View Single Post
  #10 (permalink)  
Vechi 25 oct 2009, 20:22:18
dara's Avatar
dara dara este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 27 sep 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 47
Dieta: deficit caloric 500 sport+500 hipocalorica+GL
Date: 160cm, 66.9kg
Mesaje: 1.473
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 5 ori in 3 mesaje
Implicit Re: Jurnal de ne-mancat noaptea - dara

Slabuta, multumesc ca mi-ai impartasit din experienta ta si apreciez enorm sinceritatea si ca ai putut sa dezvalui aceste lucruri despre tine, nu e intotdeauna usor. In plus esti o invingatoare sa depasesti atatea probleme, cred ca o sa recitesc povestea ta de mai multe ori. Imi pare rau ca inca nu am ajuns sa citesc cum ai infiintat forumul, pana acum, dar mi se pare extraordinar ca te-ai gandit sa ajuti si alte persoane cu probleme similare si sa creezi o comunitate de suport pentru a primi acea intelegere. Plus ca nu e usor sa-l administrezi.
Citeam ca o tipa isi face doctoratul la cluj pe 'Acceptarea neconditionata in tulburarile de alimentatie / binge eating. ' - nu mai retin exact.

Ziceai ca de la insomnie a venit depresia, eu citisem ca tulburarile de somn sunt de multe ori primele semnale ale depresiei. Cumva si eu sunt agitata noaptea, de-asta ma si trezesc din 2 in 2 ore si e un obicei vechi sa ma relaxez cu mancare, care-si mai are inca ceva reminiscente. Plus aspectul neingrijit e tot semn de depresie, vorba ta. Asa s-a declansat si la mine la 18 ani.

Ai dreptate cu cereale cu lapte, eu pana acum mancam la micul dejun fulgi de ovaz integrali, dar acum incerc totusi o varianta de mic dejun cu iaurt cu ulei de seminte de in si scortisoara, pt mult laudatul omega 3 din ele, sa vad cum functioneaza. Am mai auzit pt. night eating si de varianta cu proteine la micul dejun. Eu am si rezistenta la insulina confirmata, asa ca ma stradui sa am grija cu carbohidratii, oricat de sanatosi (cu exceptia celor din legume).

Roseadria, asta o sa mai gasesti pe aici, ce functioneaza pentru a nu manca seara. Dar depinde si cat de 'seara' nu vrei sa mananci, ca totusi e ok cu 3 ore inainte de culcare. Daca te culci la 2 si vrei sa nu mai mananci de la 6 dupa-masa, sunt totusi 8 ore, e normal sa-ti fie foame. Eu imi pacalesc 'Foamea' cu legume fierte, pt . ca fata de proteine sau fructe, au cele mai putine calorii si te simti satul de la cantitate si fibre. Adica: mancare de spanac, conopida, brocoli, dovlecei, varza (fara carne toate). E o chestie pe care o incerc deja de o luna si functioneaza. Acum mai incerc sa ma culc mai devreme, ca e posibil sa-mi fi dereglat ritmul - bioritmul cum s-o chema el, tot culcandu-ma la 2.