View Single Post
  #1009 (permalink)  
Vechi 15 nov 2011, 15:05:01
nicoleta100's Avatar
nicoleta100 nicoleta100 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă LiderSlăbuţă Lider
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 20 mai 2010
Locaţie: alba iulia, Romania
Vârsta: 42
Date: 172cm, 95kg
Mesaje: 16.596
Aprecieri acordate: 934
Am fost apreciat(a) de 451 ori in 241 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Citat:
Anterior postat de andrylici Vezi mesajul
Buna mamicilor! Si eu am o fetita de aproape 10 luni (facem pe 18). Este vioaie si foaaaaaarte vesela. La cabinetul medicului de familie asistenta ii spune "ranjita" pt ca rade la toata lumea tot timpul.
Am insa o problema maaare cu ea. Scuipa cand ii dau de mancare cu lingurita. Ma stropeste mai ales daca este mancarea mai subtire
(mai groasa este mai greu dar reuseste si asa) . Ar trebui sa ne vedeti pe amandoua, eu am supa si cereale pe ochelari si pe fata iar covorul din jurul scaunului inalt, impreuna cu scaunul, sunt pline de papica.
Nu stiu ce sa mai fac cu ea. Daca dau pe desene animate se uita si daca ii place desenul nu mai scuipa ca e atenta, dar daca nu ii place continua si mai tare. Asta nu pentru ca nu-i esdte foame. O face de placere pura.
Va rog, daca ati trecut prin asa ceva, cum ati gestionat situatia. Ce sa incerc?
salutare!!!!
bine ai venit!!!
fetita sa creasca mare ,sa fie sanatoasa ,frumoasa si mereu vesela precum este acum!!!
cred ca fetitei ii place joaca de aceea face asa la mancare ,doar nu scuipa ca nu ii place ,nu?
Citat:
Anterior postat de Gea Vezi mesajul
Astazi am fost la medic.

Avem 8900g si 74cm Mie mi s-a parut mai grea, pe cantarul meu de acasa, dar nu e la fel de exact.
Medicul a zis ca e in grafica, ca oricum ar trebui sa puna in jur de 250-300g pe luna la varsta asta. Ea a pus intr-o luna 350g.
Pai din moment ce umbla atat si doarme mai putin ziua, mare parte din alimentatie o foloseste pentru energie.

Dau fuga sa mananc ceva ca acum doarme, si poate mai intru mai incolo

Pupici la toata lumea
salutare!!!!
este mare domnisoara!!!!
Citat:
Anterior postat de Fl0r3ntina Vezi mesajul
am fost si eu azi la doctor i-am facut vaccinul de 4 luni.
voi ii faceti vaccinul rotavirus?
mi-a zis doctorul sa ii dau suc de mar si morcov... pana la 5 luni si dupa 5 luni sa il amestec cu cereale fara gluten si marul sa i-l las cu pulpa.
acum sa incep cu o lingurita..apoi 2-3 lingurite si sa cresc progresiv...voi ce le dati de mancare (copii 4 luni)
eu nu fac vaccin rotavirus! nici nu mi-a zis de el ,dar nici eu nu am intrebat!!!
avand in vedere ca Radu are 8 kg la patru luni(atat avea la 4 luni),eu ii voi da doar suc de mar+portocala+morcov ,pe langa san! si asta pana la 6 luni ,apoi mai vedem!!!
Citat:
Anterior postat de dorutza Vezi mesajul
cred ca si eu o sa am mari probleme cu mancarea...
Edi(3 luni) face de pe acuma nazuri... papa vreo 2 minute, viteza maxima si apoi intoarce capul, iar vine ma pupa pe sfarc ca de tras nu mai trage iar intoarce capul, si tot asa... asa ca iartrebuie sa mancam la o ora distanta cand este treaz.. tot asa 2 minute
se joaca si el ,poate nu vei avea probleme!!!
nicoleta100, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2732 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 2215 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1699 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat