forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Am nevoie de ajutor! (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=37)
-   -   Cum revin la "normal" dupa infometare, fara sa ma ingras? (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=5705)

sunshine 01 aug 2010 07:46:13

Re: Cum revin la "normal" dupa infometare, fara sa ma ingras?
 
Stii ca metabolismul bazal ti-a scazut in perioada asta,da?Cu siguranta ai pierdut masa musculara. Eu una as spune sa cresti cu 100-150 cal pe saptamana.

ElenaelenaIrina 21 apr 2013 11:18:43

Infometarea, o mare prostie!
 
Buna! Am facut cea mai mare prostie! M-am infometat, am slabit vreo 8 kg... Acum nu cred ca mananc mai mult de vreo 800 de kcal pe zi si deja m-am ingrasat! Cum pot sa revin la un stil de viata sanatos? Inainte mancam vreo 200-300 kcal pe zi si metabolismul meu e la pamant! Acum ca vine vara nu as vrea sa pun inapoi! Si mor cand vad ce GRESEALA URIASA AM FACUT! Cum sa ajung iarasi la kcal potrivite? Am 15 ani, 161, 51kg. HELP!:-s:-s:-s:-s:-s:-s:-sx-(:((:((:((:((:((:((:((:((:((

Twisty 21 apr 2013 11:30:17

Re: Infometarea, o mare prostie!
 
Buna Elena!
Cat timp te`ai infometat?Sport faci?
Cat te`ai ingrasat?
In primul rand nu te stresa ca iti faci si mai mult rau.
Pupici!

ElenaelenaIrina 21 apr 2013 11:50:59

Re: Infometarea, o mare prostie!
 
Pai asta-vara m-am infometat cam doua saptamani, am slabit vreo 8 kg. Apoi am inceput sa mananc normal, ingrasandu-ma vreo 2kg. De atunci tot asa o tin: cand pun un pic pe mine, nu mai mananc decat foarte putin, iar apoi iara mananc ''normal'', iara ma ingras... De sport nu stiu ce sa zic... Plimbare ca o ora pe zi, sarit coarda vreo 10 min.. Deci sa zicem ca NU fac sport. Acum m-am ingrasat ca vreo 2 kg. Ce imi recomanzi?

ElenaelenaIrina 21 apr 2013 11:55:33

Re: Infometarea, o mare prostie!
 
Citat:

Anterior postat de Twisty (Post 1253456)
Buna Elena!
Cat timp te`ai infometat?Sport faci?
Cat te`ai ingrasat?
In primul rand nu te stresa ca iti faci si mai mult rau.
Pupici!

ai asta-vara m-am infometat cam doua saptamani, am slabit vreo 8 kg. Apoi am inceput sa mananc normal, ingrasandu-ma vreo 2kg. De atunci tot asa o tin: cand pun un pic pe mine, nu mai mananc decat foarte putin, iar apoi iara mananc ''normal'', iara ma ingras... De sport nu stiu ce sa zic... Plimbare ca o ora pe zi, sarit coarda vreo 10 min.. Deci sa zicem ca NU fac sport. Acum m-am ingrasat ca vreo 2 kg. Ce imi recomanzi?

gabiy 21 apr 2013 14:17:29

Re: Infometarea, o mare prostie!
 
Citat:

Anterior postat de ElenaelenaIrina (Post 1253454)
Buna! Am facut cea mai mare prostie! M-am infometat, am slabit vreo 8 kg... Acum nu cred ca mananc mai mult de vreo 800 de kcal pe zi si deja m-am ingrasat! Cum pot sa revin la un stil de viata sanatos? Inainte mancam vreo 200-300 kcal pe zi si metabolismul meu e la pamant! Acum ca vine vara nu as vrea sa pun inapoi! Si mor cand vad ce GRESEALA URIASA AM FACUT! Cum sa ajung iarasi la kcal potrivite? Am 15 ani, 161, 51kg. HELP!:-s:-s:-s:-s:-s:-s:-sx-(:((:((:((:((:((:((:((:((:((

Buna Elena >:D< ,nu vreau sa sune aiurea dar tu nu te ingrasi tu cresti !!! pana pe la 18-20 de ani.Parerea mea este ca ar trebui sa ai grija la ce mananci nu la cat mananci si sa faci miscare nu sport de performanta ci miscare;fa plimbari lungi ,joaca un baschet,mergi cu rolele ,cu bicicleta-gaseste ceva ce-ti place. NU TE MAI INFOMETA!!!! Incearca sa-ti formezi un mod de viata incetul cu incetul . Daca poti vorbeste cu parintii tai sa mergeti la un nutritionist sau macar la medicul de familie pentru ca dietele repetate si mai ales infometarea pe termen lung poate avea efecte devastatoare la orice varsta.

Twisty 21 apr 2013 18:16:49

Re: Infometarea, o mare prostie!
 
Parerea mea e ca ar trebui sa mananci sanatos,sa mareste treptat numarul de calorii si sa faci sport , nu ai cum sa te ingrasi daca esti "cuminte".
Eu maream nr. de kcal cu 50-100 pe saptamana... dar depinde de organism...
Este posibil si sa cresti cum zice Gabi .... oricum nu e bine deloc sa te infometezi :(.
Daca ai putea merge la un nutritionist ar fi perfect :).

ElenaelenaIrina 21 apr 2013 18:24:26

Re: Infometarea, o mare prostie!
 
Da cresc... la burta! Odata ce ma cantaresc si vad ca am cateva kg in plus ''peste noapte'' + colacelul de la burtica este putin mai unflat... Multumesc mult!!! :*

gabiy 21 apr 2013 18:34:30

Re: Infometarea, o mare prostie!
 
Citat:

Anterior postat de Twisty (Post 1253489)
Parerea mea e ca ar trebui sa mananci sanatos,sa mareste treptat numarul de calorii si sa faci sport , nu ai cum sa te ingrasi daca esti "cuminte".
Eu maream nr. de kcal cu 50-100 pe saptamana... dar depinde de organism...
Este posibil si sa cresti cum zice Gabi .... oricum nu e bine deloc sa te infometezi :(.
Daca ai putea merge la un nutritionist ar fi perfect :).

SIGUR esti in crestere la 15 ani :) In crestere si pe inaltime :)

Citat:

Anterior postat de ElenaelenaIrina (Post 1253492)
Da cresc... la burta! Odata ce ma cantaresc si vad ca am cateva kg in plus ''peste noapte'' + colacelul de la burtica este putin mai unflat... Multumesc mult!!! :*

Nu pui pe tine cateva kg peste noapte:D.Fa mai multa miscare si nu te infometa pentru ca organismul va reactiona .Mergi si vorbeste cu un medic sa te ajute. :)


Ora este GMT +2. Ora este acum 07:11:46.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO