forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Retete Dieta Rina 90's (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=357)
-   -   Retete cu imagini pentru ziua de amidonuri (dieta Rina) (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=7676)

aluna 20 ian 2011 16:23:54

Re: Retete cu imagini pentru ziua de amidonuri (dieta Rina)
 
:D
Citat:

Anterior postat de bully (Post 483940)
reteta mea de azi: sarmalute cu orez si ciuperci in foi de varza.
Ingrediente : o varza murata, orez, 2 cepe maricele, 1 cutie ciuperci din conserva,sare piper, cimbru, foaie de dafin, pasta de tomate, 4 linguri ulei de masline.
Se desface varza in foi, se toaca marunt ceapa si se caleste in 2 linguri ulei de masline, se adauga ciupercutele taiate marunt si se lasa sa se inmoaie, apoi se adauga orezul si se caleste si el putin, se toara apa fierbinte sau supa peste el, si se fierbe la foc mic, amestecand din cand in cand sa nu se lipeasca. Cand s-a umflat orezul, se da deoparte, se amesteca cu sare, piper, boia dulce si cimbru. Cand s-a racit compozitia se ruleaza sarmalele, se asaza in cratita in care am pus 2 linguri de ulei, putina varza tocata marunt si foile de dafin se toarma deasupra pasta de tomate dezlegata cu putina apa, si se pun la fiert la foc f mic. Cand sunt aproape gata , se mai dai 15 min la cuptor. Mie mi-au iesit vreo 46 de bucati :)), si facand un calcul la ingrediente rezulta ca fiecare sarma are cam 40 kcal. Atasez si pozele edificatoare. Pofta buna!!!!!

Arata apetisant.
M-ati convins fetelor. Maine imi fac si eu ardei umpluti

vikyfg 27 ian 2011 15:56:51

Re: Retete cu imagini pentru ziua de amidonuri (dieta Rina)
 
2 ataşament(e)
Salata de naut
Ca nu stiu cum sa ii spun altfel este o reteta pe care am facut-o eu si ma mandresc:P
Avem nevoie de urmatoarele:250 g naut uscat(sau la borcan)jumatate de ardei crud,o ceapa,3 castraveti murati,si 2 ardei capia copti(aici in Grecia se gasesc la borcan si seamana foarte bine la gust ca gogosati in otet din Romania)sau 2 gogosari in otet poti sa pui si patrunjel eu am uitat (de foame),otet,2 linguri de ulei de masline,sare,piper
Am pus de cu seara nautul la apa de dimineata cand m-am trezit l-am pus pe foc la fiert si i-am schimbat apa de vre-o 5 6 ori nu mai stiu am uitat in fine s-a fiert el de s-a facut moale si l-am bagat in apa rece sa se raceasca am tocat mariunt castravetele murat,gogosarul,ceapa,ardeiul verde,si le-am pus peste naut am adaugat uleiul de masline si otetul sarea piperul si gata papica o nebunie (am mancat doar jumatate si mai am si pt seara)

vikyfg 27 ian 2011 16:01:56

Re: Retete cu imagini pentru ziua de amidonuri (dieta Rina)
 
2 ataşament(e)
Salata de carfofi
Pe care am facut-o tura trecuta dar nu am putut baga pozele
Avem nevoie de 3 cartofi mai potriviti.ceapa,salata verde,castraveti verzi,ardei verzi.si 4 rosii chery.sare piper otet si 2 linguri de ulei(la fel am pregatit 2 porti si una pt cina)
Am fiert cartofii in coaja i-am curatat am tocat marunt toate cele le-am amestecat cu cartofi am adaugat sare si piper ulei si otet si i-am papat eu am pus ca decor am niste otet balsamic crema si am dat pe deasupra sa arate ca la restaurant(ma pricep ca lucrez in domeniu)

ayssa 27 ian 2011 16:15:58

Re: Retete cu imagini pentru ziua de amidonuri (dieta Rina)
 
Super bine arata ambele... Sunt o minunatie de culori si cred ca si gustul e pe masura. Pupicei

bully 27 ian 2011 17:02:15

Re: Retete cu imagini pentru ziua de amidonuri (dieta Rina)
 
Arata suuuper.Maine la amidonuri fac si eu salata de cartofi:-*

bully 28 ian 2011 13:24:24

Re: Retete cu imagini pentru ziua de amidonuri (dieta Rina)
 
1 ataşament(e)
Pranzul meu de azi: mancare de cartofi.
Ingrediente: 3 cartofi, o ceapa, 1 catel usturoi,1 lingura ulei de masline, sare, piper, putina boia dulce, 1/2 lingurita pasta de ardei iute (eu mananc mai picant). suc de rosii, patrunjel verde.

tinac 28 ian 2011 14:01:32

Re: Retete cu imagini pentru ziua de amidonuri (dieta Rina)
 
Citat:

Anterior postat de vikyfg (Post 496371)
Salata de carfofi
Pe care am facut-o tura trecuta dar nu am putut baga pozele
Avem nevoie de 3 cartofi mai potriviti.ceapa,salata verde,castraveti verzi,ardei verzi.si 4 rosii chery.sare piper otet si 2 linguri de ulei(la fel am pregatit 2 porti si una pt cina)
Am fiert cartofii in coaja i-am curatat am tocat marunt toate cele le-am amestecat cu cartofi am adaugat sare si piper ulei si otet si i-am papat eu am pus ca decor am niste otet balsamic crema si am dat pe deasupra sa arate ca la restaurant(ma pricep ca lucrez in domeniu)

Ce prezentareeeeee ! Arata demential ! Demna de o adevarata "grecoaica" chiar daca prin "adoptie". Multumesc pt. ideie, cu prima ocazie festiva o voi aplica :-*

tinac 28 ian 2011 14:03:38

Re: Retete cu imagini pentru ziua de amidonuri (dieta Rina)
 
Citat:

Anterior postat de bully (Post 497721)
Pranzul meu de azi: mancare de cartofi.
Ingrediente: 3 cartofi, o ceapa, 1 catel usturoi,1 lingura ulei de masline, sare, piper, putina boia dulce, 1/2 lingurita pasta de ardei iute (eu mananc mai picant). suc de rosii, patrunjel verde.

Cam asa ceva pap si eu azi draga mea, doar ca eu nu pot acum sa postez, nu e nimic de vazut la tocana mea de cartofi ....la caserola:(

ayssa 29 ian 2011 10:19:26

Re: Retete cu imagini pentru ziua de amidonuri (dieta Rina)
 
Anca cartofeii tai arata foarte bine. Pupic

vikyfg 30 ian 2011 15:45:40

Re: Retete cu imagini pentru ziua de amidonuri (dieta Rina)
 
Citat:

Anterior postat de bully (Post 471165)
Reteta mea de azi: Cartofi taranesti la cuptor
Ingrediente: 5oo g cartofi, 1/2 ardei gras, o ceapa rosie, 3 catei de usturoi, 1/2 cutie rosii decojite, o lingura ulei de masline, sare, piper, boia iute.
Se curata cartofii, se taie cuburi se pun la fiert in apa cu sare 15 min. Se taie ceapa rondele, ardeiul gras fasii, rosiile decojite cubulete. Se scurg cartofii de apa, se asaza intr-un vas yena, se pun deasupra, ceapa, ardeiul, rosiile si usturoiul taiat bucati, se stropeste cu lingura de ulei de masline, sarea, piperul si boiaua iute. Se adauga o jumatate de cana de apa, sau supa, si se baga la cuptor pentru 45 min. Se serveste cu patrunjel verde sau marar presarat pe deasupra.
Pofta buna!!! Aveti mai jos pozele. Pupici.

Maine imi fac cartofi a la bully


Ora este GMT +2. Ora este acum 10:53:57.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO