View Single Post
  #1007 (permalink)  
Vechi 06 aug 2013, 22:19:26
anqutz's Avatar
anqutz anqutz este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 30 sep 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 35
Dieta: alimentatie sanatoasa
Date: 166cm, 53kg
Mesaje: 22.594
Aprecieri acordate: 2.039
Am fost apreciat(a) de 3.087 ori in 2.008 mesaje
Implicit Re: Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa

Citat:
Anterior postat de quarc Vezi mesajul
400-500 g de branza sunt prea mult? Acum ca ma uit retrospectiv consum in medie cam un pachet de 350 la doua zile; 3-4 pe saptamana.
Cu analizele stau impecabil, cat de seminte, cumpar cam un kg pe luna - alune diverse, nuci si migdale.

Nu pot sa spun ca mi-am propus o dita ketogenica, doar ca a trebuit sa mananc si nu m-a incantat ideea sa bag 12-14portii de carbo si m-am inteles de minune cu a adauga ulei mult la salata. Asta ca nu cad din picioare. Cand trec de 20k pe saptamana trebuie sa am grija sa nu slabesc.
Te feresti de carbohidrati, dar tot ai nevoie de vitamine si de fibre. Si eu nu judec meniu tau dupa piramida alimentara clasica, ci dupa cea care are la baza legumele si fructele, neincluzandule pe cele bogate in carbohidrati (cartofi, banane). E vara si ai atatea optiuni.

Am vazut prelegerea pusa de tine si am idee incotro bate meniul tau. Dar trebuie sa te hotarasti. Daca mananci high fat, nu prea au ce cauta merele in dieta ta. Poate maxim unul pe zi. Nu mai zic ca trebuie sa fi atent sa nu treci de limita de 1,5 gr/kg corp. Hai poate 2, doar faci sport.

Cateva mici sugestii, ca sa iti imbunatatesti meniul: variaza legumele, mai ales acum cat e vara si ai o groaza de unde alege: rosii, castraveti, ardei, dovlecei, vinete, ciuperci etc. Vorba aia, sa ai o farfurie cat mai colorata. Consuma si legume verzi, nu iti fac teoria beneficiilor lor. Mananca peste gras daca tot te axezi pe o dieta bogata in grasimi, mananca alimente care sa aiba grasimi nesaturate, ca sa iti cresti colesterolul bun. Si eu am analizele perfecte si nu as manca niciodaa atata branza, desi o ador si cumpar cel putin 4-5 tipuri diferite odata.

E cam tarziu pt mine, sper ca m-am exprimat romaneste.
Răspuns cu citat
Acest membru apreciaza mesajul lui anqutz:
VAmedeea (07 aug 2013)