View Single Post
  #100 (permalink)  
Vechi 02 sep 2010, 13:36:44
simonet's Avatar
simonet simonet este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 20 apr 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 43
Date: 168cm, 51.5kg
Mesaje: 5.282
Aprecieri acordate: 313
Am fost apreciat(a) de 1.738 ori in 943 mesaje
Implicit Re: Jurnal Gea - o mamica in devenire

Citat:
Anterior postat de Gea Vezi mesajul
Buna Simonet
Multumesc de urari Legat de varsta sarcinii, eu stiu ca se calculeaza prima zi a sarcinii ca fiind prima zi a ultimului ciclu menstrual. De atunci se calculeaza si saptamanile. Dar si medicul poate sa confirme la ecograf, exact perioada sarcinii. Felicitari oricum Poate ca incepe sa miste, dar sa stii ca s eu aveam probleme in acea perioada, nu stim daca bebe misca sau sunt balonari Asa ca am considerat ca prima miscare a avut loc in saptamana 14, cand am simtit fluturasi in burtica.

Acum duminica am simtit primul sut Stateam intinsa in pat si am simtit ca bebe incepe sa miste. Din curiozitate am pus mana si l-am mangaiat. Si mi-a tras un pumn in mana Asa ca l-am chemat si pe sotul sa simta si el. Iar cu el nu s-a mai jucat, i-a miscat de tot palma, ca a ramas socat , nu se astepta sa prinda asa forta. M-am emotionat asa de tare, ca mi-au dat cateva lacrimi Nu ma asteptam sa fie asa intens momentul. A fost ceva special, mi-a placut la nebunie

Ieri dimineata m-am rasucit pe spate si iarasi m-a trezit bebe cu un sut in burta ca am deschis instant ochii speriata, nu stiam ce s-a intamplat Apoi au mai venit si altele, dar mai reduse, abia se simteau cu mana.

Oricum, de acum ma voi bucura impreuna cu sotul de "voiosia" si dansurile bebelului Sotul crede ca va fi baietel, la ce forta a avut cand l-a lovit in palma Vom vedea

Voi mai veni cu vesti, sper ca la fel de grozave, data viitoare

Sanatate multa si o zi minunata tuturor

Buna!! felicitari pentru miscarile bebitului, e un prim salut mai fortos pe care vi-l da, ma bucur ff mult pentru voi!!!

eu astazi am primit rezultatul la dublu test, nu inteleg nimic fireste, marti vreau sa imi fac programare la medicul ginecolog sa imi "citeasca" rezultatul;
eu cred ca, nefiind fumatoare, neavand antecedente de malformatii in familie si avand 29 de ani, nu cred ca voi primi vre-o veste proasta

astazi vreau sa ajung la medicul de familie sa imi ia tensiunea, o simt marita

o zi buna fetelor!!
simonet, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1731 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1214 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat