru si am facut septicemie.Timp de 11 luni am urmat un tratament de stopare a infectiei cu antibiotice si vitamine deoarece doctorita de la copil nu ma lasa sa nu alaptez copilul.In fiecare zi venea o asistenta si-mi lua proba de lapte sa vadacum este sa nu-i faca rau fetitei.Dupa ce-am incetat acest tratament m-am ingrasat intr-o luna ca un cozonac la crescut.Foarte greu am mai dat jos din kg. La inceputul anului 1991, sotul meu a plecat de acasa.Eu aveam atunci 80 de kg si in trei luni de suparare ,fara nici o dieta am slabit 25 kg.Pe parcurs m-am operat de pancreatita acuta si fiere,apoi cateva operatii de hernie si fibrom si m-am ingrasat din nou si am ajuns la 98 kg.Imi doresc cu ajutorul vostru la varsta mea sa mai pot da ceva kg jos,deoarece nu mai pot sa merg si mi-as dori mult.Stiu ca in urma operatiilor de plasa la burta nu am voie sa duc greutati sau sa fac efort prea mare,sa reusesc acest lucru.M-a convins fiica mea sa vin in aceasta comunitate si cu ajutorul slabutelor sa reusesc.Va multumesc si va astept cu sugestii si sfaturi.

[*scrie*] Draga Rozeta, am citit povestea ta si m-a impresionat!
Stiu ca lupta cu parlitele astea de kilograme este tare dura si de lunga durata! Iti spun asta din proprie experienta! Ma lupt cu kilogramele in plus de un an! Eu am slabit f bine cu ajutorul dietei Rina (15 kg in 3 luni), iar acum tin Atkins...
Daca iti pot fi de folos cu vreun sfat... te rog, intreaba-ma!
Iti doresc tot binele din lume! Voi incerca sa intru zilnic in jurnalul tau ca sa vad ce mai faci! Mi-ar placea ca si tu sa scrii zilnic... daca se poate, bineinteles...:)
Si pentru ca sunt la prima vizita... ti-am adus in dar o floare... E pt tine, Rozeta... [*floare-tie*]
[*hug*]

rozeta 04 mai 2011 15:01:57

Re: Jurnalul unei optimiste (rozeta)
 
Citat:

Anterior postat de orhidee (Post 642331)

[*scrie*] Draga Rozeta, am citit povestea ta si m-a impresionat!
Stiu ca lupta cu parlitele astea de kilograme este tare dura si de lunga durata! Iti spun asta din proprie experienta! Ma lupt cu kilogramele in plus de un an! Eu am slabit f bine cu ajutorul dietei Rina (15 kg in 3 luni), iar acum tin Atkins...
Daca iti pot fi de folos cu vreun sfat... te rog, intreaba-ma!
Iti doresc tot binele din lume! Voi incerca sa intru zilnic in jurnalul tau ca sa vad ce mai faci! Mi-ar placea ca si tu sa scrii zilnic... daca se poate, bineinteles...:)
Si pentru ca sunt la prima vizita... ti-am adus in dar o floare... E pt tine, Rozeta... [*floare-tie*]
[*hug*]

Draga mea,Orhidee.Bine-ai venit in jurnalul meu.Iti multumesc foarte mult pt urare,pt promisiunea de a ma vizita si pt floarea frumoasa pe care mi-ai daruit-o.Sper sa pot sa dau cateva kg jos cu ajutorul slabutelor si al tau si promit ca voi da toate raspunsurile la vizite si experientele voastre pe care mi le impartasiti.Iti urez sanatate si kg in minus.Te astept aici.Pupicei:-* :-* :-*

rozeta 04 mai 2011 15:15:55

Re: Jurnalul unei optimiste (rozeta)
 
Citat:

Anterior postat de porumbita (Post 641798)
Cred ca ar trebui sa treceti aici in jurnal ...ce mancati ...sa va pot da cateva sfaturi ....

Buna Porumbita.Uite iti urmez sfatul: 1 ou fiert,1 ceasca cafea cu lapte - dimineata,pranz: -un bol mic fasole verde cu salata verde cu o felie de paine.ora 10: 1 mar si ora 16: un morcov crud.Cina: salata verde cu o feliuta de ceafa.1 mar.As vrea sa-mi spui cand gresesc combinatia.Multumesc pt sfat.Pupicei :-* :-* :-*

porumbita 04 mai 2011 15:34:46

Re: Jurnalul unei optimiste (rozeta)
 
Citat:

Anterior postat de rozeta (Post 642752)
Buna Porumbita.Uite iti urmez sfatul: 1 ou fiert,1 ceasca cafea cu lapte - dimineata,pranz: -un bol mic fasole verde cu salata verde cu o felie de paine.ora 10: 1 mar si ora 16: un morcov crud.Cina: salata verde cu o feliuta de ceafa.1 mar.As vrea sa-mi spui cand gresesc combinatia.Multumesc pt sfat.Pupicei :-* :-* :-*

Fructele ...nu trebuiesc mancate imediat dupa masa ....ci la un interval de minim doua ore ....mai ales mere ....intra in contact cu celelalte alimente si fermenteaza ...va produce balonare ....


Ora este GMT +2. Ora este acum 11:11:46.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO