View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 24 oct 2009, 16:18:22
dara's Avatar
dara dara este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 27 sep 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 47
Dieta: deficit caloric 500 sport+500 hipocalorica+GL
Date: 160cm, 66.9kg
Mesaje: 1.473
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 5 ori in 3 mesaje
Implicit Jurnal de ne-mancat noaptea - dara

Buna fetele!

Dupa cateva saptamani pe forum m-am hotarat sa imi fac si eu jurnal pentru ne-mancat noaptea. Stiu ca suna mai ciudat, dar cam asta e singura problema care mi-a mai ramas si vreau sa vad ce functioneaza in cazul ei, ca pe restul le-am rezolvat (scapari de dieta ziua, dar necontrolate, nu 'alese', sport, psihic).

Cel putin la sport m-a ajutat forumul si vreau sa va multumesc. Cineva (cred ca Ianna?) avea un link cu Leslie Sansone si mi s-a potrivit manusa, pt. ca era pt. cardiaci si am zis ca aha, daca ei pot, pot si eu. Si mi-am demonstrat ca daca-mi creste pulsul si mi se pare ca nu pot respira, de fapt nu e asa.

Ziua m-a ajutat mult calculatorul de calorii ca am reusit sa ma orientez la mancaruri cu calorii putine ca sa scada senzatia de deprivare - adica nici inainte nu saream rau de calorii, dar suportam cu stoicism de 2-3 ani senzatia ca-s cam hamesita, din cauza cantitatilor mici.

Mancatul emotional (la anxietate, senzatii de neputinta, coplesire) l-am rezolvat cam de 1 an.

Dar mi-a mai ramas 'night eating syndrome' de rezolvat si vreau sa incerc orice functioneaza. Am reusit anul acesta sa-l opresc 2 luni, dupa care 'm-a mancat undeva' sa mananc noaptea asa, de distractie, ca doar controlam eu acolo si mi se parea ca acum e o joaca. Doar ca am recultivat obiceiul si am avut o recadere. Am mai reusit acum 2 saptamani sa nu mananc o saptamana noaptea. E adevarat, cu mari eforturi, mai ales dupa ore in sir de munca si oboseli majore - pentru mine e mai mult de lucru sezonul acesta.
Azi noapte nu am mancat, dar eram un pic cam ca drogatul.

Bineinteles ca-mi vine sa mananc numai carbohidrati, cum ii sade bine sindromului. Mancatul noaptea variaza intre 1 mar, 1 cana de lapte, 1-2 felii de paine integrala, 50 g de fulgi de ovaz...ca am reusit sa nu mananc cantitati mai mari sau alte dracii (fatza de acum cativa ani).
Am observat ca daca reglez caloriile si mananc noaptea, chiar si carbohidrati, dar ma incadrez pe 24 de ore, nu ma ingras, insa dimineata sunt chiauna si adormita mult timp dupa doza de glucide de noaptea. Plus ca ma enerveaza obiceiul.

Mancat inseamna ca ma trezesc din 2 in 2 ore din somn, 1 data mananc, de 2 ori rezist. Cam pana aici am ajuns cu controlatul. De trezit ma trezesc oricum, orice as face (n-am mai baut lichide, m-am mai relaxat seara, nimic).

Din ce am gasit pe net, la cei cu problema asta, noaptea o iau razna cortisolul (hormonul stresului), melatonina (ritmul circadian) si leptina (hormonul pt. suprimarea apetitului) si cica dau niste pofte bizare. Ca daca as manca ardei gras noaptea nu mi-as mai face asa griji...dar eu nu si nu, Batman - Batman, carrrrbohidrrrrraaati

Voi sunteti niste dragute si sper sa ma ajutati si pe mine prin prezenta, daca vreti. Incerc sa contribui si eu la voi (sa stiti ca am fost alaturi cu gandul, o sa incerc si cu prezenta), dar la mine munca e in valuri/salturi si uneori abia apuc sa citesc, inca nu stiu nici tot forumul cam ce contine, ca toamna e jale. Mai apuc sa-mi completez meniurile (ma rog, fara ore, uneori am trecut dimineata ce mancasem, de fapt, noaptea).

Am incercat cu spalat pe dinti, cu mancat mic dejun, cu raspandit mesele ok ziua, nimic.
Va multumesc ca existati.